Najlepšie automatické kávovary 2021 - Test, Recenzie + Návod, ako si vybrať

Tieto automatické kávovary odporúčame:

Pre náročných

4.5/5

Zlatá stredná cesta

4.5/5

Ak ste milovníkom dobrej kávy určite oceníte pomocníka na jej prípravu.

Predstavíme si najlepšie automatické kávovary, ktoré si obľúbite aj vy.

Rozhodnite sa správne na základe toho, čo preferujete. Aké funkcie by ste ocenili pri vašom kávovare práve vy?

Či už potrebujete kávovar iba pre seba alebo pre celú rodinu určite sa nájde ten vhodný.

AUTOMATICKÉ KÁVOVARY - OBSAH ČLÁNKU

Porovnanie automatických kávovarov na základe testu

DeLonghi ECAM 22.110.BDeLonghi ECAM 350.55.BSiemens TI 301209 RWBeko CEG 7425Sencor SES 7010 NPKrups EspresseriaDeLonghi ECAM 23.420 SB
tlak
15 barov
15 barov
15 barov
15 barov
19 barov
15 barov
15 barov
výkon
1450 W
1450 W
1300 W
1550 W
1470 W
1850 W
1450 W
hmotnosť
9,1 kg
9,5 kg
7,08 kg
7,91 kg
7,8 kg
7,4 kg
9 kg
cena
280 €
580 €
390 €
290 €
236 €
270 €
387 €
[su_button url="http://recenzovo.sk/delonghi%20ecam" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes"]do eshopu[/su_button][su_button url="http://recenzovo.sk/350.55.b" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes"]do eshopu[/su_button][su_button url="http://recenzovo.sk/siemensRW" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes"]do eshopu[/su_button][su_button url="http://recenzovo.sk/bekoceg" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes"]do eshopu[/su_button][su_button url="http://recenzovo.sk/Sencor7010" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes"]do eshopu[/su_button][su_button url="http://recenzovo.sk/krupsEA" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes"]do eshopu[/su_button][su_button url="http://recenzovo.sk/delongi420sb" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes"]do eshopu[/su_button]

Akciové ponuky kávovarov v overených eshopoch

Test najlepších automatických kávovarov

• príkon 1450 W • tlak 15 barov • hmotnosť 9,1 kg• objem nádoby na vodu 1,8 litra 

Oceľový mlynček a elegantné čierne prevedenie kávovaru DeLonghi určite dostane aj vás. Lesklá povrchová úprava a 13 možností nastavenia hrúbky pomletia zŕn.

DeLonghi ECAM 22.110.B disponuje systémom Tubeless, ktorý zabezpečuje aby sa v mlynčeku nehromadili zvyšky kávy. Mlynček je veľmi tichý a pripravíte si pomocou neho vaše obľúbené espresso do jednej alebo dvoch šálok súčasne. Prístroj si zapamätá váš obľúbený nápoj a pri každom nápoji si nastavíte intenzitu ako aj veľkosť. Pripravíte si kávu do šálky až do výšky 142 mm.

Parná tryska sa postará o napenenie, či nahriatie mlieka. Taktiež si pomocou kávovaru môžete pripraviť aj váš obľúbený čaj a nepotrebujete ani kanvicu.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
5/5
orientačná cena : 280 €

• príkon 1450 W • tlak 15 barov • hmotnosť 9,5 kg • objem nádoby na vodu 1,8 litra 

Kávovar DeLonghi ECAM 350.55.B obsahuje mechanizmus LatteCrema, ktorý je určený na prípravu mliečnych nápojov a vytvorí hustú penu. Nemusíte sa báť, že by ste s kávovarom mali veľa práce, pretože je vybavený systémom automatického čistenia. Zabudované koliesko umožňuje reguláciu hustoty napenenia. Nádoba na mlieko sa prečistí pomocou horúcej pary a vody.

Kávovar DeLonghi Ecam 350.55.B môžete ovládať v 16 svetových jazykoch, samozrejme vrátane slovenského a českého jazyka. Môžete si nastaviť až 13 spôsobov pomletia kávy a zásobník má kapacitu 300 gramov. Umožňuje prípravu klasickej kávy, kávy espresso, capuccino a latte macchiato. Ďalej si pripravíte taktiež doppio+, kávu long, caffee latte, flat white alebo horúce mlieko. V našom teste kávovarov preto obsadil skvelé druhé miesto.  

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
4.5/5
orientačná cena : 580 €

• príkon 1300 W • tlak 15 barov • hmotnosť 7,08 kg • objem nádoby na vodu 1,4 litra 

Automatický kávovar Siemens TI 301209 RW vám pripraví espresso, cappuccino a aj vaše obľúbené latte. Klasicky je kávovar vybavený nádržkou na vodu a zásobníkom do ktorého sa zmestí až 250 gramov vašej obľúbenej kávy.

Súčasťou je aj integrovaný keramický mlynček a môžete si nastaviť hrúbku namletia. Vyberateľná a oddeliteľná parná tryska sa postará o dokonalú penu. Samozrejmosťou je predhrievanie šálok, vďaka čomu bude vaša káva ešte lepšie pripravená. Kávovar Siemens TI 301209 RW je  vybavený ovládaním CoffeeDirect a kávu si pripravíte jedným stlačením tlačidla. Môžete si nastaviť akú silnú kávu si želáte pomocou funkcie aromaIntense.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
4.5/5
orientačná cena : 390 €

• príkon 1550 W • tlak 15 barov • hmotnosť 7,91 kg • objem nádoby na vodu 1,4 litra

Kávovar Beko CEG 7425 je vybavený integrovaným mlynčekom, vďaka čomu si nameliete kávu podľa vašich predstáv. Obsahuje taktiež aj funkciu napenenia mlieka, takže vaša káva bude ešte chutnejšia.

Môžete si zvoliť z 3 veľkostí šálok a to: 40 ml, 120 ml a 190 ml. Elektronicky si viete nastaviť silu vašej kávy a to nasledovne: slabá 5,5 g; štandard 8,5 g a silná 13,3 g. Výškovo nastaviteľné trysky umožnia bezproblémové nastavenie až do výšky 140 mm. Do zásobníka sa zmestí 125 g kávy, čo nie je až tak veľa, no na bežné používanie to postačuje. Kávovar Beko CEG 7425 taktiež obsahuje kontajner na odpad a podnos na odkvapkávanie s objemom 200 ml.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
4.5/5
orientačná cena : 290 €

• príkon 1470 W • tlak 19 barov • hmotnosť 7,8 kg• objem nádoby na vodu 1,1 litra

Kávovar Sencor SES 7010NP je vybavený LED panelom s dotykovými tlačidlami a preto zaisťuje jednoduchú obsluhu. Rozmery sú veľmi vhodné aj do menšieho priestoru. Je veľmi skladný a šírka tohto kávovaru je 180 mm.

Sencor SES 7010NP vám kávu veľmi rýchlo a prvú kvapku kávy máte už za 42 sekúnd. Mletie kávy zabezpečí mlynček, ktorý je vyrobený z antikorovej ocele. Môžete si zvoliť až 5 stupňov namletia kávy a kapacita je 150 gramov. Dávkovač kávy je nastaviteľný podľa výšky a kávovar si zapamätá veľkosť šálky. Nezaťažuje ani svojím čistením, keďže má samočistiacu funkciu. Taktiež disponuje programom na odvápnenie. Signalizuje doplnenie nádržky na vodu, doplnenie kávových zŕn a vyprázdnenie zásobníka.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
4/5
orientačná cena : 236 €

• príkon 1850 W • tlak 15 barov • hmotnosť 7,4 kg• objem nádoby na vodu 1,4 litra

Zásobník kávovaru KRUPS EA810B70 Essential Espresso je prehľadný, takže vždy viete kedy je potrebné ho doplniť. Môžete si nastaviť hrúbku pomletia kávy v 3 úrovniach.  Ovládať ho môžete tlačidlami a stav signalizuje pomocou LED kontroliek. Rovnako si môžete nastaviťi teplotu, množstvo, silu a veľkosť pre čo najlepšiu kávu. 

Taktiež sa na ňom nachádza ovládač, ktorým pri otáčaní nastavíte presné množstvo vody.  Obsahuje trysku na spenenie mlieka a intenzitu chuti si viete nastaviť v 2 stupňoch. Kávovar je tiež vybavený systémom Thermoblock, ktorý vám zaistí príjemnú horúcu kávu už v prvej šálke. Za zmienku stojí spomenúť aj elegantný dizajn. vďaka ktorému sa kávovar stane skvele vyzerajúcim doplnkom do každej domácnosti alebo kaviarne. 

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
4.3/5
orientačná cena : 270 €

• príkon 1450 W • tlak 15 barov • hmotnosť 9 kg• objem nádoby na vodu 1,8 litra

Kávovar DeLonghi ECAM 23.420 SB vás očarí 13 stupňovým mlynčekom, ktorý je vyrobený z ocele.  Zásobník kávovaru má kapacitu 250 gramov a je potiahnutý tesniacou gumou, vďaka čomu si káva zachováva svoju arómu. 

DeLonghi ECAM 23.420 SB má nádržku na vodu, ktorá je odnímateľná a má objem 1,8 litra. Taktiež je tento kávovar vybavený funkciou „nahrievanie šálok“ a možnosťou prípravy dvoch šálok naraz. Kávu si môžete urobiť do šálky vysokej až 142 mm. Veľkou zaujímavosťou je, že obsahuje dvojriadkový displej v slovenčine, češtine a 14 svetových jazykoch. Môžete si zvoliť, či chcete malú, strednú alebo veľkú kávu. Taktiež si môžete nastaviť jemnosť svojej kávy. Kávovar zo stajne DeLonghi si vie zapamätať vašu obľúbenú kávu a ukladá štatistiku vydaných nápojov.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
4.5/5
orientačná cena : 387 €

Ako si vybrať najlepší kávovar?

Existujú 4 hlavné typy kávovarov, z ktorých každý je vhodný na rôzne potreby : 

•   Pákové kávovary : Ak chcete úplnú voľnosť pri tvorbe od espressa, ristretta až po cappuccino, najlepšou voľbou je manuálny kávovar, podobný takému, čo vidíte bežne v kaviarňach. Nevýhodou ale je, že si budete musieť pomlieť kávu, pridať ju do kávovaru ručne, poprípade si napariť mlieko a tento postup opakovať pri každej šialke kávy. Manuálny kávovar je určený pre ľudí, ktorí majú radi kávový rituál, ktorý budú opakovať par krát denne, neponáhľajú sa a sú ochotní si dokúpiť mlynček na pomletie kávy a iné baristické pomôcky.

•   Automatické kávovary : Ak sa Vám páči myšlienka používania kávových zŕn, tak automatický kávovar je tou správnou voľbou, pretože automaticky melie a nalieva kávu. Jednoducho nalejete do zariadenia vodu a kávové zrná a stlačením tlačidla si môžete spraviť kávu, bez toho aby ste pomedzi prípravou viacerých káv potrebovali niečo vyčistiť. Tento typ kávovaru je určený najmä pre ľudí, ktorý majú priestornejšiu kuchyňu, vyžadujú jednoduchú prípravu nápojov a v neposlednom rade sú ochotní zaplatiť vyššiu nákupnú sumu.

•   Kapsulové kávovary : Hlavnou výhodou týchto kávovarov je jednoduchosť. Každá kapsula obsahuje dokonalé množstvo kávy a Vy si jednoducho môžete vybrať  kávu, podľa svojej chuti, následne ju vložiť do kávovaru a už len si ju vychutnať. Taktiež nezostane po príprave kávy žiadny neporiadok z mletia kávy. Kapsulový kávovar je určený pre ľudí, ktorí radi striedajú chute a typy káv a chcú využiť kávovar aj na prípravu napríklad kakaa, čokolády a nechcú do prístroja investovať veľa peňazí.

•   Prekvapkávacie kávovary : Ak chcete aby sa Váš hrnček naplnil obyčajnou a jednoduchou kávou, alebo ak chcete mať dostatok kávy pre niekoľko ľudí naraz, tak práve prekvapkávací kávovar je pre Vás tou skvelou voľbou. Tieto prístroje spravidla vyžadujú, aby ste použili mletú kávu (máloktoré majú integrovaný mlynček) a taktiež potrebujete pravidelne kupovať filtračné sáčky, kde nasypete pomletú kávu, nalejete vodu, zapnete a už len čakáte, kým bude Vaša káva hotová. Tento typ kávovaru je určený najmä do viac členných rodín, alebo na pracoviská.

Často kladené otázky

Automatický kávovar DeLonghi Ecam 22.110.B

Dizajn je niekedy veľmi zradný a kávovar síce môže pôsobiť na prvý pohľad dobre, no dôležité je z čoho je konštruovaný. Overte si to poriadne pred kúpou.

Je dôležité, či vám stačí obyčajné espresso alebo máte radi mliečne kávy s hustou penou.

Cena automatického kávovaru závisí najmä od jeho konštrukcie, výkonu a tlaku. Vplývajú na ňu samozrejme aj iné faktory ako dizajn, funkcie, poprípade novinka na trhu.

Ak nie ste veľmi zručný typ a nemáte čas starať sa ešte aj o váš kávovar, určite si vyberte ten, ktorý disponuje funkciou samočistenia.

Pri kvalitnejších kávovaroch si môžete zvoliť intenzitu chuti ako aj hrúbku pomletia kávových zŕn.

Musíte si ujasniť, aký dizajn je pre vás ten najvhodnejší a mať aspoň približnú predstavu.

"Pri pití kávy sa nám uvoľňujú v organizme endorfíny, ktoré nám udávajú dobrú náladu, zvyšujú telesný výkon, zvyšujú koncentráciu, bdelosť, mierne sa zvyšuje metabolizmus,"

odborníčka na zdravú výživu Katarína Skybová

"Zistilo sa, že 300 miligramov kofeínu denne, neznáša ťažko takmer nikto, že je to proste ľahko stráviteľná záležitosť a to by mohli byť také štyri kávy denne, lebo tá jedna káva má okolo 75-80 miligramov,"

gastroenteológ Peter Minárik

Čo treba zvážiť pred kúpou kávovaru?

Tlak

Pri kúpe kávovaru nezabudnite, že pri vytváraní lahodnej peny na vašom espresse je nevyhnutný dobrý tlak, ktorý sa uvádza v baroch. Je jedným z hlavných indikátorov „dobrej šálky kávy“. Optimálnym tlakom je 15-19 barov, aby nedošlo k horkej chuti.

Thermoblock

Typ „kotla“ v stroji, ktorý pomocou tzv. pumpy ohrieva vodu na ideálnu teplotu (okolo 90°C), aby sa zabránilo zhoršeniu chuti kávy.  

Príkon

Rovnako ako pri rýchlovarnej kanvicy, čím vyšší je príkon vášho kávovaru, tým rýchlejšie je prevarená voda – určite to treba brať do úvahy, ak si myslíte, že budete chcieť pripraviť niekoľko šálok kávy po sebe. 

Mlynček na kávu

Čerstvo zomletá káva je základom úspechu pri príprave vašej kávy. Preto sa obzvlášť zamerajte na vlastnosti mlynčeka a veľmi dobré je, ak disponuje možnosťou nastavenia úrovne mletia. Automatické kávovary majú zabudované mlynčeky. Avšak pri iných typoch kávovarov ako napríklad pákové, prekvapkávacie, už si potrebujete zabezpečiť aj mlynček na pomletie kávy. 

Spotreba energie

Kávovary spotrebujú veľmi málo elektrickej energie, takže ich prevádzkovanie je lacné. 

Údržba kávovaru

Po radosti z lahodnej kávy však prichádza tvrdá práca! Kávovary totiž potrebujú určitú starostlivosť, aby ste ich udržali v čo najlepšom stave a aby bezchybne fungovali – najmä automatické kávovary, ktoré majú zabudovaný mlynček.

Pretože, ak sa o kávovar nestaráte, zistíte, že váš stroj vám nemusí pripravovať už tak kvalitnú kávu alebo úplne prestane fungovať, takže odvápňovanie je niečo, čo musíte pravidelne vykonávať. Kvalitnejšie modely vás upozornia pomocou výstražnej kontrolky, že ich potrebujete odvápniť.

Na kávovare budete musieť rozobrať vrchnú časť, vyčistiť ju a prepláchnúť vodou. A ak dôjde k upchatiu filtračného koša, na jeho vyčistenie budete pravdepodobne potrebovať špendlík alebo niečo podobne malé. Najviac je to problematické pri použití veľmi jemného mletia kávy.  Avšak treba si uvedomiť, že každý kávovar je iný, preto najlepšie je ak si postup odvápňovania a celkovej údržby prečítate v manuále od kávovaru.

Použité zdroje:

Ako si vybrať kávovar (v angličtine)
Vyberte si svoj kávovar (v angličtine) 

Ing. Dávid Škola

Ing. Dávid Škola

Zakladateľ projektu. Venujem sa recenzií produktov už dlhší čas, vždy daný produkt sám vyskúšam, detailne preštudujem všetko o danom produkte a až potom napíšem recenziu. Mojím hlavným cieľom je vyriešiť zákazníkov problém a tak pristupujem aj k písaniu recenzií.