Chitosan - účinný doplnok na chudnutie alebo skvelý marketing?

Chitosan iste veľmi dobre poznajú všetci, ktorým aspoň trochu záleží na štíhlej postave. Predáva sa samostatne ale aj ako súčasť rôznych doplnkov stravy a veľmi často sa chitosan využíva aj na lekárske účely, najmä pri ťažkostiach s trávením.

Je jeho povesť ideálneho pomocníka pre chudnutie pravdivá, alebo ide len o šikovne spracovaný marketingový mýtus? Na to som sa pokúsil nájsť odpoveď v našom článku.

CHITOSAN RECENZIA - OBSAH ČLÁNKU

Čo je vlastne chitosan?

Začneme menším úvodom do problematiky. Určite vás zaujíma, čo je to chitosan.

Odborne ide o nevstrebateľný polysacharid vyrobený z chitínu. Inými slovami – sám v žalúdku neprechádza žiadnou zmenou. Zato na seba dokáže naviazať veľké množstvo tukov z prijímanej potravy a tie potom odviesť z tela, bez toho, aby prešli bežným tráviacim procesom a boli uložené do nežiaducich tukových vankúšov.

Chitosan je cukor, ktorý sa získava z tvrdej vonkajšej kostry mäkkýšov vrátane krabov, morských rakov a kreviet a jeho zaraďovanie do jedálnička by nemalo presahovať odporúčané limity. Určité percento energie z tukov totiž pre správny chod organizmus potrebujeme a naviac rad vitamínov je rozpustná iba v tukoch.

Vylúčenie všetkých tukov z tela by nám teda po zdravotnej stránke rozhodne neprospelo.

Chitosan je nestráviteľná látka (neobsahuje teda žiadne kalórie), ktoré naše telo bez úžitku vylúči. Vie na seba ale veľmi dobre viazať tuky (podobne ako na seba vláknina naviaže časť cukrov).

Inými slovami chitosan sa v žalúdku spojí s veľkou časťou zjedených tukov, takže je už naše telo nemôže ďalej stráviť. Vďaka tomu používatelia prípravku chitosan nepriberajú a zároveň šetria svoje telo, ktoré sa nemusí potýkať so syntézou nežiaducich tukov.

Základom tohto zázraku je chitosanové vlákno? To má prirodzene pozitívny náboj a priťahuje tak k sebe tuky alebo napríklad žlčové kyseliny s nábojom záporným.

Chitomax patrí k najlepším zdrojom chitosanu na našom trhu. Každá tabletka na chudnutie obsahuje 500 mg chitosanu a 40 mg vitamínu C. Vitamín C napomáha očiste organizmu a optimalizuje mnoho prospešných procesov od správneho fungovania pečene a obličiek až po imunitný systém.

Chitosan sa používa na liečbu obezity, vysokého cholesterolu a Crohnovej choroby. Používa sa tiež na liečbu komplikácií, ktorýmI často trpia pacienti na dialýze, vrátane vysokého cholesterolu, „unavenej krvi“ (anémia), straty sily a chuti do jedla a problémov so spánkom (nespavosť).

Plastickí chirurgovia niekedy používajú chitosan priamo na miesta, z ktorých odobrali tkanivo, ktoré sa má použiť inde, v snahe pomôcť jej obnoveniu.

Vo farmaceutickej výrobe sa chitosan používa ako plnivo v tabletách; ako nosič v liekoch s riadeným uvoľňovaním; zlepšiť spôsob rozpúšťania určitých liekov; a na maskovanie horkej chuti v roztokoch užívaných ústami.

Aké sú hlavné účinky tabletiek na chudnutie Chitomax

Ak máte problémy so spánkom, alebo rôzne chronické problémy – pozrite si článok o novom zázraku = CBD olej.

Fenuprim – jedinečná kombinácia piatich prírodných látok, synergicky pôsobiacich, ktorá vám môže pomôcť pri formovaní vašej postavy. Pre väčšinu ľudí sú práve sacharidy to čo im zabraňuje schudnúť.

Prípravok Fenuprim je navrhnutý tak, že účinkuje práve na túto problematickú oblasť stravovania. Navyše obsahuje Chitomax, takže aj o nežiaduce tuky v potrave je „postarané“.

Fenuprim – zloženie produktu bolo vytvorené a vyladené na základe poznatkov tradičnej čínskej medicíny. Okrem formovania postavy má Fenuprim množstvo pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Prispieva tak nielen ku kráse, ale aj k zdraviu. Spĺňa základný predpoklad celostného pôsobenia.

Aké sú hlavné účinky prírodných tabletiek Fenuprim

Chitosan chudnutie

Najvýznamnejším zdravotným benefitom chitosanu je podpora odbúravania tukov. Tvorcovia doplnkov často tvrdia, že chitosan sa viaže na tuk v tele a umožňuje vám vylučovať viac z neho, čím sa znižuje množstvo tuku, ktoré si telo ukladá.

Pokiaľ ide o správu publikovanú v Cochrane Database of Systematic Reviews v roku 2008, vedci preskúmali 15 klinických štúdií (s celkovým počtom 1 219 účastníkov), ktoré testovali účinky chitosanu na dospelých, ktorí mali nadváhu alebo obezitu.

V porovnaní s účastníkmi, ktorým bolo podávané placebo, sa zdá, že členovia štúdie liečení chitosanom výrazne chudli a zaznamenali prospešné zmeny v hladinách cholesterolu a krvného tlaku. Autori správy však poznamenávajú, že veľa kontrolovaných štúdií bolo nekvalitných. Zistenia z vysoko kvalitných pokusov ďalej naznačujú, že chitosan môže mať minimálny, nevýznamný vplyv na hmotnosť (zdroj).

Pri strate hmotnosti, môže ochabnúť aj Vaša pokožka – pozrite si preto náš článok o kvalitnom kolagéne na trhu, ktorý Vám môže pomôcť.

Ďalšie možné účinky Chitosanu

 • Ochorenie ďasien (paradentóza). Niektoré výskumy naznačujú, že aplikácia chitosan askorbátu priamo na ďasná sa javí ako pomôcka pri liečbe paradentózy.
 • Plastická operácia. Niektoré výskumy naznačujú, že aplikácia N-karboxybutyl chitosanu priamo na postihnuté miesto pomáha pri hojení rán a obmedzuje tvorbu jaziev po plastickej chirurgii.
 • Zlyhanie obličiek. Niektoré výskumy naznačujú, že užívanie chitosanu môže znížiť hladinu cholesterolu, pomôcť napraviť anémiu a zlepšiť fyzickú silu, chuť do jedla a spánok u ľudí so zlyhaním obličiek, ktorí sú dlhodobo liečení hemodialýzou.
 • Očista organizmu – Zabraňuje vstrebávaniu škodlivých zložiek potravy organizmom a vylučuje toxické látky (soli ťažkých kovov – olovo, ortuť, kadmium, rádionuklidy, chemické farbivá).
 • Krvný tlak – Znižuje krvný tlak, odstraňuje negatívne pôsobenie kuchynskej soli (Náci) pri hypertenzii. Tento efekt je podmienený tým, že Chitomax (kladný ión) sa spája s iónom chlóru z kuchynskej soli (záporný ión) ho odstraňuje spolu so stolicou a zabraňuje vytvoreniu angiotenzínu = látky vyvolávajúce prudké stiahnutie ciev, ktoré spôsobuje zvýšenie arteriálneho tlaku.

 • Cholesterol – Znižuje hladinu lipidov (tukov v krvi), teda aj cholesterolu na normu, spája sa s žlčovou kyselinou, pomocou ktorej sa cholesterol vstrebáva

 • Rakovina – Chitomax má alkalické pH, preto vytvára vhodné prostredie na aktivizáciu lymfocytov, ktoré ničia cudzorodé a zhubné bunky, Je teda imunokorektorem. Pretože je schopný priľnúť k vnútornému povrchu ciev, zabraňuje metastázovaniu rakovinových buniek, v lymfatických a cievnych cestách bráni ich prenosu do ďalších orgánov

  Potláča rakovinovú intoxikáciu, obnovuje apetít, zabraňuje rakovinovej kachexii (rýchlej strate váhy chorých so zhubnými novotvary).

 • Cievny systém – Zlepšuje mikrocirkuláciu tkanív, odstraňuje stiahnutie ciev, najmä najmenších kapilár. Zlepšuje drenážne vlastnosti (schopnosť očisty) lymfatického systému, ktorý je hlavným miestom hromadenia toxických látok a najhoršie sa poddáva detoxikácii, očisťuje vnútorné steny ciev.

   

 • Prevencia diabetu – Znižuje hladinu cukru v moči a u chorých s nadbytočnou váhou a pôsobí ako profylaktický prostriedok pri riziku vzniku cukrovky.

Chitosan spôsobuje prirodzený pocit plnosti a dlhodobého nasýtenia. Niektorí užívatelia sa však sťažujú na nepríjemný pocit v žalúdku. Ľuďom s citlivým trávením preto produkt radšej neodporúčame.

Existujú nejaké vedľajšie účinky?

Niektoré výskumy ukazujú, že chitosan môže spôsobiť určité nepriaznivé účinky vrátane zápchy a žalúdočnej ťažkosti. Chitosan môže tiež znižovať absorpciu základných živín, ako je vápnik a vitamíny A, D, E a K.

Okrem toho môže chitosan spôsobiť alergické reakcie u ľudí s alergiou na mäkkýše.

Dávkovanie Chitosanu

Nie je dostatok vedeckých údajov na poskytnutie odporúčanej dávky chitosanu. V klinických štúdiách boli študované rôzne dávky.

Napríklad v štúdiách skúmajúcich účinky chitosanu na chudnutie užívali jedinci jeden gram 2-4 krát denne s diétou s obmedzeným príjmom kalórií (zdroj). 

V iných štúdiách sa dávka štyroch tabliet s doplnkami vlákniny obsahujúcich chitosan, guarová múčka, kyselina askorbová a ďalšie mikroživiny používala dvakrát denne počas štyroch týždňov.

Vhodná dávka pre vás môže závisieť od rôznych faktorov vrátane vášho veku, pohlavia a anamnézy. Poraďte sa so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a získajte prispôsobené rady.

Dávkovanie Chitosanu je teda individuálne – závisí na tom, čo jete a aký je váš ďalší denný program.

Napríklad prípravok Chitomax, obsahujúci chitosan najvyššej kvality, je dávkovaný v praktických tabletách, užívaných pred jedlom. Obvykle stačí jedna tableta, ale ak viete, že sa budete zúčastňovať rodinnej večere, môžete dávku pokojne zdvojnásobiť.

Naopak ľahký obed v podobe listového šalátu (bez krutonky a majonézy) s mäsom nepotrebuje konzumáciu Chitosanu.

Ako sa Chitomax odlišuje od Chitosanu?

Chitomax je vysoko kvalitný chitosan, ktorý bol špeciálnym patentovaným postupom upravený tak, aby sa zlepšila jeho rozpustnosť v žalúdočnej kyseline a zvýšila jeho schopnosť viazať tuky. Štandardne sa Chitosan musí úplne rozpustiť v žalúdočnej kyseline, aby mohol účinne pôsobiť, čo trvá u štandardných produktov z chitosanu minimálne 60 minút a navyše s menšou účinnosťou.

V laboratórnych podmienkach bolo zmerané, že patentovaný Chitomax je oveľa účinnejší a rýchlejšie viaže triglyceridy ako iné chitosan produkty.

Takto zvýšená účinnosť je zaistená vysokou rýchlosťou s akou sa Chitomax rozpúšťa v žalúdku, vysokou hustotou a molekulárnou hmotnosťou Chitomaxu.

Chitomax tak môžete užívať s jedlom, alebo tesne pred ním, na rozdiel od bežných chitosanových produktov, ktoré je potrebné užívať najmenej 30 minút pred jedlom.

Podobné výrobky na trhu

Blendea

Skvelá superpotravina, ktorá je 100% prírodná a pomáha pri prečistení organizmu. Pozrite si kompletnú recenziu.

Spirulina Pacifica

Superpotravina s vynikajúcimi nutričnými hodnotami. Má protizápalové a antioxidačné účinky. Kompletnú recenziu si môžete pozrieť TU.

Moje skúsenosti s Chitomax a Fenuprim

Pre nedostatok vedeckej podpory pre použitie nemôžeme úplne s určitosťou tvrdiť, že Chitosan u každého funguje rovnako v rámci chudnutia. V mojom prípade my však veľmi pomohol a ak aj vy potrebujete schudnúť, Chitosan môže byť vhodný aj pre vás.

Aby ste schudli, je potrebné si uvedomiť, že samotný Chitosan stačiť nemusí, ale je veľmi dôležité dodržiavať zdravú výživu (vrátane najrôznejších druhov zeleniny a ovocia) a držať sa cvičebného programu, ktorý kombinuje aeróbnu aktivitu so silovým tréningom.

Zlepšenie hygieny spánku a zvládanie úrovne stresu môže tiež pomôcť pri chudnutí.

Leave a Reply

Ing. Dávid Škola
Ing. Dávid Škola

Zakladateľ projektu. Venujem sa recenzií produktov už dlhší čas, vždy daný produkt sám vyskúšam, detailne preštudujem všetko o danom produkte a až potom napíšem recenziu. Mojím hlavným cieľom je vyriešiť zákazníkov problém a tak pristupujem aj k písaniu recenzií.