Ako na háčkovanie? Skvelé rady pre začiatočníkov

Háčkovanie sa ako ručné práce teší v posledných rokoch veľkej obľube najmä u mamičiek malých detí. Háčkované čiapky, nákrčníky, rukavice, ale aj hračky a deky pre bábätká sú veľmi obľúbené pre rýchlosť spracovania aj finančnú dostupnosť.

Väčšie deti potom môžu samy prejaviť záujem o spracovanie obľúbeného motívu tak, aby mali svojho hrdinu vždy pri sebe.

HÁČKOVANIE - OBSAH ČLÁNKU

Ani dospelí však nebudú ukratení. Háčkované návleky, pončá alebo nákrčníky sú nielen módnou záležitosťou, ale ich vlastnoručná výroba poskytuje príjemný relax aj veľa radosti z podareného výsledku.

Základné techniky háčkovania

Pre začiatočníkov môže byť háčkovanie veda, nie je však dôvod niečoho sa obávať. Aj základnými spôsobmi háčkovania vytvoríte efektné vzory, ktoré v kombinácii so zaujímavou priadzou dokážu naozaj zázraky.

Nižšie uvádzame základné techniky  háčkovania, ktoré je dobré si v začiatkoch osvojiť. Existuje však mnoho ďalších spôsobov, ktorými možno háčkovať tak, že vaše výrobky budú pripomínať naozaj precíznu prácu skúsených háčkarov.

Retiazka

Retiazka je úplný základ celého háčkovania pre začiatočníkov. Retiazkové oka sa tvoria jednoducho – pretiahnutím priadze očkom. Pri háčkovaní dávajte pozor, aby ste každé očko utiahli rovnako.

Príliš veľké očká by nepôsobila esteticky a háčkovaný výrobok by bol širší, než ste pôvodne zamýšľali. Naopak prílišné uťahovanie očiek sťažuje háčkovanie stĺpikov do retiazky.

Najmä začiatočníci s týmto môžu mať spočiatku problém, ale pri troche cviku si správnu techniku ​​háčkovania čoskoro osvojíte.

Stĺpiky

hačkovanie - stlpiky
https://www.mini-kurzy.cz/hackovani-rady-pro-zacatecniky/

TIP: Chcete sa naučiť krok za krokom retiazku a stĺpik? Vstúpte ZADARMO do online kurzu háčkovania.

Samotné háčkovanie je tvorené háčkovaním stĺpikov do retiazkových ok. Podľa spôsobu ich tvorby rozlišujeme stĺpiky krátke, dlhé alebo polodlhé.

Použitím krátkych stĺpikov získate menej pružný výrobok, čo využijete napríklad pri výrobe hračiek, dlhé stĺpiky ho potom robia vzdušnejším a pružnejším, takže sa skvele hodí na výrobu čiapok alebo nákrčníkov.

Rovnako ako u háčkovania retiazky aj tu platí, že je dôležité uťahovať všetky očká rovnako. Len tak získa váš výrobok na celistvosti a estetickosti.

Háčkovanie pre začiatočníkov

Objavte kúzlo krásneho remeslá háčkovanie a naučte sa háčkovať ako profesionál.

Popis kurzu

Kurzom háčkovania pre začiatočníkov vás prevedie Přemysl Knap. Mnohoročná skúsenosť úspešnej tvorby a lektorovania v kurzoch sú zárukou skvelej možnosti naučiť sa pevným základom a osvojiť si zaujímavú ručnú prácu, ktorá sa vyvíjala po stáročia a dnes má aj svoju novú, modernú tvár.

Tipy a triky, ktoré obsahuje tento online kurz vám vaše začiatky a vlastnú tvorbu veľmi uľahčí.

Lekcie kurzu

 1. Obal na hrnček I
 2. Obal na hrnček II
 3. Obal na hrnček III
 4. Pomôcky
 5. Pléd I
 6. Pléd II
 7. Pléd III
 8. Letný šál I
 9. Letný šál II
 10. Čapica háčkovaná priečne I
 11. Čapica háčkovaná priečne II
 12. Čapica háčkovaná z troch dielov I
 13. Čapica háčkovaná z troch dielov II.

Video návody na háčkovanie zadarmo - slučka, retiazka, pevné oko, stĺpik (krátky, polodlhý, dlhý)

Obstaranie výbavy na háčkovanie

Zaobstarať základné vybavenie pre háčkovanie je relatívne lacnou záležitosťou. Takmer každá kamenná i online galantéria dnes ponúka háčiky vo všetkých možných veľkostiach – od najmenších na spracovanie veľmi tenkých priadzí až po tie najväčšie, s ktorými pohodlne uháčkujete napríklad prikrývky väčších rozmerov.

Háčik si kupujte vo veľkosti zodpovedajúcej šírke priadze, ktorú mienite háčkovať. Na väčšine priadzí nájdete informácie o veľkosti háčika, pre ktorý je určená.

Časté chyby začiatočníkov

Vyššie sme už spomenuli, s akými základnými chybami sa môžu začiatočníci pri háčkovanie stretávať. Jedná sa najmä o rôznu intenzitu uťahovania očiek, čoho je možné docieliť len pravidelným tréningom a trochou trpezlivosti.

Významnou mierou sa na plynulosti háčkovania podieľa tiež spôsob, akým pridržujete priadzu, ktorú háčkujete. Niektoré háčkarky si na malíček ľavej ruky namotajú priadzu, ktorú postupne povoľujú.

Nie je to v zásade zlá technika, avšak najmä pre začiatočníkov nie je príliš pohodlná najmä preto, že neumožňuje priadzu rovnomerne odvíjať z klbka. Lepšie je priadzu prstami len pridržiavať, čím je dosiahnutá plynulosť spracovania priadze.

Nie je však dôvod mať z háčkovania obavy – čo sa nedarí dnes, bude zajtra oveľa jednoduchšie.

Návod na výrobu háčkovaného obalu na hrnček

Pevne verím, že návody na háčkovanie pre začiatočníkov vám pomohli.

Háčkovanie je cool a trendy. Zdieľajte tieto základy háčkovania medzi svoje kamarátky, nech mu tiež prepadnú.

Leave a Reply

Ing. Dávid Škola
Ing. Dávid Škola

Zakladateľ projektu. Venujem sa recenzií produktov už dlhší čas, vždy daný produkt sám vyskúšam, detailne preštudujem všetko o danom produkte a až potom napíšem recenziu. Mojím hlavným cieľom je vyriešiť zákazníkov problém a tak pristupujem aj k písaniu recenzií.