Recenzie najlepších inhalátorov 2021 + Návod ako si vybrať inhalátor, ktorý potrebujete

Víťazi nášho testovania

Víťaz testu

5/5

Pre deti

5/5

Zlatá stredná cesta

4.5/5

Najlepšie inhalátory na základe porovnávacieho testu 2021

Omron NE-C28P Comp Air
Omron DuoBaby
Laica MD6026
Omron C803
Typ
kompresorový
kompresorový
ultrazvukový
kompresorový
Objem zásobníka
7 ml
12 ml
15 ml
10 ml
Hlučnosť
menej než 60 dB
60 dB
menej než 45 dB
45 dB
Veľkosť produkovaných častíc
3 µm
4/9 µm
3,4 µm
3 µm
Cena
58 €
62 €
60 €
37 €
[su_button url="http://recenzovo.sk/omronc28p" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="http://recenzovo.sk/omronduobaby" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="http://recenzovo.sk/laicamd6026" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="http://recenzovo.sk/omronc803" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button]

Recenzie inahlátorov

Trápi vás zápal dýchacích ciest, astma, alergia, či upchatý nos? Každučká čiastočka napríklad peľu môže viesť k nepríjemný stavom, kedy sa nám zovrie hrdlo a začne panika. Jedným zo spôsobom ako sa s týmito problémami popasovať a zmierniť príznaky, je inhalovanie za pomoci inhalátora, ktorý vám tiež môže skrátiť dobu liečenia.

Počet alergikov v posledných rokoch stúpa, preto nie je divu, že sa predáva stále viac týchto dýchacích pomocníkov. Vzhľadom na ich rôznorodosť sme sa rozhodli pripraviť nasledujúci článok. Predstavíme vám v ňom základné kritériá pre nákup a zoznámime vás s najlepšími inhalátormi, ktoré si môžete v jednotlivých cenových hladinách zakúpiť.

typ : kompresorový • rozprašovací výkon : 0,5 ml/min • objem zásobníka na lieky: 7 ml • hlučnosť : menej než 60 dB • veľkosť produkovaných častíc  : 3 µm • hmotnosť : 1,9 kg 

Tento inhalátor je vhodný najmä pre astmatikov a alergikov. Slúži na zvlhčovanie dolných ako aj horných dýchacích ciest a je taktiež vhodný na inhaláciu liekov. Prístroj je vybavený technológiou VVT (Virtual Valve Technology), ktorá sa postará o menšiu stratu aerosólu a tak je účinok liekov lepší. Veľkou výhodou je ľahké čistenie a tak vám údržba nebude robiť žiaden problém. Navyše bol tento inhalátor ocenený až 4 roky po sebe ako Produkt roku 2015-2018.

Je taktiež vhodným aj na viskózne liečivá, ktoré sú hustejšie a olejovité s kyselinou hyalurónovou. Prístroj je veľmi kompaktný a tak ho môžete zobrať zo sebou všade kde potrebujete. Je malý, kompaktný a prenosný. Po použití v ňom ostane iba minimálne množstvo liekov, takže je veľmi účinný. Objem nádoby na liek je 7,0 ml a zbytkové množstvo liečiva, ktoré ostáva je 0,7 ml. Príkon je 138 W a hlučnosť prístroja je menej než 60 dB. Balenie navyše obsahuje aj cestovné puzdro, takže je vhodný aj na dlhšie cesty.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
5/5
orientačná cena : 58 €

typ : kompresorový • rozprašovací výkon : 0,4 ml/min • objem zásobníka na lieky : 12 ml • hlučnosť : 60 dB • veľkosť produkovaných častíc : 4/9 µm • hmotnosť : 1,7 kg 

Ak máte malé dieťa, tak tento prístroj je určite dobré mať vždy po ruke. Je to odsávačka a inhalátor v jednom. U detí je veľmi dobrým pomocníkom práve inhalátor, ktorý umožňuje vdychovanie liekov priamo do dýchacích ciest. Aplikácia nie je vôbec náročná, keďže dieťa dýcha prirodzene. Je možné inhalovať lieky buď do dolných alebo horných dýchacích ciest. Pomáha to predchádzať zhoršeniu stavov choroby a jej prepuknutiu v plnom rozsahu. Odsávačka je vhodnou na prečistenie dýchacích ciest dieťaťa.

Pri vdychovaní liekov priamo do dýchacích ciest sa tak nezaťažujú iné orgány. Teda lieky sa dostanú len tam kde je potrebné. Pri malých deťoch je to obzvlášť dôležité aby sme nezaťažovali napríklad žalúdok, pečeň a iné orgány dieťaťa. Taktiež sa tak vyhnete nežiaducim účinkom liekov. Liečba je efektívnejšia a teda lieky zaberú skôr ako pri bežnom použití. Balenie obsahuje prístroj, nosovú odsávačku, inhalačnú súpravu, hadicu, náustok a masku pre deti.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
5/5
orientačná cena : 62 €

typ : ultrazvukový • rozprašovací výkon : 0,4 ml/min • objem zásobníka na lieky : 15 ml • hlučnosť : menej než 45 dB • veľkosť produkovaných častíc : 3,4 µm • hmotnosť : 350 g

Laica MD6026 patrí do strednej triedy a ponúka dostatočné vlastnosti za stále rozumný finančný obnos. Oproti svojim lacnejším polovičkám sa pýši najmä vyšším výkonom a rozmernejšou nádobkou na liečivo.

Ultrazvuková technológia sa stará o tichý chod. Nikto sa tak na vás nebude pozerať ani keď si budete musieť dýchacie cesty prečistiť v posluchárni alebo kancelárii. Účinnosť je viac ako dostatočná a drobné čiastočky sa dostanú všade kde sú potrebné. Výhodou je aj automatické vypnutie pri dlhšej nečinnosti, vďaka čomu sa ústrojenstvo zbytočne nezaťažuje. Menšia hmotnosť a rozmery zaručujú jednoduchú manipuláciu.

Pozor si dávajte na základňu. Najmä u detí sa oplatí pomôcť si vankúšom, aby sa prístroj neprevrhol. Problémy spôsobí aj pomerne krátka hadica, ktorá má navyše tendenciu sa krútiť. Niekomu nebude vyhovovať ani menšie množstvo produkovanej pary. Tu ale záleží hlavne na osobných preferenciách.

Laica MD6026 predstavuje zlatú strednú cestu so všetkým. Jeho obstaranie iste ľutovať nebudete, hoci niektoré prvky mohli byť navrhnuté a vyladené trochu lepšie.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
4.5/5
orientačná cena : 60 €

typ : kompresorový • rozprašovací výkon : 0,3 ml/min • objem zásobníka na lieky : 10 ml • hlučnosť : 45 dB • veľkosť produkovaných častíc : 3 µm • hmotnosť : 180 g

Spoločnosť Omron patrí medzi stálice na poli zdravotníckeho náčinia. Prístroje a vybavenie z jej dielne sa pýšia dokonalým spracovaním a výbornou úrovňou použitých materiálov. Model C803 do tejto skupiny bezpochyby patrí, ako tiež potvrdzuje bohatá zbierka certifikátov a potvrdení.

Inhalátor vďaka drobným rozmerom ľahko vložíte do príručnej batožiny. Manipuláciu zvládnu bez väčších problémov aj slabí alebo neznalí jedinci. Účinnosť je dostatočná, hoci nižší rozprašovací výkon má za následok pomalší proces. Naopak rozmerná nádobka na liečivo zabezpečí, že nebudete musieť strácať čas doplňovaním emulzií.

Za veľké negatívum považujeme pomerne výraznú hlučnosť. 45 dB nie je práve málo, u kompresorových zariadení sa jedná o minimálne množstvo. Priložená tvárová maska ​​je síce praktická, nekopíruje však bežný tvar tváre. Pripravte sa tak na to, že nebude úplne presne doliehať.

Omron C803 spĺňa presne to, čo od neho zákazníkmi právom očakávajú. Je spoľahlivý, dostatočne účinný s celkom bohatou zásobou príslušenstva. Za danú cenu nikde inde viac nedostanete.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
4.5/5
orientačná cena : 37 €

Ako si vybrať inhalátor

Najprv si ujasnite, či si  inhalátor vyberáte pre potreby prevencie alebo liečby a pristúpte k výberu zodpovedajúceho pohonu a typu rozprašovania. Berte na vedomie tiež rozprašovací výkon, veľkosť produkovaných čiastočiek, objem zásobníka a hlučnosť. Svoju úlohu nepochybne zohrávajú aj najrôznejšie doplnkové funkcie.

Prevencia alebo liečba?

Mnoho ľudí si pod pojmom inhalátor predstaví výhradne liečebnú pomôcku užívanú pri liečbe astmy. Šírka jeho uplatnenie je oveľa výraznejšia a významnú úlohu zohráva tiež v prevencii ochorení dýchacích ciest. Pravidelná inhalácia liečebných roztokov počas epidémií napomôže k likvidácii mikroorganizmov a udržať nás tak v zdraví. Pri takýchto pomocníkoch nie je potrebné vykonávať príliš dôkladný výber, v zásade každý model odvedie zodpovedajúcu prácu.

Na druhej strane však stojí oveľa závažnejšie využitie inhalátorov spočívajúcich v priamej liečbe chronických dýchacích ochorení ako je astma, CHOCHP alebo bronchitída. Takto postihnutí jedinci by mali počas nákupu postupovať skutočne obozretne a zvoliť prístroj pýšiaci sa čo najlepšími parametrami. V niektorých prípadoch s nákupom pomôže lekár, ale konečné rozhodnutie je vždy na pleciach zákazníka.

Pohon

Prvý podstatný parameter spočíva v adekvátnom pohone inhalátora. Dlhé roky bol jedinou voľbou ručný rozprašovač, v posledných rokoch sa začali stále výraznejšie pridávať aj elektrické prístroje.

U manuálnych inhalátorov sa stretnete s modelmi fungujúcimi na stlačený hnací plyn, prípadne inhalátory aktivované dychom. U stlačeného plynu sa pripravte na o niečo málo zložitejšiu manipuláciu, vyžadujúcu dokonalú koordináciu rúk a úst. Stačí ale len trocha cviku. Používanie zariadení aktivovaných dychom je výrazne jednoduchšie, pretože sa aktivujú okamžite po vložení do úst.

Elektrické inhalátory bývajú označované tiež ako rozprašovače (nebulizátory). Pohon premení liečivo vo forme tekutej emulzie na mlžiny postupujúce ďalej do pľúc.

Celý rad parametrov ako je výkon, veľkosť čiastočiek alebo typ rozprašovania sa udáva výhradne pri elektrických pomocníkoch. U tých ručných stačí iba doplniť liečivo predpísané lekárom a zhlboka sa nadýchnuť.

Typ rozprašovania

Rozhodli ste sa z najrôznejších dôvodov pre elektrický model? Iste vás bude zaujímať, akým spôsobom vlastne dôjde k rozloženiu emulzie na hmlovinu. V súčasnosti sa využívajú hneď štyri technológie, o ktorých pojednáva nasledujúca tabuľka:

Technológia
Výhody
Nevýhody
Kompresorová
Zvládne všetky druhy liečiv
Vysoký rozprašovací výkon
Nižšia cena
Hlučnosť
Vyššia spotreba energie
Parná
Nízka cena
Jednoduchá manipulácia
Vysoká spotreba energie
Nízky výkon
Vhodné iba pre prevenciu alebo estetiku
Ultrazvuková
Tichý chod
Nízka spotreba energie
dostatočný výkon
Nevhodné pre veľmi husté prípravky
MESH
Malé rozmery
Nízka spotreba liečivá a energie
vysoký výkon
Problém s hustými liečivami
Vysoká cena

Predtým najviac rozšírená kompresorová technológia v poslednej dobe ustupuje do pozadia a strieda ju modernejší ultrazvuk. Svoje nezastupiteľné miesto si však udržuje pri spracovaní hustých liečiv, na ktoré dostačuje iba jej obrovský výkon a mechanický tlak.

Rozprašovací výkon

Veľký význam poskytuje takisto rozprašovací výkon udávajúci, koľko liečiva je elektrické zariadenie schopné pustiť do dýchacích ciest za jednu minútu. Zvyčajne sa pohybuje v rozmedzí od 0,25 do 2,25 ml/min. Jeho optimálna hranica je zhruba od 0,5 do 1 ml/minútu.

Luxusnejšie prístroje disponujú možnosťou nastavenia, pomocou ktorých si môžete sami určiť požadovaný výkon podľa vlastných potrieb alebo časových možností.

Veľkosť čiastočiek

Vedeli ste o tom, že veľkosť čiastočiek vstupujúcich do dýchacích ciest má rozhodujúci vplyv na ich efektivitu? Každé ochorenie je iné a vyžaduje trochu inú starostlivosť. Drobnejšie čiastočky menšie ako 5 mikrometrov sú určené na liečbu astmy, pretože ľahko preniknú do všetkých zákutí dýchacích ciest. Naproti tomu nad úrovňou 10 mikrometrov zase efektívnejšie vylieči nos, nosohltan a všetky ostatné širšie trubice.

Všeobecne platí, že všetky zariadenia s výnimkou parných sú schopné vytvárať aj malé častice. Možno ich tak používať univerzálne pre liečbu prakticky všetkých ochorení. Výrobcovia tento parameter zvyčajne uvádzajú v rozpätí hodnôt prípadne ako tzv. stredná veľkosť častíc. Na jeho základe zistíte najbežnejšie produkovaný rozmer čiastočiek liečiva.

Objem zásobníka

Pre jednu dávku štandardne nepotrebujete viac ako 7 mililitrov liečivá. Pacienti so závažným stupňom ochorenia by sa mali poobzerať po prístroji s dostatočne veľkým zásobníkom. Jedine s jeho pomocou nebudú nútení opakovať proces inhalácie dvakrát. Maximum sa pohybuje okolo 12 mililitrov a veľkosť nádoby nemá ani najmenší vplyv na ďalšie vlastnosti prístroja okrem jeho ceny.

Hlučnosť

Nechcete svojou liečbou rušiť iné osoby v mestskej hromadnej doprave, kancelári,i alebo v škole? Zvoľte model vyznačujúci sa nízkou mierou hluku. Štandardne sa pohybuje okolo 45 dB, najmä staršie produkty však sú až o 20 decibelov silnejšie. Všeobecne platí, že najviac pri práci budete počuť mechanické kompresory, naproti ultrazvuková technológia pokročila tak ďaleko, že je prakticky nezreteľná, nie je ju skoro vôbec počuť.

Funkcie a príslušenstvo

Možno sa teraz sami seba pýtate, aké asi doplnky by ste mali očakávať u tejto zdravotnej pomôcky? Veľa ich nie je, napriek tomu existujú. Základom je možnosť regulácie veľkosti častíc a prietoku vzduchu do pľúc.

Ak kupujete inhalátor dieťaťu, vyberte zo širokej škály detských nástavcov a doplnkov, vďaka ktorým je pre malého človiečika všetko znesiteľnejšie. Nástavec navyše môže poslúžiť ako odsávačku hlienov. Oplatí sa tiež, ak je inhalácia možná okrem úst aj nosom či pomocou praktickej masky.

Najpredávanejšie inhalátory podľa heuréky

Ing. Dávid Škola

Ing. Dávid Škola

Zakladateľ projektu. Venujem sa recenzií produktov už dlhší čas, vždy daný produkt sám vyskúšam, detailne preštudujem všetko o danom produkte a až potom napíšem recenziu. Mojím hlavným cieľom je vyriešiť zákazníkov problém a tak pristupujem aj k písaniu recenzií.