Prosiecka a Kvačianska dolina - Malebné údolia v Chočských vrchoch

Prosiecka dolina a Kvačianska dolina sú právom považované za jedny z najkrajších slovenských údolí. Chodníky nie sú ťažké a jednotlivé trasy možno prispôsobiť vašim možnostiam. Obe nádherná údolia sú spojené asi 20 km dlhou cestičkou. Môžete ich teda prejsť naraz alebo rozdeliť na dve samostatné cesty.

Kvačianska dolina

PROSIECKA A KVAČIANSKA DOLINA - OBSAH ČLÁNKU

Prosiecka dolina je tajomnejšia, divokejšia a po všetkých stránkach rozmanitejšia. Nájdete tu skalné brány, lávky cez potok, krásny vodopád i náročnejšie skalné rokliny s rebríkmi.

Prosiecka dolina - na čo sa môžete tešiť?

Trasa začína fenomenálnou tiesňavou Vráta, ktorá tvorí prirodzenú bránu do údolia. Potok tú značne meandruje a chodník vedie po drevených lávkach nad ním. Po chvíli chôdze dôjdete k drevenému mostu, čo je jedno z najpôvabnejších miest v celom údolí. Miestami je potrebné prichytiť sa reťazí a absolvovanie trasy za daždivého počasia je naozaj na zamyslenie.

Turistická značka na Prosiecku dolinu

Ďalej chodník pokračuje mierne do kopca, pričom sa niekedy dostáva aj do okolitého krásneho a hustého lesa. Po chodníku sa šliape celkom príjemne. Asi po hodine vás dovedie na rázcestie.

Odporúčam však odbočiť doľava smerom k vodopádu Červené piesky. Je to asi 10 minút od hlavného chodníka nenáročnou chôdzou. Čaká vás výhľad na 14 metrov vysoký vodopád.

Po tejto zachádzke vás čaká najkrajšia roklina v Prosieckej doline. Môžete vystúpiť na jednu z dvoch tunajších vyhliadok alebo pokračovať cez Svoradskou planinu až k obci Veľké Borové, kde sa môžete napojiť na chodník do ďalšieho údolia.

Kvačianska dolina - historické vodné mlyny

Kvačianska dolina je celkom iná. Miestna trasa vedie po širokej lesnej ceste. Ocitnete sa pomerne vysoko na trase, vedúcej pozdĺž jednej zo skalných stien. A určite sa tu toľko nenašlapete. Ak máte so sebou malé deti, pokojne ich vezmite so sebou.

V Kvačianskej doline na vás totiž nad potokom nečakajú žiadne rebríky a mosty, len na konci sa budete musieť „popasovať“ s pomerne strmým zostupom, vedúcim k historických mlynom a k vodopádu.

Na chodníku sú tiež dve vyhliadky. Najkrajší výhľad je z tej, nesúcej meno Roháč. A najväčšou turistickou atrakciou sú potom zrekonštruované staré drevené vodné mlyny, pôvodom z prvej polovice 19. storočia.

Vraciame sa do Kvačianskej doliny a mierime k známym mlynom Oblazy, nad ktorými stekajú tri riečky – Hutianka, Borovianka a Ráztočianka. Preto nikoho neprekvapí, že tu stoja krásne vodné mlyny, dnes pekne zrekonštruovane.

Vrchný mlyn sa nazýva Gejdošovský a dolný mlyn pre zmenu Brunčiakovský. Mlyny, významný technické pamiatky, pochopiteľne navštíviť musíme ai my. Chceme omrknúť, čo sa tu zmenilo.

Po prehliadke mlynov, pokračujeme po červenej značke. Za asi desať minút sa dostávame na Hornú vozňovú cestu, ktorá mala v minulosti slúžiť ako cestné spojenie Oravy s Liptovom (Borové s okolím patrí ešte do regiónu Liptov).

Vybudovaná bola v 50. rokoch minulého storočia. Cesta však nebola nikdy plne dokončená, hoci ešte v 80. rokoch minulého storočia tadiaľ jazdili osobné i nákladné automobily.

Prístup je aj k potoku, kde sa zabavia najmä najmenší účastníci výletu.

Pár minút chôdze od mlyna nájdete aj malý a ľahko prístupný vodopád Ráztoka. Najlepšie vyzerá na jar, keď je v ňom najviac vody. Vodopád nájdete len pár krokov od hlavného chodníka, určite ho teda odporúčame navštíviť.

historické vodné mlyny v Kvačianskej doline

Klesanie sa postupne zmierňuje. Neklamný znak toho, že sa blížite do cieľa dnešnej cesty. A skutočne, za chvíľu prichádzame k odpočívadlu v ústí Kvačianskej doliny (645 m), kde končí aj náučný chodník aj turistická značka. Je tu poriadne živo. Rozšírené parkovisko, bufet. 

Dnešné túru máme za sebou. Nebola síce nijak náročná, ale Mimoriadne krásna a osviežujúca.

roháč

Kvačianska dolina - stručný úvod

Kvačianska dolina bola v roku 1967, spolu so susednou Prosieckou dolinou, vyhlásená za chránené územie. V súčasnosti majú štatút Národnej prírodnej rezervácie. Krasový charakter doliny vymodelovala riečka Kvačianka.

Eróznou činnosťou tú vyrezala hlboké údolia. Na dne doliny nájdete rastliny, vyskytujúce sa skoro v horských polohách – Horec, Plesnivec Alpská, Astra Alpská, Zvonček Malý, Prvosienka Holá, Plamienok Alpský a ďalšími. Naopak na vrchole kaňonu a vyhriatych skalách nájdete teplomilné rastliny. Obe doliny mali v minulosti tiež dôležitý komunikačný význam. 

Parkovanie a verejná doprava

Parkovisko sa nachádza za obcou Prosiek, čiže tesne pred vstupom do Prosieckej doliny. Taktiež nájdete parkovisko aj pred vstupom do Kvačianskej doliny a to konkrétne nad obcou Kvačany. 

 

Kam v okoli?

V okolí môžete navštíviť napríklad Liptovský hrad, alebo rozhľadne vo Veľkom Borovom a Lúčasnký vodopád. 

Často kladené otázky

Áno je, nedávno to boli 2 €, ale cena sa môže priebežne meniť.

Hneď vedľa parkoviska je bufet, takže môžete si dať niečo dobré pod zub a načerpať tak sily. Tak isto sa môžete popýtať potrebné informácie o výlete a podobne. 

Default image
Ing. Dávid Škola
Aktívne sa venujem recenziám rôznych produktov, ktoré dôkladne otestujem a napíšem o nich recenziu. Baví ma to hlavne z toho dôvodu, lebo viem že ušetrím čas a peňaženku nielen sebe, ale aj ostatným užívateľom.

Oddýchnite si a zrelaxujte vďaka CBD

Chcete si pozrieť nejakú super komédiu, odreagovať sa a zrelaxovať? Skúste siahnúť po CBD oleji, ktorý je už legálne dostupný aj na Slovensku!