Tekuté jedlo Mana - Dokáže nahradiť klasickú stravu? Recenzia a osobná skúsenosť

V dnešnej dobe, keď sa každý snaží všetko čo najviac zjednodušiť, získavajú čoraz väčšiu popularitu nápoje slúžiace ako plnohodnotná náhrada jedla. Nemusíte nič pripravovať, nosiť so sebou nepraktické krabičky s jedlom a navyše ušetríte peniaze (aspoň to niektorí výrobcovia tvrdia).

Začal som sa o tekuté nápoje zaujímať. Konkrétne teda o Manu. No a vyvrcholilo to tým, že som ju dokonca vyskúšal. Ako to zmenilo môj názor? Môže to byť plnohodnotná náhrada stravy? Ako chutí? To a omnoho viac sa dozviete v dnešnej recenzii.

MANA RECENZIA - OBSAH ČLÁNKU

Ako som spomenul vyššie, Mana určite má svoje opodstatnenie. Rovnako tak ako proteínové tyčinky alebo iné potravinové doplnky sa ju oplatí užívať v situáciách, keď nestíhate pevnú stravu a alebo nemáte možnosť nič iné kúpiť.

Trebárs v situáciách, kedy máte na výber medzi najrôznejšími bagetami obsahujúcimi množstvo kozervantov a manu, je voľba viacmenej jasná.

Fľaštičku naozaj stačí pretrepať a môžete „jesť“, takže praktickosť sa tomuto zázračnému nápoju uprieť rozhodne nedá. 

Je Mana vhodná ako náhrada stravy?

Mana je trvanlivé, nutrične vyvážené kompletné jedlo, ktoré je možné zaobstarať vo forme prášku či drinku. Výroba sa začala v roku 2014 a ako prvý prišiel k slovu prášok – ManaPowder. Manu vyrába spoločnosť Heaven Labs s.r.o. v Modleticiach pri Prahe a už od začiatku si dáva záležať na kvalite všetkých používaných surovín. Heslom výrobcu je – Jedlo pre lepší život, o čo sa vývojom Many snaží od začiatku.

Pre začiatok je skvelé, že ušetríte veľa času aj úsilia, ktoré je potrebné vynaložiť pri príprave jednotlivých pokrmov. S Manou je možné zaobstarať jedlo na celý deň do pár eur, navyše ho máte doma stále po ruke, nemusíte neustále riešiť nákupy, čakať v rade, hladovať a podobne. Manu si pripravíte ľahko a rýchlo.

Okrem rýchlej prípravy, sa môže Mana pochváliť aj mnohými zdravotnými benefitmi. Jej konzumácia telu prináša až 173 pozitívnych benefitov, ktoré sú schválené Európskym úradom pre bezpečnosť potravín. Všetky tieto benefity sú obsiahnuté v každej dennej dávke.

Vďaka tomu je výkon nášho tela lepší a oveľa rýchlejší, bez ohľadu na to, čo práve robíte. Výrobky Mana podporujú zdravie srdca, svalov, mozgu, svalov, kostí, očí a zraku. Ďalej majú pozitívny vplyv na energiu a metabolizmus, imunitný systém a krvnú tvorbu, pleť a sliznicu, vlasy a nechty, zdravie zubov a ďasien.

Môj prvý dojem: Super, ale chcem vedieť viac

Túto recenziu na tekutú stravu Mana píšem so zmiešanými pocitmi. Na jednej strane ma pozitívne prekvapila hodnota značky a všeobecná používateľská skúsenosť. Na druhej strane však nemôžem prestať myslieť na to, že sa Mana mala zväčšiť alebo ponúknuť rozmanitejšie portfólio.

Avšak pri pohľade na nedávne pozitívne čísla predaja a ambície zakladateľa; Nepochybujem o tom, že sa Mana rozšíri a že to bude úspešné.

Zatiaľ vám odporučím vyskúšať ich produkty, ale nebudem popierať, že inde nájdete lepšie ponuky.

👍Čo sa mi páči na Mane

1. ManaDrink a ManaPowder sú identické. Zákazník je často nútený rozhodnúť sa medzi práškom a hotovým nápojom na základe dostupných príchutí alebo zloženia. Páči sa mi, že to tak nie je v prípade tekutého jedla Mana, čo kupujúcemu dáva možnosť vybrať si, čo viac preferuje.

2. Viacero zdrojov omega-3. Mana má jeden z najkomplexnejších omega-3 profilov v celom priemysle. Berúc do úvahy, že západná strava má nedostatok tejto esenciálnej mastnej kyseliny; toto je skvelá vec.

3. Navigácia na webe, vzhľad a množstvo informácií, kde som manu kupoval – superfoodeshop.sk. Na stránkach, sa dá ľahko prechádzať; a navyše budete mať prístup k množstvu informácií o zložkách a ďalších skvelých produktoch.

4. Kompaktné balenie. Jedným z hlavných cieľov Mana je znížiť environmentálny dopad potravín; a dosahujú to zabezpečením veľmi tesného obalu.

👎Čo sa mi nepáči na Mane

 • Iba jeden výživový profil. To čo bolo spomenuté v sekcii, čo sa mi na Mane páči, je spomenuté aj v tejto. Pýtate sa prečo? V skutočnosti sú nápoj aj prášok rovnaký výrobok. Aj keď to umožňuje používateľovi slobodne si vybrať z týchto dvoch možností, obmedzuje tiež to, kto si môže kúpiť Manu.

Nestavajte na Mane celý svoj jedálniček!

Ešte predtým, než sa vôbec pozrieme konkrétne na Manu, ktorú som vyskúšal, by sme si mali povedať, aké sú vlastne nevýhody pravidelného prijímania tekutej stravy. 

Naše telo nie je primárne určené na konzumáciu tekutej stravy, ale pevnej stravy. No a teda je pevnej strave uspôsobené aj naše trávenie.

Keď založíte stravu na jednom konkrétnom nápoji, môžete docieliť viacero negatívnych výsledkov:

 • Menší sýtiaci efekt – avšak Mana má nízky glykemický index, čo znamená že telo z nej získava energiu dlhší čas a navyše pri ManaPowder si môžete nastaviť veľkosť takej dávky, aby vás zasýtila.
 • Stereotyp, ktorý telo nemá rado.
 • Slinná amyláza nebude mať dostatok času na natrávenie sacharidov – avšak na druhej strane, slinná amyláza nie je jediným enzýmom v tele s touto funkciou a v tráviacej sústave ďalej pôsobí pankreatické amyláza, ktorá zvláda štiepenie sacharidov tiež.

Toto všetko by malo za následok, keby celú pevnú stravu vymeníte za tekutú. Avšak ak chcete len vykryť jedlo počas náročných dni, počas toho keď nemáte čas, ste na turistike, alebo len jednoducho chcete zmeniť chuť a pevnú stravu za tekutú, tak určite odporúčam. Dávajte si však pozor, a nezakladajte si na tom celý váš jedálniček.

Zloženie Many

U zloženia je nutné podotknúť, že aj keď suroviny (väčšinou) nie sú vyložene nekvalitné, všetky ich spája jedna vec. Nízka obstarávacia cena. Poďme sa na niektoré konkrétne suroviny pozrieť trochu bližšie:

1. Maltrodextrín

Maltodextrín je oligosacharid / polysacharid, ktorý sa získava z pšenice. Po chemickej stránke sa jedná o niekoľko molekúl glukózy spojených glykosidickou väzbou. Tých jednotiek glukózy býva spravidla 3-17, pre predstavu škrob (ten je v zemiakoch, ryži, …) obsahuje tisíce až desaťtisíce molekúl glukózy. A to sa prejaví aj na rýchlosti vstrebávania.

2. Izolát sójovej a hrachovej bielkoviny + ovsený, konopný,rýžový a riasový protein

Zdroj bielkovín v Mane sa zvýšil, zo začiatku išlo len o sójovú bielkovinu, čo hodnotím veľmi pozitívne. Taktiež je Mana vhodná aj pre vegánov, nakoľko všetky zdroje bielkovín sú rastlinného pôvodu. Ako menšiu nevýhodu vidím práve v tom, že ľudské telo nerozloží a neprijme toľko bielkovín rastlinného pôvodu, ako tomu je pri živočíšnej bielkovine. Základný problém je totiž v nekompletnom spektre aminokyselín, kvôli ktorému nemôže byť proteín plne využiteľný. 

To však neplatí pre Manu, pretože Mana má naopak kompletné spektrum aminokyselín. Práve vďaka bohatej zmesi bielkovín je spektrum aminokyselín v Mane kompletné vrátane všetkých esenciálnych aminokyselín. Množstvo bielkovín je pritom v Mane navýšené práve tak, aby boli vstrebané v dostatočnom množstve, aj keď ide o proteíny rastlinného pôvodu.

Avšak ak ide o kombináciu viacerých zdrojov rastlinného pôvodu, tak ta využiteľnosť pre telo je podstatne vyššia, ako keby ide len o jeden druh.

3. Izomaltulóza

Isomaltulóza je disacharid tvorený glukózou a fruktózou. Má relatívne pomalé vstrebávanie a nižší glykemický index, to znamená, že sa jedlo dlhšie trávi a zanechá dlhší pocit zasýtenia.

4. Vitamíny a minerály

Mana obsahuje až 38 vitamínov a minerálov, čo na jednu dávku je viac ako skvelé. Pri staršej verzii Many nebolo jasné, akých konkrétnych zlúčeninách sa minerály a vitamíny vyskytujú. Avšak pri novej vylepšenej verzii Mana Mark 6 už výrobca udáva konkrétne zastúpenie jednotlivých minerálov a vitamínov.

Vitamíny a minerálne látky (chlorid sodný, citronan draselný, chlorid draselný, uhličitan vápenatý, oxid horečnatý, mliečnan horečnatý, glukónan zinočnatý, jodičnan draselný, vitamín A, tiamín, riboflavín, niacín, kyselina pantoténová, vitamín B6, biotín, kyselina listová, vitamín B12, vitamín C, vitamín D2), vitamín E, vitamín K1 

5. Lipidy

Olej z morských rias, podporuje činnosť mozgu, srdca a očí. Oleje z rias obsahujú nenasýtené mastné kyseliny, prospešné pre naše zdravie.

Ďalším zdrojom lipidov je slnečnicový olej. Obsahuje vitamín E, ktorý je významný antioxidant.

Repkový olej je bohatý na vitamíny rozpustné v tukoch (A, D, E, K). Za studena lisovaný kokosový olej dodáva telu energiu, produktu príjemnú vôňu a je bohatý na mastné kyseliny, najmä kyselinu laurovú, myristickú, kaprylovú a hexánovú.

Ľanový olej je bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré pôsobia protizápalovo a chránia mozog proti starnutiu. Ďalej znižujú hladinu cholesterolu.

6. Betaglukány

Zdrojom sú ovsené vločky. Betaglukány majú priaznivý účinok na imunitu, ako preukázané imunomodulátory. Ďalej slúžia ako prebiotiká – výživa črevných baktérií.

7. Lecitín

Lecitín v Mane pochádza zo sóje, ktorá je na neho veľmi bohatá. Obsahuje cholín, ktorý pomáha zlepšovať pamäť.

8. Vláknina

Vlákniny je v práškovej Mane – ManaPowder 7 g na porciu a v ManaDrinku 4,4 g vlákniny na porciu.

Glykemický index Many

Glykemický index ukazuje potraviny, ktoré rýchlo a výrazne zvýšia množstvo cukru v krvi (glykémiu), alebo naopak pomaly.

Čím menšia hodnota Gl je, tým je potravina vhodnejšia. Výkyvy glykémie povzbudzujú vyplavovanie inzulínu a namáhajú tak pankreas, kedy sa zvyšuje pravdepodobnosť ochorenia diabetom (cukrovkou).

Glykemický index (Gl) Many je 29. Len pre príklad rožok z bielej múky má index 70.

Pre koho je Mana vhodná?

 • Pre všetky zdravé osoby od 3 rokov
 • Osoby trpiace laktózovou intoleranciou
 • Vegánov
 • Ak máte málo času, alebo neviete variť
 • Študentov
 • Pre ľudí čo veľa a radi cestujú
 • Pre športovcov

Mana môže nahradiť 1 – všetky jedlá denne. Kombinácia s normálnou stravou je vhodná. Avšak ako som upozornil, určite by som neodporúčal počas celého dňa konzumovať len Manu, ale doplniť ju aj pevnou stravou. 

Manu vnímam ako náhradu jedla, keď práve nestíham pripraviť klasické jedlo. Neviem si predstaviť, že by som jedol len Manu. Na druhú stranu je Mana výborná v momentoch, kedy by som si za starých čias kúpil niekde bagetu, aby som zasýtil hlad.

Teraz mám zdravú alternatívu, ktorú v prípade drinkov len otvorím a vypijem. Takže Mana je vhodná pre ľudí, ktorí nestíhajú a nechcú hladovať. Pre tých, ktorí nechcú čakať alebo zaháňať hlad rýchlovkou z fastfoodov.

Naviac má Mana veľké množstvo vitamínov a minerálov a je bez GMO. Mana tiež zlepšuje pleť, oči, srdce a ovplyvňuje zdravie zubov a ďasien.

Eko friendly: Výrobcovia tiež dbajú na šetrnosť k životnému prostrediu. Pri výrobe je spotrebovaného o 96% menej energie počas výroby než u bežných potravín. Sú použité suroviny, ktoré neničia kvalitu ovzdušia. Podporujú poľnohospodárstvo s nízkym ekologickým dopadom.

Ako a kedy by som Manu doporučil užívať?

Ako som spomenul vyššie, Mana určite má svoje opodstatnenie. Rovnako tak ako proteínové tyčinky alebo iné potravinové doplnky sa ju oplatí užívať v situáciách, keď nestíhate pevnú stravu alebo nemáte možnosť nič iné si kúpiť. – treba si však uvedomiť že vyššie uvedené produkty sú len doplnky zatiaľ čo Mana predstavuje kompletnú plnohodnotnú náhradu jedla.

Trebárs v situáciách, kedy máte na výber medzi najrôznejšími bagetami obsahujúcimi množstvo kozervantov a manu, je voľba viacmenej jasná.

Fľaštičku naozaj stačí pretrepať a môžete „jesť“, takže praktickosť sa tomuto zázračnému nápoju uprieť rozhodne nedá. 

Mana drink

Najrýchlejšia a najpohodlnejšia forma. Stačí len pretrepať a hotovo.

Treba dodať že Mana drink a ManaPowder sa skladajú z presne rovnakých ingrediencií, takže je na Vás, čomu dáte prednosť.

ManaPowder - Prášok

 • Do fľaše pridajte 300 ml vody
 • Nasypte do nej 2 odmerky práškovej Many (cca 86 g)
 • Dobre pretrepte (cca 30 sekúnd)
 • Vaše jedlo je pripravené na konzumáciu

Manou je možné nahradiť 1 alebo 2 jedlá za deň, ale existujú aj prípady, keď sa ľudia stravujú iba vďaka Mane – v tom prípade je odporúčané denné dávkovanie práškovej Many 5 x 400 kcal, u ManaDrinku potom 6 x 330ml.

Ako Mana chutí?

Aby som bol úprimný, nie je to žiadny zázrak. Chutí podobne, ako všetky instantné nutričné drinky, teda nič moc.  Možno som mal prehnané očakávania, pretože tvorcovia hovorili o lahodnej chuti. Na druhú stranu, chuť nie je to, prečo Manu používam. otestoval som príchuť Choco a nebolo to vyslovené zlé. Vypiť sa to dá bez problémov, navyše ide o príjemnú zmenu a často ma to zachránilo práve vtedy keď som nestíhal, alebo bol na nejakom výlete.

Keď porovnám drink a prášok z pohľadu chuti, tak drink chutí o niečo lepšie. ManaPowder si môžete, pri príprave, ľahko dochutiť. Trebárs nie je zlé do neho dať čučoriedky a rozmixovať v mixéri.

Vlastnosti Mana prášku

Pred tým, než som objednal svoju zásielku, tak som veľa študoval o Mane na internete a hľadal som skúsenosti iných.

Je fakt, že u niektorých ľudí budí Mana veľké vášne. Každému chutí niečo iné a sám som už vyskúšal niekoľko tekutých jedál.

Tiež som veľa študoval informácie o Mane priamo tu. Na odkaze nájdete veľmi obsiahly zoznam všetkého, čo Mana obsahuje.

Najčastejšie kladené otázky

Odporúčam nakupovať priamo na na tomto odkaze. Poštovné je lacné a majú často rôzne akcie a výpredaje.

Mana Drink je hotový produkt, ktorý stačí len pretrepať, otvoriť a vypiť. Nemusíte už teda riešiť žiadne dávkovanie ani miešanie. Ďalšia odlišnosť je v chuti a čiastočne aj v nutričnom zložení.

Chuť nového ManaDrinku je odlišná od klasickej ManaPowderu. 

Chudnutie s Manou je možné, záleží však na správnom dávkovaní. Pre chudnutie je zásadné držať sa pravidla, aby konzumovaný energetický príjem bol nižší, než energetický výdaj. Inými slovami, telo musí spáliť viac kalórií, než zjete.

V kamenných obchodoch je Mana drahšia. Odporúčam nakúpiť na tomto eshope, kde za balenie 12x Mana drinku zaplatíte cez 36 €.

Rovnako ako receptúry liekov, potravinových doplnkov atď. sa vyvíja aj zloženie MANY. Zloženie prechádza evolúciou a snaží sa byť lepšie a lepšie. V čase písania tohto článku už Mana nesie označenie MARK 6. To znamená, že sa jedná už o 6. verziu zložení.

Áno, Mana drink vás zasýti a nebudete mať pocit hladu. Samozrejme za predpokladu, že si dáte celú odporúčanú porciu v odporúčaných intervaloch alebo s nadväzujúcim ďalším pokrmom – včas, než by ste normálne hlad dostali.

Záverečné hodnotenie mojej skúsenosti s Manou:

S Manou som bol po cca 14 dňoch spokojný. Oceňujem predovšetkým rýchlosť s akou je jedlo k dispozícii.

Chuť je v pohode. Čakal som čokoľvek, ale bol som nakoniec celkom spokojný. Ak nestíhate a chcete mať rýchle jedlo stále so sebou, tak s Manou chybu neurobíte.

Výhody
Nevýhody

Leave a Reply

Ing. Dávid Škola
Ing. Dávid Škola

Zakladateľ projektu. Venujem sa recenzií produktov už dlhší čas, vždy daný produkt sám vyskúšam, detailne preštudujem všetko o danom produkte a až potom napíšem recenziu. Mojím hlavným cieľom je vyriešiť zákazníkov problém a tak pristupujem aj k písaniu recenzií.