Je Manuka med taký skvelý a život meniaci, ako sa o ňom hovorí? Vedecké výskumy a úprimná recenzia

MANUKA MED - OBSAH ČLÁNKU

Čo je to Manuka med?

Manuka med sa používa ako prírodná masť na rany každého druhu. Vo veku rezistencie na konvenčné antibiotiká bol oslavovaný ako bojovník proti choroboplodným zárodkom. Navrhovatelia tiež tvrdia, že Manuka med môže liečiť aj iné ochorenia od akné po problémy so sínusmi.

Manuka med sa veľmi dlho nepoužíval ako tradičný liek. Je to prémiový med z Nového Zélandu. Európske včely medonosné ju vniesli do tejto oblasti začiatkom 19. storočia.

Keď včely opeľujú z tejto rastliny, ich med je účinnejší ako štandardný včelí med. Je to preto, lebo má vyššiu koncentráciu metylglyoxalu (MGO).

Aké sú výhody užívania Manuka medu?

Pokiaľ ide o superpotraviny, Manuka med je spájaný so zdraviu prospešnými látkami. Manuka med je antibakteriálny resp. bakteriálne odolný.

To znamená, že baktérie by nemali byť schopné vybudovať si toleranciu voči antibakteriálnym účinkom.

Hovorí sa, že Manuka med je účinný pri liečbe všetkého od bolesti v krku až po odstránenie škvŕn na pokožke.

Medzi ďalšie výhody medu patria:

 • pomáha liečiť rezy a odreniny
 • čistenie infekcií
 • zmiernenie bolesti žalúdka
 • zlepšenie trávenia
 • posilnenie imunitného systému
 • poskytovanie energie

Na rozdiel od väčšiny alternatívnych spôsobov liečby existujú vedecké dôkazy podporujúce liečivé účinky medu Manuka. Medzi tieto výhody patrí:

Hojenie rán

Rovnako ako u iných medov, aj Manuka med môže pomôcť pri hojení rán. Všetky formy medu sú kyslé a majú pH medzi 3,2 a 4,5. Ukázalo sa, že kyslé vlastnosti medu podporujú hojenie.

Kyslosť tiež blokuje enzýmy, ktoré rozkladajú bielkoviny a peptidy, ktoré si telo potrebuje na svoju opravu. Vysoká koncentrácia cukru v mede tiež pomáha chrániť rany.

Med má nízku vlhkosť a čerpá tekutinu z rany. To pomáha odstraňovať odpad a urýchliť proces hojenia.

Manuka med tiež čerpá vodu z buniek napadajúcich baktérie. Baktérie potrebujú vodu na svoj rast a prežitie. Vytiahnutie vody z inváznych baktérií ich zabije.

Antivírusové vlastnosti

Po celé storočia sa ako prírodné antibiotiká používali všetky druhy medu. V posledných rokoch vedci zistili, že sila medu na ničenie choroboplodných zárodkov pochádza z peroxidu vodíka vyrobeného pomocou včelieho enzýmu.

Manuka med to posúva o krok ďalej tým, že napáda choroboplodné zárodky látkou zvanou MGO. Táto látka, ktorá sa nachádza v nektári niektorých rastlín. Manuka taktiež pomáha hojiť drobné aj chronické rany.

Z tohto dôvodu Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) v USA schválil obväzy naplnené medom Manuka pre voľnopredajné , ale aj na lekársky predpis.

Čím viac MGO je v mede, tým viac má antivírusové a antibakteriálne vlastnosti.

Antibakteriálne účinky

Desiatky druhov baktérií je citlivých na Manuka med, vrátane Staphylococcus aureus a Streptococcus (zdroj). Manuka sa tiež javí ako účinná proti Clostridium difficile, ťažko liečiteľnému organizmu, ktorý sa často šíri v zdravotníckych zariadeniach.

Vedcov obzvlášť zaujíma skutočnosť, že med z manuky zrejme útočí na infekcie, ktoré vytvárajú biofilm alebo tenkú klzkú vrstvu baktérií (zdroj). Je to tak preto, lebo akonáhle infekcia vytvorí biofilm, považuje sa to za neliečiteľné.

Dodnes neexistujú správy o mikrobiálnej rezistencii voči medu (zdroj). To naznačuje, že môže byť úspešný proti rezistentným organizmom a dlhotrvajúcim infekciám rán, ktoré sa nehoja pravidelnou antibiotickou liečbou. Z tohto dôvodu sa med považuje za možnosť poslednej možnosti proti infekcii.

Starostlivosť o pokožku

Manuka med môže byť schopný zmierniť zápal a podráždenie spojené s akné. Za týmto účelom naneste Manuka med priamo na pokožku. Uistite sa, že ste postihnuté miesto pokryli tenkou vrstvou medu.

Túto masku by ste mali nechať pôsobiť najmenej 15 minút (zdroj). Lepšie výsledky môžete dosiahnuť, ak masku necháte pôsobiť jednu hodinu alebo viac.

Možno budete tiež môcť použiť Manuka med na ekzémy. Podľa výskumu prezentovaného na HealWithFood.org môžete dosiahnuť úspech použitím zmesi rovnakých dielov medu, olivového oleja a včelieho vosku. Odporúča sa, aby ste zmes nanášali trikrát denne.

Trávenie a imunológia

Ak chcete ťažiť z Manuka medu, mali by ste ho jesť 1 až 2 čajové lyžice každý deň. Môžete ho jesť klasicky na lyžičke, alebo si Manuka med pridať do jedla.

Ak chcete do svojho jedálnička zapracovať Manuka med, zvážte jeho natretie na plátok celozrnného toastu alebo jeho pridanie do jogurtu. Ak pijete čaj, tak si môžete do šálky pridať aj lyžicu medu.

Ak vás bolí hrdlo alebo len chcete byť proaktívny, skúste si každý deň vziať 1/2 až 1 čajovú lyžicu Manuka medu. Ak nie ste chorí, môže to pomôcť posilniť váš imunitný systém a zabrániť chorobe. Ak už máte boľavé hrdlo, môže to pomôcť zmierniť vaše príznaky.

Ako užívať Manuka med?

Výrobcovia Manuka medu označujú svoje výrobky jedinečným hodnotením Manuka Factor (UMF). Toto číslo popisuje hladiny MGO a prekurzora dihydroxyacetónu.

Rozsah pre bodovanie UMF je nasledovný:

 • 0 až 4: je nezistiteľné množstvo
 • 5 až 9: sú prítomné nízke hladiny
 • 10 až 15: sú k dispozícii užitočné úrovne
 • 16: sú k dispozícii vynikajúce a kvalitné stupne

Čím vyššie je číslo UMF, tým vyššia je hladina týchto zlúčenín. Ak chcete získať čo najväčší úžitok, používajte Manuka med s vysokým obsahom UMF.

Riziká a odporúčania

Pre väčšinu ľudí je Manuka med bezpečný na konzumáciu. Zvyčajne neexistuje žiadny limit na to, koľko Manuka medu môžete prijať.

Ak však máte cukrovku, poraďte sa so svojím lekárom skôr, ako do svojho režimu pridáte Manuka med. Manuka med má rovnako ako iné medy vysoký obsah cukru. Môže to spôsobiť zvýšenie hladiny cukru v krvi.

Niektorí vedci sa tiež pýtajú, či Manuka med spomaľuje hojenie chronických rán u ľudí s cukrovkou. Je to tak preto, lebo pri samostatnom použití je MGO toxické pre živé bunky. Existuje však množstvo správ o úspešnom liečení chronických rán Manuka medom. Je však potrebný ďalší výskum.

Ak ste alergický na iné druhy medu, poraďte sa so svojím lekárom. Pravdepodobne nebudete môcť používať Manuka med bez výskytu alergickej reakcie.

Čo všetko si všímať pri kúpe Manuka medu?

Manuka med je dostupný online a v niektorých obchodoch so zdravou výživou. Pri nákupe je dôležité presne pochopiť, čo dostávate – nie každý Manuka med je rovnaký.

Tento druh medu je často označovaný ako „aktívny med Manuka“, čo môže byť zavádzajúce. Tento výraz označuje antibakteriálne účinky vyvolané peroxidom vodíka. Tieto antibakteriálne účinky sa nachádzajú vo všetkých druhoch medu.

Ak chcete zaručiť jedinečné liečivé vlastnosti Manuka medu, vyhľadajte odkaz na „neperoxidovú antibakteriálnu aktivitu (NPA)“ alebo hodnotenie UMF. Hodnotenie UMF meria množstvo NPA prítomného v mede.

Držte sa tiež značiek, ktoré obsahujú MGO, jedinečný antibakteriálny faktor v mede Manuka. Čím viac MGO, tým lepšie.

7 zdravotných výhod Manuka medu založených na výskumných faktoch

V skutočnosti sa tradične Manuka med používa na hojenie rán, na upokojenie bolesti v krku, na prevenciu zubného kazu a na zlepšenie zažívacích problémov.

Tu je 7 vedecky podložených zdravotných výhod Manuka medu.

1. Pomoc pri hojení rán

Odpradávna sa med používal na liečenie rán, popálenín, vredov a vriedkov.

Med ponúka antibakteriálne a antioxidačné vlastnosti, a to všetko pri zachovaní vlhkého prostredia rany a ochrannej bariéry, ktorá zabraňuje mikrobiálnym infekciám v rane.

Viaceré štúdie preukázali, že Manuka med môže zvýšiť hojenie rán, zosilniť regeneráciu tkaniva a dokonca znížiť bolesť u pacientov trpiacich popáleninami (zdroj).

Napríklad jedna dvojtýždňová štúdia skúmala účinky aplikácie obväzu z Manuka medu na 40 ľudí s nehojacimi sa ranami. Výsledky ukázali, že 88% rán sa zmenšilo. Okrem toho pomohol vytvoriť kyslé prostredie rany, ktoré podporuje hojenie rán (zdroj).

Navyše, manuka med môže pomôcť pri liečbe diabetických vredov.

Saudskoarabská štúdia zistila, že obväzy na rany Manuka medom, ak sa používajú v kombinácii s konvenčným ošetrením rán, liečia diabetické vredy efektívnejšie ako samotné bežné ošetrenie (zdroj).

Ďalšia štúdia sledovala účinnosť medu Manuka pri hojení rán očných viečok po operácii. Našli všetky rany očných viečok dobre zahojené bez ohľadu na to, či boli rezy ošetrené manukovým medom alebo vazelínou.

Pacienti však uviedli, že zjazvenie liečené Manuka medom bolo menej tuhé a výrazne menej bolestivé v porovnaní s zjazveniami ošetrenými vazelínou (zdroj).

ZHODNOTENIE V SKRATKE
Manuka med účinne lieči popáleniny, vredy a hojí
rany. Ukázalo sa tiež, že bojuje proti kmeňom rezistentným na antibiotiká
infekcií, ako je MRSA.

2. Podporuje zdravie ústnej dutiny

Aby ste sa vyhli zubnému kazu a udržali svoje ďasná zdravé, je dôležité minimalizovať škodlivé ústne baktérie, ktoré môžu spôsobiť tvorbu povlakov.

Je tiež dôležité, aby ste úplne nevytierali dobré orálne baktérie, ktoré sú zodpovedné za udržanie zdravia vašich úst.

Štúdie preukázali, že Manuka med napáda škodlivé orálne baktérie spojené s tvorbou povlakov, zápalom ďasien a zubným kazom.

Výskum konkrétne ukázal, že Manuka med s vysokou antibakteriálnou aktivitou je účinný pri inhibícii rastu škodlivých orálnych baktérií, ako sú P. gingivalis a A. actinomycetemcomitans (zdroj).

Myšlienka konzumácie medu pre dobré zdravie ústnej dutiny sa môže javiť ako neintuitívna, pretože vám už bolo pravdepodobne povedané, že konzumácia príliš veľa sladkostí môže viesť k vzniku kazov.

Na rozdiel od cukríkov a rafinovaného cukru je však vďaka silným antibakteriálnym účinkom Manuka medu nepravdepodobné, že by prispievali k tvorbe dutín alebo zubnému kazu.

ZHODNOTENIE V SKRATKE
Výskum ukazuje, že Manuka med ničí rast škodlivých orálnych baktérií, ktoré môžu spôsobiť zápal ďasien a zubný kaz. Na rozdiel od rafinovaného cukru sa nepreukázalo
že by spôsoboval zubné kazy.

3. Upokojuje boľavé hrdlo

Ak trpíte boľavým hrdlom, môže vám pomôcť Manuka med. Jeho antivírusové a antibakteriálne vlastnosti môžu znížiť zápal a zaútočiť na baktérie, ktoré spôsobujú bolesť.

Med manuka nielenže napáda škodlivé baktérie, ale aj upokojuje vnútornú výstelku hrdla.

Nedávna štúdia u pacientov, ktorí podstúpili chemoterapiu rakoviny hlavy a krku, pozorovala účinky konzumácie Manuka medu na Streptococcus mutans, druh baktérie zodpovednej za bolesť hrdla.

Je zaujímavé, že vedci zistili výrazný pokles Streptococcus mutans po konzumácii Manuka medu (zdroj).

Manuka med navyše znižuje škodlivé orálne baktérie, ktoré spôsobujú mukozitídu, častý vedľajší účinok ožarovania a chemoterapie. Výsledkom mukozitídy je zápal a bolestivé ulcerácie slizníc lemujúcich pažerák a tráviaci trakt.

Už nejaký čas sa o prírodných druhoch potlačujúcich kašeľ hovorí ako o rôznych druhoch medu. Jedna štúdia v skutočnosti zistila, že med je rovnako účinný ako bežné lieky na potlačenie kašľa (zdroj).

ZHODNOTENIE V SKRATKE
Manuka med môže pomôcť pri liečbe bolesti v krku. Výskum ukazuje, že útočí na baktérie, ktoré  spôsobujú bolesti, najmä u pacientov podstupujúcich chemoterapiu alebo ožarovanie.

4. Pomáha predchádzať žalúdočným vredom

Žalúdočné vredy sú jednou z najčastejších chorôb ovplyvňujúcich človeka. Sú to rany, ktoré sa tvoria na sliznici žalúdka a spôsobujú bolesti žalúdka, nevoľnosť a nadúvanie.

H. pylori je bežný typ baktérií, ktoré sú zodpovedné za väčšinu žalúdočných vredov.

Výskum naznačuje, že Manuka med môže pomôcť pri liečbe žalúdočných vredov spôsobených H. pylori.

Napríklad štúdia na skúmavke skúmala jeho účinky na biopsie žalúdočných vredov spôsobených H. pylori. Výsledky boli pozitívne a naznačili, že Manuka med je užitočné antibakteriálne činidlo proti H. pylori (zdroj).

Malá dvojtýždňová štúdia na 12 jedincoch, ktorí užívali 1 čajovú lyžicu Manuka medu denne, však ukázala, že neznižuje počet baktérií H. pylori.

Preto je potrebný ďalší výskum, aby sa úplne vyhodnotila jeho schopnosť liečiť žalúdočné vredy spôsobené H. pylori.

Žalúdočné vredy môžu byť tiež spôsobené nadmernou konzumáciou alkoholu.

Štúdia na potkanoch zatiaľ ukázala, že Manuka med pomohol zabrániť žalúdočným vredom vyvolaným alkoholom.

ZHODNOTENIE V SKRATKE
Výsledky výskumov sú odlišné, ale silné antibakteriálne účinky Manuka medu môžu pomôcť pri liečbe žalúdočných vredov spôsobených H. pylori.

5. Zlepšuje tráviace príznaky

Syndróm dráždivého čreva (IBS) je bežná porucha trávenia.

Medzi jej pridružené príznaky patrí zápcha, hnačky, bolesti brucha a nepravidelná stolica.

Je zaujímavé, že vedci zistili, že pravidelná konzumácia Manuka medu môže pomôcť tieto príznaky zmierniť.

Bolo dokázané, že Manuka med zlepšuje antioxidačný stav a zmierňuje zápal u potkanov s IBS aj s ulceróznou kolitídou, typom zápalového ochorenia čriev (zdroj).

Clostridium difficile, často nazývaný C. diff, je typ bakteriálnej infekcie, ktorá spôsobuje silné hnačky a zápaly čriev.

C. diff sa bežne lieči antibiotikami. Nedávna štúdia však pozorovala účinnosť Manuka medu na kmene C. diff.

Manuka med zabíjal bunky C. diff, čo z neho robí pravdepodobne účinnú liečbu (zdroj).

Je dôležité poznamenať, že vyššie uvedené štúdie pozorovali vplyv manuka medu na bakteriálne infekcie v štúdiách na potkanoch a skúmavkách.

Aby bolo možné dospieť k úplnému záveru, pokiaľ ide o jeho vplyv na bakteriálne infekcie čreva, je potrebný ďalší výskum.

ZHODNOTENIE V SKRATKE
Manuka med môže znížiť zápal u jedincov s IBS. Môžu to byť tiež
účinný pri útoku na C. diff.

6. Môže liečiť príznaky cystickej fibrózy

Cystická fibróza je dedičná porucha, ktorá poškodzuje pľúca a môže mať vplyv aj na tráviaci systém a ďalšie orgány.

Ovplyvňuje bunky produkujúce hlien, čo spôsobuje, že hlien je abnormálne hustý a lepkavý. Tento hustý hlien upcháva dýchacie cesty a potrubie, čo sťažuje dýchanie.

Bohužiaľ, infekcie horných dýchacích ciest sú u ľudí s cystickou fibrózou pomerne časté.

Ukázalo sa, že med z manuky bojuje proti baktériám, ktoré spôsobujú infekcie horných dýchacích ciest.

Pseudomonas aeruginosa a Burkholderia spp. sú dve bežné baktérie, ktoré môžu spôsobiť vážne infekcie horných dýchacích ciest, najmä u zraniteľnej populácie.

Jedna štúdia sledovala účinnosť Manuka medu proti týmto baktériám u ľudí s cystickou fibrózou.

Výsledky naznačili, že inhibuje ich rast a funguje v spojení s antibiotickou liečbou (zdroj).

Vedci preto dospeli k záveru, že Manuka med môže hrať dôležitú úlohu pri liečbe infekcií horných dýchacích ciest, najmä u pacientov s cystickou fibrózou.

ZHODNOTENIE V SKRATKE
Ukázalo sa, že Manuka med napáda škodlivé baktérie, ktoré spôsobujú horné dýchacie cesty
u jedincov s cystickou fibrózou, sú však potrebné ďalšie štúdie.

7. Lieči akné

Akné je zvyčajne spôsobené hormonálnymi zmenami, ale môže to byť aj reakcia na nesprávnu stravu, stres alebo množenie baktérií v upchatých póroch.

Antimikrobiálna aktivita medu Manuka, ak sa používa v kombinácii s produktom s nízkym pH, sa často predáva na boj proti akné.

Manuka med by mohol pomôcť udržať vašu pokožku bez baktérií, čo by mohlo urýchliť proces hojenia akné.

Vďaka svojim protizápalovým vlastnostiam sa hovorí, že Manuka med zmierňuje zápal spojený s akné.

Existuje ešte veľmi obmedzený výskum schopnosti manuka medu liečiť akné.

Jedna štúdia však skúmala účinky iného medu – kanuka, ktorý má antibakteriálne vlastnosti podobné vlastnostiam medu Manuka. Zistilo sa, že med kanuka je pri zlepšovaní akné rovnako účinný ako antibakteriálne mydlo (zdroj).

Je potrebný ďalší výskum, aby sa vyhlásil manuka med za užitočný domáci liek na akné.

ZHODNOTENIE V SKRATKE
Schopnosť Manuka medu liečiť akné sa javí priaznivá vzhľadom na jeho antibakteriálne a protizápalové vlastnosti.

Kto môže konzumovať Manuka med?

Pre väčšinu ľudí je konzumný med manuka bezpečný.

Niektorí ľudia by sa však pred použitím mali poradiť s lekárom:

 • Ľudia s cukrovkou. Všetky typy medu majú vysoký obsah prírodného cukru. Preto konzumácia Manuka medu môže ovplyvniť hladinu cukru v krvi.
 • Tí, ktorí sú alergickí na med alebo včely. Alergici na iné druhy medu alebo včiel môžu mať po užití alergickú reakciu.
 • Dojčatá. Americká Akadémia pediatrie neodporúča dávať med deťom mladším ako jeden rok kvôli riziku detského botulizmu.

Ako som Používal Manuka med?

Pri prvej maske vytvorenej z Manuka medu som bol potom trochu červený/škvrnitý, ale to nie je nič neobvyklé, keď skúšam na svojej veľmi citlivej / reaktívnej pokožke niečo nové – dokonca „jemný“ produkt ako med.

Po nasadení tretej masky sa moja pokožka úplne upravila a bol som schopný analyzovať účinky, ktoré boli mimochodom neuveriteľné. Po prvé, moja pokožka je taká jemná, musím odolať nutkaniu dotknúť sa jej každých päť sekúnd.

Ďalší najväčší efekt nebol okamžite zrejmý; moja pokožka bola hydratovanejšia. Po prečítaní tohto článku v časopise Journal of Economic Entomology o zvlhčovacích vlastnostiach medu (med je hygroskopický, čo znamená, že prirodzene absorbuje vlhkosť, keď je vystavený vzduchu, zanecháva vašu pokožku po aplikácii hydratovanejšiu), som si uvedomil: Moja pokožka bola hydratovaná.

Ako sa môže niečo také jednoduché cítiť také životne dôležité? Prečo som tiež tak dlho čakal, kým si namočím tvár do medu?

Ako odpoveď na túto zdanlivo rečnícku otázku som sa rozhodol ponoriť do Manuka medu celé svoje telo. Túto myšlienku podnietil článok v Marie Claire, v ktorom odborníčka na starostlivosť o pleť Melanie Fraser odporúča naliať 1 až 2 šálky plnotučného mlieka a pol šálky medu Manuka do vane s vodou a tak sa vykúpať.

Po absolvovaní procedúry, môžem povedať že mi to pomohlo hlavne psychicky. Je zrejmé, že telo zostalo také isté. 

Následne som Manuka med testoval a umyl si s ním vlasy. Výsledky ma naozaj potešili. Vlasy sa mi zdali viac hydratované a lesklejšie, avšak toto dosiahnem aj jednoduchšou procedúrou. Takže nemyslím si že túto situáciu budem opakovať i keď to bolo pomerne zábavné. 

Každé ráno som si Manuka med zmiešal s lyžicou jablčného octu a prehltol na jeden dúšok pred raňajkami. Túto iniciatívu som niekde čítal a údajne pomáha naštartovať váš metabolizmus a zvyšuje imunitu. Pokiaľ ide o citeľné účinky, rozhodne som sa cítil povzbudený – a to až do takej miery, že som niekedy ráno bol nútený vynechať svoje denné latte, čo bolo celkom fajn.

Okrem toho som väčšinou jedol malú lyžicu alebo som si ju miešal do čaju (nikdy nie viac ako jednu alebo dve čajové lyžice denne). Všimol som si, že to skutočne pomohlo uspokojiť moju chuť na sladké, ktorá je vždy obzvlášť hlasná po jedle.

Ktorý Manuka med je najlepší?

Už som spomínal, že Manuka med je chutný!? Podľa môjho skromného znaleckého posudku chutí oveľa lepšie ako bežný med.

Chuť je intenzívnejšia a plnšia. Ľahko by som to mohol zjesť po lyžičkách, čo je v tomto prípade skvelé, pretože to je presne to, čo by ste mali robiť. 

Ľudské telá sú údajne zo 60 percent tvorené vodou, ale v tomto okamihu experimentu si myslím, že mám minimálne 50 percent medu Manuka a neplánujem tak skoro spomaliť.

Čo Vy, ste fanúšikom Manuka medu? 

Leave a Reply

Ing. Dávid Škola
Ing. Dávid Škola

Zakladateľ projektu. Venujem sa recenzií produktov už dlhší čas, vždy daný produkt sám vyskúšam, detailne preštudujem všetko o danom produkte a až potom napíšem recenziu. Mojím hlavným cieľom je vyriešiť zákazníkov problém a tak pristupujem aj k písaniu recenzií.