Marine Collagen - Švajčiarska kvalita, ktorá nesklame + Recenzia a skúsenosť

Opäť sa chcem s vami podeliť o moje skúsenosti počas testovania kolagénu.

Tento raz ide o Marine collagen od Bionutrian, vysoko bioaktívny morský kolagén (nazývaný tiež rybí kolagén), ktorý ma oslovil  tým, že nemá tak obrovskú reklamu po sociálnych sieťach, ktorá by na mňa číhala z každej strany, ale aj napriek tomu je obľúbený a vyhľadávaný.

Marine collagen som si zakúpila priamo na bionutrian.com, vlastne som ani nenarazila na veľa iných webov, ktoré by ho ponúkali čo som považovala za výhodu, nakoľko ku doplnkom, ktoré si pomaly kúpim v každej drogérií, nemám až takú dôveru a hlavne pri takejto cenovej relácií.

MARINE COLLAGEN RECENZIA - OBSAH ČLÁNKU

Vrátim sa však späť ku kolagénu, to že máme dnes na výber skutočne pestrú škálu rôznych druhov kolagénov s fakt prepracovaným marketingom nie je novinkou.

Vybrať si potom ten „pravý“ je skutočne ťažké. Kedy je kolagén naozaj kvalitný a pomôže a kedy ide len o dobrú kampaň? Rozhodla som sa tak vyskúšať kolagén o ktorom som z každej strany čítala aký je kvalitný, aj napriek tomu, že je jeho cena už o niečo vyššia, bez ďalších rečí prejdem priamo ku mojej skúsenosti s Marine collagen.

Bionutrian Marine Collagen

Po prelustrovaní oficiálneho webu, ktorý kolagén predáva a samozrejme aj iných recenzií som si objednala Marine collagen.

Nebola som si istá či chcem opäť vyskúšať práškovú formu kolagénu alebo dám tentokrát prednosť kolagénovým tabletkám, ktoré som ešte neskúšala a po úvahe som objednala balenie práškového kolagénu aj tabletky, aby som zistila čo mi vyhovuje viac a vedela porovnať prípadné rozdiely (okrem toho ma zaujímalo či aj práškový Marine collagen bude mať takú výraznú rybaciu arómu ako mal kolagén z mojej poslednej recenzie).

Marine collagen či už vo forme prášku alebo kapsúl obsahuje vitamín C, ktorý sa odporúča konzumovať s kolagénom nakoľko by mal zlepšiť jeho vstrebateľnosť, ale ako som už uviedla aj v predchádzajúcej recenzii kolagénu, doposiaľ som nenarazila na žiadne relevantné výskumné zistenia, ktoré by toto tvrdenie jasne podporili.

Podľa informácií na krabičke Marine collagen je tento kolagén 100% čistý morský kolagén obohatený o vitamín C.

Ide pritom opäť o kolagén z radu „bioaktívnych“ kolagénov, ktorých špecifikom je, že ich telo považuje za vlastný a presúva ho tam, kde je ho najviac treba. Viac základných info o tom čo to kolagén je a načo nášmu telu slúži si môžete prečítať v inej mojej recenzii a ja prejdem rovno ku mojej osobnej skúsenosti s Marine collagen.

Základné informácie o Marine collagen, čo mi vlastne prišlo ?

Keďže som si objednala práškový Marine collagen a rovno aj kapsule, prišli mi 2 pomerne veľké škatuľky s pribaleným letáčikom o značke a garancii kvality.

Marine collagen je podľa informácií na škatuľke prémiový švajčiarsky kolagén. Je spracovaný z rýb priamo vo Švajčiarsku pričom sú dodržiavané prísne normy.

Výrobca na škatuľke a rovnako aj na webe odkazuje na absolútnu čistotu tohto kolagénu nakoľko ten neobsahuje žiadne prímesi, farbivá, konzervanty a iné.

Dokonca pre všetkých milovníkov prírody musím podčiarknuť, že výrobca kolagénu ho nevyrába zo žraločích chrupaviek ako to robia takmer všetci jeho konkurenti a preto sa kvôli Marine collagen žiadne nezabíjajú 😊 Všetky tieto info znejú super (to je však takmer vždy).

Vrátim sa, ale späť ku mojej skúsenosti s týmto kolagénom, po otvorení škatuľky s kapsulami na mňa čakalo 18 obalov, každý s obsahom 10 kapsúl, dokopy = 180 kapsúl (denne sa odporúča jesť maximálne 6, v takom prípade balenie vydrží mesiac). Škatuľka s práškovým kolagénom obsahovala 150g kolagénu a odmerku.

Marine kolagén sa nevyrába zo žraločích chrupaviek, aby tak zabránil v zabíjaní žralokov, ktorých sa ročne zabije vyše 100 miliónov (zdroj).

Aké sú hlavné účinky kvalitného švajčiarského kolagénu Bionutrian

Kapsule alebo prášok ?

Ako som vám už spomenula dôvodom objednania aj kapsúl aj prášku bolo v prvom rade to, aby som vedela zhodnotiť rozdiely a prikloniť sa nakoniec k variante, ktorá mi vyhovuje viac.

Na oficialnom webe bionutrian.com som sa dočítala, že zákazníci zvyčajne na začiatok siahnu po prášku čo značí 5 000 mg/ deň a po 1-2 mesiacoch prejdú na verziu kapslovú 3 000 mg/ deň, pričom následne pri udržiavacích dávkach stačí jesť denne aj napr. 3 kapsuly.

Dobre… nedá mi opäť nepozastaviť sa pri tom množstve kolagénu v dennej dávke… 5 000mg? To je skutočná kolegénová bomba! Asi každý kolagén má v súčasnosti zverejnené množstvo kolagénu v jednej porcii, preto berte tento fakt ako jeden z kľúčových pri jeho výbere.

Kapsulový kolagén od Bionutrian

Práškový kolagén od Bionutrian

Okrem toho je podstatná tiež jeho podoba, ako som aj v poslednej recenzii spomínala, najvhodnejšia na jeho úpravu je hydrolýza. Kolagénové kapsule a rovnako aj práškový kolagén od Bionutran patria medzi hydrolyzované kolagény.

Kapsule na jednu porciu obsahujú 36mg vitamínu C, na druhej strane práškový kolagén obsahuje 15mg Cčka.

Okrem vitamínu C už ani jedna forma Marine collagen neobsahuje iné prímesi, ochucovadlá a podobne a tak sa dostávam ku príchuti, ktorej som sa po poslednej skúsenosti obávala.

Áno aj prášková forma Marine collagen je podobná ako príchuť kolagénu, ktorý som testovala naposledy. Nakoľko sa výrobca nesnaží maskovať príchuť kolagénu za rôzne arómy, je jeho príchuť cítiť mierne po rybách.

Opäť musím podotknúť, že som možno len ja rozmaznaná a navyše čo som čakala od 100% čistého morského kolagénu, ale táto príchuť mi skutočne veľmi príjemná nie je.

Ešte že som objednala aj kapsule, pri nich príchuť nie je takmer žiadna, preto pre tých, ktorí sú na tom podobne ako ja odporúčam skôr kapsule. Pri kapsulách je o niečo jednoduchšia ich preprava a aj dávkovanie.

Čo kolagén robí vo vašom tele?

Existuje najmenej 16 druhov kolagénu. Štyri hlavné typy sú typ I, II, III a IV (zdroj).

Tu je bližší pohľad na štyri hlavné typy kolagénu a ich úlohy vo vašom tele:

 • Typ I. Tento typ predstavuje 90% kolagénu vášho tela a je vyrobený z husto zabalených vlákien. Poskytuje štruktúru pokožke, kostiam, šľachám, vláknitým chrupavkám, spojivovým tkanivám a zubom.
 • Typ II. Tento typ je vyrobený z voľnejšie zabalených vlákien a nachádza sa v elastickej chrupavke, ktorá tlmí vaše kĺby.
 • Typ III. Tento typ podporuje štruktúru svalov, orgánov a tepien.
 • Typ IV. Tento typ pomáha pri filtrácii a nachádza sa vo vrstvách pokožky.

S pribúdajúcim vekom vaše telo produkuje menej a menej kvalitný kolagén.

Jedným z viditeľných znakov toho je vaša pokožka, ktorá sa stáva menej pevnou a pružnou. Chrupavka vekom tiež slabne.

Živiny, ktoré zvyšujú produkciu kolagénu

Celý kolagén začína ako prokolagén.

Vaše telo vytvára prokolagén kombináciou dvoch aminokyselín – glycínu a prolínu. Tento proces využíva vitamín C.

Možno budete môcť pomôcť svojmu telu produkovať tento dôležitý proteín zaistením dostatku nasledujúcich živín:

 • Vitamín C. Veľké množstvo sa nachádza v citrusových plodoch, paprike a jahodách.
 • Prolín. Veľké množstvo sa nachádza vo vaječných bielkach, pšeničných klíčkoch, mliečnych výrobkoch, kapuste, špargli a hubách (zdroj).
 • Glycín. Veľké množstvo sa nachádza v bravčovej koži, kuracej koži a želatíne, ale glycín sa nachádza aj v rôznych potravinách obsahujúcich bielkoviny.
 • Meď. Veľké množstvo sa nachádza v mäse z orgánov, sezamových semiačkach, kakaovom prášku, kešu orieškoch a šošovici.

Vaše telo navyše potrebuje vysoko kvalitné bielkoviny, ktoré obsahujú aminokyseliny potrebné na výrobu nových bielkovín. Mäso, hydina, morské plody, mliečne výrobky, strukoviny a tofu sú vynikajúcim zdrojom aminokyselín.

Veci, ktoré poškodzujú kolagén

Možno je ešte dôležitejšie vyhnúť sa nasledujúcemu správaniu, ktoré som sa dočítala ničia kolagén v tele:

 • Jedenie príliš veľa cukru a rafinovaných sacharidov. Cukor zasahuje do schopnosti kolagénu opravovať sa. Preto by ste mali minimalizovať svoju spotrebu pridaného cukru a rafinovaných sacharidov (zdroj).
 • Príliš veľa slnečného žiarenia. Ultrafialové žiarenie môže znížiť produkciu kolagénu. Vyvarujte sa nadmernému slnečnému žiareniu (zdroj).
 • Fajčenie. Fajčenie znižuje produkciu kolagénu. To môže zhoršiť hojenie rán a viesť k vráskam (zdroj).

Niektoré autoimunitné poruchy, ako napríklad lupus, môžu tiež poškodiť kolagén.

Top 6 výhod užívania kolagénu

1. Môže zlepšiť zdravie pokožky

Kolagén je hlavnou súčasťou vašej pokožky.

Hrá úlohu pri posilňovaní pokožky, navyše môže prospievať pružnosti a hydratácii. Ako starnete, vaše telo produkuje menej kolagénu, čo vedie k suchej pokožke a tvorbe vrások (zdroj).

Niekoľko štúdií však ukázalo, že kolagénové peptidy alebo doplnky obsahujúce kolagén môžu pomôcť spomaliť starnutie pokožky redukciou vrások (zdroj).

V jednej štúdii sa u žien, ktoré užívali doplnok obsahujúci 2,5–5 gramov kolagénu počas 8 týždňov, vyskytla menšia suchosť pokožky a výrazné zvýšenie elasticity pokožky v porovnaní s tými, ktoré doplnok neužívali (zdroj).

Ďalšia štúdia zistila, že ženy, ktoré pili nápoj z kolagénu každý deň po dobu 12 týždňov, zaznamenali v porovnaní s kontrolnou skupinou zvýšenú hydratáciu pokožky a výrazné zníženie hĺbky vrások (zdroj).

Účinky kolagénu na redukciu vrások sa pripisujú ich schopnosti stimulovať vaše telo k tomu, aby si samo produkovalo kolagén.

Užívanie doplnkov, ktoré obsahujú kolagén, môže pomôcť spomaliť starnutie pokožky. Potrebné sú však dôkazy dôkladnejšie zo štúdií, ktoré skúmajú účinky samotného kolagénu.

2. Pomáha zmierňovať bolesti kĺbov

Kolagén pomáha udržiavať celistvosť vašej chrupavky, čo je gumovité tkanivo, ktoré chráni vaše kĺby.

S pribúdajúcimi rokmi klesá množstvo kolagénu v tele a zvyšuje sa riziko vzniku degeneratívnych porúch kĺbov, ako je osteoartróza (zdroj).

Niektoré štúdie preukázali, že užívanie doplnkov kolagénu môže pomôcť zlepšiť príznaky artrózy a celkovo znížiť bolesť kĺbov (zdroj).

V jednej štúdii došlo u 73 športovcov, ktorí konzumovali 10 gramov kolagénu denne počas 24 týždňov, k výraznému zníženiu bolesti kĺbov pri chôdzi a v pokoji v porovnaní so skupinou, ktorá ich neužívala (zdroj).

V inej štúdii dospelí užívali 2 gramy kolagénu denne počas 70 dní. Tí, ktorí užívali kolagén, významne znížili bolesti kĺbov a boli schopní lepšie sa venovať fyzickej aktivite ako tí, ktorí ho neužívali (zdroj).

Vedci predpokladali, že kolagén vo forme doplnkov výživy sa môže hromadiť v chrupavke a stimulovať vaše tkanivá k tvorbe kolagénu.

Ukázalo sa, že užívanie kolagénu zmierňuje zápaly a stimuluje syntézu kolagénu v tele. To môže pomôcť podporiť úľavu od bolesti u ľudí s poruchami kĺbov, ako je artróza.

3. Môže zabrániť úbytku kostnej hmoty

Vaše kosti sú zložené väčšinou z kolagénu, ktorý im dodáva štruktúru a pomáha im udržiavať pevnosť.

Rovnako ako sa s pribúdajúcim vekom zhoršuje kolagén v tele, zhoršuje sa aj kostná hmota. To môže viesť k stavom, ako je osteoporóza, ktorá sa vyznačuje nízkou hustotou kostí a súvisí s vyšším rizikom zlomenín kostí (zdroj).

Štúdie preukázali, že užívanie kolagénu môže mať v tele určité účinky, ktoré bránia odbúravaniu kostí, ktoré vedie k osteoporóze (zdroj).

V jednej štúdii ženy užívali buď doplnok vápnika v kombinácii s 5 gramami kolagénu, alebo doplnok vápnika a žiadny kolagén denne počas 12 mesiacov.

Na konci štúdie mali ženy užívajúce doplnok vápnika a kolagénu významne nižšie hladiny bielkovín v krvi, ktoré podporujú odbúravanie kostí, ako ženy užívajúce iba vápnik (zdroj).

Konzumácia kolagénu môže pomôcť znížiť riziko porúch kostí, ako je osteoporóza. Majú potenciál pomôcť zvýšiť BMD a znížiť hladinu bielkovín v krvi, ktoré stimulujú odbúravanie kostí.

4. Môže zvýšiť svalovú hmotu

Cez 1–10% svalového tkaniva je tvorené kolagénom. Tento proteín je potrebný na to, aby vaše svaly boli silné a správne fungovali.

Štúdie naznačujú, že doplnky kolagénu pomáhajú zvyšovať svalovú hmotu u ľudí so sarkopéniou, čo je úbytok svalovej hmoty, ku ktorému dochádza s vekom (zdroj).

V jednej štúdii 27 mužov užívalo 15 gramov kolagénu pri každodennom zúčastňovaní sa na cvičebnom programe počas 12 týždňov. V porovnaní s mužmi, ktorí cvičili, ale neprijímali kolagén, získali výrazne viac svalovej hmoty a sily (zdroj).

Vedci tvrdia, že užívanie kolagénu môže podporovať syntézu svalových bielkovín, ako je kreatín, a tiež stimulovať rast svalov po cvičení (zdroj).

Výskum ukázal, že konzumácia kolagénu zvyšovala rast a silu svalov u ľudí so stratou svalovej hmoty súvisiacej s vekom.

5. Podporuje zdravie srdca

Vedci predpokladali, že užívanie doplnkov kolagénu môže pomôcť znížiť riziko srdcových chorôb.

Kolagén poskytuje štruktúru vašim tepnám, čo sú krvné cievy, ktoré prenášajú krv zo srdca do zvyšku tela. Pri nedostatku kolagénu môžu byť tepny slabé a krehké (zdroj).

To môže viesť k ateroskleróze, chorobe charakterizovanej zúžením tepien. Ateroskleróza má potenciál viesť k infarktu a mŕtvici.

V jednej štúdii užívalo 31 zdravých dospelých 16 gramov kolagénu denne počas 6 mesiacov. Na konci došlo k významnému zníženiu mier stuhnutia tepien v porovnaní s obdobím predtým, ako začali užívať doplnok (zdroj).

Ďalej zvýšili hladinu HDL „dobrého“ cholesterolu v priemere o 6%. HDL je dôležitým faktorom pri riziku srdcových ochorení vrátane aterosklerózy (zdroj).

Užívanie kolagénu môže pomôcť znížiť rizikové faktory spojené so srdcovými chorobami, ako je ateroskleróza.

6. Ďalšie zdravotné výhody

Kolagénové doplnky môžu mať ďalšie zdravotné výhody, ale tieto štúdie neboli predmetom rozsiahleho skúmania.

 • Vlasy a nechty. Užívanie kolagénu môže zvýšiť pevnosť vašich nechtov tým, že zabránia lámavosti. Okrem toho môže stimulovať vaše vlasy a nechty k dlhšiemu rastu (zdroj).
 • Zdravie čriev. Aj keď neexistujú žiadne vedecké dôkazy na podporu tohto tvrdenia, niektorí odborníci v oblasti zdravotníctva odporúčajú použitie kolagénových doplnkov na liečbu črevnej priepustnosti alebo syndrómu deravého čreva.
 • Zdravie mozgu. Žiadne štúdie neskúmali úlohu kolagénu pre zdravie mozgu. Niektorí ľudia však tvrdia, že zlepšuje náladu a zmierňujú príznaky úzkosti.
 • Strata váhy. Niektorí veria, že užívanie kolagénu v podobe doplnkov môže podporovať chudnutie a rýchlejší metabolizmus. Neexistujú žiadne štúdie na podporu týchto tvrdení.

Aj keď sú tieto potenciálne účinky sľubné, pred formálnymi závermi je potrebný ďalší výskum.

O kolagéne v podobe doplnkov sa tvrdí, že podporujú zdravie mozgu, srdca a čriev, rovnako ako pomáhajú regulovať hmotnosť a udržiavať zdravé vlasy a nechty.

Moja osobná skúsenosť s užívaním Marine collagen od Bionutrian

Kolagén užívam vždy ráno pred jedlom a tak so to robila aj v prípade Marine collagen (či už šlo o prášok alebo tablety). To je však len mojim pravidlom, kolagén je možné užívať kedykoľvek v priebehu dňa.

Marine collagen som začala najprv užívať v práškovej forme, každé ráno rozpustený v 200-250ml vychladeného čaju (v čistej vode som ho pila len prvý deň, aby som videla akú ma rozpustnosť).

To je tiež super typ pre tých, ktorým úplne nevyhovuje aróma kolagénu, dať si ho napríklad do čaju či inej tekutiny, je však podstatné, aby táto tekutina nebola veľmi teplá! Vrelá či veľmi teplá tekutina (približne viac ako 40 stupňov) by ho mohla znehodnotiť tak, že bude pre telo ťažšie vstrebateľný.

Kolagén sa dá dokonca pridávať aj do jedál, kde jeho chuť už vôbec necítiť. Odporučiť môžem napríklad banánové smoothie, chia puding, alebo chutná ovocná ovsená kaša a mnohé iné.

Rozpustnosť kolagénu hodnotím kladne, aj keď ho po nasypaní do treba premiešať, no netrvalo skutočne dlho a pekne sa celý rozpustil.

S rozpustnosťou sa mi spája aj jeden nedávny mýtus, ktorý som o kolagénoch nedávno čítala. Na jednom nemenovanom slovenskom webe, ktorý tiež kolagény aj predáva som sa dočítala, že podľa toho akú ma rozpustnosť v pohári takú má rozpustnosť aj v tele.

Hm… tak v prvom rade v tele sa kolagén nerozpúšťa, ale do tela sa kolagén vstrebáva a v druhom rade ak sa kolagén v pohári hneď nerozpustil treba ho len viac zamiešať a problém je vyriešený 😉.

Značné problémy s rozpustnosťou mávajú hlavne tie kolagény, ktoré obsahujú veľa ďalších prímesí.

Čo sa týka kapsulovej formy Marine collagen, ako som už spomínala kapsule nemajú v podstate žiadnu chuť a užívala som ich rovnako ráno pred jedlom naraz všetkých 6. Prípadne si môžete užívanie rozdeliť tak ako vám to bude najlepšie vyhovovať.

Zloženie a účinky... čo som vlastne spozorovala?

Tento kolagén by mal v prvom rade prospievať zdraviu kĺbov, kostí, chrupaviek, ale aj vlasov, zubov, nechtov okrem toho má tiež priaznivé účinky podporujúce trávenie, redukuje strie a zmierňuje celulitídu, pomáha predchádzať osteoporóze, no a v neposlednom rade spomaľuje starnutie pleti a patrí medzi vhodné doplnky výživy pri zvýšenej záťaži organizmu (napr šport, tehotenstvo,…).

Tieto a mnohé ďalšie výhody kolagénu, sa dočítame aj na webe bionutrian.com odkiaľ som kolagén objednala, nechcem sa opakovať, ale podľa mňa ide o akýsi štandard, ktorý by kvalitný kolagén mal zákazníkovi poskytnúť.

Ako som už spomínala Marine collagen obsahuje len čistý 100% kolagén bez akýchkoľvek prímesí, ak samozrejme nerátame vitamín C, ktorý obsahuje. Tento kolagén sa konkrétne skladá z dvoch najdôležitejších typov prírodného kolagénu:

 • typ I – Ide o najrozšírenejší typ, predstavuje 90 % kolagénu v ľudskom tele (nachádza sa hlavne v šľachách, zuboch chrupavkách, v spojivových vláknach, kostiach a koži)
 • typ III – Ten sa vyskytuje najmä v koži a kostiach.

V tomto prípade vás môže zaskočiť, že Marine collagen neobsahuje kolagén typu II. Kolagén typu II sa nachádza najmä v chrupavkách, väzivách a v okolí svalových buniek, je však veľmi podobný ako kolagén typu I a v prípade, že Marin collagen obsahuje až 5000mg kolagénu v dennej dávke, to že neobsahuje kolagén typu II skutočne nemáte ako pocítiť nakoľko obsahuje enormné množstvo práve kolagénu typu I.

Ja som Marine collagen užívala mesiac v práškovej podobe a momentálne mi ostáva posledných 20 kapsúl. Na oficiálnom webe bionutrian.com odporúčajú kapsule užívať v rámci udržiavacej kúry a preto uvažuje, že si ešte jedny objednám, nakoľko mi ich konzumácia veľmi vyhovuje. Rada sa však s vami opäť podelím o niekoľko viditeľných zmien.

Skôr ako ku nim prejdem len dodám, že vždy medzi testovaním kolagénu si dá niekoľko mesačnú pauzu tak, aby som mohla čo najlepšie zaznamenať jeho účinky.

Ako obvykle som najprv zaznamenala zmeny na svojej pokožke tváre, ktorá už po približne 3 týždňoch bola vypnutejšia, žiarivejšia a pevnejšia. Pri užívaní kolagénových doplnkov mám vždy pokožku pevnejšiu avšak v tomto prípade ma skutočne prekvapila rýchlosť účinku.

V porovnaní s predchádzajúcim testovaním musím Marine collagen hodnotiť veľmi pozitívne, je pravdepodobné, že je to najmä pre jeho veľké množstvo kolagénu (až 5000mg), ktoré denná dávka obsahuje.

Rovnako som pomerne rýchlo postrehla aj redukciu jaziev, ktoré mi po akné vždy ostanú. Ďalšie viditeľné účinky sú na mojich vlasoch, ktoré mi opäť poriadne podrástli a prestali sa mi lámať.

Okrem toho ma z nestáleho sedenia za PC pobolievala krčná chrbtica, myslím že najmä vďaka užívaniu kolagénu som sa tohto problému zbavila. Ako som už spomínala aj v predchádzajúcich recenziách mala som niekoľkokrát vykĺbené koleno, ktoré ma najmä pri behu či chôdzi dole kopcom zvyklo bolieť, pri užívaní posledného kolagénu sa bolesť veľmi zmiernila no nevytratila sa avšak teraz ako som užívala Marine collagen ma moje koleno už nebolí, dúfam, že aj keď prejdem na udržovaciu kúru a denná dávka kolagénu sa zníži sa bolesť opäť nevráti.

Marine collagen je skutočne kolagénová bomba s obrovským množstvom bioaktívneho kolagénu, ja ho nemôžem hodnotiť inak ako naozaj veľmi pozitívne! Patrí medzi cenovo drahšie kolagény a bola som sama zvedavá či ide o predražený produkt alebo naozaj kvalitný kolagén dostupný na našom trhu a musím uznať, že je to skvelý výživový doplnok pre zdravý životný štýl, ktorý prináša aj viditeľné výsledky za veľmi rýchly čas.

Na záver si to v krátkosti zhrňme

Morský kolagén Marine collagen, ktorý som testovala priniesol niekoľko štandardných viditeľných účinkov a okrem toho aj niekoľko ďalších pozitívnych účinkov na moju krčnú chrbticu a boľavé koleno.

Veľkým plusom čo ma príjemne prekvapilo, bola rýchlosť toho, kedy sa tieto jeho účinky dostavili.

Opäť mierne negatívne hodnotím jeho príchuť/arómu, ktorá mi veľmi nevyhovovala, to sa však týka len práškového kolagénu.

Avšak kolagén si môžeme pridať takmer do ktoréhokoľvek jedla a tak tento problém ľahko vyriešime.

Leave a Reply

Mgr. Daniela Ivanová

Mgr. Daniela Ivanová

Som študentkou na vysokej škole a popri štúdiu rada skúšam a testujem nové, zdravé doplnky stravy, kozmetiku či iné vychytávky, ktoré mi spríjemnia život. Okrem toho rada cestujem a vždy ocením dobré jedlo, ktoré si tiež s radosťou sama pripravím a samozrejme sledujem i módne trendy.

Instagram
factcool recenzia
Recenzie eshopov
Ing. Dávid Škola

Ako dopadol eshop Factcool v našej recenzii?⭐Aká je rýchlosť dodania? Naozaj sa oplatí nakupovať na Factcool? Aký je zľavový kód?. Viac TU⭐.

Čítať viac »
Najlepšie tablety na chudnutie
Krása a zdravie
Ing. Dávid Škola

Hľadáte najlepšie tablety na chudnutie✅? Na čo si dať pozor pri výbere tabletiek na chudnutie? Nekvalitné doplnky vám môžu ublížiť! Test TU✅.

Čítať viac »
Reserved recenzia
Recenzie eshopov
Ing. Dávid Škola

Ako dopadol eshop Reserved v našej recenzii?⭐Aká je rýchlosť dodania? Naozaj sa oplatí nakupovať na Reserved? Aký je zľavový kód?. Viac TU⭐.

Čítať viac »
Najlepšie satisfyery
Erotické pomôcky
Ing. Dávid Škola

Ktoré sú tie najlepšie satisfyery✅? Pozrite si prehľadnú recenziu na najlepšie vibrátory pre ženy – satisfyery. Podľa čoho vybrať? Test TU✅.

Čítať viac »
Najlepšie womanizery
Erotické pomôcky
Ing. Dávid Škola

Hľadáte najlepšie womanizery na trhu✅? Pozrite si recenziu na najlepšie vibrátory na klitoris. Ako sa starať o womanizer? Viac TU✅.

Čítať viac »
womanizer cerveny na stole
Erotické pomôcky
Ing. Dávid Škola

Chcete vyskúšať erotickú pomôcku Womanizer Premium✅? Dokáže vás uspokojiť? Aké sú moje skúsenosti s Womanizer Premium? Kompletná recenzia TU⭐.

Čítať viac »
Najlepšie erotické pomôcky
Erotické pomôcky
Ing. Dávid Škola

Hľadáte najlepšie erotické pomôcky❤️? Klasický vibrátor, womanizér alebo niečo špeciálne? Ako a podľa čoho vybrať erotické pomôcky? Viac TU✔.

Čítať viac »
najlepšie darčeky na Valentína
🎁Tipy na darček
Mgr. Daniela Ivanová

Neviete vybrať darček na Valentína❤️? Pozrite si tie najlepšie Valentínske darčeky pre muža aj ženu. Ako vybrať darček na Valentína. TU✔.

Čítať viac »
Najlepšie keto diéty
Krása a zdravie
Ing. Dávid Škola

Hľadáte najlepšie keto diéty✅? Ketomix, Chia Shake, KetoDiet? Ktoré keto diéty sú tie najlepšie? Je keto diéta vhodná pre každého? Viac TU✅.

Čítať viac »
Najlepšie krabičkové diéty
Krása a zdravie
Ing. Dávid Škola

Hľadáte najlepšie krabičkové diéty nielen v Bratislave✅? Ktoré krabičkové diéty sú tie najlepšie? Zvážte viacero možností! Recenzia TU✅.

Čítať viac »
set na bielenie zubov day night
Krása a zdravie
Mgr. Daniela Ivanová

Chcete vyskúšať set na bielenie zubov DayNight✅? Naozaj funguje? Ako dosiahnuť čo najlepšie výsledky s DayNight? Kompletná recenzia TU⭐.

Čítať viac »
najlepšie darčeky pre rodičov
🎁Tipy na darček
Ing. Dávid Škola

Neviete vybrať darček pre rodičov❤️? Vybrali sme viac ako 40 originálnych darčekov pre rodičov nielen na Vianoce a narodeniny. Zoznam TU✔.

Čítať viac »