Test a recenzie meteostaníc 2021 + Návod ako si vybrať meteostanicu

Víťazi nášho testovania

Sencor SWS 270

Zlatá stredná cesta

5/5

Pre náročných

4.5/5

Obľúbený model

4.5/5

Recenzie meteostaníc

Moderné meteostanice sú praktickými prístrojmi, ktoré sa hodia do každej domácnosti. Rýchlo a presne na nich skontrolujete teplotu alebo vlhkosť vzduchu doma i vonku. Tie lepšie vám dokonca zobrazia tlak vzduchu, objem zrážok alebo silu a smer vetra.

Častou funkciou meteostaníc nižšej a strednej triedy je ukazovateľ aktuálneho času a praktický budík. Jedným prístrojom tak ľahko nahradíte hneď niekoľko domácich spotrebičov. A ušetríte tak miesto i peniaze.

Typ čidla: bezdrôtové | Budík: áno | Rádiové riadenie: áno | Barometer: áno | Vlhkomer: áno | Ukazovateľ vonkajšej teploty: áno | Predpoveď počasia: áno | batéria 2 x 1,5 V typ AG 13 (súčasťou balenia), adaptér 5 V / 500 mA (súčasťou balenia), batéria 1,5 V typu AA (nie je súčasťou balenia)

Pohľad na počasie ráno nemusí byť nudné. Všetko, čo potrebujete, je vstavaný farebný displej, malý doplnok a môžete mať vylepšenú náladu.

Sencor predstavuje zlatú strednú cestu. Na svojom 12 cm displeji zobrazí údaje o teplote, vlhkosti a tlaku vzduchu. Pre lepšie využitie je ho možné zavesiť na stenu. Predpoveď si môžete aktualizovať na základe zmien tlaku, každých 12 hodín. No a i keď budete vidieť aktuálne hodnoty, môžete si zobraziť aj tie staršie. Okrem toho má tiež funkciu hodín a budíka s opakovaným zvukovým signálom. Navyše, k tejto meteostanici môžete pripojiť aj ďalšie tri bezdrôtové senzory, ktoré majú dosah až 60 metrov.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
5/5
orientačná cena : 34,90 €

Typ čidla: bezdrôtové | Budík: áno | Rádiové riadenie: áno | Barometer: áno | Vlhkomer: áno | Ukazovateľ vonkajšej teploty: áno | Predpoveď počasia: áno | Napájanie čidla: 4 × typ AAA

Naozaj náročným zákazníkom je určená meteostanica Netatmo Urban NWS01-EC, ktorá je jednotkou v oblasti domácej kontroly stavu a kvality ovzdušia.

Žiadny displej tú nečakajte. Celá stanica funguje na báze prepojenia WiFi s vaším smartfónom, na ktorom si všetky údaje kedykoľvek a kdekoľvek pohodlne zobrazíte v mobilnej aplikácii Netatmo. Samozrejmosťou je kontrola teploty, vlhkosti a tlaku vzduchu. Najdôležitejšou a zároveň najobľúbenejšou funkciou je aktívna kontrola hodnôt CO2 v interiéri. V prípade prekročenia hodnôt upozorní majiteľa priamo na jeho telefón. Ten tak môže okamžite reagovať a predísť nešťastnej udalosti. Výnimočná je aj možnosť merania hluku v okolí. Namerané hodnoty môžete ukladať na cloudové úložisko bez kapacitného obmedzenia a frekvenciou 5 minút. Zaujímavosťou tohto modelu je aj možnosť zistiť, ako sú na tom s počasím a kvalitou ovzdušia inde v Európe alebo vo svete. Pomocou aplikácie Netatmo si môžete zobraziť údaje namerané týmito meteostanicami v rôznych kútoch sveta.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
4.5/5
orientačná cena : 138,90 €

Typ čidla: bezdrôtové | Budík: áno | Rádiové riadenie: áno | Barometer: áno | Vlhkomer: áno | Ukazovateľ vonkajšej teploty: áno | Predpoveď počasia: áno | Napájanie čidla: 2 × 1,5 V, typ AAA

Obľúbený model Emos AOK-5018B, je ideálnym pomocníkom pre bežných užívateľov. Ak vás zaujímajú základné teplotné informácie, Emos vaše prianie splní na výbornú. Ide o meteostanicu s rádiom riadenými hodnotami, medzi ktorej výhody patrí displej o veľkosti 123 × 78 milimetrov. Pre dobrú čitateľnosť v nočných hodinách stačí stlačiť tlačidlo a obrazovka sa podsvieti na modro.

Vnútorný prístroj dobre meria domáce teploty, pričom vonkajšie bezdrôtové čidlo sa stará o tie vonkajšie. Zariadenie je schopné pracovať s teplotami od -50 do + 70 stupňami Celzia, čo by malo v našich podmienkach bohato stačiť. Dosah snímača je slušných 30 metrov, avšak nie je dobré ho vystavovať na dážď, pretože je iba vlhkovzdorné (ideálne je snímač schovať niekam pod strechu, kde na neho neprší). Mimo teplôt môžete študovať fázy mesiaca, východ a západ mesiaca a slnka, vnútornú a vonkajšiu vlhkosť a graf vývoja tlaku za posledných 12 hodín. Majitelia Emos AOK-5018B ďalej vyžívajú funkcie s prítomnosťou hodín, dátumu, časového pásma, kalendára a budíka s funkciou opakovaného budenia. Samotná stanica je napájaná 2 × 1,5 AA batériami, pričom vonkajšia merač si vystačí s 2 × 1,5V AAA batériami. Domáce stanica stojí na podstavci, ktorý vám dovoľuje zariadenia umiestniť na mnoho príhodných miest. 

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
4.5/5
orientačná cena : 23,90 €

Typ čidla: bezdrôtové | Budík: áno | Rádiové riadenie: áno | Barometer: áno | Vlhkomer: áno | Ukazovateľ vonkajšej teploty: áno | Predpoveď počasia: áno | Napájanie čidla: 2 × 1,5 V, typ AAA

Obľúbená meteostanice značky TFA 35.1129.01 je skvelým riešením pre všetkých, ktorí chcú vyzrieť na rozmary počasia. Jej originálny dizajn nemôžete s ničím zameniť. Veľký a osvetlený displej s farebným prepracovaním rozhodne neprehliadnete.

Na začiatku vám možno bude pripadať farebný až príliš, ale keď si zvyknete, jedným rýchlym pohľadom zistíte všetko, čo potrebujete. Bleskový prehľad ešte uľahčia animované symboly znázorňujúce vývoj počasia. Bezdrôtové čidlo spoľahlivo zmeria a vyhodnotí údaje o vonkajšej teplote alebo vlhkosti. Sa satelitne riadenými hodinami vám zmizne starosť so strážením či zmenou letného a zimného času. Zároveň budete mať istotu naozaj presných hodín, ktoré sa nemešká ani nejdú napred. Interné budík sa chváli obľúbenou funkciou odloženého budenia.

Meteostanicu značky TFA 35.1129.01 nechýba tlakomerné čidlo, takže predpovedať lokálne počasie môžete priamo z vašej obývačky. S kúpou tohto modelu získate aj možnosť voľby napájania. Vybrať si môžete medzi klasickými batériami alebo sieťovým pripojením.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
4.5/5
orientačná cena : 55,90 €

Typ čidla: bezdrôtové | Budík: áno | Rádiové riadenie: áno | Barometer: áno | Vlhkomer: áno | Ukazovateľ vonkajšej teploty: áno | Predpoveď počasia: áno | Napájanie čidla: 2 × 1,5 V AA (nie je súčasťou balenia)

Meteostanica Emos e5068 ponúka vždy aktuálne informácie, s dosahom 80m. Okrem toho vie ponúknuť zaznamenávanie interiérovej a exteriérovej teploty, vnútornej a vonkajšej vlhkosti. Hodiny sú riadené rádiovým signálom DCF, čo vám uľahčí nastavovanie.

Deň vám uľahčí aj ďalšie funkcia, napríklad dátum či kalendár. Za nízku sumu tak získate veľa muziky. Meteostanica disponuje káblovou sondou k senzoru, ktorá má 1 m, tak isto LED podsvietenie, kalendár. Veľkosť obrazovky meteostanice je 78 x 124 mm. 

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
4/5
orientačná cena : 27,90 €

Ako vybrať meteostanicu?

Čo výrobca a model, to iný parameter. Určite by ste preto pred nákupom mali popremýšľať o tom, čo vlastne od domácej meteostanice očakávate. Uspokojíte sa len s ukazovateľom teploty alebo vám záleží aj na tom, aký tlak a vlhkosť je možné aktuálne namerať vo vzduchu? Radi by ste meteostanicou nahradili hodiny a budík, alebo tieto funkcie nepotrebujete? Bez zváženia všetkých pre a proti sa pri nákupe nového prístroja rozhodne nezaobídete.

Tlakomerné čidlo/senzor

Pri výbere meteostanice v prvom rade dbajte na to, aby obsahovala tlakomerné čidlo. Ak týmto parametrom nedisponuje, nejedná sa o meteostanicu, ale iba o lepší budík, ktorý vás bude stáť zbytočne draho. V prípade, že od prístroja očakávate presnú a vierohodnú prácu, na tlakomernom čidle trvajte. Pre istotu si ešte vždy vyžiadajte vyjadrenia výrobcu či predajcu, že meteostanica tlakomerným čidlom naozaj disponuje.

Drôtové alebo bezdrôtové čidla

Spoznáte ich ľahko. Kým drôtové čidlo umiestnené vonku je s meteostanicou spojené káblom, bezdrôtové funguje na báze externého pripojenia. Treba podotknúť, že drôtovými čidlami sú vybavené skôr lacnejšie a jednoduchšie prístroje, ktoré dokážu merať iba teplotu vzduchu, a tým ich funkčnosť končí. Prakticky povedané sú to len múdrejšie digitálne teplomery.

Naozaj kvalitné a funkčné meteostanice sú pravidelne vybavené bezdrôtovými čidlami, ktoré sú presné a chváli sa skvelým dosahom od 30 do 100 metrov vo voľnom priestore. Bezdrôtová čidla sú nielen presnejšie a spoľahlivejšie, zároveň dokážu pracovať s minimálnymi energetickými nárokmi. Batérie v tých najlepších bez problémov vydržia niekoľko mesiacov i rokov. Ich kvalitná a odolná konštrukcia zaručuje presné meranie aj pri veľmi nízkych vonkajších teplotách pohybujúcich sa hlboko pod bodom mrazu.

Určite vás milo prekvapí, že väčšina bezdrôtových čidiel drahších modelov má vlastný displej, na ktorom ľahko skontrolujete aktuálnej hodnoty, aj keď budete napríklad na záhrade. Nespornou výhodou tohto typu čidiel je aj možnosť zaobstarať ďalšie meradlá s rôznym zameraním. Túto funkciu však musí podporovať vybraný typ meteostanice, inak ich nemôžete pripojiť a ani dokúpiť.

Možnosti napájania

Možnosti napájania meteostaníc a ich čidiel sú prakticky dve. Lacnejšie a menej výkonné prístroje sú takmer výlučne napájané batériami. Zvlášť u meteostaníc nižšej triedy je problém s častým vybíjaním batérií a ich následnou pravidelnou výmenou.

Oveľa lepším a praktickejším variantom sa tak javia modely s elektrickým napájaním, ktorým bude stačiť pripojenie do vašej zásuvky. Ich najväčšou výhodou je možnosť neustáleho podsvietenia a lepšej čitateľnosti displeja aj pri zhoršených svetelných podmienkach. Dobrá meteostanica sa bez batérií ľahko zaobíde, jej bezdrôtové čidla však nie. Tie sú vždy napájané väčším či menším počtom batérií.

Ukladanie a prenos nameraných dát

Funkcie pre profesionálne použitie. Meteostanice s touto možnosťou ukladajú namerané hodnoty do internej pamäte a všetky údaje z nich môžete pohodlne presunúť do počítača pomocou USB. Túto pokročilú možnosť využijú predovšetkým amatérski meteorológovia, ktorí si záznamy zálohujú aj niekoľko rokov spätne. Ak je meteostanica touto funkciou vybavená, automaticky k nej dostanete program, ktorý vami nameraných hodnôt ľahko vykúzli grafy a výkresy.

Funkčnosť meteostanic

Moderné meteostanicé si dokážu poradiť takmer so všetkým. Majú veľmi široký záber menej užitočných, ale aj naozaj dôležitých funkcií.

Teplota – Samozrejmosťou je meranie teploty vnútri aj vonku. Touto funkciou disponujú aj tie najlacnejšie modely.

Tlak vzduchu – Absolútne najdôležitejšie funkcie správnej meteostanice. Bez nej nemožno presne predpovedať vývoj počasia pre nadchádzajúce hodiny či dni, ktorý ocenia predovšetkým osoby potýkajúce sa s problémami kardiovaskulárneho systému. Praktická je aj funkcia bargrafe, ktorá zaznamená a zobrazí vývoj tlaku vzduchu za niekoľko predchádzajúcich hodín alebo dní.

Vlhkosť vzduchu – Meranie hodnôt vlhkosti vzduchu je opäť záležitosťou drahších prístrojov, ktoré dokážu merať a vyhodnotiť stav vnútorných i vonkajších podmienok.

Smer a rýchlosť vetra – Touto funkciou disponujú modely vyššej triedy.

Množstvo zrážok – Veľmi užitočná funkcia, vďaka ktorej ste okamžite oboznámení s aktuálnou situáciou. Pomôže vám predísť nepríjemnému a nečakanému dažďu.

Aktuálny čas a dátum – Funkcia, ktorú nájdete skôr u lacných a stredne drahých modelov. U tých najdrahších ju nehľadajte. Ideálne je, keď aktuálny čas riadi satelit. Vám tak odpadá starosť strážiť zmeny letného a zimného času. Ak sa týmto parametrom meteostanica nechváli, nezostane vám nič iné, než hodnoty strážiť a nastavovať ručne.

Windchill –  – Naozaj špičková funkcia, ktorá dokáže vyhodnotiť aktuálne pocitovú teplotu. Jej práca je kontrolovať rozdiel medzi nameranou teplotou a ostatnými vplyvmi počasia, ktoré pocitovú teplotu môžu skresľovať, napríklad vietor, vlhkosť atď.
Alarm – Meteostanice majú veľmi často vstavané alarmy, ktoré majiteľa upozornia na očakávanú situáciu. Nastaviť si možno napríklad upozornenie na prekročenie zadanej teploty, rýchlosti vetra alebo množstvo zrážok.

Najpredávanejšie modely podľa HEUREKY

Nakupujte len u overených predajcov

logo tpd.sk
logo alza.sk
hej.sk logo
logo okay.sk