Miomat - Šikovný pomocník pre všetkých, ktorí majú radi zdravé stravovanie

Ste milovníkom zdravej stravy, ale zároveň nemáte čas stáť denne nad hrncami v kuchyni? Chceli by ste skúšať niečo nové v tejto oblasti? Tak na to tu máme zázračný hrnček var – MioMat.

Tento „hrnček“ dokáže variť úplne sám, stačí ak stlačíte jedno tlačidlo a môžete sa venovať iným povinnostiam. Miomat vás upozorní, keď bude vaše jedlo už hotové. 

Varenie bolo vždy môj veľký koníček. Radosť z varenia mi síce zostala, ale kde sú tie časy, keď som na varenie mal celé hodiny. Teraz potrebujem, aby bolo jedlo rýchlo hotové a taktiež, aby bolo zdravé.

Myslíte si že to nie je možné a ide o nejaký výmysel? Kdeže! Čítajte ďalej a dozviete sa o MioMate všetko potrebné.  

MIOMAT RECENZIA - OBSAH ČLÁNKU

Čo balenie MioMat obsahuje?

V balíku som našiel všetky potrebné veci:

  • nádoba MioMatu,
  • prívodný kábel,
  • plastovú odmerku,
  • sitko,
  • zelený obdĺžnik, ktorý som identifikoval ako žinku na umývanie (aj keď túto informáciu som nikde nenašiel),
  • návod na použitie
  • slovenskú knihu receptov.

Kniha s receptami je skvelá najmä kvôli inšpirácii, pretože pomocou MioMatu si viete pripraviť nielen polievky, ale aj mlieka, zmrzlinu a ďalšie množstvo skvelých pochutín. ktoré si neskôr preberieme.

Oceňujem odnímateľný prívodný kábel

Čo ma pri skúmaní zaujalo najviac, bol odnímateľný prívodný kábel. To sa mi páčilo. Ako prvé ma napadlo, super, pôjde do umývačky – čo je samozrejme hlúposť, voda by tam určite poškodila elektrické zariadenie.

Ale aj tak to oceňujem, pretože pri umývaní kábel nikde nezavadzia, nemusí sa nikde pridržiavať, takže môžem obe ruky využiť na umytie.

Nerezová vnútorná nádoba

Konečne som videla aj vnútorná časť nádoby – napodiv som na internete žiadne také fotky nenašla a tak som nevedela, ako prístroj teda presne funguje … Že je komplet celá vnútorná časť z nerezu a nie plastová mňa veľa prekvapilo – samozrejme v dobrom.

Malé čepele, ktoré mi ani neprišli nejako ostré – zo začiatku som im nedôveroval, ale čo u nás dokázali rozmixovať, som naozaj neveriacky pozeral. Čo som ocenil neskôr, bola čierna „kocka“, ktorou prechádza elektrina do motorovej časti a ktorý je akoby uzatvárateľný, tzn. pri umytí by sa tam nemala dostať žiadna voda, super.

Čo ma zarazilo, bolo to, že sa nádoba s motorom nedá nijako zaistiť proti otvoreniu – proste sa len motorová časť na nádobu položí a je hotovo. Každopádne to funguje, takže v tom asi nič nie je.

Funkcie Miomatu

V prvom rade potrebujete vedieť na čo Miomat slúži a čo to vlastne je? 

Miomat je skvelý kuchynský pomocník, stvorený pre všetkých priaznivcov zdravého životného štýlu. Pomocou Miomatu môžete pripraviť: smoothies, kaše, krémové polievky, rastlinné nápoje a detské výživy – dokonca aj v RAW kvalite. 

Môžete si vybrať z piatych programov pre chutné a zdravé varenie a prípravu nápojov: 

Slúži na prípravu rastlinných mliek alebo polievok, napríklad z orechov, arašidov, kokosu a podobných ingrediencií. Program trvá 15 minút a teplota pri ňom nepresiahne 42 ° C, čím sa docieli to, že takto pripravené pokrmy si zachovajú všetky svoje prírodné enzýmy, antioxidanty a dôležité látky.

Ideálny na prípravu kaší a polievok (trvá najdlhšie – 25 minút a teplota pri ňom dosahuje 100 ° C).

Pomocou programu VeggieMilk viete pripraviť rôzne rastlinné mlieka už za 10 minút. Pochutnať si môžete na kosovom, makovom, alebo pohánkovom mlieku. Pri tomto programe dosahuje ohrev maximálne 75°C. 

Pomocou tohto programu viete pripraviť strukovinové rastlinné mlieka. Na výrobu je najčastejšie používaná sója, alebo cícer a dochutiť ich možno makom. Tu však ohrev dosahuje teplotu až 100°C.

Ako už názov napovedá, hodí sa na prípravu smoothie, tento program neohrieva, ale iba mixuje a trvá 2 minúty.

Ovládanie MioMatu

Ovládanie MioMatu je jednoduché, rýchle a pracovať s ním dokáže naozaj každý. Do MioMatu vložíte ingrediencie (pokrájané), dolejete vodu (medzi rysku MIN / MAX), priklopíte veko, zapnete program a za pár minút je hotovo.

Potom už len stačí jedlo dochutiť korením, soľou, olejom, pridať ovocie do kaše … Len počítajte s tým, že v MioMatu pripravíte vždy 1 liter daného pokrmu (nie viac, nie menej). Ak varíte aspoň pre dvoch ľudí, tak asi nebudete mať problém jedlo zjesť. Ak nie, môžete jedlo zamraziť (u detských výživ zavariť).

Do MioMatu nepatrí olej a všetky pokrmy teda pripravujete zdravo bez tuku. Sám pridávam pár kvapiek olivového oleja až do hotovej polievky.

Okrem oleja do Miomatu nepatrí ani kravské mlieko, múka alebo napríklad vločky (mohli by sa pripáliť). Keď pripravujem kaše, robím ju z celých zŕn a miesto kravského mlieka používam vodu alebo rastlinné mlieka.

Moje skúsenosti s MioMatom

Manuál na použitie popisuje prácu s MioMatom jasne a stručne. Hneď na začiatku sú uvedené všetky dôležité informácie, ktoré potrebujete vedieť ešte predtým, než začnete prístroj používať.

Keď mi už bolo všetko jasné, nazrel som aj do priloženého receptára a nechal sa inšpirovať. Rozhodol som sa, že ako prvé skúsim s MioMatom pripraviť mandľové mlieko. 

Rastilnné RAW mlieka

Ako prvé som teda vyskúšal mandľové mlieko. Kto skúšal doma pripravovať toto mlieka, tak dobre vie, že je na to potrebné naozaj veľmi výkonný mixér, aby bolo mlieko prepojené a hladké.

MioMat mi za 15 minút (použil som program RAW) pripravil skvelé mandľové mlieko (len z vody a mandlí) , a to za zlomok ceny, než čo ho kúpite v obchode. O kvalite zloženie nehovoriac …

Po skončení programu som mlieko ešte precedil a bolo teda krásne jemné a hladké. V chladničke mi v sklenenej fľaši vydržalo niekoľko dní.

Smoothies

Musím teda skúsiť aj niečo iné ako rastilnné RAW mlieka. Našiel som doma celkom veľa ovocia a tak padla voľba na smoothie. Keď som naložil ovocie po značku MIN/MAX, vody už som nakoniec nedolieval moc.

Vlastne som si nakoniec uvedomil, že mi to ušetrí jeden krok a to zriedenie. Rozmixované ovocie je predsa len veľa cukru, takže zriediť by bolo rovnako potrebné.

Vlastne sa teraz robia viac i zeleninové šťavy, no čo, skúsim tam pridať aj mrkvu. Zapol som to a hlasitosť vrčanie ma trochu prinútili premýšľať, či som tam tú mrkvu vôbec mohol dať.

V receptoch som ju ale nakoniec našiel, tak som sa tešila na výsledok. Ten ma zase prekvapil … Tá mrkva naozaj bola rozmixovaná a to tak, že som ju pil so slamkou a vôbec to nebol problém. Čo bola naozaj paráda.

Kaše

Na raňajky sa u nás veľmi často objavujú na stole kaše. Obzvlášť teraz, keď už vonku prituhuje, je to skvelý spôsob, ako do seba dostať niečo teplé, sýteho a zároveň zdravého.

Keď pripravujete kašu klasickým spôsobom, musíte stáť pri sporáku a kašu strážiť, aby sa nepripálila. Keď ju robíte z celých zŕn, nasleduje ešte mixovanie … no, ale čo si budeme hovoriť, zrovna ráno nebýva, aspoň u mňa, času nazvyšDo MioMatu ale len vložím suroviny a idem si dať napríklad sprchu.

Krémové polievky

U nás doma pomerne často jeme rozličné druhy polievok. Medzi najobľúbenejšie patrí aj cesnačka, preto ma jej prítomnosť v receptári veľmi potešila. 

Na jej prípravu treba do MioMatu vložiť 2 hlavičky cesnaku – samozrejme očistené, 5 menších zemiakov nakrájaných na malé kúsky a petržlenovú vňať. Tú som však nepridával, pretože ju moc „nemusím“.

Do tejto zmesy som pridal vodu tak, aby jej hladina bola medzi ryskami MIN a MAX. Aby MioMat začal s prípravou, je potrebné stlačiť tlačidlo Mash/Soup. 

Už po chvíli budete počuť jemné bublanie a cítiť neodolateľnú cesnakovú vôňu. Príprava polievky končí po uplynutí cca 25 minút a zaznení zvukovej signalizácie. Polievku na záver ešte treba osoliť a dochutiť korením. 

Avšak musím dodať, že pri tejto polievke som nebol úplne spokojný, chuť cesnaku sa pri varení vytratila, tak som si musel cesnak dodatočne pridať do taniera. 

V MioMate som okrem cesnakovej polievky skúšal už aj paradajkovú polievku a výsledok bol skvelý. Na vrch som pridal trošku syru a môžem povedať že chutila ešte lepšie ako z reštaurácie. Určite v blízkej dobe si ju pripravím znova.

TIP MioMatu: Pri varení s programom mash/soup zaobchádzajte s rastlinným mliekom opatrne – doporučujeme pridať ho v kombinácii s vodou, aby nedošlo k pripáleniu (rastlinné mlieka majú malé čiastočky, ktoré by sa mohli na dne nádoby pripáliť).

Množstvo ingrediencií by sa mal dodržiavať

Naozaj by sa malo dodržiavať MIN / MAX, to znamená že ingrediencie musíte do MioMatu vložiť tak, aby sa po pridaní vody nachádzali v označenom priestore medzi MIN / MAX.  Keď tam bude ingrediencií málo, nôž ich tak dobre nerozmixuje a keď ich tam bude zase moc, tak sa tam jednoducho nezmestia a nôž bude mať taktiež problém.

Navyše v oboch prípadoch hrozí pripálenie – a to ako naozaj – raz sa mi to aj trošku podarilo, keď zemiak zostal prilepený k spodnej strane nádoby MioMatu.

Odporúčam MioMat po varení hneď umyť

Po varení je vhodné MioMat hneď umyť, pretože keď zaschne, je s tým o dosť viac práce. Takže motorovú časť umývam rovno po vypnutí a nádobu ideálne rovnú po servírovaní.

MioMat by sa mal umývať teplou vodou, pri použití studenej vody môže dôjsť ku kondenzácii vody v motore.

MioMat - môj osobný názor

MioMat si neviem vynachváliť. Zdravé a chutné polievky, smoothies a kaše sa stali neodmysliteľnou súčasťou môjho dňa.

Rastlinným mliekam som zatiaľ neprišiel úplne na chuť, ale pomaličky si zvykám a snažím sa ich rôzne kombinovať. Obsluha MioMatu je rýchla a nenáročná a obávať sa netreba ani údržby Miomatu – jednoducho pod tečúcou vodou. 

Jediný výrazný problém vidím v tom, že si môžete pripraviť len 1 liter pokrmu. Nie viac, ale ani menej – kvôli pripáleniu. Toto nemusí každému vyhovovať, napríklad ak žijete sám, prípadne je vás viacero.

Najlepšie na tom celom však je, že skutočne nemusíte byť žiadny vyučený kuchár. Do MioMatu len vložíte ingrediencie a stlačiť tlačidlo programu.

Na MioMat netreba dozerať a vy sa tak môžete venovať iným činnostiam. Ocenia ho predovšetkým mamičky s deťmi, ale aj všetci vyznávači zdravej stravy, pretože tá je základom kvalitného života. 

Výhody
Nevýhody

Ak MioMat máte a radi v ňom varíte, podeľte sa o zaujímavé recepty. Sám pre vás chystám ešte ďalšie články, v ktorých sa s vami podelím o moje obľúbené recepty!

Ing. Dávid Škola
Ing. Dávid Škola

Zakladateľ projektu. Venujem sa recenzií produktov už dlhší čas, vždy daný produkt sám vyskúšam, detailne preštudujem všetko o danom produkte a až potom napíšem recenziu. Mojím hlavným cieľom je vyriešiť zákazníkov problém a tak pristupujem aj k písaniu recenzií.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *