Najlepšie mobily pre seniorov 2021 - Test + Recenzia + Rady ako vybrať telefón pre seniora

Tieto telefóny pre seniorov odporúčame:

mobil pre seniorov Evolveo EasyPhone

Víťaz testu

5/5
mobil pre seniorov Nokia 3310

Nestarnúca legenda

4.5/5
mobil pre seniorov CPA Halo 11

Hlasný reproduktor

4.5/5

Najlepšie mobily pre seniorov

Telefóny pre seniorov sú vďaka svojej špecializácii veľmi špecifickou a menšinovou skupinou na trhu mobilných zariadení.

Svoje uplatnenie však dozaista stále majú a tešia sa obľube nielen u starších ľudí, ale aj u niektorých menej náročných užívateľov, ktorí nehľadajú na trhu smartphony, ale klasické telefóny za nižšiu cenu.

Výber mobilu pre seniorov nie je ľahká úloha. My sme vybrali 4 najlepšie mobily pre seniorov a dole sme ešte spísali návod, ako taký mobil správne vybrať. 

Rebríček najlepších mobilov pre seniorov

Evolveo EasyPhone
Nokia 3310
CPA HALO 11
Nokia 105
mobil pre seniorov Evolveo EasyPhone
mobil pre seniorov Nokia 3310
mobil pre seniorov CPA Halo 11
tlačitkový mobil pre seniorov Nokia 105
SOS tlačidlo
áno
nie
áno
nie
Hmotnosť
89 g
80 g
85 g
73 g
Displej
2,3"
2,4"
2,4"
1,77"
Batéria
vydrží 10 dní
vydrží 15 dní
vydrží 10 dní
vydrží 30 dní
Fotoaparát
áno
áno
áno
nie
Dual SIM
nie
áno
nie
nie
Orientačná cena
38,90 €
57,90 €
34,90 €
18,72 €
[su_button url="https://recenzovo.sk/evolveoeasyphone" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="https://recenzovo.sk/nokia3310" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="https://recenzovo.sk/cpahalo11" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="https://recenzovo.sk/nokia105" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button]

MOBILY PRE SENIOROV - OBSAH ČLÁNKU

SOS tlačidlo: áno | Hmotnosť: 89 g | Rozmery: 120 × 58 × 14 mm | Displej: 2,3 „| Batéria: vydrží 10 dní | Fotoaparát: áno | Dual sim: nie |

Jedným z najpredávanejším mobilov pre seniorov je model EVOLVEO EasyPhone XD. Prečo najpredávanejší?

Pre dobré parametre, vhodné pre seniorov, ktorými telefón disponuje. Už na prvý pohľad vás zaujme jeho farba.

Keď ho seniori prvýkrát uvidia, určite sa potešia veľkým tlačidlám, ktoré dokážu obsluhovať  hlavne ruky seniorov, ktoré doteraz neboli na prácu s technikou zvyknuté.

Tlačidlá sú v dostatočnej vzdialenosti preto, aby sa nestalo, že sa stlačí viacero kláves naraz.  Navyše, sú tam len naozaj tie najzákladnejšie tlačidlá, preto starší človek nebude pri práci s mobilom zmätkovať.

Tento mobil pre seniorov má 3 rýchle voľby, a tak môže senior stlačením jediného tlačidla zavolať svojim najbližším. V prípade život ohrozujúcej situácie je táto možnosť veľkým plus.

 Výrobca síce napísal, že konštrukcia telefónu Evolveo EasyPhone je páduvzdorná, ja, teda hlavne moja babička, sme si však túto technickú špecifikáciu ešte nemali čas vyskúšať. 

Mobil jej totiž z ruky ešte nespadol a ona si ho doteraz (napriek tomu, že ho už má vyše roka) chráni ako oko v hlave.  Konštrukcia však naozaj už na prvý pohľad vyzerá pevná a s mojim smartfónom, ju nemôžem ani porovnávať.

Obrazovka je veľká, písmená sú jasné a dobre čitateľné, takže aj horšie vidiaci senior nebude mať s okuliarmi žiaden problém.

Výhodou  sú aj reproduktory. Všetci vieme, že seniori sa sťažujú na to, že slabšie počujú.

Zvonenie na tomto mobile  je však dostatočne hlasné, podobne ako reproduktory.  Všetko sa však dá nastaviť podľa potreby.  Veľkým plus je aj stojanová nabíjačka, s ktorou sa senior naučí pracovať naozaj rýchlo.  A nakoniec – batéria. Batéria ma celkom slušnú výdrž – 1000 mA, čo seniorom bežne stačí. Predsa len sa neočakáva, žeby na ňom seniori púšťali youtube či prezeral instagram. Aj keď … Nikdy nevieš

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
5/5
orientačná cena : 38,90 €

SOS tlačidlo: nie | Hmotnosť: 80 g | Rozmery: 116 × 51 × 12,8 mm | Displej: 2,4 „| Batéria: vydrží 15 dní | Fotoaparát: áno | Dual sim: áno |

Medzi najlepšie mobily pre seniorov nesmieme zabudnúť model Nokia 3310.

Je nutné povedať, že sa výrobcovia trafili do čierneho a ich telefón slávi veľký úspech. Asi najväčšou prednosťou Nokie 3310 je skvelá energetická výdrž batérie, ktorá zvládne až 1 326 minút hovoru.

Pokiaľ ide o nabíjanie, v prípade šetrného užívateľa stačí tento tlačítkový telefón dobiť zhruba 2 × do mesiaca.

Okrem skvelej výdrže sa môžete ešte tešiť na pohodlné a intuitívne ovládanie. Prehľadné grafické menu dáva svojmu užívateľovi pokyny, kde a čo má stlačiť, teda by sa nemali stratiť ani starší ľudia.

Len k dobru je potom menšia veľkosť a pekný vzhľad, pričom podpora dvoch SIM kariet naraz nie je vôbec na zahodenie. Mobil pre seniorov Nokia 3310, vlastní aj fotoaparát a FM rádio, kvalita obrázkov nie je však žiadna sláva.

Podobne neslávne je na tom aj malé interné úložisko, na ktoré sa zmestí len niekoľko fotografií.

Za pozornosť však stojí 2,4 „Nedotyková obrazovka, ktorá zvláda rozlíšenie 320 × 240 pixlov. Očakávať môžete dostatočne veľké písmenka (možno zvoliť aj dosť malá), slušnú čitateľnosť a dostatočné pozorovacie uhly.

Puntičkári uvítajú možnosť regulácie jasu alebo času podsvietenia. Podobne dobre si vedie aj celkový chod telefónu, ktorý je plynulý a stabilný.

V rámci užívateľského prostredia máte možnosť využiť napríklad poznámky, kalendár, kalkulačka, budík alebo rekordér pre rýchle zaznamenanie informácií.

Nokia 3310 určite nie je typický telefón pre seniorov. Pokiaľ ale staršia osoba dobre vidí a požaduje solídny dizajn, tu by sme neváhali ani minútu. 

Ten zabezpečí rovnomerný ohrev aj prepečenie pokrmu.

Prípravu palaciniek vám určite uľahčí drevená stierka, vďaka ktorej dosiahnete rovnakú hrúbku i tvar palaciniek.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
4.5/5
orientačná cena : 57,90€

SOS tlačidlo: áno | Hmotnosť: 85 g | Rozmery: 100 × 51 × 14,3 mm | Displej: 2,4 „| Batéria: vydrží 10 dní | Fotoaparát: áno | Dual sim: nie |

Ideálny mobil pre seniorov je nepochybne model CPA Halo 11.

Tlačítkový mobil je pre telefonovanie a písanie SMS správ doslova ako stvorený. Svojim spracovaním ponúka jednoduchosť a ľahké obsluhovanie.

K lepšej orientácii prispievajú veľké tlačidlá, ktoré sú od seba príjemne rozmiestnená. Seniorovi sa tak nikdy nestane, že by stlačil niečo, čo nemal zrovna v úmysle. Telefón po stlačení klávesu dokonca zahlási zvolenú číslicu.

Farebný displej je veľký 2,4„a je dobre čitateľný aj s nasadenými okuliarmi. Menu je veľké a k vybraným kontaktom možno priradiť aj fotografiu volajúceho.

Babička teda ihneď spozná, kto volá. Seniorský telefón má aj SOS tlačidlo, kalkulačku, budík a multimediálne funkcie ako MP3 prehrávač alebo FM rádio.

Výborný je ďalej vstavaný hlasný reproduktor, ktorý zabezpečí hlasné zvonenie alebo počúvanie hudby. Ako správny mobil pre dôchodcov CPA načíta pamäťovú kartu až do kapacity 32 GB.

Na takýto priestor sa už vojde nielen hudba, ale tiež vytvorené fotografie či vlastné zvonenie. Tlačítkový mobil CPA Halo 11 využíva fotoaparát o sile 0,3 Mpx. Nie je síce kvalitný, ale lepšie ako nič.

Užívateľov určite poteší prítomnosť batérie s výdržou okolo 10 dní. Veľmi užitočný je nabíjací stojan, vďaka ktorému môžete mobil uchovávať na jednom mieste. Nechýba ani praktické LED svietidlo.

Tlačitkový mobil CPA Halo 11 považujeme za najlepší mobil pre seniorov tohto roku. Na trhu existuje už nejaký piatok a stále sa teší veľkej obľube.

Sme presvedčení, že jeho hodnotenie neklesne ani v roku 2021.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
4.5/5
orientačná cena : 34,90 €

SOS tlačidlo: nie | Hmotnosť: 73 g | Rozmery: 119 × 49,2 × 14,4 mm | Displej: 1,77 „| Batéria: vydrží cca mesiac | Fotoaparát: nie | Dual sim: nie |

Jedným z najpredávanejších a najlepšie hodnotených telefónov určených pre seniorov je Nokia 105.

Jedná sa o tlačítkový telefón oholený až na kosť, zato s dlhou výdržou, ktorá sľubuje až mesačnú prevádzku. Dobu hovoru tento mobil pre seniorov zvládne až 15 hodín, čo je dostatočne dlhá doba.

Tento kúsok je vybavený 1,77 palcovým displejom, ktorý bol vsadený do ergonomicky zaobleného polykarbonátového tela. 

Tlačitkový telefón padne pekne do ruky a ľahko sa používa.

Manipuláciu tohto mobilu pre seniorov  výrazne uľahčujú vystúpené tlačidlá klávesov, čo uľahčí písanie SMS správ alebo vytáčanie hovoru. Klávesnica je dokonca čiastočne odolná voči prachu a striekajúcej vode, takže by mala niečo vydržať.

Príjemne poteší FM rádio, niekoľko hier (vrátane slávneho hada) a užitočné vreckové svietidlo.

Na druhú stranu zariadenie nie je vybavené tlačidlom SOS a fotoaparátom. Ak hľadáte však lacný tlačitkový telefón so základnými funkciami, potom sa s Nokiou 105 nemôžete zmýliť.

Mobil určený pre seniorov sa navyše predáva vo variante DUAL SIM, vďaka ktorej môžete využívať 2 SIM karty naraz.

Súčasťou balenia je okrem tlačitkového mobilu aj batéria, nabíjačka a potrebná dokumentácia. Dobíjanie telefónu prebieha cez microUSB konektor. K plnohodnotnému používaniu teda nie je potrebné nič dokupovať, maximálne slúchadlá pre počúvanie rádia. Nokia 105 je najlepší telefón pre seniorov roka 2020.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
4/5
orientačná cena : 18,72 €

Ako vybrať mobil pre seniorov

Ak to myslíte s výberom telefónu pre vašu babičku alebo dedka skutočne vážne, nasledujúce riadky budú pre vás veľmi prínosné. Pomôžu vám v lepšej orientácii, a predovšetkým vás upozornia na zásadné parametre, ktoré by mal mobil pre seniorov vlastniť.

Veľké telefóny minimálne v domácnostiach nahradili mobilné telefóny, teda pevným linkám skutočne odzvonilo.

Starší ľudia ale môžu mať s ovládaním a orientáciou problém, a tak je vhodné zakúpiť taký prístroj, ktorý bude aj pre menej zdatnejších / starších užívateľov jednoduché ovládať.

Na smartphone pre seniorov alebo dotykovom telefóne pre seniorov je lepšie možno úplne zabudnúť, pretože množstvo aplikácií a maličkých ikoniek nie je pre dôchodcov to pravé telefónne …

Zásadné výhody a nevýhody

Výhody
Nevýhody

Jednoduchosť

Úplne najdôležitejšie parameter vidíme v jednoduchom ovládaní. Vhodný telefón pre seniorov nesmie ponúkať nadbytok funkcií, pozlátok a farebných detailov.

Starší človek musí vziať prístroj do rúk a okamžite vedieť, na čo a kam má vlastne siahnuť alebo stláčať. V opačnom prípade sa bude zle orientovať a telefón prestane používať.

Na tento parameter skutočne dbajte a jeho podcenenie nie je na mieste. Nielen z tohto dôvodu sme vybrali (viď. vyššie) telefóny, ktoré tieto vlastnosti spĺňajú.

Veľkosť tlačidiel

Nemenej dôležitým parametrom je veľkosť klávesnice a jednotlivých tlačidiel. Väčšina seniorov v pokročilejšom veku už horšie vidí a stráca jemnú motoriku, ktorou oplývali v mladom veku.

Práve preto je dobré vybrať takú klávesnicu, ktorá bude danému človeku sedieť. Jedine tak dokáže svoj mobilný telefón spoľahlivo ovládať a bude spokojný.

Hoci o práve napísaných slovách nie je pochýb, niektorí seniori stále dobre vidia, a aj napriek pokročilému veku sa aktívne venujú náročným koníčkom. Práve z tohto dôvodu vo výbere telefónov nájdete aj prístroje s menšou klávesnicou.

Displej

Možno vás to trochu prekvapí, ale rovnako ako u moderných smartphonov, tak aj u mobilov pre seniorov hrá displej úplne kľúčovú úlohu.

Tu sa však toľko nehľadí na pozorovacie uhly a rozlíšenie, ale predovšetkým na dostatočný jas, veľkosť, a hlavne by mal ponúkať dobrú čitateľnosť textu. Aj tu však bohužiaľ platí, že tieto vlastnosti nie sú moc dobre zistiteľné na základe papierových parametrov.

Ak teda nemáte možnosť overiť tieto špecifikácie osobne, zamerajte sa minimálne na spomínanú veľkosť displeja a zobrazovaných písmen.

Hlasitosť

Nezabudnite sa zamerať tiež na hlasitosť vydávaných zvukov. Korekcia hlasitosti by mala byť u všetkých dnes vyrábaných mobilov samozrejmosťou, ale nezabudnite overiť aj to, aký je rozsah hlasitostí.

Seniori ocenia pravdepodobne nielen hlasný zvuk vyzváňania a hovoru, ale aj zvuky tlačidiel. Tu tiež nie je zrovna ľahké overiť, či vybraný model disponuje dostatočnou hlasitosťou, preto nahliadnite do recenzií alebo si zaistite spätnú väzbu od zákazníkov, ktorí už telefón vlastnia a dokážu najlepšie ohodnotiť skutočné kvality.

tlačitkový telefón pre seniorov

Výdrž batérie

Výdrž batérie je dôležitá u akéhokoľvek telefónu. Nikto nechce po krátkych intervaloch zapájať neustále mobil do siete a čakať dlhé hodiny, než bude opäť k dispozícii.

U seniorov to platí dvojnásobne. Výdrž batérie je definovaná jej kapacitou, ktorá je udávaná v mAh. Čím viac mAh, tým dlhšie by mal mobil vydržať na jedno nabitie, avšak do úvahy treba brať náročnosť komponentov, ktoré batériu vybíjajú.

Všeobecne však odporúčame voliť telefóny s kapacitou minimálne 600 mAh, menšie hodnoty už sú na zváženie aj pri telefóne s minimálnymi nárokmi. Mobily pre seniorov nie sú všeobecne vďaka málo funkciám a slabšiemu vybavenie príliš hardwarovo náročné, a tak sa výdrž batérie pohybuje v pohotovostnom režime v rámci niekoľkých dní.

Priemerom je výdrž zhruba 200 hodín, ale modely s väčšou kapacitou batérie sa môžu dostať až k hranici 800 hodín.

Hmotnosť

Hmotnosť telefónu je u seniorských telefónov tiež extrémne dôležitým parametrom. Ideálnou kombináciou tak je, keď je telefón dostatočne veľký, ale zároveň ľahký.

Väčšina modelov sa pohybuje v hmotnosti do 100 gramov, čo sú hodnoty, ktoré by nemali nikomu narobiť príliš problémov. Mobily cez 100 gramov sú potom už o niečo ťažšie a ich držanie by sme odporúčali najskôr vyskúšať.

SOS tlačidlo

Špeciálne tlačidlo umiestnené na lepších mobiloch pre seniorov, ktoré po stlačení odošle SMS správu vybraným telefónnym kontaktom, alebo dokáže priamo privolať záchrannú službu pomocou lokácie telefónu.

Ak kupujete dedkovi či babke telefón, určite neberte prítomnosť tejto funkcie na ľahkú váhu, môže aj zachrániť život.

Funkcie

tlačitkový telefón pre seniorov

Pri telefóne pre seniorov samozrejme nie sú funkcie to najdôležitejšie, ale aj tak ich prítomnosť nemožno brať na ľahkú váhu.

Prečo si totiž upierať napríklad počúvanie obľúbeného rádia alebo pohodlné odosielanie súborov pomocou technológie bluetooth, keď aj mobily pre seniorov tieto funkcie zvládajú.

Budík

Úplne základná funkcia a typický príklad toho, že aj seniori môžu využívať niektoré z možností, ktorými telefón disponuje. Budík by vybranému mobilu pre seniorov nemal chýbať.

Rádio

Funkcia, ktorú ocení snáď každý. Väčšina telefónov prijíma rádiový signál pomocou zapojených slúchadiel, takže ak telefón disponuje touto funkciou, odporúčame overiť aj to, či má v základnej výbave obsiahnuté i slúchadlá.

Bluetooth

Možno si hovoríte, že seniori podobnú funkciu nemôžu využiť. Predstavte si však situáciu, keď si babička bude chcieť na tapetu svojho nového telefónu pridať obrázok z rodinné stretnutia a vy nebudete mať možnosť fotku ju nijako odoslať.

Technológia bluetooth vám umožní bezplatne odosielať dáta z jedného zariadenia do druhého, čo môže byť aj pre seniorov vítané spestrenie.

Fotoaparát

Samozrejme pri zariadeniach v tejto kategórii nemôžete očakávať od fotoaparátu žiadne zázraky, ale samotná prítomnosť foťáku dáva používateľom mobilov pre seniorov nové možnosti.

Iste každý starší ocení, keď si bude môcť zaobstarať snímku z narodenín svojho vnúčaťa alebo z rodinnej dovolenky. Ak telefón disponuje fotoaparátom, zamerajte sa aj na to, či ide jeho interná pamäť rozšíriť pomocou pamäťovej karty, pretože interné úložisko pravdepodobne nebude prispôsobené na ukladanie väčšieho množstva fotiek.

Mp3 prehrávač

Je u modelov tohto charakteru skôr nadštandardnou funkciou, ktorá umožní počúvanie MP3. Vaši starí rodičia si pravdepodobne nebudú púšťať priamo hudbu, ale napríklad hovorené slovo môže hocikedy príjemne skrátiť čas.

V súvislosti s touto funkciou je tiež dôležité sledovať kapacitu úložiska a zamerať sa na to, či mobil pre seniorov disponuje slúchadlami v základnej výbave.

Cena

Hoci rozostupy medzi jednotlivými cenovými kategóriami nie sú samozrejme u mobilov pre seniorov zďaleka tak veľké ako u bežných, aj tu sa môžeme s určitou variabilitou cien stretnúť.

Nakupujte len u overených predajcov

logo tpd.sk
logo alza.sk
hej.sk logo
logo okay.sk
Bc. Dávid Škola

Bc. Dávid Škola

Zakladateľ projektu. Venujem sa recenzií produktov už dlhší čas, vždy daný produkt sám vyskúšam, detailne preštudujem všetko o danom produkte a až potom napíšem recenziu. Mojím hlavným cieľom je vyriešiť zákazníkov problém a tak pristupujem aj k písaniu recenzií.