Najlepšie čínske eshopy a internetové obchody - Na čo si dávať pozor pri nákupe z čínskych eshopov?

Hľadáte najlepší čínsky eshop pre pohodlné a lacné nakupovanie?

V nasledujúcom článku sa pozrieme na zúbok najzaujímavejším čínskym eshopom a  porovnáme ich výhody a nevýhody, rozsah ponuky, služby a ďalšie parametre.

Nakupovanie cez internet z čínskych obchodov a portálov je dnes veľmi populárne. A nie je sa čomu diviť. V Číne môžete zaobstarať rôzne druhy tovaru za ceny, o ktorých sa vám u nás ani nesnívalo – obvykle navyše ani neplatíte dopravu.

Viete prečo je to tak? Čínska vláda totiž podporuje export v krajine a platí podnikateľom za vývoz tovarov z krajiny. 

Sortiment je pritom obrovský a nájsť tu môžete všetko, od drobných módnych doplnkov cez oblečenie a elektroniku až po hobby, alebo napríklad športové vybavenie.

Avšak nie je všetko zlato, čo sa blyští. Pri nakupovaní v čínskych eshopoch je potrebná opatrnosť. Na čo si dať pozor a čomu sa vyhnúť? To vám poradíme v sprievodcovi, ktorý nájdete na konci testu.

Obsah článku

Najlepšie čínske eshopy

Názov eshopu
Aliexpress.comGearbest.comDX.com (DealExtreme)Banggood.comLighinthebox.com
ALIEXPRESS-LOGOgearbest logodealextreme logolightinthebox logo
Dodanie
cca 15 dní
cca 15 dní
cca 15 dní
cca 15 dní
cca 15 dní
Doprava zadarmo
áno + Európsky sklad
áno + Európsky sklad
áno + Európsky sklad
áno + Európsky sklad
áno + Európsky sklad
[su_button url="https://recenzovo.sk/aliexpress.com" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="https://recenzovo.sk/gearbest.com" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="https://recenzovo.sk/dealextreme.com" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="https://recenzovo.sk/banggood.com" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="https://www.lightinthebox.com" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button]

Na prvé miesto nášho rebríčka rozhodne patrí eshop Aliexpress.com. Ide o najznámejší a v mnohých prípadoch taktiež najlepší čínsky obchod. Resp. nejde o obchod ako taký, ale skôr o portál fungujúci na princípe burzy alebo trhoviska. Združuje totiž tisíce rôznych obchodníkov a výrobcov (áno, tovar môžete nakupovať aj priamo od výrobcu, čo je oveľa lepšia cesta ako cez prostredníka), ktorí tu ponúkajú svoje produkty.

A čo na Aliexpressu nájdete? Obchod ponúka najmä oblečenie, elektroniku a príslušenstvo alebo športové potreby. Nájdete tam ale aj parfumy, šperky, kozmetiku, hračky a veľa ďalších výrobkov – a najmä záplavu rôznych drobností a pomôcok všetkého druhu.

Aliexpress je pomerne známa a overená firma. Poskytuje zákazníkom ochrannú lehotu a pochopiteľne možnosť „otvorenie sporu“ za účelom reklamácie tovaru a vrátenie peňazí – ideálne je, ak platíte prostredníctvom online peňaženky PayPal. To ale platí pre všetky čínske internetové obchody.

Výhodou Aliexpressu sú nielen nízke ceny a zvyčajne bezplatná doprava, ale aj veľmi obsiahle popisky tovaru s množstvom fotografií. Každý produkt aj predajca má svoje hodnotenia, takže môžete (a mali by ste) vyberať podľa skúseností a recenzií ostatných používateľov. Celkovo ide o prepracovaný a užívateľsky prívetivý čínsky eshop, ktorý stojí za to vyskúšať. Doprava býva občas aj prekvapivo rýchla (obvykle cca 15-30 dní).

Mám pre vás zľavu až do 80%. Stačí kliknúť na tlačidlo nižšie.

Ako zmeniť jazyk na Slovenský na Aliexpresse

Výhody
Nevýhody

Rastúcej popularite sa teší tiež čínsky internetový obchod Gearbest.com. Sortiment tohto obchodu je rozsiahly, ale jeho hlavné zameranie je jasné – elektronika. Pokiaľ zháňate najnovšie technologické vychytávky alebo akúkoľvek elektroniku za vynikajúcu cenu, potom sa rozhodne pozrite sem. Užívatelia majú s týmto eshopom veľmi dobré skúsenosti a nákupu tovaru sa rozhodne nemusíte báť.

V tomto eshope môžete opäť platiť kartou, ale radšej cez PayPal a možno vás veľmi milo prekvapí rýchlosť dodania. Tovar z európskych skladov môžete mať doma už za pár dní. Pokiaľ ide o cenu dopravy, obvykle sa pohybuje okolo jedného dolára, čo je takmer symbolický poplatok. Môžete si ale tiež priplatiť za expresné dodanie – to už je ale podstatne drahšie. Tovar prichádza dobre zabalený a obchod poskytuje zákazníkom solídne záruky a férový prístup.

Pri každom tovare vidíte podrobný popis aj s fotodokumentáciou a opäť sa môžete riadiť aj podľa užívateľských recenzií. Stránku si môžete otvoriť aj v slovenskej mutácii, ktorá je pre pochopenie a orientáciu úplne postačujúca, strojový preklad popiskov ale môže byť pochopiteľne mätúci a nesprávny.

Mám pre vás zľavu až do 84% na darčeky pre najbližších. Stačí kliknúť na tlačidlo nižšie

Výhody
Nevýhody

Ďalším internetovým obchodom umožňujúcim výhodné nakupovanie tovaru z Číny je Dx.com. Ide o jeden z najpoužívanejších a najlepších čínskych eshopov a miesto v našom hodnotení si jednoznačne zaslúži. Skúseností slovenských užívateľov s týmto portálom sú v drvivej väčšine pozitívne. V zásadných parametroch sa ale nijako zásadne nelíši od dvoch predchádzajúcich.

Opäť sa môžete tešiť na enormný výber tovaru za skvelé ceny s dopravou zdarma alebo za pomerne nízku cenu. Aj tu je u niektorého tovaru možné zvoliť expresné dodanie, za ktoré si ale výrazne priplatíte (spravidla 30-40 dolárov).

Pokiaľ zháňate napríklad neznačkovú elektroniku alebo rôzne drobnosti a príslušenstvo, môže byť Dx.com správna voľba. Slovenská jazyková verzia je dostupná aj u tohto obchodu (opäť iba strojový preklad).

Výhody
Nevýhody

Ani ďalší čínsky obchod, Banggood.com, nebude nejakým zásadným spôsobom vystupovať z radu. U väčšiny známych čínskych obchodov sa dočkáte podobného sortimentu i konkrétnych výrobkov. Môžete ale naraziť na zaujímavé akcie, zľavy a cenové rozdiely. Hoci nie je Banggood.com u nás tak známy ako predchádzajúce obchody, ponúka solídne služby a môžete na ňom nájsť všeličo zaujímavého.

V tomto obchode môžete za skvelé ceny nakúpiť napríklad rôzne špeciálne elektronické súčiastky, ale taktiež všemožné módne doplnky. Banggood.com nie je „trhoviskom“ mnohých obchodníkov ako Aliexpress.com, ale koncovým predajcom. Nedočkáte sa teda hodnotenia konkrétneho predajcu a stačí sa riadiť podľa recenzií daného produktu, ktoré sú aj tu samozrejme prítomné.

Banggood.com má za sebou už pomerne dlhú cestu. Funguje už od roku 2004. V niektorých krajinách (napr. v Rusku) patrí k najobľúbenejším, ale u nás trochu zaostáva. Slovenská lokalizácia je tu teda na slabšej úrovni.

Mám pre vás až 70 % zľavu na vybavenie domácnosti. Stačí kliknúť na tlačidlo nižšie.

Výhody
Nevýhody

Piate miesto nášho rebríčka obsadil internetový obchod Lightinthebox.com. Opäť ide o koncového predajcu tovaru. Nevyberáte teda medzi rôznymi obchodníkmi, ale iba medzi produktmi. Tie sú samozrejme hodnotené a recenzované, ako je všade dobrým zvykom, a tiež pomerne poctivo popísané a fotograficky zdokumentované.

Určitým špecifikom obchodu Lightinthebox.com je zameranie predovšetkým na oblasť módy. Nájdete tu všetko od najdrobnejších doplnkov až po svadobné šaty. Samozrejmosťou je aj športové oblečenie a vybavenie a ďalší sortiment.

Lightinthebox.com ponúka i elektroniku a ďalší tovar. Ľudia ho ale najčastejšie využívajú práve pri nákupe módy a súvisiacich produktov. Obchod má navyše sklady v USA i v Európe – a tak sa zvyčajne dočkáte veľmi rýchleho dodania. Ak je móda práve to, čo vás najviac zaujíma, potom by ste tento obchod rozhodne nemali nechať bez povšimnutia.

Výhody
Nevýhody

Zásady nakupovania v čínskych eshopoch

nakupovanie z ciny

Pamätajte na clo a DPH!!!

V prvom rade nezabúdajte na toto úskalie. Mnoho ľudí sa nadchne cenovkou u nejakého produktu, ale zabudnú pripočítať tieto doplatky, ktoré niekedy môžu zo skvelého nákupu urobiť celkom priemerný alebo aj nevýhodný. Clo a DPH sa ale netýka každej objednávky z Číny.

-DPH sa platí v prípade, že cena tovaru presiahne 22 eur a vypočítava sa z celkovej sumy (vrátane dopravy)
Od ceny tovaru nad 150 eur je nutné zaplatiť nielen DPH, ale aj clo
Clo sa vypočítava z ceny tovaru a dopravy, DPH z celkovej ceny vrátane cla
Pokiaľ je cena tovaru a dopravy menšia ako 22 eur, ste od DPH aj cla oslobodení
Pre niektoré typy tovaru platia špecifické pravidlá
Predstavu o konečnej cene si môžete urobiť pomocou rôznych online kalkulačiek na clo a veľa informácií nájdete priamo na stránkach financnasprava.sk

Je tu samozrejme aj určitá šanca, že vaša zásielka prejde bez preclenia, aj keď bude hodnota objednávaného tovaru vyššia. Ale úlohu hrá predovšetkým šťastie.

Pozor pri platení kartou! Využívajte radšej Paypal

PayPal predstavuje bezpečný spôsob platenia cez internet a je obzvlášť odporúčaný v prípade nákupu cez čínske eshopy. Pri platení kartou musíte vložiť údaje o vašej karte, ktoré je možné zneužiť. Ak chcete za každú cenu platiť kartou, nastavte si v bankovníctve limity tak, aby mohla odísť iba konkrétna suma, prípadne vždy po skončení transakcie zrušte povolenie internetových, zahraničných platieb.

Ďalším dôvodom platenia cez Paypal je podstatne jednoduchšie vymáhanie vrátenia peňazí v prípade, že budete uplatňovať reklamáciu.

Na aký tovar si dať pozor? Akému tovaru sa vyvarovať?

V prípade niektorých druhov tovaru môže byť nákup z čínskych obchodov rizikový. Ide napríklad o drahú elektroniku a neznačkové mobilné telefóny, problematické môžu byť tiež detské hračky, ktoré nie sú testované podľa prísnych európskych noriem pre kvalitu a bezpečnosť. Tiež z oblečenia môžete byť niekedy sklamaní. Uvedené veľkosti totiž nemusia zodpovedať tým európskym, na ktoré sme zvyknutí. 

Zamyslite sa nad nákupom telefónu cez čínske eshopy. Je síce pravda že sa dá reklamovať, ale rátajte s tým, že koľko dni uplynie od vtedy čo ho pošlete späť k predajcovi, potom počet dní na opravu (vybavenie reklamácie) a počet dní kým sa telefón k vám vráti. Tak dlho bez telefónu nevydržíte a tak či tak budete musieť siahnuť po náhradnom, čiže z tohto hľadiska by som sa nákupu telefónov z činy vyvaroval. 

Čo sa oplatí nakúpiť v Číne?

Všeobecne platí, že čínske obchody sú ideálne na nakupovanie rôznych drobností, módnych doplnkov, niektorých druhov elektroniky a príslušenstva (rôzne káble, konektory, kryty, súčiastky a pod.). V týchto prípadoch sa zvyčajne aj vyhnete platbe DPH a cla.

Tiež športové vybavenie a náradie môže mať veľmi solídnu kvalitu – najmä pokiaľ ide o potreby pre nenáročných na tréningové účely. Oproti nákupu v slovenských obchodoch môžete pritom ušetriť často aj veľmi vysoké sumy.

Všeobecné výhody nákupu v čínských eshopech

Nevýhody

TIP : Prečítajte si rôzne rebríčky a recenzie na webe Entuzio.cz

Ing. Dávid Škola
Ing. Dávid Škola

Zakladateľ projektu. Venujem sa recenzií produktov už dlhší čas, vždy daný produkt sám vyskúšam, detailne preštudujem všetko o danom produkte a až potom napíšem recenziu. Mojím hlavným cieľom je vyriešiť zákazníkov problém a tak pristupujem aj k písaniu recenzií.

Facebook