Najlepšie keto diéty 2022 – recenzie a skúsenosti

Tieto najlepšie keto diéty odporúčame:

Hľadáte efektívny spôsob, ako schudnúť? V takom prípade vám odporúčame keto diétu. Porovnali sme, testovali a vybrali z nich 8 najlepších keto diét. Ak neviete , čo je ketodiéta, poďte sa pozrieť na prehľadného sprievodcu týmto účinným spôsobom chudnutia – prípadne si pozrite moj predchádzajúci článok.

Ktoré keto diéty sú tie najlepšie? Ako dopadli v našej recenzii? Na čo si dať pozor pri výbere? Je vhodná keto diéta pre každého? Ako sa vyhnúť jojo efektu? Všetko sa dozviete v prehľadnej recenzii.

Ketogénna diéta – diéta šitá na mieru pre všetkých, ktorí chcú veľmi rýchlym, zdravým a efektívnym spôsobom schudnúť. Ale tých eshopov, ktorých už existuje! Koho z nich si vybrať? Ketomix, KetoFit, KetoDiet, Prodietix, alebo Chia Shake? Kto sa v tom má vyznať? Našťastie pre vás máme veľké porovnanie všetkých týchto keto eshopov.

NAJLEPŠIE KETO DIÉTY RECENZIE - OBSAH ČLÁNKU

Najlepšie ketónové diéty na základe testu

✅ Rozmanité keto potraviny na chudnutie a vysoká kvalita
✅ Perfektný zákaznícky servis
✅ Najlepšie hodnotená keto diéta v SR
✅ Ideálne aj pre začiatočníkov

✅ Účinná, kvalitná a obľúbená keto diéta.
✅ Skvelý zákaznícky servis
✅ Široký sortiment

✅ Lacné a pritom kvalitné keto potraviny na chudnutie aj šport
✅ Najlacnejšia keto diéta
✅ Skôr už pre skúsenejších
✅ Jedlá obsahujú chia semienka

✅ Keto diéta s vlastnými poradenskými centrami
✅ Ochotný zákaznícky servis
✅ Jedna z najlepších keto diét
✅ Vhodná pre začiatočníkov

✅ Keto diéta s vlastnými poradenskými centrami
✅ Skvelé recenzie a hodnotenia
✅ Garancia výsledkov
✅ Prehľadný web

✅ Cenovo výhodné keto chudnutie z kvalitných surovín
✅ Skvelý pomer cena/výkon
✅ Prehľadné stránky a eshop
✅ Skvele hodnotená keto diéta

✅ Keto diéta pre ženy s veľkým výberom potravín
✅ Skvelá kvalita a sortiment
✅ Prehľadný web
✅ Slušná zákaznícka podpora

✅ Keto diéta s piatimi krokmi s detailným vysvetlením
✅ 5 krokov diéty na 5 týždňov
✅ 5 jedál denne
✅ Vysoká kvalita jedál

Keto diéta Ketomix - Víťaz testu s veľkou a prehľadnou ponukou

Ktorá keto diéta patrí medzi tú najlepšiu? KetoMix patrí medzi najznámejších a najväčších špecialistov na ketónovú diétu. O kvalite vypovedá aj hodnotenie na Heureke a iných porovnávacích serveroch, kde nad svojou konkurenciou víťazí ako v rámci spokojnosti zákazníkov, tak aj v obľúbenosti. V našej recenzii chválime predovšetkým veľký výber proteínových potravín a skvelý zákaznícky servis. Diétne plány sú prehľadne vysvetlené a na webe nájdete celý rad praktických tipov. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete kontaktovať podporu.

KetoMix diéta sa skladá z troch fáz. Má premyslené a ľahko aplikovateľné jedálničky. Potraviny si možno kúpiť zvlášť aj vo výhodných balíčkoch. Na výber máte z rôznych príchutí koktailov aj z náhradiek s vysokým obsahom bielkovín od cestovín, cez polievky, až po dezerty. Vo všetkých fázach chudnutia môžete jesť ľubovoľné potraviny z ponuky Ketomixu. Navyše sa jedálniček po celú dobu dopĺňa aj klasickou stravou, ktorá je presne daná. Cenovo sa táto proteínová strava radí do priemeru na trhu.

Podľa názorov je Ketomix číslo 1 v keto diétach. Majú výborný pomer cena/výkon. Jedlá sú chutné a jednoduché na prípravu. Ketomix má niekoľko plánov, pre snáď všetky váhové kategórie. Plány majú veľmi pekne popísané a hlavne sú všetky plány zdravé, jednoduché a bez hladovania. Môžete si vybrať z nasledujúcich:

Plán Ľahká nadváha = plán na schudnutie „posledných pár kíl“, ktorý trvá len cca 3 – 4 týždne.
Plán Stredná nadváha = plán pre strednú nadváhu, trvajúci zhruba 6 týždňov.
Plán Vyššia nadváha = plán pre chudnutie vo väčšom, trvá dlhšiu dobu, až 10 týždňov, ale zato prináša veľké váhové úbytky.
Plán Veľmi vysoká nadváha = posledný plán, ktorý je určený pre veľmi vysokú nadváhu, ktorý trvá celých 14 týždňov = čo je asi 3 a pol mesiaca.
Po objednaní dostanete všetky jedlá do 3 pracovných dní a vaša diéta môže začať. Okrem iného majú aj online zákaznícku linku, na ktorú môžete zavolať s prípadnými otázkami, každý deň v týždni a dokonca od nich dostanete manuál s keto receptami, ktorých nie je nikdy dosť! Pozrite si aj moju podrobnú recenziu na Ketomix. 

Keto diéta Ketodiet - Veľký výber a kvalita potravín

Hľadáte jednu z najlepších a najúčinnejších keto diét u nás? Odporúčame vám ketónovú diétu KetoDiet, ktorá dopadla v našom teste takmer najlepšie zo všetkých. V prvom rade musíme upozorniť na skvelé hodnotenie zákazníkov. KetoDiet za poslednú dobu urazila slušný kus cesty, vďaka čomu sa rozšírila ponuka potravín a zákaznícky servis. Táto značka si svojich zákazníkov váži, teda jej služby zahŕňajú aj konzultácie a individuálny prístup pod dohľadom odborného vedenia. Budete chudnúť efektívne a zdravo.

KetoDiet síce všeobecne patrí medzi drahšie ketodiéty, na druhú stranu jej proteínové koktaily ponúkajú za najnižšie ceny. Samozrejmosťou sú výhodné balíčky a diétne plány na dlhšie časové obdobia. Stránka KetoDiet.sk ponúka aj BMI kalkulačku, obsiahly magazín a množstvo chutných receptov. Dozviete sa napríklad ako pripraviť nátierku z červenej šošovice alebo karfiolovú ryžu.

Pokiaľ to myslíte s chudnutím vážne, odporúčame vám vyskúšať KetoDiet. Aktuálne patrí medzi najlepšie ketodiety.

Svoj diétny plán si tu vyberáte, podobne ako pri KetoMixe, podľa miery nadváhy, a to z variant basic (nízka nadváha), medium (stredná nadváha) a intense (vysoká nadváha). Líšia sa dĺžkou trvania (3×2 až 3×4 týždne) a ku každému z plánov získate brožúru, shaker aj výživové poradenstvo zadarmo.

Podľa vybraného plánu si potom volíte konkrétny balíček pre jednotlivé fázy, respektíve kroky. Najlacnejším variantom je dvojtýždňový balíček Basic 1. krok, pričom jedna porcia vychádza na takmer 1,70 € a ponúka aj ľahko obmedzenejší výber potravín. Najdrahším a tiež najpestrejším variantom je potom štvortýždňový balíček Intense 1. krok za 5 092 Kč, kedy jedna porcia vyjde na 1,30 €.

V ponuke je aj ochutnávkový balíček na 3 dni s 15 porciami, v ktorom nájdete hneď 15 rozličných produktov na vyskúšanie a otestovať tak môžete aj rôzne príchute.

Keto diéta Chia Shake - lacná a pritom veľmi kvalitná keto diéta

Keto diéta Chia Shake vás v porovnaní s ostatnými keto výrobcami prekvapí nízkou cenou svojich produktov a pritom ich vysokou kvalitou. Všetky jedlá spĺňajú aj tie najvyššie nároky na zdravú stravu, majú vyvážený pomer všetkých živín a ako už napovedá názov, obsahujú aj superpotravinu chia semienka. Na rozdiel od konkurencie je Chia Shake určený nielen na chudnutie, ale aj ako klasická fitness strava. Môžete s ním držať rôzne typy diét založených na malom množstve sacharidov a zvýšenom príjme bielkovín. Všetky sú samozrejme u výrobcu na webových stránkach dobre popísané a vysvetlené.

Jedálniček pre keto diétu Chia Shake je celkovo prehľadný, ľahko pochopiteľný a stručný. Niekomu môže menej detailné prispôsobenie rôznym typom postavy vadiť, iní zase jednoduchosť a slobodu bez presne zostavených tabuliek ocenia. Samozrejme v prípade potreby sa možno obrátiť na podporu a k dispozícii sú vám aj inspiračné a vzdelávacie články. Chia Shake ponúka samostatne predajné produkty aj zvýhodnené balíčky. Množstvo ponúkaných výrobkov je svojim rozsahom menšie, napriek tomu máte na výber z koktailov aj proteínových polievok, omeliet alebo napríklad dezertov.

Diétnych plánov majú veľa, rovnako ako aj samotných diét. Okrem keto diéty u nich totiž nájdete napríklad diétu Dukanovu, alebo Aktinsonovu a podobne.

Výhodou je, že medzi keto diétami je Chia Shake jeden z najlacnejších! Veľkou výhodou je tu aj to, že si pri množstve produktov môžete navoliť príchute podľa seba. Na druhú stranu však treba spomenúť, že množstvo príchutí je tu v porovnaní napríklad s KetoDiet či KetoMixom o niečo obmedzenejšie. Niektorí zákazníci sa tiež sťažovali na to, že jedlá nie sú príliš chutné. Pozrite si aj moju prehľadnú recenziu na Chia Shake a pozrite ako vyzerajú jednotlivé produkty.

Keto diéta MyKeto - Domáci produkt s poradenskými centrami

Keto diéta My Keto je ďalší z kvalitných predajcov keto diéty na slovenskom trhu. Majú aktívnu zákaznícku podporu, na ktorú sa môžete obrátiť v prípade otázok a emailu alebo online chatu.

Majú tri základné diétne plány:

 • Diétny plán SOFT pre miernu nadváhu, trvá 4 týždne
  „Komfortný, 4-týždňový program pre reguláciu hmotnosti, rozdelený do 4 fáz. Každá fáza trvá jeden týždeň. Tento plán je vhodný pri miernej nadváhe.“
 • Diétny plán MEDIUM pre strednú nadváhu, trvá 9 týždňov
  „Komfortný, stredný program pre reguláciu hmotnosti, rozdelený do 4 fáz. Prvé tri fázy trvajú 14 dní, posledná (udržiavacia) fáza trvá 3 týždne. Tento diétny program je vhodný pri strednej nadváhe.“
 • Diétny plán MAXI pre vysokú nadváhu, trvá 12 týždňov
  „Program pre maximálnu reguláciu hmotnosti. Regulujte hmotnosť prirodzene a pohodlne. Veľmi intenzívny program pri vysokej alebo veľmi vysokej nadváhe. Je rozdelený do 4 fáz s dĺžkou trvania jednotlivých fáz 2 – 4 týždne.“

Ku každému plánu si kúpite príslušný balíček, počkáte, kým vám dorazí a môžete začať chudnúť. S výberom vám pomôže opäť BMI kalkulačka, alebo sa môžete obrátiť na niektoré z poradenských centier.

Aj spoločnosť MyKETO (pozrite si moju kompletnú recenziu na MyKETO) sa chváli kvalitou ponúkaných potravín, v ktorých nenájdeme palmový olej, glutamáty, umelé farbivá ani konzervanty a aj tu si môžete pochutnať na hlavných jedlách, ako sú napríklad zemiakové placky. Ponuka však inak nie je nijako zvlášť široká a pri jednotlivých balíčkoch si nemôžete vyberať príchute potravín.

Keto diéta Prodietix - Diétny balíček na mieru, kde si jedlá vyberáte sami

Trochu komplexnejší pohľad na keto diétu ponúka spoločnosť Prodietix. Tá sa snaží prispôsobiť čo najviac konkrétnym typom zákazníkov. V sortimente preto má celý rad programov s rôznou dobou trvania a tiež počtom porcií na deň, čo nie je obvyklé.

Najprv je potrebné začať vyplnením jednoduchej online kalkulačky, do ktorej zadáte základné údaje o svojej postave, pohybe a spánku. Na základe toho vám potom bude odporúčaný konkrétny balíček S, M alebo L (predovšetkým podľa vašej telesnej konštitúcie) na určitý počet dní. Program môžete zakúpiť celý, alebo sa rozhodnúť len pre niektorú z fáz, na ktoré je rozdelený. V nasledujúcom kroku si vyberiete darčeky na nákup a prejdete na zostavovanie jedálnička, čo je špecifikum tejto spoločnosti a veľké plus. Sami si totiž navolíte jedlá, ktoré preferujete, a ich príchute aj množstvo. Jedálny lístok je potom ešte kontrolovaný výživovým poradcom. Tento krok však môžete preskočiť a nechať ho celý na Prodietixe.

Hlavnou nevýhodou, ktorú spomínajú aj zákazníci, je vysoká cena. Napríklad najlacnejší program, verzia S na 15 dní – cena jednej porcie tak presahuje 2 €. Najdrahší variant L na 12 týždňov potom vychádza na porciu cca 1,85 €, čím sa aj tento variant radí k tým drahším.

Keto diéta Mix & Slim - Chutná keto diéta s nízkou cenou

Ďalším z nášho porovnania je keto diéta Mix & Slim, zdravá keto diéta pre chudnutie. Eshop má tiež aktívnu zákaznícku podporu, s ktorou sa je možné spojiť telefonicky, emailom, alebo cez chat. Aktívne sú od pondelka do piatku od 8 do 16 hodín.

Podobne ako Chia Shake, má Mix & Slim viacero low carb diét. Okrem keto diéty totiž ponúka aj diétu Dukanovu, diétu z Cambridgeshire, nízkosacharidovú (low carb) diétu, proteínovú diétu a Atkinsonovu diétu.

Najobľúbenejšia keto diéta má potom 3 základné fázy. 1. Fázou rýchleho chudnutia, druhú fázu stabilizácie a fázu tretiu – fixácia. Všetko majú prehľadne vypísané na stránkach.

Cestou jednoduchého webu, kde však nenájdete napríklad recepty či ďalšie informácie, ktoré uvádzajú konkurenti, ide spoločnosť Mix&Slim. O to prehľadnejšia však ponuka je.

Varianty balíčkov si tu nevyberáte podľa váhy, ale iba podľa dĺžky trvania diéty a to v rozmedzí 1 až 4 týždňov. Príjemným prekvapením sú tu ceny, ktoré sa držia v porovnaní s konkurenciou nízko. Už za 50 € si môžete zaobstarať týždenný balíček, kedy cena jednej porcie činí len 1,45 €. Pri štvortýždňovom balíčku je potom cena dokonca 1,30 € za porciu. Príchute si tu volíte podľa chuti a získate aj shaker zadarmo. Zákazníci potom vedľa ceny často vyzdvihujú aj príjemnú chuť jedál.

Nevýhodou je menšia pestrosť čo sa ponuky jedál týka. Pri najdlhšie trvajúcom balíčku dostanete koktaily, kaše, omelety, palacinky a polievky, čo sa môže po čase prejesť. Pozrite si aj podrobnú recenziu na keto diétu Mix Slim a ako som bol s ňou ja spokojný. 

Keto diéta KetoFit - Diéta vytvorená špeciálne pre ženy

Pokiaľ vám z nejakého dôvodu KetoMix, Chia Shake, či KetoDiet nesedí, odporúčame ketodiétu od KetoFit – jedná sa o ďalší z eshopov zameraných na keto diétu, taktiež pre všetky váhové kategórie.

Všetky jedlá sú chutné, výsledky sú jasne viditeľné a recenzie pozitívne. Zákaznícka podpora je vám vždy pripravená pomôcť a rovnako tak zodpovedať otázky.

Zatiaľ čo samotná keto diéta je vhodná pre mužov aj ženy, produkty KetoFit pánom určené nie sú. Sú vyvinuté tak, aby svojim zložením čo najlepšie vyhovovali dámam. Môžete si byť pritom istí, že spoločnosť vie, o čom hovorí – jednotlivé jedlá totiž vytvorili slovenskí odborníci na produkty pre vrcholových športovcov.

Zaujímavý je KetoFit svojou ponukou balíčkov. Zaobstarať si môžete klasickú diétu na 1 až 4 týždne za zvýhodnenú cenu, ktorá sa drží na podobnej cenovej hladine ako väčšina konkurenčných produktov. Pri balíčkoch si podľa svojho volíte príchute a tiež darček. Okrem týchto klasických balíčkov potom e-shop ponúka ďalšie výhodné balenia, ako je set Výletník s jedlami vhodnými na cesty alebo napríklad skúšobný balíček s niekoľkými produktmi na ochutnanie.

Ponuka obchodu síce nie je tak pestrá ako v niektorých vyššie spomínaných e-shopoch, avšak medzi jej výhody radíme fakt, že sa tu dá zaobstarať veľa jedál aj po jednom kuse, čo nie je úplne bežné.

Keto diéta It's my life - Chudnutie v piatich krokoch

Pomocou BMI kalkulačky objavíte najvhodnejší diétny plán v českej spoločnosti It’s my life a na výber sú varianty S-XXL. Každý plán sa potom skladá z 5 krokov rozdelených do 5 týždňov, pomocou ktorých by ste mali dosiahnuť vysnívané schudnutie. Ani tu nebudete jesť stále 5 jedál denne, ale podľa krokov sa množstvo znižuje a dopĺňa vlastnými jedlami. Všetko je na webe prehľadne vysvetlené a znázornené a ľahko sa tak v systéme zorientujete.

Balíček určený pre prvý krok diéty S stojí 65 €, čím cena za porciu dosahuje takmer 2 €. O niečo výhodnejšie je na tom potom balíček XXL.

Zaujímavosťou, ktorú pri tomto obchode možno oceníte, je aj ponuka hlavných jedál, kedy si namiesto kaše alebo palaciniek môžete dať proteínové ragú so šampiňónmi či cestoviny Carbonara. Spoločnosť It is my life si zároveň zakladá na vysokej kvalite jedál, ktoré neobsahujú glutamáty, vysoké množstvo soli, umelé farbivá či konzervanty.

Ako vybrať keto diétu?

Keto diéta je jedným z účinných spôsobov, ako schudnú a spoľahlivo sa zbaviť prebytočných kilogramov. Nebudete pri nej hladovať, zato je nutné výrazne zmeniť svoj jedálniček. Poďte sa pozrieť, ako vlastne funguje, aké sú jej výhody aj nevýhody a zistiť, či bude keto diéta tým pravým pre vás.

Čo je keto diéta a ako funguje?

Keto, ketónová, ketogénna, bielkovinová alebo aj proteínová diéta. To všetko sú názvy pre rovnakú úpravu jedálnička, ktorá patrí medzi jedny z najúčinnejších spôsobov chudnutia – pozrite si aj rebríček tých najlepších diét na trhu. Prvýkrát ju predstavil endokrinológ Henrym Geyelinom už v roku 1921. Zaujímavosťou je, že pôvodne nebolo jej cieľom zhodenie prebytočných kilogramov, ale boj proti epilepsii. Po vynájdení účinnejšieho lieku sa na ketogénnu diétu takmer zabudlo. Až neskôr bola znovu objavená a dnes si získava stále väčšiu obľubu.

Ako už napovedá názov, bielkovinová diéta sa zakladá primárne na konzumácii bielkovín a taktiež tukov na úkor cukrov (sacharidov) – ich príjem je znížený na nulu alebo na úplné minimum. Takáto úprava jedálnička spustí v tele počas krátkeho času takzvanú ketózu. Ide o proces, kedy sa kvôli absencii cukrov, ako nášho hlavného energetického zdroja, začnú páliť tukové zásoby, ktorých sa chceme zbaviť. Zatiaľ čo tuk telo počas nedostatku sacharidov odbúrava, svalová hmota zostáva vďaka veľkému množstvu prijatých bielkovín zachovaná.

Kedy má zmysel nasadiť keto diétu?

Neviete, ako schudnúť? Tak ste tu správne, pretože ketodiéta slúži predovšetkým na zhodenie prebytočných kilogramov. Nejedná sa o trvalý štýl stravovania. Až splní svoj účel, prejdete zase pomaly na normálne stravovanie. Samozrejme aj potom je nutné jesť zdravo a správne, aby sa vám zhodené kilogramy nevrátili. Výhodou je, že už bude stačiť udržiavať stálu hmotnosť, čo nie je tak náročné ako chudnutie. Pri spolupráci s firmami špecializujúcimi sa na keto diéty navyše budete mať správne stravovacie návyky po skončení diéty už zažité.

Ketónová diéta je vhodná ako pre mužov, tak pre ženy. Možno ju použiť na zbavenie sa len pár nadbytočných kilogramov aj na riešenie vyššieho stupňa obezity. Pokiaľ je však vašim snom vyrysovaná postava, nevyhnete sa fyzickej záťaži. Každá diéta vrátane proteínovej iba páli tuky. Kondíciu a dostatok svalovej hmoty bez cvičenia nezískate. Okrem ľudí, ktorí chcú len schudnúť bez ambície mať skvelé fitness tvary, sa ketogénna diéta hodí aj pre opačnú skupinu ľudí – nadšeným športovcom môže byť skvelým pomocníkom na spálenie posledného nežiaduceho tuku, ktorý bráni vyniknutiu svalov.

Keto diéta a cvičenie

Ako už bolo spomenuté vyššie, keto diéta v žiadnom prípade nenahrádza fyzickú aktivitu. Dobrou správou ale pre mnoho ľudí bude, že funguje aj bez nutnosti pravidelného cvičenia. Pracuje totiž na princípe ketózy. Na rozdiel od ostatných metód chudnutia nepočítate žiadne kalórie. To znamená, že sa nemusíte príliš obmedzovať v jedle a zároveň ani nie je nutné zvyšovať výkon na spaľovanie väčšieho množstva energie. Po naštartovaní ketózy telo samo začne využívať tukové zásoby ako palivo na bežné denné činnosti.

Samozrejme pohyb s chudnutím pomáha a má výrazný pozitívny vplyv na naše zdravie. Napriek tomu, že môžete schudnúť aj bez fyzickej námahy, je dobré aspoň nejaké cvičenia do svojho života zaradiť. Tento zvyk vám potom bude nápomocný v čase, keď skončíte s keto diétou a budete udržiavať svoju váhu na získanej norme.

Počas prvých dní keto diéty cvičenia obmedzte alebo úplne vynechajte. Prechod na inú formu pálenia energie je pre telo zaťažujúce a malo by mať čas sa s ním vyrovnať.

Rôzny typy keto diét

Existuje niekoľko typov ketogénnych diét:

Štandardná ketogénna diéta (SKD): Jedná sa o diétu s veľmi nízkym obsahom uhľovodíkov, stredne veľkým obsahom bielkovín a vysokým obsahom tukov. Obvykle obsahuje 75% tuku, 20% bielkovín a iba 5% sacharidov.

Cyklická ketogénna diéta (CKD): Tento diétny plán zahŕňa obdobie s vyšším obsahom proteínov, napríklad 5 ketogénnych dní, po ktorých nasledujú 2 dni s vysokým obsahom sacharidov.

Cielená ketogénna diéta (TKD): Táto strava vám umožňuje pridávať sacharidy okolo tréningu.

Ketogénna strava s vysokým obsahom bielkovín: Je to obdoba štandardnej ketogénnej stravy, ale obsahuje viac bielkovín. Pomer je často 55% tukov, 40% bielkovín a 5% sacharidov.

Vhodné potraviny a strava počas diéty

Ako už viete, pri proteínovej diéte je potrebné zvýšiť množstvo prijatých bielkovín. Dôležitejšou časťou pre spustenie ketózy je ale zníženie sacharidov na maximálnych 50 gramov za deň, ideálne menej ako 20 gramov. Pokiaľ ich prijmete viac, ketóza nenastane a chudnúť nezačnite. Ak si vravíte teraz, že to bez problémov bez cukrov vydržíte, možno vás prekvapí, v čom všetkom sa sacharidy nachádzajú. Pri keto diéte sa budete úplne musieť rozlúčiť s potravinami ako je napríklad :

 • Med, cukor a všetky sladkosti
 • Biela múka a výrobky z nej (pečivo, cereálie, cestoviny atď.)
 • Biela ryža
 • Zemiaky
 • Niektoré ovocie (napr. banány, hrozno, melón)
 • Niektorá zelenina (napr. mrkva, kukurica, hrášok)
 • Zahustené omáčky, zemiačiky, kečup, horčica a iné upravované výrobky

Povolené je naopak mäso vrátane rýb a morských plodov, vajcia, rôzne oleje, maslo, orechy a zelenina; najmä listová, avokádo, karfiol, brokolica, reďkovky a ďalšie. Na pomedzí sa potom nachádza menej sladké ovocie a mliečne výrobky. U nich sa uprednostňuje tučnejší variant; ideálna je napríklad kyslá smotana, šľahačka, cottage, mozzarella, niva, parmezán, kozí syr alebo plnotučný jogurt.

Špeciálne potraviny pre keto diétu

Pokiaľ sa rozhodnete držať keto diétu sami len s bežne dostupnými potravinami zo supermarketu, objavíte hneď niekoľko komplikácií. Tou prvou je cena, pretože jedlo plné bielkovín stojí spravidla viac. Hlavným problémom ale býva ťažké dodržiavanie malého množstva cukrov. Aj „povolené potraviny“ totiž obsahujú nejaké sacharidy. Vo výsledku tak budete musieť nazerať do výživových tabuliek viac, než keby ste si strážili kalórie. A aj keď sa vám podarí znížiť cukry na správnu úroveň, nemáte stále vyhrané. Jedálny lístok musí byť vyvážený a obsahovať všetky potrebné látky. Napríklad nedostatok vlákniny, ktorá sa vyskytuje veľmi často spolu s cukrami, môže spôsobiť tráviace problémy.

Celý rad firiem sa rozhodol riešiť tieto problémy vďaka výrobe špeciálneho proteínového jedla pre keto diétu – ak chcete sa zamerať aj na krabičkové diéty, ktoré sú síce drahšie, ale naopak ide o plnohodnotné jedlá, môžete si pozrieť rebríček krabičkových diét, ktorým som sa venoval v predchádzajúcom článku. Najlepšie dopadla krabičková diéta Zdravé stravovanie

Tie, ktoré sme vám predstavili vyššie v celkovom porovnaní, to podľa nášho názoru zvládali na jedničku. Zloženie dokáže spoľahlivo naštartovať ketózu bez toho, aby ste museli riešiť množstvo sacharidov a predovšetkým má vyvážený pomer dôležitých látok. Ďalším príjemným plusom a dôvodom, prečo sa oplatí skúsiť keto potraviny, je ich nízka cena. Jedna porcia vás vyjde približne rovnako, mnohokrát aj lacnejšie, než keby ste si pripravovali bežné jedlo.

Špecializované keto potraviny môžu byť vo forme drinkov alebo náhradiek klasického pestrého jedálnička. Stretnete sa napríklad s polievkami, pečivom, cestovinami, kašami, palacinkami, pudingmi aj so sladkosťami, ktoré samozrejme majú zloženie plné bielkovín s minimom sacharidov. Svojou chuťou sa snaží čo najviac napodobňovať bežnú stravu.

Podpora pri keto diéte

Okrem samotných špecializovaných potravín sú aj ďalšie dôvody, prečo sa oplatí nezačínať s keto diétou samostatne. Ak vám nebude čokoľvek jasné alebo ak budete mať otázky, výrobca keto stravy vám ochotne poradí. Väčšina firiem ponúka hneď niekoľko spôsobov konzultácie od často kladených otázok, cez sociálne siete, až po telefonickú alebo e-mailovú podporu.

Aké jedlá čakať od výrobcov v keto balíčkoch?

Ako vôbec jedlá v keto balíčkoch vyzerajú? Očakávajte predovšetkým instantné zmesi, ktorých výhodou je rýchla príprava, ktorá vám väčšinou nezaberie viac ako 5 minút. Treba však počítať s tým, čo je napokon problém každej diéty, že ponuka čo sa rozmanitosti produktov týka je trochu obmedzenejšia. Užívať si ale môžete pomerne pestré množstvo príchutí a možné ich naraziť aj na menej obvyklé jedlá podľa zásad keto stravovania, ako je špeciálne pečivo či cestoviny.

Všeobecne sa dá tiež povedať, že na čím dlhšie časové obdobie balíček je, tým rozmanitejšie jedlá ponúkajú. 

Bežne v keto balíčkoch objavíte tieto typy jedál:

 • Koktaily
 • Polievky
 • Kaše
 • Tyčinky
 • Palacinky
 • Omelety

Menej často potom:

 • Pečivo
 • Hlavné jedlá (zemiaky, hubové ragú a pod.)
 • Puding
 • Cestoviny

Priebeh keto diéty

Hoci niektorí výrobcovia môžu uvádzať iný počet fáz či dĺžku ich trvania a vždy tak záleží na konkrétnom produkte, väčšina zdrojov delí priebeh keto diéty do troch hlavných fáz.

Prvá fáza

Prvá fáza sa nazýva redukčná, alebo tiež chudnúca a dochádza pri nej k najväčšiemu a najrýchlejšiemu úbytku hmotnosti. Zároveň sa jedná o fázu najprísnejšiu, kedy by ste mali konzumovať iba keto potraviny doplnené o povolené druhy zeleniny. V tejto chvíli sa v tele navodzuje stav ketózy, s čím sa môže spájať aj „keto chrípka“.

Táto fáza by mala trvať tak dlho, kým sa vám nepodarí schudnúť aspoň polovicu kíl, ktoré ste si určili. Presiahnuť by však nemala 8 týždňov.

Druhá fáza

V druhej, stabilizačnej fáze, je možné prísny jedálniček doplniť jedným vlastným jedlom, samozrejme nízkosacharidovým, rozširuje sa aj okruh povolených potravín. V tejto chvíli už kilá miznú tak rýchlo, ale napriek tomu je táto fáza veľmi dôležitá, aby nedošlo k opätovnému nabratiu váhy. Doba trvania by nemala prekročiť 2 týždne a je možné sa prípadne vrátiť aj do fázy 1.

Tretia fáza

Tretia, posledná fáza, prichádza vo chvíli, keď ste dosiahli vysnívanú váhu a môžete sa pomaly vracať k bežnému jedálničku. Avšak pozor, stále je cieľom nevrátiť sa k starým návykom a jesť tak, aby neprišiel jojo efekt. To znamená, že môžete postupne zvyšovať podiel sacharidov v strave a pridať prílohy, ale stále sa snažiť jesť zdravo. Tretia fáza tak môže trvať navždy, prípadne môžete začať s diétou znova.

MyKeto tabuľka

Keto diéta, zdravie a prípadné riziká

Ak držíte ketónovú diétu správne, budete bez problémov chudnúť. Dôležité je však povedať, že prechod na ketózu môže okrem spaľovania tukov vyvolať aj ďalšie javy v tele, ktoré nie sú práve žiaduce. Niekto môže napríklad mať zvláštnu pachuť v ústach. Často tiež býva dych cítiť nezvyčajne a mierne po čpavku. Všetko má skrátka svoje výhody aj nevýhody a mnohokrát dokonca riziká, o ktorých by ste vopred mali vedieť a dobre ich zvážiť.

Trvá pár dní, kým sa po zmene jedálnička proces ketózy spustí a kým sa s ním telo vyrovná. U niektorých ľudí sa môže vyskytnúť dočasne takzvaná „ keto chrípka “. Prejavuje sa väčšou mierou únavy, pocitom hladu alebo zažívacími problémami. Po prekonaní prvotnej adaptačnej fázy už hlad pociťovať nebudete a v porovnaní s normálnymi dňami sa obvykle dostaví aj príval energie.

Stav keto diéty je pre telo záťažou. Preto ju nasaďte len vtedy, keď ste v dobrej zdravotnej kondícii. Aj v prípade, že práve prekonávate len obyčajnú chrípku, počkajte so zmenou stravy niekoľko dní. Pokiaľ trpíte vážnejšími zdravotnými komplikáciami, radšej chudnite pomaly klasickým spôsobom. Ketodiéta môže byť veľmi riskantná predovšetkým v týchto prípadoch a pre tieto osoby:

 • Tehotné a dojčiace ženy
 • Diabetici
 • Ľudia s ochorením pečene, obličiek, srdca, pankreasu a lymfatického systému
 • Užívatelia antidepresív
 • Po prekonaní cievnej alebo mozgovej príhody
 • Pri ochorení štítnej žľazy
 • Pri ochorení čriev a pri výrazných tráviacich problémoch
Mix Slim - diet shake, pancakes a Diet Mash

Diétne plány v keto balíčkoch vs. keto diéta z bežnej stravy

Pokiaľ sa rozhodnete, že keto diéta je pre vás to pravé, stojíte pred dvoma možnosťami. Tou prvou je vybrať si niektorú z firiem špecializujúcich sa na keto balíčky a nechať svoje stravovanie a chudnutie úplne na nich. Je to ten jednoduchší variant, pri ktorom si nielen ušetríte čas, ale zároveň sa môžete spoľahnúť na jej funkčnosť a nehrozí, že by bol nejaký aspekt zabudnutý. 

Druhou možnosťou je upraviť si svoj jedálniček podľa zásad keto diéty vlastnými silami. Stravovať sa tak budete čisto podľa svojich preferencií, o všetkom budete mať stopercentný prehľad a kedykoľvek si diétu budete môcť upravovať. 

Ale má to aj zopár háčikov. Svoj keto jedálniček je treba zostavovať s ohľadom na pestrosť a dbať na to, aby vám nechýbal žiadny z dôležitých minerálov a vitamínov. Ďalším problémom môžu byť samotné potraviny z reťazcov, v ktorých sa často skrývajú sacharidy aj tam, kde by sme ich nečakali.   

10 tipov, ktoré je dobré poznať, než sa pustíte do keto diéty

Zistite si, aké potraviny budete jesť a ktorým sa budete vyhýbať

Pri dodržiavaní keto diéty budete musieť veľmi obmedziť sacharidy. Takže sa uistite a naučte, aké potraviny by ste jesť mali a aké naopak nie. Uistite sa, že viete, aké potraviny obsahujú sacharidy. Nie sú totiž obsiahnuté iba v chlebe, cestovinách, hranolkách, sušienkach, cukrovinkách či zmrzline. Napríklad také fazule síce obsahujú veľa bielkovín, ale rovnako tak majú vysoký obsah sacharidov. Ovocie a zelenina tiež často obsahujú sacharidy. Jediné potraviny, ktoré sacharidy neobsahujú vôbec, sú mäso (bielkoviny) a čisté tuky, ako maslo a oleje (vrátane olivového oleja a kokosového oleja). To samozrejme neznamená, že by ste snáď mali jesť len to, ale jedzte také potraviny, ktoré sacharidov obsahujú minimum.

Zamyslite sa na vzťahu k tukom - v keto diéte ich jete celkom dosť.

Pri začiatkoch keto diéty jete tuku tiež málo, ale neskôr, obzvlášť pokiaľ chcete jesť bezsacharidovo dlho, sa tukom jednoducho nevyhnete. Tuky nie sú nič zlé a ľudia sa ich zbytočne boja, pretože im niekto povedal, že po nich priberú. Pokiaľ budete jesť zdravo, primerane a nebudete prijímať nezdravé tuky, nemusíte sa ničoho báť. Napriek tomu sa však tak trochu pripravte. Tuky navyše nemusia vyhovovať každému, niekto je viac sacharidový typ.

Nemyslite si, že to odteraz máte preháňať s bielkovinami

Jednou z najčastejších mylných predstáv o keto diéte je, že môžete jesť toľko bielkovín, koľko chcete. Čo ale úplne nie je pravda. Nejde iba o diétu, v ktorej sledujete sacharidy – musíte udržiavať aj mierny príjem bielkovín, pokiaľ sa do diéty púšťate na vlastnú päsť. Samozrejme, že keď pri keto diéte nejete sacharidy, musíte ich nahradiť bielkovinou či tukom, ale pozor, nenahradzujte iba bielkovinou, nahrádzajte aj tým tukom.

Zdokonaľte svoje kuchárske zručnosti

A pripravte si čerstvé jedlo, pretože vopred spracované potraviny jednoducho nie sú ok. Pozrite sa na rôzne keto receptáre, kuchárky, alebo knižky s receptami, kde nájdete keto recepty, ktoré si zamilujete. Nájdite si aspoň 5 receptov, ktoré budú rýchle, naučíte sa ich aj bez kuchárky a budú vám chutiť. Napríklad vajíčka so zeleninou. Keď nebudete musieť veľmi premýšľať o tom, čo si uvariť, bude keto diéta oveľa jednoduchšia.

Vyskúšajte bulletproof kávu

Bulletproof coffee je snáď jeden z najlepších keto friendly nápojov a na keto diéte máte tú výhodu, že si ho môžete dopriať bez výčitiek (samozrejme v primeranom množstve). Tento výborný nápoj, pripravený vmiešaním masla do horúcej čiernej kávy, vám nielen bude veľmi chutiť, ale aj pomôže udržať hlad na uzde a dá vám čas naplánovať si ďalšie jedlo. Vzhľadom na to, že nápoj obsahuje veľa tuku, zasýti vás na pomerne dlhú dobu.

Poraďte sa s rodinou o vašich cieľoch s diétou

Povedzte im svoj plán a zaistite, nech s tým počítajú. Väčšinou totiž nebudete môcť jesť to, čo bude jesť vaša rodina. A po pravde, jesť niečo iné zvyšok vašej domácnosti je vždy tak trochu oriešok. Oboznámte ich o tom, ako sa budete stravovať a možno ich aj požiadajte, aby vám nerobili zbytočné chute a naopak vás v tom podporovali.

Zvýšte príjem vitamínov, minerálnych látok a vody

Vylepšite svoju imunitu, aby ste zmiernili nepríjemné vedľajšie účinky keto diéty. Zvýšte príjem vitamínov a minerálnych látok, napríklad zeleninou a ovocím, alebo napríklad doplnkami stravy a suplementami. Tiež zvýšte príjem vody, pitný režim je pri keto diéte veľmi dôležitý.

Uznajte, že pre vás keto nemusí byť to pravé

V dnešnej dobe, keď sa keto diéty rozrástli natoľko, že vznikajú aj rôzne hybridné keto stravovacie diéty, ako napríklad vegetariánske keto diéty a podobne, je veľmi ťažké povedať, či sa pre vás keto hodí a či nie. Ak chcete schudnúť, je keto diéta dosť možná tou správnou voľbou, ale pamätajte na to, že ak ste napríklad vegetarián, alebo máte problém s tukom a podobne, bude pre vás keto dosť ťažké a je tak možno dobré zamyslieť sa nad výberom inej diéty. Skrátka si ujasnite, či sa pre vás keto hodí a či nie.

Pripravte si dodatočný plán, pretože keto nemá byť dlhodobým riešením

Vopred si pripravte, ako sa budete stravovať po tom, čo vaša keto diéta skončí. Veľké množstvo ľudí po skončení keto diéty prechádza na Low Carb. To je taká „ľahšia keto diéta“ – jedná sa o dlhodobý stravovací štýl, pri ktorom jete veľmi málo sacharidov, ale nemusíte sa im úplne vyhýbať. Určite sa po skončení nevracajte späť k pôvodnému jedálničku, ktorý ste mali pred keto. To by hrozil jojo efekt. 

Cieľom celej keto diéty, okrem schudnutia, by malo byť zmeniť stravu na zdravšie a naučiť sa nemlsať, jesť menej chleba, cestovín a jesť viac zeleniny. Premýšľajte o tom, ako bude vyzerať váš jedálniček, akonáhle keto diéta skončí. Využijete túto niekoľkotýždňovú diétu ako odrazový mostík na dlhodobé zlepšenie svojho zdravia?

Často kladené otázky - FAQ

Táto otázka by mohla byť špekulatívna – každé telo totiž funguje inak a tak sa na túto otázku nedá dať úplne presná odpoveď.

Samozrejme záleží na tom, ako dlho sa budete keto diétou stravovať, ktoré plány si vyberiete, akú máte momentálnu váhu a na množstve ďalších faktorov. Ak si vyberiete napríklad kratší program, pravdepodobne schudnete menej kíl a naopak, ak budete diétu držať dlhšie, najskôr schudnete viac.

Ketogénnu diétu si korigujete sami. Môžete k nej napríklad konzumovať povolenú zeleninu a podobne. No a viac menej – síce si keto diétu kúpite, ale jej dodržiavanie už je na vás. Preto sa naozaj pokúste vyvarovať tomu, že si poviete „ale tak, jeden raz si tú žemľu dám“. Vaše telo by sa pri takých výkyvoch nemuselo neustále udržovať v stave ketózy a diéta by potom nemusela mať taký efekt.

Ďalšie, čomu sa vyvarujte je sladeniu čajov, alebo kávy – vydržte to tých pár týždňov a pokiaľ budete mať stále chuť na cukor, dajte si ho až potom. Pri keto diéte nakoniec aj tak pravdepodobne prídete na to, ako je život bez nadmiery cukru lepší.

Vyvarujte sa aj alkoholu – sú to totiž samé sacharidy a tie sú to, čoho sa pri keto diéte snažite zbaviť. Znovu ako pri prvom bode by ketóza nemala taký efekt a ešte ku všetkému – alkohol afektuje aj váš fyzický a psychický stav.

Hoci vo väčšine prípadov sú pojmy proteínová a keto diéta považované za synonymá, podľa niektorých zdrojov medzi nimi rozdiel je. V oboch prípadoch sa znižuje príjem sacharidov, ale pri proteínovej diéte sú potom bielkoviny doplňované skôr nízkotučnými produktmi. Pri keto diéte býva oproti tomu príjem tukov vyšší.

Zamieňané bývajú aj pojmy low carb a keto diéta. Keto diéta je vlastne poddruhom low carb stravovania, ale príjem sacharidov je tu obmedzený razantnejšie. Pri low carb diéte tiež nie je nutné dosiahnuť ketózu.

Kávu je možné počas keto diéty popíjať aj naďalej, odborníci však radia obmedzené množstvo napr. dvoch šálok denne. Zabudnúť samozrejme musíte na cukor, mlieko však pridať môžete. Dosladenie je potom možné pomocou stévie.

Keto diéta sa drží niekoľko týždňov a po nich by ste mali prejsť do „udržovacej“ fázy, kedy už jete bežné jedlá. Jojo efekt tu hrozí v prípade, že sa v tejto chvíli vrátite k pôvodnému nezdravému stravovaniu. Zapríčiniť ho pritom môže nielen zloženie jedálnička, ale aj nepravidelnosť konzumácie. Je teda dobré sa niektorých naučených zásad držať (napríklad obmedzenie alkoholu a sladkostí a pod.), prípadne si nechať zostaviť jedálniček od odborníka, aby ste sa práve opätovnému nabratiu kíl vyhli.

Nič ako „cheat day“ nie je u keto diéty možný. Jej porušenie totiž môže znamenať prerušenie procesu ketózy a vy tak jednoducho prestanete chudnúť. Pár dní potom môže trvať, kým sa do tohto stavu opäť vrátite.