Najlepšie respirátory 2021 - Ako ich používať a kde kúpiť respirátor?

V dnešnom článku sa zameriame na veľmi aktuálnu tému a pomôžeme vám s výberom najlepšieho respirátora pre ochranu proti vysoko nákazlivým vírusom – predovšetkým koronavírusom = Covid-19, ktorý sa prenáša vzduchom.

Avšak, môže to byť nielen momentálne všetkými skloňovaný nový typ koronavírusu, ktorý spôsobuje ochorenie Covid-19, ale aj naša stará známa chrípka.

NAJLEPŠIE RESPIRÁTORY - OBSAH ČLÁNKU

Najlepšie respirátory na našom trhu

Účinnosť respirátorov

Typ:

Respirátory FFP3

Respirátory FFP2

Respirátory FFP1

Účinnosť:

98%

92%

78%

Ochrana:

Najvyššia

Vysoká

Skôr nízka

Dostupnosť (marec 2021):

Nízka

Vysoká

Vysoká

Výhody
Nevýhody
Výhody
Nevýhody
Výhody
Nevýhody
Výhody
Nevýhody
Výhody
Nevýhody
Výhody
Nevýhody

Kde môžem respirátor kúpiť?

Neviete, kde kúpiť respirátor? Najlepším miestom je internet, kde nájdete nepreberné množstvo rúšok a respirátorov. Respirátory portál ponúka triedy FFP3, FFP2 a FFP1, medzi ktorými nájdete respirátor proti vírusom. Skladom je veľa druhov. Ochranné pomôcky si môžete kúpiť tiež na Drprotect.sk

Chráni respirátor pred Covid-19?

Keď v roku 2009 v USA došlo k prepuknutiu prasacej chrípky, všetci hovorili o tom, ako znížiť šírenie vírusu.

Podľa Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), dostupnosť vakcín bola toho roku obmedzená, pretože vírus nebol identifikovaný, kým výrobcovia už nezačali vyrábať každoročné vakcíny.

Ľudia teda začali robiť niečo, čo väčšina z nás predtým naozaj nevidela, aby zastavili prenos: nosili chirurgické masky na tvár – respirátory.

Teraz s nedávnym rozšírením nového koronavírusu Covid-19 ľudia opäť hľadajú respirátory ako spôsob ochrany seba a ostatných pred vírusom, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19 .

Skutočne však nosenie masky na tvár bráni šíreniu vírusov, ako je chrípka alebo koronavírus?

Pozrime sa na odporúčania odborníkov, rozoberieme výskumy, ktoré respirátory sú najefektívnejšie a vysvetlíme, ako respirátory správne používať.

ako si nasadiť respirátor

Čo tvrdia odborníci?

V prípade nového koronavírusu a COVID-19 : CDC poznamenáva, že jednoduché kryty tváre alebo respirátory môžu znížiť jeho rozšírenie.

Odporúča ľuďom, aby si v komunite nasadili respirátor – aby si zakryli nos a ústa. Toto je ďalšie opatrenie v oblasti verejného zdravia, ktoré by ľudia mali prijať na zníženie šírenia COVID-19 okrem sociálneho alebo fyzického vzďaľovania, častého umývania rúk a iných preventívnych opatrení.

CDC taktiež odporúča zdravotníckym pracovníkom nosiť pri liečbe pacientov s chrípkou masky na tvár.

Ak ste chorí a potrebujete byť okolo ostatných, správne nasadenie respirátora môže chrániť vaše okolie pred ochorením na koronavírus.

Respirátory môžu pomôcť - dokazujú výskumy

Po mnoho rokov si vedci neboli istí, či je nosenie respirátorov a ochranných rúšok účinné pri prevencii šírenia vírusov. Posledné štúdie však naznačujú, že môžu pomôcť.

Jedna štúdia z roku 2013 zisťovala, ako by respirátory a ochranne prostriedky na tvár mohli pomôcť ľuďom s obmedzením sezónnej chrípky, keď sa rozšíria pri výdychu kvapôčok obsahujúcich vírus. Vedci celkovo zistili, že masky – respirátory viedli k viac ako trojnásobnému zníženiu množstva vírusu, ktoré ľudia rozširovali do vzduchu.

Ďalší štúdia, ktorá analyzovala údaje od tisícov japonských školákov, zistila, že „očkovanie a nosenie respirátorov znížili pravdepodobnosť vzniku sezónnej chrípky.“

Dôležité je, že aj výskumníci našli a zistili, že miera chrípky bola nižšia, keď boli respirátory spojené so správnou hygienou rúk.

Inými slovami, pravidelné umývanie rúk zostáva základným nástrojom pri prevencii šírenia vírusov.

koronavírus

Respirátor alebo rúško?

Respirátory sú určené na ochranu nositeľa pred malými časticami vo vzduchu, ako sú vírusy. Sú certifikované CDC a národným inštitútom pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci.

Respirátory sú vybrané tak, aby vyhovovali vašej tvári. Musia tvoriť dokonalé utesnenie, aby vo vzduchom prenášaných vírusoch nedovolili žiadne medzery. Zdravotnícki pracovníci ich používajú na ochranu pred infekčnými chorobami prenášanými vzduchom, ako sú tuberkulóza a antrax.

Na rozdiel od bežných rúšok, respirátory chránia pred veľkými aj malými časticami.

Celkovo sa respirátory pri prevencii chrípkového vírusu považujú za oveľa efektívnejšie ako rúška.

Typy respirátorov

V prípade respirátorov existuje viac typov, ako sme už naznačili vyššie. Respirátory poskytujú všeobecne vyššiu ochranu svojmu nositeľovi, pretože je to ich primárna funkcia. Môžeme si ich rozdeliť na tieto dva druhy:

 • Respirátory bez ventilu
 • Respirátory s ventilom

Respirátory bez ventilu

Jedná sa o najbežnejší typ respirátora, ktorý možno navyše zakúpiť za podstatne nižšiu cenu. Chráni jednak nositeľa, ale aj jeho okolie. Existujú rôzne triedy ochrany, ktoré budeme ešte preberať, avšak všeobecne sa tieto respirátory používajú napríklad ako ochrana proti prachu, ak napríklad pracujete v dielni. Môžu ale chrániť aj proti vírusom, ako je napríklad koronavírus, čo súvisí najmä so spomínanou triedou ochrany.

Respirátory s ventilom

Toto je pohodlnejšia forma respirátora, v ktorom sa oveľa lepšie dýcha, než v prípade respirátora bez ventilu. Respirátor s ventilom je polo maska, ktorá umožňuje voľné dýchanie, kedy vydychovaný vzduch ide cez ventilček voľne do priestoru. Z toho je zrejmé, že tento respirátor však nechráni svoje okolie, čo je dôležité poznamenať najmä s ohľadom na koronavírus a ďalšie vírusové ochorenia. Ak ste teda nakazení a máte respirátor s ventilom, nákazu voľne šírite.

Triedy ochrany respirátorov

Navyše počas písania tohto článku krízový štáb rozhodol, že nosenie respirátorov v interiéri je povinné pre každého!

Respirátory sú charakteristické tým, že poskytujú rôzne triedy ochrany. Táto ochrana je daná normou , takže ak si zaobstaráte taký respirátor, máte garantovanú ochranu podľa danej normy. Respirátory v tomto ohľade delíme na nasledujúce tri úrovne ochrany:

 • FFP1
 • FFP2
 • FFP3

Respirátor triedy FFP1 je najnižšou triedou ochrany , pričom je určený predovšetkým k ochrane proti prachovým časticiam. Typicky pri práci v prašnom prostredí, napríklad v dielni. Chráni pred prachovými časticami a aerosóly netoxického pôvodu. Ak sa teda chystáte niečo rezať alebo vŕtať, je práve tento respirátor ideálny.

respirátor ffp2 pre deti

Respirátor triedy FFP2 ochrany je určený opäť k ochrane proti prachovým časticiam s aerosólom, ale tentoraz jemnejším . Chráni tiež pred dymom alebo rôznymi časticami, ktoré môžu dráždiť naše dýchacie ústrojenstvo. Ideálne je napríklad pri nástreku farieb, prácu so sklom a pod.

Respirátory v triede FFP3 poskytujú najvyšší možný stupeň ochrany . Nie sú určené len pre ochranu proti prachu, ale zvládajú tiež jemný toxický prach a alergény. Sú ideálnou ochranou aj proti koronavírusu , pretože zabraňujú prieniku vírusom, ale aj baktériám a pod. Ak sa teda chcete efektívne chrániť proti ochoreniu COVID19, je práve tento respirátor ideálnou voľbou.

Filtračná účinnosť respirátora

Je dôležité tiež poznamenať, že filtračná účinnosť respirátora je daná rôznymi štandardmi. Nie je to len o označení FFP1 , FFP2 alebo FFP3 , ktoré reflektuje európsky štandard ochrany a európsku normu . Môžete sa stretnúť aj s označením napríklad N95 , N99 a N100 , čo je označenie podľa americkej normy , prípadne existuje tiež označenie P1, P2 a P3, čo je zasa austrálska norma. Aby sme sa pozreli na filtračná účinnosť rôznych respirátorov podrobnejšie, zhrnieme všetky štandardy do nasledujúceho prehľadu predstavujúcu účinnosť filtrácie:

 • FFP1 a P1 – min. 80% (celková účinnosť min. 75%)
 • FFP2 a P2 – min. 94% (celková účinnosť min. 92%)
 • N95 – min. 95%
 • N99 a FFP3 – min. 99% (celková účinnosť min. 98%)
 • P3 – min. 99,95%
 • N100 – min. 99,97%

Filtračná účinnosť materiálu, z ktorého je respirátor vyrobený, je uvedená s ohľadom na schopnosť percentuálneho zachytenie častíc, ktorých priemer je 0,3 mikrometrov a viac. U niektorých typov respirátorov potom v zátvorke uvádzame tiež celkovú účinnosť, ktorá zohľadňuje tiež prienik tesniacej línií okolo tváre, prienik ventilčekom (ak je súčasťou respirátora) a prienik filtrom .

S respirátormi a rúškami sa spája ešte jedno dôležité kritérium, ktoré musí byť splnené – tesnosť okolo tváre. Je vám málo platný respirátor s najvyššou triedou ochrany, ak vám dobre nesedí na tvári, pretože vzduch ide predovšetkým cestou najmenšieho odporu, čo bohužiaľ môže často byť škára medzi respirátorom a tvárou.

Najčastejšie kladené otázky = FAQ

Najprv zaistite dokonalé priľnutie svorky respirátora k nosu jej vytvarovaním do písmena U. Potom pretiahnite cez uši prichycovacie popruhy alebo gumičky a pevne pomôcku zafixujte. Nakoniec skontrolujte tesnosť prudkým vydýchnutím a overením, že nikde okolo ventilátora nedochádza k úniku vzduchu. 

Ak viete, že sa budete pohybovať v prostredí s vysokou koncentráciou osôb, napríklad v obchodnom centre či nejakej hromadnej akcii, je respirátor rozhodne na mieste. Ochráni vás pred vnikom nežiaducich častíc a je oveľa účinnejší ako rúška. Tá slúži skôr na ochranu vášho okolia. Je teda vhodné ju používať skôr, ak sa cítite nachladnutí a nechcete si nákazu roznášať po okolí. 

Rúška aj respirátory patria do skupiny ochranných pomôcok nielen proti koronavírusu, aj napriek tomu sa medzi sebou pomerne líšia. Respirátory v najnižšej triede FFP1 ochránia pred prachovými časticami a aerosóly, vyššia trieda FFP2 aj pred dymom, kvapalnými či pevnými časticami. Najvyššia trieda respirátorov FFP3 ponúka ochranu aj proti vírusom, baktériám, alergénom alebo roztočom. Z hľadiska funkčnosti teda najlepšie poslúži respirátor, ktorý patrí do najvyššej triedy a je navyše bez ventilu. Rúško na rozdiel od respirátora neochráni spoľahlivo pred nákazou zvonku, ale dokáže zamedziť jej šíreniu ďalej, je dobrá aspoň ako čiastočná ochrana.

Respirátory sa delia na opatrené ventilom a tie bez ventilu. Ventilček uľahčuje vydychovanie, odvádza vzduch, teplo aj vlhkosť. Hodí sa v prípade, ak nemôžete respirátor dlhšiu dobu zložiť, napríklad pri zamestnaní. Vydychovaný vzduch však nie je filtrovaný a tak nechráni okolie pred prípadnou nákazou. Naproti tomu respirátor bez ventilu poskytuje ochranu užívateľovi aj jeho okoliu, dýchanie v ňom je však o niečo menej pohodlné.

Životnosť rúšok a respirátorov závisí od ich typu, či sú určené na jednorazové, alebo opakované použitie. Jednorazové rúška alebo respirátor vydrží 2 až 4 hodiny, potom je nutné ochrannú pomôcku uchopiť za gumičky, vložiť do dvoch igelitových sáčkov, oboje zaviazať a vyhodiť do koša. Látkové rúško by ste mali meniť niekoľkokrát za deň a po použití ho vyvariť alebo vyprať a vyžehliť. Respirátorom na viac použití je potrebné meniť ochranné filtre, ktorých životnosť záleží na konkrétnom výrobcovi.

Sterilizácia mrazom sa po použití rúška alebo respirátora neodporúča, v tomto prípade plní mráz skôr opačnú funkciu. Táto metóda totiž dokáže predĺžiť životnosť vírusu, nízke teploty ho stabilizujú. Ochranné pomôcky na viac použití je vhodné sterilizovať len vyváraním alebo vypraním minimálne na 60 °, mierne pomôže tiež vyžehlenie.

Krátke zhrnutie

Pokiaľ ide o chrípku, prevencia je stále najlepšou metódou ochrany pred týmto vysoko nákazlivým vírusom.

Respirátor môže ponúknuť zvýšenú ochranu pred ochorením. Nie sú známe žiadne riziká spojené s nosením týchto zariadení, s výnimkou nákladov na ich nákup.

Aj keď sú respirátory jedným dôležitým nástrojom na zníženie šírenia chorôb, je tiež dôležité prijať ďalšie preventívne opatrenia.

Uistite sa, že si často umývate ruky – najmä ak ste v okolí ostatných, ktorí môžu byť chorí. 

Navyše počas písania tohto článku krízový štáb rozhodol, že nosenie respirátorov v interiéri je povinné pre každého!

umývanie rúk
Ing. Dávid Škola

Ing. Dávid Škola

Zakladateľ projektu. Venujem sa recenzií produktov už dlhší čas, vždy daný produkt sám vyskúšam, detailne preštudujem všetko o danom produkte a až potom napíšem recenziu. Mojím hlavným cieľom je vyriešiť zákazníkov problém a tak pristupujem aj k písaniu recenzií.