Najlepšie ryžovary 2021 - Recenzie test a ako si vybrať

Víťazi nášho testovania

Sencor SRM 0600WH

Víťaz testu

5/5

Pre náročných

4.5/5

Obľúbený model

4.5/5

Najlepšie ryžovary na základne porovnávacieho testu 2021 - TOP 6

SENCOR SRM 0600 WH
Xiaomi Mi Heating Rice
Klarstein Sapporo
Tefal RK102811
Ecg RZ 19
Russell Hobbs 19750-56
Objem
0,6 l
1 l
1 l
3 l
1,8 l
1,8 l
Príkon
300 W
1130 W
400 W
500 W
700 W
700 W
Udržanie teploty
áno
áno
áno
áno
áno
áno
Cena
15,90 €
97,20 €
29,90 €
37,90 €
22 €
29 €
[su_button url="http://recenzovo.sk/sencor0600wh" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="http://recenzovo.sk/xiaomiheatingrice" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="http://recenzovo.sk/klarsteinsapporo" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="http://recenzovo.sk/tefalrk102811" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="http://recenzovo.sk/ecgrz19" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="http://recenzovo.sk/russelhobbs56" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button]

Recenzie ryžovarov

Milujete ryžu a hľadáte jednu vec, ktorá vašu lásku posunie na úplne novú úroveň? Ryža je vynikajúca a je jedným z najmenej náročných jedál, čo sa týka prípravy, no musí sa robiť správne. Chcete dať zbohom rozvarenej alebo prihorenej ryži? Hľadáte kvalitný ryžovar, vďaka ktorému si poviete:“ Zbohom špinavý riad?“ Pri hľadaní najlepšieho variča na ryžu môže byť ťažké sa rozhodnúť. Je ťažké určiť, z čoho by mal pozostávať váš kontrolný zoznam. No pokiaľ však ide o váš nákup, nemali by ste robiť kompromisy. Pripravili sme pre vás zoznam tých najviac top varičov.

Objem : 0,6 l • Príkon : 300 W • Povrch : nepriľnavý • Funkcia udržania teplotyOchrana proti prehriatiu a vyvareniu vody

Uvariť ryžu je ľahké, ale uvariť ryžu v ryžovary Sencor je ešte ľahšie. Navyše, je určený na varenie všetkých druhov ryže. Funguje na princípe varenia v pare. So svojím objemom postačujúce na uvarenie 450g ryže. Vďaka nepriľnavému povrchu vo vnútri, ktoré je ľahko vyberateľný, sa ryža nelepí a zároveň sa ľahko čistí.

Okrem toho má aj funkciu udržiavania teploty, ktorá drží aj 6 hodín. Obsahuje aj ochranu proti prehriatiu a vyvareniu vody. Sencor predstavuje najvýhodnejší a nákladovo najefektívnejší spôsob, ako zaručiť lahodnú ryžu zakaždým, a to vďaka jednoduchému nastaveniu a automatickému vareniu. Nájde sa tu však aj pár záporov, ale nejde o nič strašné.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
5/5
orientačná cena : 15,90 €

Objem : 1 l • Príkon : 1130 W • Časovač a ohrievač • Elektromagentický ohrev • Regulácia teploty

Jedná sa o jedinečný výrobok na varenie ryže, založený na indukcii, s vysokým príkonom  a objemom, ktorý sa líši od ostatných ryžovarov dostupných na našom trhu. Môže za to aj jednoduchá aplikácia, ktorá sa dá prepojiť so smartfónom, vďaka čomu ho cez ňu môžete zapnúť, ale umožní vám aj naskenovať čiarový kód na obale ryže a zariadenie bude presne vedieť, ako ju uvariť. Medzi ďalšie funkcie patrí časovač a ohrievač.

Má tiež najvyspelejšiu technológiu elektromagnetického ohrevu, ale aj modernú technológiu mikrootlaku (IH), ktorá umožňuje rovnomerné ohrievanie ryže. Základná vrstva z liatiny v kombinácii s inteligentnou reguláciou teploty poskytuje bezkonkurenčnú tepelnú stabilitu a priepustnosť, ktorá sa dá upraviť podľa rôznych preferencií a rôznych typov ryže.

Tento inteligentný varič dokáže uvariť 3000 druhov ryže, z ktorých každá má iný program varenia. Okrem toho má aplikáciu, vďaka ktorej pripravíte okrem ryže aj zeleninu, mäso, kaše a pod., ale môžete si dať variť ryžu, hoci ešte nebude doma. Navyše má krásny minimalistický dizajn. Avšak, za podobnú cenu nájdete aj výkonnejšie ryžovary. Navyše, pripojenie cez wifi občas nemusí fungovať.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
4.5/5
orientačná cena : 97,20 €

Objem : 1 l • Príkon : 400 W • Brúsená nehrdzavejúca oceľ • Automatické zahrievanie • Udržiavanie teploty

Varič na ryžu ponúkaný spoločnosťou Klarstein má veľkú kapacitu a nádobu vyrobenú z brúsenej nehrdzavejúcej ocele, ale má aj režim automatického zahrievania. Vybavený je aj ďalšími zaujímavými detailmi.

Klarstein Sapporo má vynikajúce spracovanie a ľahkú obsluhu. Na prednej strane atraktívnej nádoby z nehrdzavejúcej ocele sa nachádza zapínač. Ako náhle je ryža hotová, automaticky sa aktivuje režim udržiavania teploty, vďaka čomu je k dispozícii perfektná ryža podľa potreby aj dlhé hodiny. Zahrnutý kôš na varenie sa dá použiť na jemné varenie rýb a zeleniny, čím poskytuje vynikajúce výsledky bohaté na živiny.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
4.5/5
orientačná cena : 29,90 €

Objem : 3 l • Príkon : 500 W  • Automatické vypnutie pri dovarení • Váha 2 kg

Obyčajný ryžovar Tefal, ktorý však na počkanie dokáže hotové zázraky. Je bez displeja a nastaviteľnej teploty. Avšak, má funkciu automatické udržiavanie tepla. Maximálna váha ryže je 0.8 Kg, čo je akurát na porciu pre 6 ľudí.

Čo sa týka funkcii, okrem samotného hrnca má aj parný kôš, čo sa dá využiť aj pri varení iných príkrmov alebo cereálii. Má odmernú nádobu, takže sa nemusíte trápiť s meraním. Súčasťou je aj lyžica na pohodlné vyberanie ryže. Ryžovar má dve praktické madlá a menšie rozmery, takže aj pri jeho váhe sa s ním veľmi ľahko a dobre manipuluje. Navyše, nezaberá veľa miesta, takže sa dá bezproblémovo uskladniť aj v menšej kuchyni. Aj odnímateľné časti vám ušetria čas. Je jednoduché ich umyť pod tečúcou vodou alebo ich s čistým svedomím môžete vložiť do umývačky riadu, aby tu prácu vykonala za vás.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
4.5/5
orientačná cena : 37,90 €

Objem : 1,8 l • Príkon : 700 W  • Automatické udržiavanie teploty

Ryžovar Ecg rz 19 z nehrdzavejúcej ocele je síce lacnejší, ale stále dobrý pomocník v nejednej kuchyni. Nejde len o špeciálny hrniec určený na prípravu rôznych druhov ryže. Má kompaktnú veľkosť a vyberateľná nepriľnavá nádoba môže pojať až 1,5 kg ryže.

V balení nájdete aj odmerku a lyžicu. Má praktickú funkciu automatického udržiavania teploty a to až 3 hodiny po varení. Práve vďaka tejto funkcii je ryža stále v teple a zabraňuje jej vysychaniu. Odnímateľný kryt sa ľahko čistí.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
4/5
orientačná cena : 22 €

Objem : 1,8 l • Príkon : 700 W  • Automatické varenie • Automatické udržiavanie teploty

Varič ryže Russell Hobbs 19750 má veľmi inteligentný a jednoduchý dizajn z leštenej nehrdzavejúcej ocele. Funguje na princípe parného stroja. Jeho kapacita pokojne zvládne aj 10 porcii ryže (1,5kg). V balení nájdete naberačku s odmerkou pre presné dávkovanie, ale aj pre ľahšiu manipuláciu s ryžou.

Nechýba ani nádobka, ktorú môžete využiť práve na prípravu jedla v pare. Ako náhle nastavíte spínač na varenie, automaticky sa ryža začne variť a po varení sa zase prepne na nastavenie „udržiavať v teple“. Produkuje dokonale uvarenú ryžu. Okrem ryže však dokáže vďaka svojim funkciám uvariť aj zeleninu či ryby. 

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
4/5
orientačná cena : 29 €

Ako si vybrať ryžovar? - krok za krokom

Ryžovary šetria nielen energiu, čas a námahu, ale hlavne uvaria pokrm vhodný pre alergikov aj malé deti. S varenou ryžou „klasicky na platni“ sa chuťovo nedá porovnať. Ako si ryžovar správne vybrať, aby vyhovoval presne vašim potrebám sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Krok č. 1: Klasický alebo do mikrovlnky?

To, čo pravdepodobne zháňate, je klasický elektrický ryžovar. Ide o špeciálnu nádobu, niečo ako hrniec, ktorý dokáže uvariť lahodnú ryžu počas niekoľkých minút. Vďaka rôznym funkciám to dokáže úplne sám, bez pomoci kuchára.

Druhou variantou je ryžovar do mikrovlnnej rúry. Najčastejšie sa jedná o obyčajnú plastovú nádobu s vekom, ktorá je vhodná do mikrovlnky. Tento produkt však stráca takmer všetky výhody klasického ryžovaru (nemá žiadne funkcie, pokrm môže strácať na chuti a kvalite). Výhodou je rýchlosť varenia a naozaj nízka obstarávacia cena.

Ryžovary do mikrovlnnej rúry sa od seba nijako zvlášť nelíšia, poslúži vám aj odolná plastová miska s vekom. Preto sa ďalej budeme zaoberať len prvou kategóriou – klasické ryžovary na elektrickú energiu

Často využijete ryžovar aj na ďalšie pokrmy, ako je zelenina či strukoviny. Niektoré ryžovary sú naozaj multifunkčné – uvaríte v nich celé pokrmy vrátane polievok.

Krok č. 2: Spoznajte hlavné charakteristiky

Hoci je ryžovar sám o sebe nekomplikovaným pomocníkom v domácnosti, je dobré poznať jeho základné charakteristiky skôr, než si ho kúpite. Tie vám potom ľahko odhalia, ktorý z ryžovarov bude pre vás ten pravý. Poďme na to.

Funkcie a programy

To, čím vás väčšina ryžovarov uchváti, sú špeciálne funkcie a programy, vďaka ktorým varia doslova samy. Čím viac funkcií, tým samozrejme vyššia cena, ale aj komfort.

Pokiaľ vám ide len o to, aby ryža bola chutná, nemuseli ste ju strážiť a nepripálila sa, stačí vám úplný základ – ryžovar s tlačidlom ON / OFF. Ak však máte trošku vyššie očakávania, určite vám bude k úžitku tento zoznam:

  • Automatický režim: Vyberajte ryžovar, ktorý je plne automatický – vie spoznať, kedy je ryža hotová a následne udržiavať optimálnu teplotu (má termostat). Ryža zostane vynikajúca tak dlho, ako je potreba.
  • Časovač / Timer: Rovnako ako dobrú práčku aj ryžovar môžete nastaviť tak, aby začal variť pol hodinky vopred, než sa vrátite z práce. Budete mať večeru pripravenú tak akurát.
  • Pokročilé programy: Ryžovary vo vyššej cenovej kategórii vedia doslova zázraky. Sú to multifunkčné spotrebiče, ktoré pracujú rovnako ako parné hrnce. Môžete v nich pripraviť nielen ryžu, ale aj veľké množstvo ďalších pokrmov.
  • Voľba druhu ryže: Niektoré ryžovary môžete nastaviť podľa toho, akú ryžu a na aký spôsob chcete ryžu pripraviť. Máte radšej lepivú šťavnatú ryžu (napr. na prípravu sushi), alebo skôr sypkú ryžu?
  • Bezpečnostné funkcie: Myslite aj na bezpečnosť. Okrem klasických otvorov na pokrievke pre únik horúcej pary môže mať ryžovar aj svetelné ukazovatele pre rôzne druhy prevádzky, poistky proti prehriatiu a vyvarení vody.

Objem nádoby a celková veľkosť

Ohľadom veľkosti si môžete vyberať z mnohých variantov. Na trhu nájdete ako menšie ryžovary (okolo 0,5 litra, dostačujúce pre pár alebo rodinu s jedným malým dieťaťom), tak tie s veľkým objemom, ktoré uvaria ryžu pre celú rodinu (3 litre a viac).

  • Pre páry a jednotlivcov (objem do 1 litra): Ideálne pre jednotlivca či dvojčlennú domácnosť. Vystačí na dve väčšie až tri porcie, takže si môžete aj pridať. Výhodou je skladnosť a nízka obstarávacia cena, nevýhodou absencia zaujímavejších funkcií.

  • Pre rodiny (objem cca do 1,8 litrov): Skvelá stredná cesta pre štvorčlennú domácnosť. Uvaríte dostatok ryže pre všetkých, a ešte trochu zostane. Skvelý pomer cena / výkon, s možnosťou ďalších funkcií.

  • Pre náročnejších užívateľov (objem 2 litre a viac): Ak ste náročný používateľ, varíte často pre návštevy alebo do zásoby, vyberte väčší typ ryžovaru. Nevýhodou je vyššia spotreba a cena, výhodou veľký počet funkcií a možností prípravy pokrmov.

Pri výbere zvážte nielen objem – teda koľko porcií skvelé ryže môžete ukuchtit, ale aj priestor, ktorý vám ryžovar zaberie na kuchynskej linke. Ak zvažujete kúpu ryžovaru, určite patríte medzi ľudí, ktorí varia ryžu často. To znamená, že ho budete aj často používať a pravdepodobne ho budete chcieť mať priamo na linke – nebudete ho zakaždým schovávať do skrine.

Preto je dobré zvážiť aj celkovú veľkosť ryžovaru v pomere k miestu, kde bude uložený.

Ak varíte najčastejšie pre 2 až 4 stravníkov, zvoľte skôr menší ryžovar. Prístroje do objemu 1 litra vám budú bohato stačiť, nezaberú toľko miesta a zároveň ušetríte.

Výkon, spotreba, rýchlosť

To, ako je ryžovar rýchly, súvisí s jeho výkonom a celkovou spotrebou energie. Čím viac ryže (objem), tým vyšší príkon aj drahšia prevádzka. Určite je dobré preštudovať, ako dlho ryžovar varí a akú má priemernú spotrebu energie.

Ovládanie a údržba

Ryžovar kupujete, pretože si chcete uľahčiť prácu. Preto myslite aj na jednoduchosť ovládania a jednoduchú údržbu. Určite zvoľte typ ryžovaru, ktorý sa dá aspoň čiastočne rozložiť a tým ľahšie umyť. Takmer všetky dobre hodnotené ryžovary majú možnosť vybratia vnútornej časti, ktorá je následne ľahko umývateľná (aj v umývačke riadu).

Jednoduchosť ovládania ide ruka v ruke s počtom funkcií. Menšie ryžovary majú len pár tlačidiel a ovládajú sa tak veľmi ľahko. Po zapnutí sa ryžovar spustí a urobí svoju prácu. Nevýhodou je absencia voľby ďalších vychytávok, ako časovač, termostat alebo programy na prípravu rôznych druhov pokrmov.

Cena

Podľa uvedených charakteristík sa odvíja aj cena za ryžovar. Menšie ryžovary bez ďalších funkcií môžete zaobstarať už od 15 €. S množstvom objemu a funkcií rastie aj cena, ktorá sa môže vyšplhať aj na niekoľko desiatok eur.

 

Najpredávanejšie ryžovary podľa Heureky

logo tpd.sk
logo alza.sk
hej.sk logo
logo okay.sk
Ing. Dávid Škola

Ing. Dávid Škola

Zakladateľ projektu. Venujem sa recenzií produktov už dlhší čas, vždy daný produkt sám vyskúšam, detailne preštudujem všetko o danom produkte a až potom napíšem recenziu. Mojím hlavným cieľom je vyriešiť zákazníkov problém a tak pristupujem aj k písaniu recenzií.