Namaximum WPC 80 CFM - Môže byť protein za 9,50€ kvalitný? (Recenzia)

V dnešnej dobe je z nepochopiteľného dôvodu veľkým trendom šetriť aj na vlastnej výžive, čoho niektorí výrobcovia hojne využívajú. Dá sa v takto lacných suplementoch zohnať kvalitný doplnok? A ako si stojí proteíny od spoločnosti NaMaximum, ktoré patria k najlacnejším vôbec?

Na to sme sa pozreli v dnešnej recenzii.

NAMAXIMUM WPC 80 CFM PROTEIN - OBSAH ČLÁNKU

Najlacnejší protein na trhu

Pripravil som si pre Vás recenziu na najlacnejší protein na trhu. Tento protein z namaximum stojí v základnej natural verzii – myslím tým neochutenú verziu, len 9,50 € za 1 kg. 

Je vôbec vhodný? Aké ma zloženie? Ako hodnotím jednotlivé príchute?  

Je mi jasné, že ešte pred touto recenzií existovali dva tábory ľudí. Tí, ktorý by si proteín za 9,50 € nikdy nekúpili a tí, ktorí si ho pravidelne kupujú. A aj keď v prípade iných firiem často stojím na opačnej strane, za NaMaximum sa pokojne postavím tiež.

Zloženie, do ktorého sa oplatí investovať

Zloženie proteinu WPC 80 CFM je úplne dostačujúce, ide o protein vyrobený metódou CFM – v súčasnosti najpoužívanejší a najlepšia metóda výroby proteinu.

Srvátku dodáva spoločnosti Namaximum práve spoločnosť Volac, ktorá dodáva srvátku aj ostatným svetovým výrobcom proteinov. 

Taktiež treba dodať že srvátka od spoločnosti Volac je veľmi kvalitná, hľadal som o nej dostupné informácie a zistil som, že aj zahraniční odborníci si myslia to isté. Tvrdia, že má veľmi dobré spektrum vitamínov a minerálov.

Tak isto má aj veľmi nízky obsah sacharidov a tukov – aj pri proteine koncentrát, ktorý zväčša obsahuje vyššie hodnoty, čo beriem ako veľké plus. 

Čo ma však zaujalo najviac, je pomer ceny a kvality. Určite dobre vieme, že čo sa týka kvality, existujú aj lepšie proteiny, pretože obsahujú napríklad tráviace enzýmy. Protein CFM 80 od Namaximum toto samozrejme neobsahuje.

Pokiaľ ide teda o zloženie proteínu, nie je mu čo vyčítať. Neochutená varianta nič iné ako takto upravenú bielkovinu neobsahuje, v ochutených príchutiach nájdete ešte arómu a zdravotne nezávadné sladidlo zvané sukralóza.

Avšak pre ľudí, ktorí majú cvičenie ako hobby a neriešia suplementy do detailov, alebo pre študentov je to stále protein, ktorý vyjde 9,50 € za kg. Cena je proste bezkonkurenčná. Tento protein by pre vás mohol byť tou najlepšou voľbou. 

Aká je rozpustnosť proteinu?

Problémom tohto proteinu pri neochutenej verzii je hlavne príprava. Keď som sa snažil rozmiešať naturálnu variantu, ktorá nemá žiadne ochutenie, tak to bol celkom problém.

Protein pomerne dosť penil a bez sieťky v šejkri, alebo použitia mixéra sa vôbec nedal rozpustiť. Použil som teda mixér, avšak následne som musel chvíľku čakať, kým pena opadne.

Tento problém ale nebol u klasických ochutených verzii proteinu, pripravovali sa veľmi dobre, taktiež rozpustnosť bola dobrá a ani extrémne nepenili. Podarilo sa mi vyskúšať všetky varianty CFM proteinu od Namaxium, nakoľko som dlhoročný zákazník tejto firmy a počas tohto obdobia som už stihol každý jeden protein vyskúšať niekoľko krát.

Pri príprave proteinu som používal na všetky varianty 300 ml vody, aby sa ich chuť ľahšie porovnávala a aby bolo jasné, ktorá z príchutí je intenzívnejšia a ktorá naopak je vodnatá a bez chuti. 

Najviac ma oslovila príchuť Chocomilk, ktorá nie je taká intenzívna, taktiež nie je extra sladká a zároveň nepôsobí vôbec chemicky. 

Ostatné príchute z namaximum boli pomerne sladké, takže sa hodí určite použiť viac vody.  Príchuť mocca ma nezaujala vôbec, pretože pôsobí až moc umelo a vôbec nepripomína chuť, ktorú by mala pripomínať. 

Všetky ostatné príchute boli v pohode a to čo určite oceňujem je dostupnosť neochutenej varianty proteinu. Tá sice nie je tak dobrá, ale na druhú stranu v nej nie sú žiadne zbytočné sladidlá. Môžete ju napríklad použiť na pečenie, pretože Vám pri receptoch nevadí ta jej špecifická chuť a môžete si dochutiť recept akokoľvek chcete. 

Príchute, ktoré neurazia

Proteín WPC 80 CFM sme vyskúšali vo všetkých piatich dostupných variantoch (Natural, Mocca, Chocomilk, Butter Cookies a Caramel Coffee) a moje dojmy sa značne rozchádzajú. Zatiaľ čo niektoré príchute ma úplne ohromili, iné pôsobili veľmi umelo a presladene.

Moje celkové hodnotenie jednotlivých príchutí teda vyzerá nejako takto:

  • Príchuť Chocomilk bola rozhodne tou najlepšou možnou variantou, akú som ochutnal. Priznám sa, že z tejto príchute som mal najprv celkom strach, ale nakoniec mi ako jediná neprišla toľko presladená a paradoxne ani nepôsobila nijako umelo. Chutila príjemne, zhruba ako kombinácia vanilky a bielej čokolády. Mala krémovitú konzistenciu a túto chuť som si naozaj obľúbil (9.5 bodov z 10).
  • Neochutená varianta sa síce skôr než na bežnú konzumáciu hodí na pečenie či do rôznych proteínových vychytávok, ale ani po rozmiešaní v šejkri nebola vyložene zlá. Chuť samozrejme veľmi pripomína mlieko, ktoré bolo nariedené vodou, však aspoň nepôsobí umelo a presladene, čo sa o zvyšných príchutiach povedať nedá (7 bodov z 10).
  • Butter Cookies by som osobne zaradil niekam do stredu nášho porovnania. Za veľký benefit považujem pomerne dobrú chuť, ktorá mi maslové sušienky skutočne pripomínala, dokonca proteín nebol ani tak sladký. Bohužiaľ ale môj celkový dojem kazí umelá pachuť, ktorá už je trochu viditeľnejšia. V porovnaní so zvyšnými príchuťami to ale v žiadnom prípade nie je tak zlé (6.5 bodov z 10).
  • Caramel Coffee mi na prvý pohľad pripomínala karamelovou variantu proteínu CFM Evolution od spoločnosti Prom-In. Po rozpustení vo 300ml vody už ale voňal o poznanie rovnako inak a rovnako aj chuť pripomínala len trochu karamel. A keď sa k tomu pridala ešte chemická pachuť, viac ako 6 bodov si od nás táto varianta nezaslúži (6 bodov z 10).
  • Mocca bola príchuť, ktorú som rozpoznával len veľmi ťažko. Je pre mňa pomerne zložité nejakým spôsobom definovať, čo mi príchuť pripomínala, pretože som vnímal len extrémne sladkú chuť zakončenú umelou pachuťou. Ak použijete viac vody, potom verím, že vás môže Mocca zaujať. Ja som ale spokojný nebol a preto ju hodnotím 5 bodmi (5 bodov z 10).

Koľko g bielkovín mam prijať?

Ak telo má dostatok bielkovín, dochádza k rozvoju svalovej hmoty a regenerácii (svalovej hmoty, kĺbov a šliach). Odporúčaná denná dávka sa pohybuje okolo 0,8 g – 1 g bielkovín na 1 kg telesnej hmotnosti.

Samozrejme táto hodnota sa líši podľa toho, aké máme ciele, veku a tiež pohlavia. U mužov a športovcov môže byť táto hodnota i dvojnásobná – v extrémnych prípadoch aj trojnásobná. V praxi:

56 gramov bielkovín denne pre priemerného muža so sedavým zamestnaním bez pohybu.

46 gramov bielkovín denne pre priemernú ženu so sedavým zamestnaním bez pohybu.

Zbytočne vysoký príjem bielkovín môže telu spôsobiť viac problémov, ako úžitku. Čo sa stane vášmu telu, ak to s bielkovinami preženiete?

  1. Prvým problémom je zaťaženie obličiek, ku ktorému dochádza, ak telu dodávate 2,5 g bielkovín na 1 kg telesnej hmotnosti a viac. Tie nestíhajú z tela odvádzať odpadové látky, ktoré spoločne s bielkovinami do tela dostanete.
  2. Nafúknuté brucho môže spôsobovať nadbytočný príjem bielkovín, pretože telo nedokáže také množstvo rýchlo stráviť. Preto sa môžu vyskytnúť tráviace ťažkosti, pocit nafúknutého brucha, plynatosť a v niektorých prípadoch aj zápcha.
  3. Pečeň bije na poplach. Obličky nie sú jediným orgánom, ktorý pri nadbytočnom príjme bielkovín trpí. Škodlivé látky vznikajúce pri katabolizme bielkovín musia byť z tela odvedené preč. Pečeni musíte dať čas, než sa to podarí. K problémom s pečeňou dochádza predovšetkým pri dlhodobom namáhaní pečene.
  4. Horšia kvalita pleti. Tento bod úzko súvisí s bodom č. 1 a bodom č. 3. Vďaka tomu, že obličky a pečeň nestíhajú z tela odvádzať škodlivé látky, dochádza k zhoršeniu kvality pleti. Zhoršenie môžete pozorovať aj u nechtov a vlasov.

Koľko bielkovín mam denne zjesť, ak pravidelne cvičím?

Na túto otázku sa nedá jednoznačne odpovedať, musíte si to totiž vyskúšať sami, čo vám vyhovuje, a čo naopak nie. Začnite na 1,3 – 1,5 g bielkoviny na 1 kg hmotnosti a držte to tak po dobu 1-2 mesiacov. Podľa výsledkov sa môžete rozhodnúť, či túto hodnotu držať, alebo ešte mierne navýšiť.

Pokiaľ nebude dochádzať k rozvoju svalovej hmoty a nebudete mať zažívacie ťažkosti, môžete sa posunúť až na 1,8 g bielkovín. Toto odporúčanie nájdete aj na stránkach jissn.biomedcentral.com, kde vykonávali test na 3 športových skupinách.

Prečo sú bielkoviny dôležité pri chudnutí?
Mnoho žien sa ma pýta, že chcú schudnúť, tak prečo jesť toľko bielkovín. Je to jednoduché. Bielkoviny chránia naše svaly pred katabolizmom (úbytkom svalov), pomáhajú budovať svalovú hmotu a hlavne znižujú chuť do jedla.

Ak budete mať dostatočný príjem bielkovín, nemusíte sa obávať pocitu hladu. Podľa výsledkov výskumu z roku 2005 navýšenie podielu kalórií z bielkovín na 30% spôsobilo pokles celodenného príjmu o 441 kalórií.

Často kladené otázky = FAQ

Tu je to jednoduché. Nevidel som ich produkty nikde inde, než na ich domovskej stránke, na ktorú sa dostanete tu.

Objavil som zatiaľ 3 možnosti zľavy, ktorý je možné na eshopu získať.

Prvým z nich je zľava 10%, ak sa zaregistrujete do odberu noviniek.

Druhou možnosťou je zľavový kupón na 5% zľavu: „5NM2019“.

A treťou variantou je zľava 6% pri nákupe nad 100 €: „AFFIAL6“

Sú to proteíny, aminokyseliny, gainery, sacharidy, spaľovače tukov, keratín. Rovnako tak predtréningové stimulanty. Ďalej sú to doplnky pre výživu tela v podobe vitamínov a minerálov, enzýmov, probiotík či kĺbovej výživy.

Áno. Funguje tak, že z každého nákupu dostanete 1% ako kredit na ďalšie nákupy.

Tieto kredity môžete zbierať a uplatniť neskôr.

Podrobné informácie o vernostnom programe nájdete tu.

Záverečné zhodnotenie - Najlacnejší protein v pomernej dobrej kvalite

Protein CFM 80 z Namaximum.sk patrí medzi najlacnejšie proteiny na trhu. To čo najviac oceňujem na tomto proteine je pomer ceny a kvality.

Najlacnejšia neochutená varianta stojí 9,50€ a ochutené o cca 2 € viac. 

Samozrejme záleží na tom, za akým účelom protein kupujete. Ak ho chcete pridávať iba do rôznych receptov, tak úplne postačí neochutená varianta proteinu. Ale ak chcete protein zaradiť do jedálnička a dávať si ho napr. po tréningu a vychutnať si jeho chuť, odporúčam práve ochutenú variantu.

Protein je skvelý hlavne pre ľudí, ktorí nechcú za doplnky stravy míňať veľa peňazí a zároveň chcú kvalitný produkt. Dovolím si tvrdiť, že tento protein by mohol byť ideálny pre všetkých, ktorí chcú kvalitnejší produkt za menej peňazí.

Pretože na trhu je mnoho výrobcov, ktorý napríklad o svojom proteinu tvrdia že je vyrobený CFM metódou, ale po preskúmaní zloženia zistíte, že ide o sušený srvátkový koncentrát – využiteľnosť je oveľa nižšia. 

Pri proteine CFM z Namaximum.sk máte deklarované, že ide o metódu CFM, pretože ide o výrobcu Volac, ktorý dodáva srvátku aj ďalším svetovým značkám u ktorých vás o tom nenapadne pochybovať. 

Leave a Reply

Ing. Dávid Škola
Ing. Dávid Škola

Zakladateľ projektu. Venujem sa recenzií produktov už dlhší čas, vždy daný produkt sám vyskúšam, detailne preštudujem všetko o danom produkte a až potom napíšem recenziu. Mojím hlavným cieľom je vyriešiť zákazníkov problém a tak pristupujem aj k písaniu recenzií.