Potraviny, po ktorých zaručene schudnete!

Keď sa povie diéta, asi každému z nás sa niečo vybaví. Niekto sa pousmeje, pretože sám vie, že sa neustále diétami preberá a skúša nové a nové diéty v snahe schudnúť nejaké to kilo, niekto sa len zamračí, pretože sú diéty plné obmedzenia, príkazov a podobne, niekto sa usmieva, pretože vďaka diétam zhodil požadovaný počet kilogramov a niekto si len povzdychne, rovnako sú všetky na jedno kopyto, nemá moc zmysel ich držať, najlepšie je sa na to vykašľať a neriešiť to, každý nejako vyzeráme a niekto skrátka je štíhly a niekto zase bacuľatý, čo na tom.

Každý máme iný názor, iné skúsenosti, vidíme to inak. A to je na tom možno to zaujímavé a zvláštne, ale aj jedinečné. Diéty a chudnutie je skrátka vec, ktorou je niekto „posadnutý“ nemôže si pomôcť nedržať diéty a niekto nad nimi zase mávne rukou, nemá pevnú vôľu, podľahne často svojim chutiam, nechce sa mu cvičiť, nechce sa mu ísť po schodoch, keď v dome je výťah, pozná to asi každý, sú chvíle, kedy sa nám nič nechce, najradšej len zaliezť do postele, okolo postele naskladať nezdravé potraviny ako pizzu, cukríky, čokoládu, tučné veci a podobne.

Obsah článku

Dnešná doba je však naklonená zdravej strave a už aj v supermarketoch si môžete kúpiť zdravé potraviny. Jasne, chce to dlhší čas, na skúmanie etikiet, koľko je tam éčok, umelých sladidiel a podobných vecí, ale oplatí sa to, aj keď je pravda, že brať to úplne doslova sa nedá, keď je niečo bez tuku, môže sa to kompenzovať cukrom, čo tiež nie je úplne najlepšie.

Musíte byť realistickí. Kilogramy, ktoré máte navyše, môžete pomerne úspešne zhodiť a to vďaka potravinám, ktoré vám s tým pomôžu. Že také nepoznáte? Budete sa čudovať, ale v bežných supermarketoch je ich pomerne dosť a ani nemusíte rozbíjať prasiatko, nie sú nijako drahé. Aké potraviny to teda sú? Poďme sa na ne pozrieť v nasledujúcich riadkoch.

Škorica

Práve škorica vám pomôže s tým, že váš apetít udržiava na uzde. V ľudskom tele má funkciu inzulínu, pomôže vám udržať hladinu cukru v krvi a navyše bráni, aby vás nečakane prepadol hlad. Je jasné, že škoricu asi nebudete konzumovať len tak, môžete si ju napríklad zamiešať do jogurtu, stačí vám pol lyžičky, primiešajte si ju do jogurtu a máte hotovo, aké jednoduché.

Káva

Hoci je to neuveriteľné, aj káva tu patrí. Podporuje totiž látkovú výmenu, keď si ju dáte na raňajky. Ak podporuje látkovú výmenu, telo si musí energiu brať z tukových zásob, ktoré má v tele uložené a tým pádom chudnete. Kávu si tiež môžete prisladiť, avšak dajte pozor, iba jedna lyžička cukru postačí, inak už kalórie útočia na vaše tukové zásoby s novými a novými zásobami. S kávou to ani nie je dobré preháňať, kto pije štyri kávy denne, mal by sa zamyslieť.

Červená paprika

K pravidelnému cvičeniu pridajte taktiež pravidelnú konzumáciu červenej papriky. Ak športujete, červená paprika vám pomáha až o dvadsať percent viac spaľovať kalórie, tvrdia to vedci. No za pokus to každopádne stojí, čo poviete?

Čučoriedky

Čučoriedky redukujú tuk vo vašom tele. Dvesto gramov denne pomáha s obvodom vášho bruška, to tvrdia vedci. Čučoriedky v tele aktivujú gény. Práve tieto gény podľa vedcov dávajú pokyn v tele spaľovať cukry a tuky, ktoré sú ukladané.

Mentolové cukríky

Mentolové cukríky bez cukru sú podľa neurológa Hirscha tie pravé pre chudnutie. Keď si každé dve hodiny dáte jeden bonbón, znížite tak svoj týždenný prísun kalórií a to až o 2800 kalórií. Navyše taktiež chuť a vôňa vám pomožu viac vnímať chuť jedla a nezjeme potom také množstvo jedla ako obyčajne.

Figy

Ovocie sušené i ovocie čerstvé v sebe obsahuje veľa balastných látok. Tieto látky sú tak veľmi vhodné pre chvíle desiaty. Balastné látky telo nespracováva, ihneď ich vylúči a človek sa po nich cíti dlho sýty, čo k diétam veľmi výdatne pomáha.

Orechy

Hovoríte si, to snáď nie, orechy v sebe majú veľa kalórií. To áno, majú, ale päťdesiat gramov týždenne vám nijako neublíži, telu to pomôže, pretože práve orechy telo využije k lepšiemu spaľovaniu tukov, ak však budete dodržiavať množstvo päťdesiatich gramov týždenne, nemáte sa čoho obávať.

Jogurty

Jogurty sú zdrojom vápnika. Práve vápnik vám zabráni ukladať do tela tuk. Mnohé ženy, ktoré sa zúčastnili výskumu v Amerike podľa údajov, zhodili až o osemdesiat jedna percent viac tuku na bruchu, čo je samozrejme veľký pokrok. A vďaka čomu? Vďaka jogurtom, ktoré zaradili do svojho jedálnička.

Ovocie a zelenina

Ovocie a zelenina, najlepšie zelenej farby. Prečo práve zelená? Práve v tomto ovocí a v tejto zelenine je najviac obsahu vitamínu C. Teda brokolica, kivi, kapusta, petržlen, paprika a podobne.

Hydina

Kuracie mäso obsahuje veľmi veľké percento bielkovín. To je samozrejme veľmi dobré pre tvorbu svalov. Podľa vedcov, keď jeme často kuracie mäso, sme aktívnejší a lepšie potom spaľujeme kalórie. Hydinové mäso sa dá pripraviť na mnoho spôsobov, čo samozrejme je plus, pretože nezostanete len v šedi jedných a tých istých jedlách a receptoch.

Strukoviny

Tie vás zasýtia na dlhšiu dobu, čo tiež diéte a chudnutí pomáha. V strukovinách je tiež veľa železa, minimum tuku, vitamín B, bielkovín, zinku a balastných látok. Ak jete pravidelne strukoviny, obyčajne nemáte problémy s nadváhou, váhu vďaka strukovinám zredukujete.

Ražný chlieb

Efekt sýtosti ražného chlebe je až osem hodín, čo je samozrejme veľmi efektné. Navyše, ani popoludní nemáte pocit hladu, čo je logicky dobre.

Vyššie uvedené potraviny nebudú vôbec užitočné ak nezmeníte celú životosprávu a nezaradíte do svojho dňa rôzne aktivity. Darmo budete pravidelne jesť niektoré vyššie uvedené potraviny, keď cez deň nevykonáte žiadnu športovú aktivitu a dané potraviny „zajete“ čokoládou. Preto tento článok treba brať ako inšpiráciu, avšak nie ako niečo záväzné, ide skôr o doplnok. Základ je mať vyriešený tréning (športovú aktivitu) a jedálniček ! 

Dávid Škola
Dávid Škola

Zakladateľ projektu. Venujem sa recenzií produktov už dlhší čas, vždy daný produkt sám vyskúšam, detailne preštudujem všetko o danom produkte a až potom napíšem recenziu. Mojím hlavným cieľom je vyriešiť zákazníkov problém a tak pristupujem aj k písaniu recenzií.

Facebook