Primulus: Najlepší doplnok na zvýšenie testosterónu, alebo len nefunkčný suplement? (Recenzia)

Testosterone boostery boli z môjho pohľadu vždy len lákadlá na peniaze, pretože zvýšiť svoju geneticky danú úroveň tohto životne dôležitého anabolického hormónu je takmer nemožné. Keď sa mi však naskytla možnosť vyskúšať Primulus, zo zvedavosti som predsa len neodolal.

Aký teda bol? Oplatí sa Primulus vyskúšať? Zvýši testosterón naozaj, alebo je rovnaký ako ostatné neúčinné testosterone boostery? Odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky sa dozviete v nasledujúcej recenzii.

PRIMULUS RECENZIA - OBSAH ČLÁNKU

Pýtate sa, prečo som vlastne Primulus vyskúšal? Ani nie kvôli nádeji na zvýšenie testosterónu, ale skôr vďaka zaujímavému zloženiu a vysoko využiteľným látkam, ktoré pre konkurenčné testosterone boostery nie sú príliš typické. Teraz už ale späť k dnešnému hodnoteniu.

Zloženie, ktoré len tak nenájdete

To, čo je na každom doplnku vôbec najdôležitejšie, je zloženie. A práve to ma na Primuluse zaujalo. Kým konkurenčné produkty do týchto doplnkov veľmi často používajú látky zastúpené vo forme oxidov a iných zle využiteľných väzieb, v Primulusu nájdete dokonca aj väzby chelátové, ktoré sú úplná špička na trhu. Kompletné zloženie jednej dávky teda vyzerá takto:

1) Zinok - 15,4 mg

Jedna dávka Primulusu obsahuje 15,4mg zinku, ktorý je zastúpený vo forme citrónanu zinočnatého, teda veľmi dobre využiteľnej chelátovej väzby. Tento stopový prvok patrí medzi najviac deficitné látky nášho tela, ale zároveň je veľmi dôležitý – stará sa o hormonálnej optimalizáciu, zlepšuje kvalitu spánku a ovplyvňuje fungovanie až 200 enzýmov v tele.

Pomáha tiež udržiavať normálnu hladinu testosterónu a chráni bunky pred voľnými radikálmi. Nedostatok zinku sa prejavuje únavou, vypadávaním vlasov, zhoršenou pleťou, oslabenou imunitou a pod. Zdroj zinku sú ryby, ustrice, hovädzie mäso, syr, slnečnicové a tekvicové semienka.

2) 2000 jednotiek UI vitamínu D3

Ktorý je veľmi dôležitý pre správne fungovanie imunitného systému, lepšie vstrebávanie vápnika aj normálnu činnosť svalovej sústavy. Jeho nedostatok sa môže prejaviť svalovou slabosťou, únavou, nespavosťou, vysokým krvným tlakom, ale tiež bude vaše telo náchylnejšie na zlomeniny.

Nedostatok vitamínu D3 môžete riešiť dlhším pôsobením na slniečku, alebo ho prijímať v podobe suplementácie.

3) Horčík - 245 mg

Čo je najviac deficitného minerálu v tele športovcov. Zároveň sa ale podieľa na viac ako 400 metabolických reakcií v našom organizme- okrem iného zabezpečuje syntézu bielkovín a DNA aj normálne fungovanie nervovej sústavy.

Jeho správna hladina je dôležitá predovšetkým pre aktívnych športovcov. Horčík totiž extrémne ovplyvňuje funkčnosť svalov a ich regeneráciu. Prírodným zdrojom horčíka sú banány, sušené marhule, kuracie mäso, tuniak, kešu oriešky, alebo tiež napríklad voda Magnesia.

4) Vitamín B6 - 2 mg

Ktorý slúži na urýchľovanie chemických reakcií vo vnútri buniek. Zároveň zlepšuje náladu, pôsobí preventívne proti nervovým ochoreniam a zvyšuje využiteľnosť horčíka a zinku, teda celý produkt Primulus pôsobí synergicky.

Nedostatok vitamínu B6 sa prejavuje zlou náladou, únavou, ekzémom, padaním vlasov, zápalom nervov a tiež nepríjemným brnením končatín. Vitamín B6 môžete prírodnou formou získať z hovädzieho mäsa, mlieka a mliečnych výrobkov, zeleniny, strukovín a napríklad tiež z ovocia (najlepší je banán a ananás). Odporúčaná denná dávka vitamínu B6 sa pohybu od 1,5 mg – 2 mg.

5) Vitamín C - 100mg

Čo je jeden z najdôležitejších vitamínov v ľudskom tele. Hrá dôležitú úlohu v metabolizme niektorých aminokyselín, čím sa podieľa na syntéze kolagénu, podporuje správne fungovanie imunitného systému a stimuluje tvorbu bielych aj červených krviniek.

Nedostatok vitamínu C sa prejavuje únavou, podráždenosťou, chronickou bolesťou končatín, zlou imunitou a v najhoršom prípade aj neplodnosťou. Medzi najlepšie zdroje vitamínu C patrí citrón, rakytník, limetka, kivi a čerstvé šípky. Priemerná denná dávka je stanovená na 80 mg.

6) Selén 5,5 mikrogramov

Ide o veľmi dôležitý antioxidant bojujúci proti voľným radikálom. Ovplyvňuje obranyschopnosť, stimuluje činnosť pečene aj štítnej žľazy a znižuje únavu.

7) Senovka grécka - 350,6 mg

Povzbudzuje trávenie, zbavuje nadúvania a zároveň pôsobí ako afrodiziakum.  Medzi ďalšie zdravotné benefity senovky patria antioxidačné účinky, protizápalové účinky, pomáha s činnosťou mozgu, zlepšuje srdcový rytmus a znižuje cukor v krvi.

8) Kotvičník zemný - 300mg

Kotvičník zemný alebo tiež Tribulus Terrestris je opäť bylina, ktorá nesmie chýbať v žiadnom prípravku na podporu erekcie, alebo zvýšenie testosterónu. Tieto dve veci spolu úzko súvisia! Jeho účinky využívali už v tradičnej čínskej medicíne niekoľko storočí späť.

Môže zvyšovať hladinu luteinizačného hormónu, pozitívne ovplyvňuje tvorbu energie, regeneráciu i svalovú vytrvalosť.

9) Biotín - 60 mikrogramov

Biotín patrí medzi málo známy vitamín, ale možno ho poznáte pod názvom vitamín B7. Ide o vitamín, kde jeho nedostatok je naozaj vzácny. Stará sa o dôležité procesy v našom tele a funguje ako prenášač aktívnej kyseliny uhličitej.

Medzi najdostupnejšie zdroje biotínu patria žĺtky, mlieko, kvasnice, obličky a pečeň.

10) Extrakt z čierneho korenia - 10 mg

Slúži na lepšiu absorpciu ostatných látok. Ďalej podporuje spaľovanie tukových zásob, zlepšuje dýchanie a stimuluje tráviace enzýmy.

Zvýši teda Primulus testosteron?

Keď už sme si podrobne rozobrali zloženie, môžeme sa pozrieť na moje osobné skúsenosti. Je ale dôležité si uvedomiť, že aj keď Primulus označím za účinný doplnok, rozhodne od neho nemôžete čakať zázraky.

Žiadne extrémne výkyvy nálad, žiadne akné, žiadne enormné zvýšenie svalovej hmoty a sily. Žiadny voľne predajný suplement sa totiž nemôže svojimi účinkami porovnávať s nelegálnymi anabolikami – ktoré rozhodne nikdy neužívajte!

Od Primulusu teda, rovnako tak ako od žiadnych iných legálnych testosterone-boosterov, nemôžete čakať rapídne zvýšenie testosterónu. Osobne som ale pri užívaní Primulusu pocítil oveľa menšiu únavu a rozhodne sa zlepšila aj kvalita môjho spánku.

Tiež pokiaľ ide o hormonálnu optimalizáciu, môže vám Primulus pomôcť. To sa ale týka predovšetkým mužov po 30, dokonca až 35ke. Myslieť si, že dvadsaťročný chalan ešte dokáže zvýšiť hladinu svojho prirodzeného testosterónu, je veľmi naivné.

Primulus odporúčam mužom po 30ke

Prirodzený úbytok testosterónu je úplne prirodzený a nikto z nás sa mu bohužiaľ nevyhne. Pravidelnému úbytku testosterónu sa hovorí andropauza a väčšinou prichádza po oslave „tridsiatky.“ Za rok muž môže prichádzať o 1% – 1.5% testosterónu.

Prečo je to problém? Pretože testosterón zdravie muža ovplyvňuje viac, než si mnohí z nás myslia. Medzi príznaky patrí nečakaná podráždenosť, pravidelná zlá nálada, strata svalovej hmoty, začína sa objavovať viac tuku (hlavne v oblasti brucha a tváre) a zlá sexuálna energia – hlavne problémy s erekciou a celkovú nechuť do sexu.

Zaujímavosťou je fakt, že dnešná generácia mužov má až o 1/4 menej testosterónu, než muži v 80. rokoch minulého storočia. Keď pôjdeme ešte ďalej, tak muži majú až 3x menšiu hladinu testosterónu!

Tým už sa pomaly dostávame k tomu, pre koho je vlastne Primulus určený. Z môjho pohľadu ho totiž ocenia prevažne muži nad 30 rokov, ktorým sa už testosteron nevytvára v takej hladine ako 18 ročnému chalanovi.

Užívať ho samozrejme môže ktokoľvek, ale ako som už raz spomenul, pre mladých chalanov sa jedná o viac-menej zbytočnú investíciu. Avšak môžete ho užívať ako multivitamín.

Obsahuje všetky dôležité látky (horčík, zinok, vitamín D, selén, …), ale predsa len si stále priplácate za produkt vytvorený primárne na zvýšenie testosterónu.

Takže podľa môjho názoru, je Primulus pre hormonálnu optimalizáciu skvelý produkt, pre mladých a testosterónom nabitých chalanov – zbytočnejšia investícia.

Ako a kedy som Primulus užíval?

Aby dochádzalo k postupnému uvoľňovaniu účinných látok, dal som na odporúčania výrobcu a užíval denné množstvo (2 tablety) rozložené do dvoch dávok, prvá ráno po prebudení a druhú večer pred spaním. Zakaždým som zapil dostatočným množstvom vody.

Funckie testosterónu a prečo je pre naše telo dôležitý?

Dnes vieme, že správna hladina testosterónu v organizme ovplyvňuje mnoho. Problémom môže byť jeho nedostatok, ale aj prebytok. A kto určuje, koľko ho naše telo potrebuje? Veliteľské centrum v mozgu resp. hypofýza, ovládaná hypothalamom.

Ak je testosterónu príliš málo, hypofýza vylučuje takzvané stimulujúce hormóny, ktoré povzbudzujú produkciu testosterónu v semenníkoch. Odtiaľ je testosterón prenesený do krvi, kde sa kombinuje s proteínom SHBG, vďaka tejto kombinácii sa až 90% testosterónu stáva neaktívnym. A ešte len zvyšných 10 % cestuje do jednotlivých buniek a ovplyvňuje vaše zdravie a pohodu.

Ale poďme teraz opustiť teóriu a presuňme sa k praxi. Pozrite sa na to, prečo je optimálna hladina tohto hormónu v mužskom tele dôležitá. Ovplyvňuje totiž okrem iného:

 • vývoj mužských pohlavných orgánov a udržiavanie ich funkcií v dospelosti (semenníky, ejakulát semien, miešok, prostata a samozrejme penis)
 • sexuálne libido
 • anabolický účinok (podieľa sa na na zvýšení svalovej hmoty v dôsledku stimulácie rastu svalových buniek, ale bez nežiaduceho zvýšenia ich množstva)
 • stimulácia rastu dlhých kostí (synergické pôsobenie s rastovým hormónom)
 • zvýšenie produkcie koagulačných faktorov alias lipázy, kyseliny sialovej, alfa1 antitrypsínu a haptoglobín
 • zodpovedajúci vývoj hlasiviek
 • metabolizmus tukov
 • stimulácia a udržiavanie sexuálnej funkcie a vytváranie „dravého“ profilu v správaní mužov
 • zníženie koncentrácie SHBG, transferínu a fibrinogénu
 • regulácia HDL cholesterolu v krvi
 • reakcia imunitného systému
 • spermatogenézu (produkcia spermií)
 • vývoj hrubého ochlpenia
 • zdravie vlasového porastu

Najčastejšie kladené otázky

S užívaním odporúčam začať najskôr od 18 rokov. Vďaka prírodnému zloženiu by nemal byť problém začať s užívaním skôr, ale bolo by to zbytočné.

Pre najlepšie účinky sa držte dávkovania priamo od výrobcu, tzn. 1 tableta ráno a druhá večer.

Prvé účinky sa môžu vyskytnúť už po 14 dňoch užívania, ale optimálna doba je 1-2 mesiace.

Osobne som Primulus dostal po 2 dňoch.

Pozrite sa na zloženie a zistíte, že výrobca nešetril. Látky v prípravku sú obsiahnuté vo vysokej koncentrácii a sú 100% prírodné. K dnešnému dňu je s Primulusom spokojných cez 23 470 zákazníkovi. To nie je málo, že? 🙂

Môj názor na doplnok Primulus

Efekt
95%
Vstrebateľnosť
100%
Zloženie
97%
Kvalita použitých surovín
98%
Cena
87%

Musím úplne objektívne a nezaujato povedať, že ma Primulus zaujal. Iné produkty sľubujúce zvýšenie testosterónu som nikdy neužíval, teda vás ušetrím príbehov o tom, čo všetko som vyskúšal a ako mi nič (až doteraz, samozrejme) skutočne nefungovalo.

Keď som ale porovnával zloženie Primulus s inými suplementami z tejto kategórie, jeho zloženie je absolútne bezkonkurenčné. Spoločnosť vystupuje sympaticky, komunikácia bola úplne bezproblémová, teda môžem povedať, že som s Primulusom úplne spokojný.

A ak premýšľate, že by ste Primulus vyskúšali, rozhodne vám tento doplnok môžem odporučiť!

Výhody
Nevýhody

Leave a Reply

Ing. Dávid Škola
Ing. Dávid Škola

Zakladateľ projektu. Venujem sa recenzií produktov už dlhší čas, vždy daný produkt sám vyskúšam, detailne preštudujem všetko o danom produkte a až potom napíšem recenziu. Mojím hlavným cieľom je vyriešiť zákazníkov problém a tak pristupujem aj k písaniu recenzií.