Test najlepších robotických vysávačov 2021 + Návod ako si vybrať robotický vysávač

Víťazi nášho testovania

Xiaomi Mi Robot Vacuum

Víťaz testu

5/5
iRobot Roomba 866

Pre náročných

4.5/5
TESLA RoboStar T30

Obľúbený model

4.5/5

Najlepšie robotické vysávače na základe porovnávacieho testu 2021

Xiaomi Mi Robot Vacuum
iRobot Roomba 866
Tesla Robostar T30
Sencor SVC 7020
CleanMate QQ 6S
Objem nádoby
0,42 l
0,7 l
0,3 l
0,18 l
0,5 l
Príkon
55 W
niej e uvedený
20 W
25 W
24 W
Filter
HEPA
HEPA
HEPA
bezvreckový
HEPA
Doba prevádzky
150 min.
180 min.
110 min.
50 min.
70 min.
Cena
260 €
542 €
169 €
74 €
240 €
[su_button url="http://recenzovo.sk/xiaomivacuum" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="http://recenzovo.sk/irobotroomba866" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="http://recenzovo.sk/teslarobostart30" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="http://recenzovo.sk/sencorsvc7020" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="http://recenzovo.sk/cleanmateqq6s" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button]

Recenzie robotických vysávačov

Vysávanie patrí medzi tie domáce práce, ktoré musíme vykonávať prakticky neustále, ale zároveň vysávanie príliš v láske nemáme. Keďže je ale človek veľmi vynaliezavý a neustále hľadá cesty, ako si zjednodušiť život, vymyslel si vysávače, ktoré túto neobľúbenú činnosť obstarajú za neho. Robotické vysávače.

V dnešnej dobe sa segment trhu s týmito typmi vysávačov neustále rozširuje a prístroje dostávajú stále širšiu paletu prídavných funkcií súčasne s tým, ako sa zvyšuje kvalita ich konštrukcie, výkon a hlavne výdrž a životnosť ich batérií. V nasledujúcom článku si predstavíme tie najlepšie modely, ktoré sú v súčasnej dobe na našom trhu k dispozícii.

Príkon: 55 W | Filter: HEPA | Objem nádoby na prach: 0,42 l | Doba prevádzky: 150 min. | Senzory proti pádu zo schodov: áno | Výška: 9,6 cm | Hmotnosť: 3,8 kg

Dostatočne inteligentný robotický vysávač, sa výzorom nelíši od ďalších bezdrôtových robotických vysávačov. Aj napriek tomu, že ide o menej známu značku, Xiaomi ponúka väčšiu saciu silu a dlhšiu výdrž batérie, za zlomok ceny svojich konkurentov.

Rozhodne je to teda skvelý pomocník do domácnosti. Jeho laserový senzor vzdialenosti (LDS) skenuje svoje okolie (360 stupňov) až 1800 krát za sekundu, aby zmapoval interiéry vášho domu a pustil sa do roboty. Pomocou aplikácie Mi Home môžete robot zapínať a aj diaľkovo ovládať, meniť režimy čistenia a nastavovať plány. Navyše, zvládne prekonať až 2cm prah.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
5/5
orientačná cena : 260 €

Príkon: neuvedený | Filter: HEPA | Objem nádoby na prach: 0,7 l | Doba prevádzky: 180 min. | Senzory proti pádu zo schodov: áno | Výška: 9,2 cm | Hmotnosť: 3,8 kg

Vysávače z dielne výrobcu Roomba patria k tomu najkvalitnejšiemu, čo je možné zohnať, čomu zodpovedá aj ich cena. Model Roomba 866 ponúka naozaj dlhú výdrž batérie, kedy je schopný na jedno nabitie povysávať aj väčší byt.

Systém navigácie iAdapt potom využíva niekoľko desiatok senzorov na vytvorenie obrazu miestnosti, čo mu umožňuje plynulo meniť smer pohybu. Podstatnou výhodou je aj jednoduché ovládanie, ktoré bez problémov zvládnu aj jedinci, ktorí si s modernými technológiami zrovna netykajú. To isté platí aj o spôsobe vyprázdňovania zbernej nádoby na prach a odpad. Medzi nedostatky patrí predovšetkým pomerne vysoká miera hluku, ktorú pri svojej práci vysávač vydáva. Radosť neurobí ani častá zvuková signalizácia pri nabíjaní. Vysávač má občas problémy pri prekonávaní vyšších prekážok, ako je prah alebo koberec s vyšším „vlasmi“.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
4.5/5
orientačná cena : 542 €

Príkon: 20 W | Filter: HEPA | Objem nádoby na prach: 0,3 l | Doba prevádzky: 110 min. | Senzory proti pádu zo schodov: áno | Výška: 7,5 cm | Hmotnosť: 2,2 kg

Robotický vysávač Tesla tvorí jeden pár kefiek na dokonalé čistenie a to dokonca aj na ťažko prístupných miestach (okolo nábytku, pozdĺž stien a v rohoch miestností). Čistiace kefy sú umiestnené v robotizovanej hlave oproti sebe a účinne zhromažďujú prach a nečistoty z podlahy, vrátane zvieracích chlpov.

Tesla si hravo poradí aj so schodmi, pretože má citlivé senzory, ktoré včas zistia prekážku a vysávač sa zastaví. Počas čistenia nemusíte byť vôbec doma. Čas čistenia môžete nastaviť vopred na konkrétny deň a hodinu. Navyše, navlhčenou utierkou z mikrovlákna, dokáže z podlahy zachytiť častice drobného prachu. Do nádrže na vodu je možné naliať až 250 ml vody, v nádrži na suchú špinu sa tiež zmestí 250 ml nečistôt. Filter HEPA zachytáva alergény a roztoče, takže robotický vysávač ocenia aj alergici. Okrem toho filter sa rýchlo a ľahko čistí, takže ho môžete neustále používať.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
4.5/5
orientačná cena : 169 €

Príkon: 25 W | Filter: bezvreckový | Objem nádoby na prach: 0,18 l | Doba prevádzky: 50 min. | Senzory proti pádu zo schodov: áno | Výška: 7,8 cm | Hmotnosť: 1,5 kg

Robotický vysávač Sencor SVC 7020 pre svoju veľmi nízku cenu predstavuje zaujímavú alternatívu určenú nenáročným zákazníkom, ktorí sa nechcú namáhať s manuálnym vysávaním svojich tvrdých podláh.

Jeho hlavnou devízou je okrem ceny predovšetkým rozumný sací výkon a výška necelých 8 cm, vďaka ktorej sa dostane aj na inak neprístupné miesta. Samozrejmosťou sú tiež senzory proti pádu zo schodov. Hlavným záporom, ktorý sa však u lacnejších modelov očakáva, je absencia sofistikovanejšiej navigácie. Vysávač tak krúži po ploche a prípadnú prítomnosť prekážky zisťuje dotykom, hoci je možné zvoliť si jeden z troch programov pohybu (náhodný pohyb, pohyb po špirále, pohyb okolo múrov). Menšia nádoba o objeme 0,18l, vyžadujúce časté čistenie, predstavuje zásadnú nevýhodu modelu. Alergikov tiež nepoteší neprítomnosť HEPA filtru. Sencor SVC 7020 ponúka všetko, čo by človek od lacného základu mohol očakávať. Spoľahlivý chod a samostatné vysávanie, avšak s nutnosťou prehryznúť absencii akýchkoľvek sofistikovanejších funkcií a systémov.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
3.5/5
orientačná cena : 74 €

Príkon: 24 W | Filter: HEPA | Objem nádoby na prach: 0,5 l | Doba prevádzky: 70 min. | Senzory proti pádu zo schodov: áno | Výška: 8 cm | Hmotnosť: 3,7 kg

Tento model je určený zákazníkom ktorí hľadajú pri výrobku vyvážený pomer cena / výkon. Model CleanMate QQ S6 je osadený HEPA filtrom, ktorý pomôže vytvoriť príjemné prostredie aj pre alergikov.

Zároveň je vybavený ultrazvukovým senzorovým systémom, ktorý zabráni akýmkoľvek kolíziám s prekážkami a zaručí efektívne vysávanie. Za nevýhodu je možné považovať predovšetkým vyššiu hlučnosť modelu, ktorá dosahuje výšky 65 dB. Občasná neschopnosť zdolať vyššie prekážky potom môže viesť k tomu, že vysávač skrátka niektoré plochy nevyčistí. Občasný problém s nájdením dokovacej stanice pre nabíjanie môže tiež nahnevať, zvlášť, keď má vysávač naplánovanú prácu na dobu, kedy nikto nie je doma. CleanMate QQ S6 ponúka dobrý pomer ceny a kvality, jedná sa o prístroj zodpovedajúci skvelou výbavou, ktorý je vhodný na všetky typy tvrdých podláh a ktorý svoju prácu odvedie vždy kvalitne a efektívne.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
4.5/5
orientačná cena : 240 €

Ako vybrať robotický vysávač?

Ak ste sa rozhodli pre investíciu do počítačom riadeného pomocníka do vašej domácnosti, rozhodne je treba vyberať starostlivo. Parametre, ktoré by mali zohrávať pri výbere najväčšiu úlohu, sú typ podlahy, navigácia a filtrácia, prípadne druh čistiacich kief, ktoré do značnej miery ovplyvňujú celkovú kvalitu vysávania. V neposlednom rade je tiež potrebné vybrať model s dostatočnou výdržou a krátkou dobou nabíjania, ktoré zaistia, že jeho práca bude plynulá a rýchla.

Výhody a nevýhody robotických vysávačov

Robotický vysávač je veľmi špecifickým produktom a potenciálny kupujúci by tak mal byť oboznámený so všetkými výhodami a nevýhodami, ktoré sú s jeho obstaraním spojené, zvlášť preto, že sa vždy nejedná o najlacnejšiu investíciu.

Výhody
Nevýhody

Kritéria výberu

Typ podlahy

Úplne zásadným kritériom výberu robotického vysávača je typ podlahy. Majitelia kobercov s dlhším vlasom by mali zbystriť a investíciu do tohto typu vysávača si rozmyslieť. Robotické vysávače sú totiž účinné len na tvrdých typoch podláh, koberce nie sú schopné vysať dostatočne kvalitne.

Typ navigácie

Keďže robotické vysávače nepotrebujú k svojej práci ľudskej ruky a hlavu, sú závislé na vlastnom systéme navigácie. Na trhu sa v súčasnosti vyskytujú dva typy robotických pomocníkov.

Modely, ktoré nie sú navigáciou opatrené, po danej ploche jazdí náhodne. Ich majiteľ sa tak musia pripraviť na to, že na jednej strane nevysajú celú plochu bezo zvyšku, a jednak budú na svojej ceste narážať do všetkého, čo sa im pripletie do cesty. Tieto prístroje sú vhodné predovšetkým pre malé a nečlenité miestnosti.

Drahšie modely potom bývajú vybavené určitým druhom senzorické navigácie, či už sa jedná o GPS, kamery, lasery či akúkoľvek inú modernú technológiu. Tá zaisťuje vysokú efektivitu vysávania a kompletné pokrytie vysávanej plochy bez ohľadu na jej členitosť. Problémom môže byť občasná prehnaná citlivosť komplexného navigačného systému, ktorý môže ako prekážku vyhodnotiť napríklad aj záves, a tak sa vyhnúť celé, inak ľahko dostupné, časti bytu.

Filtrácia

Typ filtrácie je tiež veľmi dôležitý pre správny výber prístroja. Ľudia s alergiami ocenia možnosť obstarania stroje s HEPA filtrom, ktorý je schopný zachytiť viac ako 99,7% častíc do veľkosti 300 nanometrov. Vysajú tak tiež roztoče a drobný prach, ktoré môžu spôsobovať zdravotné ťažkosti. Pravdou však je, že vysávače osadené HEPA filtrom sú zhruba dvakrát drahšie ako tie so štandardnou bezvreckovou filtráciou.

Čistiace kefy

Prítomnosť čistiacich kief je dnes už štandardom. Na trhu sa vyskytujú predovšetkým vysávače s rotačnými kefami, ktoré uľahčujú zber nečistôt a proces čistejší podláh. Hlavnými typy kief sú štetinové a lamelové.

Štetinové kefy sú efektívne a veľmi tiché, problematické je však ich čistenie, kedy sa do štetín zamotávajú vlasy, prípadne chlpy domácich zvierat, ktoré ich činnosť postupne spomaľujú.

Pre majiteľov domácich maznáčikov sú tak lepšie variantom kefy lamelové, ktorých údržba je ľahšie, avšak pri svojej práci vydávajú väčší hluk.

Výdrž a doba nabíjania

Všetky robotické vysávače fungujú na určitý typ batérie. Medzi jednotlivými modelmi je však možné uvidieť rozdiely v ich výdrži a dobe potrebnej pre nabitie. Väčšina kvalitnejších modelov je schopná vydržať viac ako 70 minút na jedno nabitie. Celková doba nabíjania by potom mala byť menej ako 4 hodiny.

Funkcie vysávača

Veľmi rozdielna býva tiež ponuka rôznych prídavných funkcií, ktorá sa model od modelu líši. Tu je nutné zvážiť, ktoré z týchto funkcií sú podstatné, a ktoré je možné oželieť.

Medzi najobľúbenejšie funkcie patrí senzory proti pádu zo schodov, ktorý je už dnes neoddeliteľnou súčasťou aj tých najlacnejšie modelov, či tie schopné detekovať silnejší špinu a tú dlhšie čistiť. V dnešnej dobe sú tiež obľúbené dezinfekčné UV-C lampy, ktoré sú schopné zničiť až 99% baktérií a roztočov na podlahách.

Dostupnosť servisu a údržba

Keďže aj robotické vysávače sa občas pokazí, je nutné si zistiť, či pre daný model existuje vo Vašom meste či regióne niekto, kto je schopný mu poskytnúť kvalifikovaný servis. Pri výbere je tiež potrebné brať ohľad na vlastné údržbu prístroja, ktorá by mala spočívať v čistení zbernej nádoby a kontrole čistiacich kief. Tie by mali byť umiestnené tak, aby boli ľahko dostupné a ich údržba nebola náročná.

Konštrukcia

Všeobecne možno povedať, že robotické vysávače majú nižší výkon ako ich tradičné náprotivky. Nie je to však dôvodom na znepokojenie, pretože prach do nich nemusia prechádzať sacou trubicou, ale priamo cez úzky otvor vysávača do nádoby. Aj tak sú však rozdiely medzi jednotlivými modelmi pomerne výrazné. Nie je nutné sa obzerať po tých modeloch s najvyšším garantovaným výkonom, pretože dôležitejšie ako samotná cifra výkonu, je prevedenie konštrukcie, ktoré určuje, nakoľko bude vysávanie efektívna.

Výška

Ďalším kľúčovým parametrom je výška vysávača. Čím je stroj vyššia, tým menej toho vysaje, keďže sa na niektoré miesta skrátka nedostane. Je tak vhodné vyberať vysávače, ktoré majú výšku do 10 cm, ktorá zaručí, že budú môcť vysať aj inak nedostupné miesta.

Nakupujte len u overených predajcov

logo tpd.sk
logo alza.sk
hej.sk logo
logo okay.sk
Ing. Dávid Škola

Ing. Dávid Škola

Zakladateľ projektu. Venujem sa recenzií produktov už dlhší čas, vždy daný produkt sám vyskúšam, detailne preštudujem všetko o danom produkte a až potom napíšem recenziu. Mojím hlavným cieľom je vyriešiť zákazníkov problém a tak pristupujem aj k písaniu recenzií.