Najlepšie rýchlovarné kanvice TEST 2021 + Recenia a návod ako si vybrať kanvicu

Víťazi nášho testovania

Víťaz testu

5/5

Pre náročných

5/5

Zlatá stredná cesta

4.5/5

Porovnanie rýchlovarných kanvíc na základe testu 2021

De'Longhi KBOV 2001
KitchenAid 5KEK1522EOB
Gorenje K17CLI
Concept RK 4060
Xiaomi Mi Smart Kettle
Sencor SWK 1785BK
Electrolux EEWA7700
CATLER SP 8010
Objem
1,7 l
1,5 l
1,7 l
1,8 l
1,5 l
1,7 l
1,7 l
1,2 l
Príkon
2000 W
2400 W
1850 W
2200 W
1800 W
2200 W
2400 W
1400 W
Regulácia teploty
nie
áno
nie
áno
áno
nie
áno
áno
[su_button url="http://recenzovo.sk/kbov2001" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="http://recenzovo.sk/kitchenaid" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="http://recenzovo.sk/k17cli" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="http://recenzovo.sk/rk4060" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="http://recenzovo.sk/xiaomikettle" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="http://recenzovo.sk/1785bk" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="http://recenzovo.sk/eewa7700" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="http://recenzovo.sk/catlersp" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button]

RÝCHLOVARNÉ KANVICE - OBSAH ČLÁNKU

Recenzie najlepších rýchlovarných kanvíc pre rok 2021

Hľadáte rýchlovarnú kanvicu, no neviete podľa čoho si vybrať? Pozrime sa spolu na tie najlepšie kanvice na trhu, ktoré vás očaria nie len funkciami ale aj dizajnom. Momentálne si obľubu získali práve tie kanvice, ktoré zaujmú už na prvý pohľad svojím vzhľadom. Veľmi obľubeným sa stal „vintage“ vzhľad alebo kanvice s LED podsvietením. Pri výbere by ste si určite mali dať pozor na objem, materiál ale aj príkon rýchlovarnej kanvice. Zabúdať by ste nemali ani na filter, ovládanie či termoregulátor.

• Objem nádoby 1,7 l • Materiál : kov • Príkon 2000 W • napätie 240 V • Hmotnosť : 1,3 kg

Prvé, čo vás určite zaujme na tejto rýchlovarnej kanvici od De´Longhi je určite jej „vintage“ vzhľad. K dispozícii sú 3 stupne ochrany, svetelná kontrolka vypínača ako aj úložný priestor pre káble. Ide o rýchlovarnú kanvicu ocenenú titulom Produkt roka.

Vyberateľný filter napomôže v boji proti vodnému kameňu a protišmykové nožičky zabezpečia bezpečnosť pri používaní. Napätie je 240 V a frekvencia kanvice je 50 Hz. Rozmery sú 23 x 23 x 26,5 mm a váha je 1,3 kilogramu. Vyhotovená je v olivovo zelenej farbe, ktorá jej dodáva ten správny nádych histórie. Kanvica ponúka skvelý pomer kvality, ceny a funkčnosti vo svojej triede.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
5/5
orientačná cena : 62 €

• Objem nádoby 1,5 l • Materiál : kov/plast • Príkon 2400 W • LED indikátor

Jedinečné prevedenie kanvice umožňuje nastaviť teplotu od 50 až po 100°C. Táto funkcia je ideálna najmä pri varení čaju, kde si viete zvoliť požadovanú teplotu.

Je určite potrebné vyzdvihnúť kvalitné spracovanie ako aj dizajn tejto rýchlovarnej kanvice. Vo vnútri sa nachádza dvojitá stena, ktorá dlhšie udrží vodu teplú a taktiež znižuje hluk. Rozmery sú 21,8 x 26,3 x 21 cm a váha je 2,1 kilogramu. Farba prístroja je čierna a na kanvicu je až 3 ročná záruka.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
5/5
orientačná cena : 200 €

• Objem nádoby 1,7 l • Materiál : plast/kov • Príkon 1850 W • ukazovateľ hladiny vody • Hmotnosť : 1,6 kg

Farba „champagne“ dotvára celkový štýl a nežné prevedenie rýchlovarnej kanvice. Otočná základňa umožňuje otáčanie až o 360°. Má funkciu automatického vypnutia pri vare a ochranu proti prehriatiu.

Rozmery prístroja sú 23,5 x 29,5 x 22,2 cm a hmotnosť 1,6 kilogramu. Balenie obsahuje podstavec a príkon kanvice je 2200 W. Prístroj ukazuje hladinu vody a tak vždy viete, kedy je potrebné ju doplniť. Unikátne prevedenie, ktoré má nádych „vintage“ štýlu je veľmi príjemné a zaujme najmä nežnejšie pohlavie.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
4.5/5
orientačná cena : 62 €

• Objem nádoby 1,8 l • Materiál : sklo/nerez • Príkon : 1850-2200 W • 3-násobný bezpečnostný systém

Veľmi jedinečnou kanvicou svojho druhu je Concept RK-4060, ktorá má krásny moderný dizajn. Je priehľadná, takže vidíte, čo sa vo vnútri kanvice deje a tak sa vám postará aj o zábavu.

Navyše má farebné LED podsvietenie a postupne mení farbu. Taktiež si môžete zvoliť teploty od 60 do 100°C. Kanvicu otvoríte pomocou jednoduchého tlačidla a disponuje automatickým vypínaním. Jedinečná je práve tým, že voda sa môže zahrievať až po dobu 2 hodín a vy si tak môžete pribežne pripravovať rôzne nápoje.

 

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
4.5/5
orientačná cena : 30 €

• Objem nádoby 1,5 l • Materiál : antikorová • Príkon 1800 W • termoregulácia • Hmotnosť : 1,24 kg

Táto rýchlovarná kanvica vás určite zaujme svojím ovládaním cez mobilný telefón pomocou Bluetooth. Teplotu, ktorú si nastavíte udržiava až po dobu 12 hodín a vodu prevarí do 5 minút.

Patrí do radu „smart“ rýchlovarných kanvíc a obsahuje termostat STRIX pre dlhšiu životnosť. Veko má funkciu tlmeného otvorenia, čo spríjemňuje jej používanie. LED podsvietenie indikuje teplotu vody a nerezová oceľ sa postará o čistejšiu vodu.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
4/5
orientačná cena : 39 €

• Objem nádoby 1,7 l • Materiál : sklo • Príkon 2200 W • trvalý typ filtra

Táto kanvica značky Sencor obsahuje filter pre zachytenie nečistôt a usadenín. Sieťový kábel je možné uskladniť v podstavci.

Vnútorné LED osvetlenie dodáva kanvici pekný vzhľad. Je vhodná aj pre sluchovo postihnutých a obsahuje až dvojité bezpečnostné istenie. Výhodou je aj stredový 360° konektor, ktorý uľahčí používanie. Vzhľad je veľmi jedinečný a rýchlovarná kanvica je sklenená. Svetelné podsvietenie sa mení a indikuje stav prevádzky kanvice.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
3.5/5
orientačná cena : 15 €

• Objem nádoby 1,7 l • Materiál : kov • Príkon 2400 W • vyberateľný filter

Rýchlovarná kanvica Electrolux z rady 7000 na prvý pohľad zaujme svojím nerezovým prevedením. Na rukoväti sa nachádza regulácia teploty a kanvica je vybavená indikátorom teploty.

Nápomocným je aj tlačidlo pre udržanie teploty až po dobu 30 minút. Samozrejmosťou je ukazovateľ vodného stĺpca. Základňa sa otáča o 360° a dĺžka kábla je 0,75 metra. Farba kanvice je nerez, príkon je 2400 W a obsahuje vyberateľný filter, ktorý uľahčí používanie.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
4/5
orientačná cena : 49 €

• Objem nádoby 1,2 l • Materiál : kov/sklo • Príkon 1400 W • vyberateľný filter

Kanvica je vybavená funkciou termoregulácie a funkciou „Keep Warm“. Obsahuje nerezové luhovacie sitko a súčasťou balenia je aj sklenená nádoba „Glass Pot“ určená na prípravu jedál.

Pomocou tejto rýchlovarnej kanvice si tak nie len pripravíte váš obľúbený horúci nápoj ale aj uvaríte chutné jedlo. Potešia aj špeciálne programy na varené víno, jablkový cider alebo dokonca jogurt. Rozhodne je toto kanvica, ktorá predstavuje veľkú konkurenciu pre ostatné.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
4/5
orientačná cena : 120 €

Ako si vybrať rýchlovarnú kanvicu

Už sú preč tie časy, kedy sme si na sporáku varili vodu na čaj či kávu v kastróliku alebo v klasickej kanvičke, ktorú sme jednoducho postavili na platničku alebo horák. Dnes sú už rýchlovarné kanvice neoddeliteľnou súčasťou každej domácnosti a stali sa významným pomocníkom nejednej gazdinky.

Nielen, že výrazne ušetria čas pre uvarenie vody, ale skvele sa dájú využiť tiež pri samotnom procese varenia. Pokrm totiž môžete zaliať uvarenou vodou miesto studenej. Na trhu môžeme naraziť na nespočetné množstvo modelov, kedy každý z nich je niečím výnimočný, špecifický alebo charakteristický.

Páči sa vám žltá, modrá, zelená alebo napríklad červená farba, dávate prednosť sklu, kovu či radšej volíte klasický plast? Koľko členov má vaša domácnosť? Pre začiatok je dôležité si položiť niekoľko základných otázok, ktoré nám s výberom tej správnej rýchlovarnej kanvice môžu pomôcť. Na výber sú totiž mnohé designy, farebné varianty, rôzne objemy, funkcie atď.

Aké otázky ste si položili?

• Koľko vody budem najčastejšie variť?
• Pre koľko ľudí budem pripravovať čaj alebo kávu, prípadne rôzne pokrmy?
• Aký objem je pre mňa optimálny?
• Koľko sme ochotní do rýchlovarnej kanvice investovať?
• Ktoré vlastnosti by mala mať?
• Uprednostním nízku cenu pred kvalitou?

Typy rýchlovarných kanvíc

Plastové rýchlovarné kanvice

Jednoznačne jeden z najrozšírenejších druhov kanvíc, na ktorý narazíme v mnohých variantoch. Výhodou je veľké množstvo značiek, modelov i veľkostí. S ohľadom na nízku hmotnosť sú najideálnejšou voľbou pre seniorov, osoby so zníženými alebo zhoršenými pohybmi, ale aj pre staršie deti. Čo u týchto kanvíc vítajú zákazníci najviac, je nízka cena, za ktorú sa dajú zaobstarať, čo v mnohých prípadoch hrá pri výbere tú najväčšiu a najdôležitejšiu úlohu.

Na trhu majú najväčšie zastúpenie a tešia sa tak veľkej popularite. Sú charakteristické veľmi pestrou paletou farebného prevedenia i funkčného spracovania. Typické je pre nich sitko umiestnené v nalievacom otvore. Toto sitko bráni vodnému kameňu, aby sa v prípade, že sa oddelí od stien kanvice, dostal do zalievaného nápoja.

Výhody
Nevýhody

Nerezové rýchlovarné kanvice

Pri nerezových kanviviach je zásadná ľahká údržba, navyše pekný vzhľad sa drží za pomyselnú ruku s výberom funkcií i cenou. Kvalitné spracovanie je u tohto typu rýchlovarných kanvíc základ, navyše nerezu nerobia problém ani extrémne teploty, hravo si s nimi poradí. Je zdravotne nezávadný, perfektne sa udržuje a môžeme ho kúpiť v mnohých farebných variantoch, objemu, ale aj príkonu.

Čo model, to iné funkcie a to aj také, ktoré predtým bývali nedostupné a dnes už patria k štandardnej výbave. Skvelou vychytávkou je potrebné poistka veka, tá zamedzuje jeho otvorení, keď náhodou kanvicu nakloníme alebo sa nám nečakane prevrhne.

Výhody
Nevýhody

Sklenené rýchlovarné kanvice

Kanvice zo skla sú príjemným osviežením každej kuchyne a ich dizajn dokonale ozdobí aj tú najnudnejšiu domácnosť. Bohužiaľ krásny vzhľad nám bude skôr prirábať viac práce, pretože nás čaká pravidelná a dosť častá likvidácia vodného kameňa.

Najviac obľúbené sú rýchlovarné kanvice s farebným podsvietením, zvlášť zaujímavé sú tie, ktoré menia farbu v priebehu varenia podľa aktuálnej teploty vody. Strážiť si u nich musíme tvar madlá / držadlá, aby bolo ergonomicky čo najdokonalejšie a skvele padlo do ruky. Malo by byť ošetrené protišmykovým materiálom, ten zabráni tomu, aby nám kanvica kĺzala z ruky.

Výhody
Nevýhody

Keramické rýchlovarné kanvice

Jeden z najmenej používaných typov rýchlovarných kanvíc, ktoré zaujmú svojou originalitou – sú keramické rýchlovarné kanvice. Čo je na nich charakteristické je fakt, že uvarená voda je vriaca ešte niekoľko minút po dovarení. Keramické kanvice sú veľmi podarené a hodia sa do akejkoľvek domácnosti.

O keramike je známe, že je veľmi odolná, zdravotne úplne nezávadná a hlavne perfektne izoluje. Vďaka tomu voda vydrží horúca ešte veľmi dlho potom, čo sa dovarí. U väčšiny modelov býva vykurovacia špirála skrytá.

Výhody
Nevýhody

Objem a veľkosť

Dá sa povedať, že toto je zásadný a najdôležitejší parameter, ktorý musíme vyriešiť ako prvý, než sa vôbec pre nejakú kanvicu rozhodneme. Musíme sa sami seba opýtať, ako často budeme v kanvici variť, pre koľko osôb a kam ju vlastne chceme zaobstarať.

Je to kanvica, ktorá sa postaví v kuchyni na kuchynskú linku a bude slúžiť čisto pre domáce účely, teda variť od rána do večera vodu na čaj, kávu aj na varenie, avšak dá sa využiť aj v pracovných kuchynkách.

Chystáme sa variť vodu len pre seba alebo pre viac ľudí naraz? Od toho sa odvíja potrebný objem kanvice aj jej veľkosť. Ak hľadáme kanvicu, v ktorej si chceme uvariť vodu pre seba na kávu či šálku čaju, tak si vystačíme s minimálnym objemom od 0,5 litra.

Lenže ako už to tak býva, nikdy to nevyjde tak, že by nebolo potreba uvariť viac vody. Predsa len môže prísť návšteva alebo si chceme zaliať pokrm atď. Už len z toho dôvodu je lepšie siahnuť po väčšej kanvici.

Pokiaľ je nám známe, tak zatiaľ najväčší objem, ktorý môžeme na trhu zohnať je až 3 litre, čo už je poriadne veľa. Model o tomto objeme je ideálnou voľbou do stredne veľkých firiem, kde je potreba uvariť niekoľko šálok kávy či čaju naraz.

Čo sa týka kanvice do bežnej domácnosti, tak tam sa objem líši podľa počtu obyvateľov. Dvojčlenná aj viacčlenná domácnosť využije objem od 1,2 litra vyššie. Pre štvorčlennú rodinu sa najlepšie hodí minimálny objem 1,7 l a väčšie.

Nezabudnite tiež zohľadniť priestor, ktorý môžete novej rýchlovarnej kanvici vymedziť. Žiadna obria kanvica sa vám nezmestí do miniatúrnej kuchyne, a naopak vo veľkej kuchyni bude malá kanvica vyzerať rovnako čudne.

Okrem priestoru na linke, potrebujeme tiež zdroj energie, teda zásuvku, tým pádom musí vymedzený priestor byť v jej blízkosti, pretože jej zapojenie nehodláme riešiť cez predlžovací kábel,.

V závislosti na tom, koľko jej môžeme dopriať miesta, kde bude umiestnená, ako často ju počas jedného dňa použijeme, koľko osôb ju na ohrev vody vlastne využije, sa potom odvodí tá správna veľkosť.

Príkon

Pri rýchlovarnej kanvici je dôležitým parametrom jej príkon. To je údaj, na ktorý by sa nemalo pri výbere nového prístroja tohto typu zabúdať. Ostatne na základe príkonu je udávaná doba, za ktorú dokáže voda prísť k varu. Zo všeobecného a hlavne logického hľadiska je jasné, že čím je príkon vyšší, tým rýchlejšie bude voda uvarená / ohriata.

U rýchlovarnej kanvici, ktorá má objem aspoň 1 liter, by nemal byť príkon nižší ako 1 500 W, to je optimálna hodnota pre rýchle uvarenie daného množstva vody. Samozrejme, že u kanvici, ktorej objem je minimálne 1,7 litra, by sa mal príkon pohybovať už v trochu vyšších sférach, ideálne v rozmedzí 2 000 až 2 400 W. Bez ohľadu na to, či hľadáme kanvice v internetových obchodoch alebo zájdeme do kamennej predajne, naraziť môžeme na rýchlovarné kanvice s príkonom od 800 do 3 000 W.

Najčastejšie narazíme na príkon 2 200 W. To je taký ten priemer či ak chcete, zlatá stredná cesta. Dĺžka ohrevu je ovplyvnená aj samotným umiestnením špirály, ktorá môže byť viditeľná alebo skrytá, pričom obe majú svoje klady a zápory.

U skrytej špirály je dobré, že sa na nej neusadzuje vodný kameň, lenže ohrev trvá o mnoho dlhšie. Oproti tomu viditeľná špirála je zárukou rýchleho ohrevu vody, lenže zasa musíme počítať s usadzovaním vodného kameňa.

Bezpečnosť

Zásady bezpečnosti sú prioritou a to u akéhokoľvek spotrebiča, rýchlovarné kanvice nevynímajúc. Väčšina kanvíc, ktoré sa v súčasnosti vyskytujú na trhu, disponujú rôznymi ochrannými prvkami, ktoré uľahčujú ich používanie.

Najdôležitejším je jednoznačne automatické vypnutie, akonáhle voda vo vnútri kanvice dosiahne bod varu. O vypnutie sa postará bezpečnostná poistka zabudovaná vo vnútri kanvice. Práve táto funkcia je u rýchlovarných kanvíc základným kameňom.

K bezpečnostným prvkom patrí aj poistka, vďaka ktorej sa kanvica automaticky vypne, pokiaľ ju náhodou zdvihneme zo základne v priebehu varu. Skvelou vychytávkou je poistka zabraňujúca zapnutiu kanvice v ktorej nie je voda. Jedná sa o poistku proti prehriatiu kanvice, čo je veľmi praktické.

Ak sa rozhodujete medzi niekoľkými modelmi, potom v otázke bezpečnosti siahnite po takej kanvici, ktorá má ochranu proti obareniu v podobe tlačidla pre otvorenie veka. To sa hodí najmä vo chvíli, keď potrebujete uvariť niekoľko kanvíc vody za sebou. Manuálne otváranie veka môže znamenať riziko obarenia a to nechceme.

Posledný a nemenej dôležitý bezpečnostný prvok je rozhodne stabilita samotnej kanvice. Základňa by mala byť pevná, pokiaľ možno otočná o 360 °, aby sa mohla kanvica nasadiť z akéhokoľvek smeru a pevne držala na základni.

Len správne a hlavne stabilne usadená kanvica nehrozí kývaním a tým tiež bráni rozlievaniu vody, prípadnému obareniu a v najhoršom prípade aj skratu kanvice, ak by voda zatiekla do základne. Nie je na škodu sa zamerať na bezdrôtové kanvica, ktorých nájdeme na trhu veľa a pri ktorých najväčšou výhodou je ich úplná mobilita.

Materiál

Keď už máme vyriešenú otázku bezpečnosti, prichádza k slovu materiál. To je vcelku podstatný faktor, na ktorý musíme myslieť ešte predtým, než si nejakú kanvicu vyberieme. Klasický plast sa v našich domácnostiach vyskytuje asi najčastejšie.

Rýchlovarné kanvice z tohto typu materiálu sú vo väčšine prípadov lacné, kúpime ich v rôznych farebných variantoch, a keď náhodou doslúži, tak nás toľko nebolí, že ju vyhodíme a nahradíme ďalším novým modelom.

Nevýhodou niektorých plastových kanvíc je, že z nich po ohriatí cítiť nepríliš pekne voňajúci zápach plastu, ktorý je schopný prehlušiť vôňu i chuť nápoja alebo pokojne úplne pokaziť pokrm. Ak vám nič z toho nevadí, pokojne si plastovú kanvicu kúpte, pretože je to skutočne jedna z najlacnejších variantov.

Výrobcovia síce radia, aby sa v novo zakúpenej kanvici predtým než dôjde k prvému použitie na zaliatie nejakého nápoja, najprv prevarili niekoľkokrát vodu, ktorá sa vždy po uvarení vyleje, a až potom sa kanvica dala do používania. Bohužiaľ sa stáva, že niekedy ani niekoľkýkrát po prevarení vody to nepomôže a v kanvici sa zápach plastu vyskytne aj tak.

Ak si zakladáme na dokonalej image kuchyne, budeme chcieť, aby materiál. z ktorého je kanvica vyrobená, zapadol do celkového vzhľadu domácnosti. K tomu sa skvele hodí rýchlovarná kanvica vyrobené z nerezu skla, alebo z kovu. Čo sa týka nerezu, ten je pre kuchynské spotrebiče veľmi obľúbený a na výrobu sa používa naozaj často.

Nerez pozdvihne aj tú sebenudnějšiu kuchyňu, podobne je na tom aj sklo, ktoré je skutočnou dizajnovú záležitosťou. Sklo skrátka zaujme, a akonáhle sa ešte skombinuje s kovom, je to dokonalosť sama a rozhodne svojho nového majiteľa nadchne. U nerezu to máme jednoduché aj s údržbou, ale u sklenenej kanvice zase lepšie vidíme, koľko vody je vo vnútri.

Ešte sú aj keramické kanvice, tie väčšinou vyhľadávajú milovníci klasických tvarov a retro štýlu. K tomu ešte originálny porcelánový vzor a uvidíte, ako vám takú kanvicu bude každý závidieť. Faktom je, že nech už sú vlastnosti jednotlivých materiálov akékoľvek, k najpredávanejším stále patria plastové rýchlovarné kanvice, ktoré sú dostupné pre každého vďaka nízkej obstarávacej cene.

To ale neznamená, že by sa ostatné kanvice nepredávali. Práve naopak, veľa frčia nerezové a kombinácie nerezu so sklom. Sklenené si postupne získavajú svojich fanúšikov, ale zase musí ponúknuť aj nejaké tie funkcie či zabezpečenia, nielen materiál. Keramika si ale tiež zaslúži pozornosť, pretože perfektne izoluje hluk, čo je tiež dôvod, prečo sa radí medzi najviac tiché kanvice.

Keď to zhrnieme, tak najhygienickejším materiálom je jednoznačne sklo, ktoré skvele vyzerá a vyniká podsvietením, nevýhodou je ale horšia údržba. Pokiaľ ide o nerez, ten sa ľahko čistí, má vynikajúcu odolnosť, ale zase ho zaobstaráme za vyššiu cenu.

V prípade keramiky poteší luxusný dizajn a prvotriedne izolačné vlastnosti, ale musíme počítať s tým, že keramická kanvice je drahá a hlavne ťažká. Plastové kanvice sú síce lacné a jednoduché, ale zase s dizajnom to nie je žiadna sláva, navyše je to z hľadiska hygieny najhoršie materiál.

Funkcie

Každý moderný spotrebič dostane do výbavy nejakú tú funkciu a to isté platí aj u rýchlovarných kanvíc. Jednoznačne najužitočnejšiou funkciou je upozornenie na to, že je kanvica v chode a pripravuje sa k varu. Pre tieto účely bývajú kanvice vybavené podsvietenou diódou, ktorá sa rozsvieti vo chvíli, kedy je kanvica uvedená do činnosti.

Hoci je rýchlovarná kanvica pomerne jednoduchý spotrebič, prídavné funkcie sa vždy hodia. Pomerne žiadaná je možnosť termoregulácie, teda nastavenie požadovanej teploty vody. To umožňujú napríklad kanvice značky Concept, kde je možné regulovať teplotu v rozmedzí od 60 ° C do 100 ° C. Táto vychytávka je dobrá v tom, že si bez problémov zvolíme teplotu v závislosti od typu nápoja, ktorý aktuálne chystáme.

Ďalšou zaujímavou funkciou je automatické vypnutie po dosiahnutí určitej teploty. Chýbať by nemal ani vodoznak / ukazovateľ hladiny vody, ktorý nám ukáže, koľko vody sme už do kanvice naliali, prípadne aké množstvo v nej ešte zostalo po zaliatí nápoja. Dôležitú úlohu hrá tiež filter zachytávajúci vodný kameň a rôzne usadeniny. Ideálne je, ak je taký filter vyberateľný a dá sa opláchnuť.

Samozrejmosťou by mala byť tiež otočná základňa, ktorá umožňuje umiestnenie kanvice z akéhokoľvek smeru a uľahčuje tak manipuláciu. Medzi zásadné funkcie patrí aj poistka proti prehriatiu. U niektorých kanvíc je dokonca rôznofarebné podsvietenie, ktoré sa mení podľa toho, aké teploty aktuálne voda v kanvici dosahuje.

V súčasnosti veľmi frčí obľúbená funkcia Keep Warm, tá udržuje trvalú teplotu vody treba aj dve hodiny po jej dovarení. Akonáhle totiž teplota vody klesne, kanvica sa automaticky spustí a vodu znova ohreje.

Ovládanie

S ovládaním to zase tak zložité nie je, pretože na kanvici je tlačidlo, ktoré sa zatlačí, aby kanvica začala variť alebo páčka, u ktorej jednoducho zmeníme polohu a to uvedie kanvicu do činnosti a následne potom vodu do varu.

K ďalším ovládacím prvkom patrí tlačidlo umiestnené na veku kanvice, slúžiace na jeho otvorenie, aby nedochádzalo k obareniu prstov. Niektoré kanvice disponujú ešte regulátorom teploty, vďaka ktorému si zvolíme potrebnú teplotu vody podľa toho, aký nápoj aktuálne chystáme.

Dizajn

Zo všeobecného hľadiska ide dizajn ruka v ruke s typom materiálu, z ktorého je rýchlovarná kanvica vyrobená. Celkový vzhľad kanvice záleží len na vás. Najlepšie je, keď sa kanvica zladí s materiálom ostatných kuchynských spotrebičov a tým aj ich dizajnom. 

Každý výrobca preferuje svoj osobitý štýl, ktorý prenáša aj na svoje výrobky. Naraziť tak môžeme na klasicky tvarované rýchlovarné kanvice, tiež môžu byť v retro štýle, kedy majú tvar ako kanvička, ktorá sa dáva na sporák. Okrem klasického dizajnu teraz veľa letia tzv. Vintage štýly.

Rýchlovarné kanvice sa rok od roku menia, najmä čo sa veľkosti týka, zatiaľ čo v skorších dobách sa dala zaobstarať väčšinou podlhovastá a vysoká kanvica, dnes sú skôr nízke a viac do šírky. Tento tvar je skvelý v tom, že sa dá lepšie využiť aj rozložiť teplo zo dna od výhrevného telieska.

Vedľa rôznorodých tvarov, sa predávajú aj rôzne farby, od zlatej, cez červenú a žltú, až k sivej, čiernej alebo napríklad modrej. Ak si potrpíte na naozaj podarené dizajnérske kúsky, musíme počítať s tým, že si u takých modelov budeme musieť predsa len priplatiť a potom nová rýchlovarná kanvica rozhodne nebude stáť treba 10 €, ale napríklad 60 €.

Filtre

U väčšiny rýchlovarných kanvíc narazíme na odnímateľné filtre. To znamená, že vo chvíli, keď nalievame vodu do hrnčeka, pohára či trebárs hrnca, sa voda prelieva cez tento filter, ktorý bráni tomu, aby sa do nápoja dostala nejaká nečistota alebo kúsok vodného kameňa. Zamedzí sa tak znehodnoteniu nápoja. Filtre sa dajú bez problémov vybrať a opláchnuť / očistiť, čo značne uľahčuje údržbu kanvice.

Cena

Podobne ako je tomu aj s iným kuchynskými spotrebičmi, aj tu nás zaujíma predovšetkým cena. Tá je často tým najdôležitejším faktorom, ku ktorému pri výbere novej rýchlovarnej kanvice prihliadame. Kúpa kanvice síce nie je až tak zdrvujúca finančná záležitosť, ale napriek tomu sa takmer každý spotrebiteľ zaujíma hlavne o to, koľko ho kanvice bude stáť.

Cenové rozmedzie je veľmi slušné, takže sa nemusíme báť, že si nebudeme mať v čom uvariť kávu, pretože tých variantov je naozaj nespočetné množstvo. Zo všeobecného hľadiska sa ceny rýchlovarných kanvíc pohybujú v rozmedzí cca od 15 € až po niekoľko desiatok eur.

Niekoľkokrát medializované plastové kanvice kúpime pokojne od 15 €, ale musíme počítať s tým, že s príkonom to nebude žiadna sláva, ten je v tomto prípade veľmi nízky. Kanvice v tejto cenovej relácii sa kupujú do malých kuchýň, garsónok, kancelárií alebo tiež do kuchyniek v obytných vozoch.

Práve u rýchlovarnej kanvice by sa šetriť nemalo a určite by sa mal zákazník zamerať na drahšie kúsky, ideálne od 30€  nahor. Dokonca aj plastové kanvice, ktoré sú za vyššiu cenu, vedia oslniť svojou kvalitou. Uvítame hlavne lepší príkon a tiež vyššiu kvalitu materiálov, z ktorých sú tieto kanvice vyrobené.

Do 15 €

Do tejto kategórie patria menšie kanvice, ktoré majú objem maximálne do 1,8 litra a príkon pod 2 000 W. Takmer vo väčšine prípadov sa jedná o plastové rýchlovarné kanvice. Po tých siahnú tí spotrebitelia, ktorí si na kanvicu nekladú žiadne veľké nároky, ale naopak sú skromní a vystačí si s tým, že im kanvice ohreje vodu. Príliš kvalitné rýchlovarné kanvice v tejto kategórii nehľadajte.

Od 15 € do 30 €

To už je o niečo lepšia skupina kanvíc, lebo príkon už sa pohybuje od 2 000 W a dokonca aj veľkosť / objem kanvice sa zväčšil. Z lacného plastu sa prechádza na nerez, prípadne sa jedná o kanvicu, na ktorých nájdeme kombináciu oboch týchto materiálov. Je to tak povediac zlatá stredná cesta v kategórii rýchlovarných kanvíc, kedy síce potrebujeme kvalitný produkt, ale zase si nemôžeme dovoliť investovať moc finančných prostriedkov a držíme sa pri zemi.

Od 30 € a viac

Táto cenová kategória zahŕňa všetky zostávajúce rýchlovarné kanvice, a to ako sklenené, nerezové, tak keramické a kovové, ktorých príkon sa pohybuje od 2 200 W vyššie. Nájdeme medzi nimi tiež kanvice bezdrôtové, s termoreguláciou a samozrejme ukazovateľom hladiny vody.

Zaobstarať je možné naozajstné skvosty najmä pokiaľ ide o dizajn samotnej kanvice. Vyberie si tu naozaj každý užívateľ / spotrebiteľ a to aj tí najnáročnejší. Môžeme si byť istí, že tieto kanvice sú vysoko kvalitné a budú nám dopriavať naše obľúbené nápoje po naozaj dlhú dobu. Stačí sa o ne len správne starať.

Ďalšie funkcie/parametre

Funkcia sme si v priebehu tohto malého manuálu síce predstavovali podrobne, ale niektoré sme vynechali, tak pre istotu ešte stručná rekapitulácia.

• Pre jednoduchšiu manipuláciu uvítate otočnú základňu o 360 °, takže možno kanvicu umiestniť späť akýmkoľvek smerom a vždy sa pevne usadí na to správne miesto.
• Systém Anti-Drip uľahčuje nalievanie.
• Vodoznak, odmerka alebo tiež ukazovateľ vodnej hladiny môže byť obojstranný, čo maximálne uľahčuje doplňovanie vody do kanvice a umožňuje bezproblémovú hladinu vody v kanvici. Je to praktické najmä pre ľavákov, ktorí u klasických jednostranných vodoznakov musia kanvicu zbytočne otáčať, aby skontrolovali množstvo vody.
• Bezpečnostná ochrana proti zapnutiu prázdnej kanvice, ktorá sa ihneď sama vypne, bráni jej poškodeniu.
• Regulácia teploty vody zas ponúka možnosť nastaviť si teplotu presne podľa požiadaviek aktuálne pripravovaného nápoja.
• Pevný filter sa oproti tomu odnímateľnému horšie čistí, ale tiež slúži na zachytenie vápenatých usadenín a vodného kameňa, i rôznych nečistôt, ktoré sa môžu počas nalievaní uvarenej vody objaviť.
• Čajníky sú doplnkovou funkciou u špeciálnych rýchlovarných kanvíc určených na čaj, ktoré majú vo výbave sito na čaj a funkciu nastavenia teploty, lebo čaju nerobí dobre teplota, ktorá presahuje 100 ° C.
• Navijak na elektrický kábel ukryje jeho príliš dlhé varianty a bezpečne ho ukryje pod základňou kanvice.
• Displej nám hlási zvolenú teplotu alebo tiež dobu ohrevu.
• Svetelné efekty sú sprevádzané tými zvukovými a často pri nich kanvica mení farbu podľa aktuálnej teploty alebo je podsvietená určitou farbou.

Vodný kameň

Každý spotrebič, ktorý prichádza do styku s vodou, trpí rovnakým problémom a to usadzovaním vodného kameňa. Ten dokáže spôsobiť značné problémy a niekedy dokonca aj poškodiť spotrebič, pokiaľ dlhšiu dobu neriešime jeho odstránenie.

Množstvo kameňa, ktorý sa usadí, závisí predovšetkým na tom, akú tvrdú vodu doma máme. U rýchlovarnej kanvice sa rýchlosť usadzovania odvíja od umiestnenia vykurovacieho telesa. Ak je totiž skryté, kameň sa usadzuje oveľa pomalšie ako u špirály, ktorá nie je ukrytá.

Existuje niekoľko dôvodov prečo odvápňovať, teda odstraňovať vodný kameň, tým zásadným je zníženie efektivity ohrevu vody, to v praxi znamená, že čím viac vodného kameňa sa v kanvici usadí, tým dlhšie sa voda hreje a samotný výkon ohrevu sa znižuje, čo zbytočne zvyšuje spotrebu elektrickej energie.

Vodný kameň takisto zvyšuje riziko prehrievania prístroja, čo má potom za následok jeho poškodenie či celkovému znehodnoteniu. Nežiaduce je tiež odlupovanie kúskov vodného kameňa. Tieto čiastočky sa potom vyplavia do vody a môžu sa dostať aj do nápoja, pokiaľ nie je filter či skôr sitko v hubicu dostatočne jemné, aby ich neprepustilo.

Bohužiaľ ani rýchlovarnej kanvici sa nevyhýbajú baktérie, ktorým sa práve najlepšie darí v usadeninách. Pravdou je, že ich síce zneškodníte vo chvíli, keď prejde obsah kanvice varom, ale bohužiaľ sa z nich môžu uvoľniť prostredníctvom ich metabolizmu toxické látky a tie nanešťastie vo vode zostávajú a ani horúca voda s nimi nič neurobí.

Ako efektívne a účinne vyčistiť rýchlovarnú kanvicu

Nie je nič horšie, než rýchlovarná kanvica, ktorá je zanesená vodným kameňom. Nielen, že to nevyzerá pekne, ale ešte to môže ohroziť naše zdravie. Väčšina ľudí má vo zvyku, že po dovarení a rozliatí potrebného množstva vody ponechá zvyšok v kanvici a vráti späť na základňu.

To bohužiaľ nie je moc dobrý nápad, pretože kameň sa potom usádza oveľa rýchlejšie a kanvicu treba čistiť častejšie. Tvorbu vodného kameňa urýchľuje tiež tvrdá voda. Vďaka vrstve vodného kameňa sa predlžuje doba, ktorú potrebujeme na ohriatie vody, navyše môže dôjsť k prehriatiu spotrebiča, v horšom prípade k nevratnému poškodeniu.

Takáto kanvice je potom zrelá na vyhodenie. Rozhodne nikdy vodný kameň neskúšajte zoškrabať, ľahko by tak mohlo dôjsť k znehodnoteniu povrchu kanvice a bude zničená. Vždy existuje spôsob, ako vodný kameň eliminovať.

Odvápňovač

To je väčšinou najčastejšia voľba mnohých užívateľov kanvíc, pretože sa dá zohnať v každej drogérii aj predajni s elektrospotrebičmi. Zaobstarať ho môžeme buď vo forme tabliet alebo ako klasický tekutý prípravok. Použitie je jednoduché v tom, že každý jednotlivý prípravok má presný návod uvedený na obale, respektíve na zadnej strane.

Odvápňovač obsahuje špecifické chemické látky, ktoré rýchlo a spoľahlivo odstránia nežiadúci vodný kameň, čím zase kanvica získa ten správny lesk. Lenže takéto prípravky veľa ľudí odsudzuje práve kvôli chemickému zloženiu a volia radšej taký spôsob odstránenia kameňa, ktorý je oveľa šetrnejší a dá sa k nemu využiť to, čo ponúka domácnosť v podobe tzv. babských rád.

Stavte na ocot

Pokiaľ ide o ocot, to je úplná klasika, pretože má univerzálne použitie a hlavne ho máme doma v podstate všetci. Kúzlo octovej očisty spočíva v tom, že vezmeme zhruba 200 až 250 ml kuchynského octu, nalejeme do kanvice, prisypeme 1 kopcovitú lyžičku soli, dolejeme vodou tak, aby končila cca 2 cm pod maximálnou ryskou, a dáme vyvariť.

Vodný kameň by sa mal uvoľniť a odplaviť pri vyliatí octovej vody z kanvice. Ak by to na prvýkrát nepomohlo, je dobré tiež nechať ocot v kanvici do druhého dňa, ale v takom prípade dajte octu len trochu a dolejte do polovice vodou.

Ocot má pár nevýhod a prvou  je fakt, že je dosť silne cítiť, takže je potom potrebné kanvicu niekoľkokrát vyvariť čistou vodou a vypláchnuť, než bude zase pripravená na použitie.

Ďalšia nevýhoda, pred ktorou dokonca varujú aj odborníci, je v tom, že je ocot značne agresívny, takže občas môže dôjsť aj k poškodeniu antikorózneho povrchu vykurovacieho telesa.

Kyselina citrónová je priateľ

V tomto prípade je to rýchle a úplne jednoduché. Do kanvice nalejeme vodu až po maximálnu rysku, prisypeme 1 kopcovitú lyžicu kyseliny citrónovej a necháme prevariť a odstavíme. Roztok s kyselinou necháme po prevarení pôsobiť 60 minút.

Potom obsah kanvice vylejeme, vypláchneme a znovu naplníme tentoraz už čistou vodou a necháme opäť prevariť a opakovane vylejeme. Ak chcete mať istotu, že je kanvica skutočne čistá, pokojne čistú vodu uvarte viackrát, to už je na vás.

Coca Cola nie je len nápoj

Pre tých z vás, ktorí nedôverujú octu alebo neznášajú jeho charakteristický zápach, prichádza k slovu cola. U tej je použitie jednoduché, pretože ju len nalejeme do kanvice, zaklopíme a necháme pôsobiť do druhého dňa. Nasledujúci deň stačí vyliať, vypláchnuť, prevariť jednu kanvicu vody a rýchlovarná kanvica je čistá, bez vodného kameňa a pripravená na opätovné použitie.

Základné otázky a odpovede pri výbere kanvice

1. Na čo prvé by sme sa mali pozrieť pri výbere rýchlovarnej kanvice?

Určite by som si najprv ujasnila aký objem kanvice potrebujete. Taktiež nezabúdajte na to, čo budete pomocou nej pripravovať. Ak preferujete prípravu čajov, sú na to určené špeciálne kanvice, kde si viete nastaviť presnú teplotu.

2. Aké funkcie môže mať kanvica?

Keďže sa vývoj posúva už aj v tejto oblasti určite je vychytávkou „smart“ ovládanie, napríklad pomocou aplikácie. Ďalej je zaujímavou aj funkcia Keep Warm alebo špeciálne programy na prípravu konkrétnych nápojov.

3. Môžem si pomocou kanvice pripraviť aj jedlo?

Samozrejme, že áno! Už ani to nie je nič nereálne a vy si viete pripraviť jednoduché jedlá veľmi pohodlne. Ak viete, že pomocou kanvice chcete pripravovať aj jedlo určite si nechajte poradiť v predajni. Kanvica by mala byť v tomto prípade vybavená funkciou
Keep Warm.

4. Oplatí sa investovať do rýchlovarnej kanvice?

Momentálne, už čoraz viac počúvame o ekologickom prístupe k životu. Výnimkou to nie je ani tu. Ak investujete kanvica vám môže vydržať aj 10 rokov. Dávajte si ale pozor aby ste nezaplatili veľa, no nedostali za to kvalitný výrobok. Množstvo značiek už prichádza aj s dlhšou záručnou dobou. Pozorne si prezrite materiál výrobku a tak ľahko zistíte, či je kvalitný alebo nie.

Pár slov na záver

Či už si vyberiete kanvicu len na príležitostnú prípravu nápojov alebo na pravidelné používanie, vždy si porovnajte pomer ceny a kvality. Niekto preferuje dizajnové vychytávky, inému zas záleží len na kvalite prístroja. Vždy si dajte pozor na výkon kanvice ako aj na materiál z ktorého je zhotovená. Pred výberom si dobre premyslite a pokojne aj zapíšte vaše požiadavky, ktoré by mala spĺňať. Budete tak mať istotu, že sa rozhodnete dobre a nenecháte sa presvedčiť na niečo, čo nechcete. Prajem vám príjemný nákup a dlhé využívanie vašej novej rýchlovarnej kanvice.

Ing. Dávid Škola

Ing. Dávid Škola

Zakladateľ projektu. Venujem sa recenzií produktov už dlhší čas, vždy daný produkt sám vyskúšam, detailne preštudujem všetko o danom produkte a až potom napíšem recenziu. Mojím hlavným cieľom je vyriešiť zákazníkov problém a tak pristupujem aj k písaniu recenzií.