Najlepšie sendvičovače / toustovače 2021 + Kompletný návod ako si vybrať toustovač

Víťazi nášho testovania

Víťaz testu

5/5

Pre náročných

5/5

Zlatá stredná cesta

4.5/5

Najlepšie toustovače na základe porovnávacieho testu 2021

Tefal SM 155233
Tefal SW 342 D38
Eta Sorento 3151
Sencor SSM 9300
Tefal SW341D12
Philips HD 2392
Tefal SM193D34
[su_button url="http://recenzovo.sk/sm155" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="http://recenzovo.sk/sw342" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="http://recenzovo.sk/sorento3151" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="http://recenzovo.sk/ssm9300" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="http://recenzovo.sk/sw341d12" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="https://recenzovo.sk/philipshd2392" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="http://recenzovo.sk/sm193d34" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button]

Sendvičovače, nazývané aj toustovače, sú dobrým pomocníkom, ako si pripraviť jednoduché, rýchle a tiež teplé jedlo podľa vlastnej chuti. Mali by mať miesto v každej domácnosti, pretože nestoja veľa peňazí a vzhľadom k svojej kompaktnej veľkosti sa hravo zmestia do každej kuchyne. Aj ich používanie je hračkou. Stačí zapojiť do zásuvky, nechať nahriať a začať s prípravou toastov.

Sendvičovače dnes vyrába celý rad značiek v rôznych prevedeniach. Rozdiely sú v materiáloch, funkciách a možnostiach využitia, rovnako ako v takom detaile, ako je tvar toastov, funkcia, alebo jednoduchosť údržby. Rozhodli sme sa uľahčiť vám rozhodovanie a vybrali sme tie najlepšie sendvičovače/toustovače na trhu.

Recenzie toustovačov

• príkon 700 W • antikorové prevednie • možnosť uzamknutia • nepriľnavý povrch

Sendvičovač Tefal SM 155233 označovaný aj ako Tefal SM 1552 patrí tiež do kategórie lacnejších prístrojov na prípravu sendvičov. S príkonom 700 W dokáže rýchlo pripraviť dva sendviče a predtým sa nahriať na správnu teplotu, ktorú indikuje svetelná kontrolka.

Povrch platne na pečenie je nepriľnavý a ľahko umývateľný, nehrozí ani poškriabanie pri správnej manipulácii. V antikorovom prevedení sa naozaj hodí do každej kuchyne a je ľahko skladovateľný. Disponuje tiež priestorom na navinutie prívodného kábla a bezpečnostným zámkom. Okrem toho má izolovanú rukoväť.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
5/5
orientačná cena : 23 €

• chrómové prevedenie • hmotnosť 2,7 kg • príkon 700 W • 3 vymeniteľné plochy na pečenie 

Sendvičovač/Toustovač Tefal Snack Time SW 342 D38 patrí medzi drahšie prístroje na prípravu tzv. „snackov“ v podobe sendvičov, vaflí, toastov alebo panini. Tento multifunkčný sendvičovač disponuje tromi vymeniteľnými plochami na pečenie pokrmov, ktoré majú nepriľnavý povrch a dá sa jednoducho vyčistiť aj v umývačke riadu.

Použitie je veľmi jednoduché, pretože si sám nastavuje automaticky teplotu a jeho prevádzku signalizujú svetelné kontrolky. Bezpečnosť je na prvom mieste a aj tento typ sendvičovača obsahuje bezpečnostný zámok a tiež izolovanú rukoväť. Veľkou výhodou a prednosťou tohto prístroja je aj vypínač.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
5/5
orientačná cena : 63 €

• príkon 900 W • 4 vymeniteľné plochy na pečenie • rozmery 29,4 x 25,4 x 11,5 cm • hmotnosť 3,7 kg  

Tento sendvičovač patrí do TOP produktov v tejto kategórii, pretože cena zodpovedá jeho kvalite. Je postavený na protišmykových nožičkách a je vyrobený z moderného tvrdého plastu s nerezovými prvkami v čiernej farbe. So svojou hmotnosťou 3,7 kg je ľahko skladovateľný aj vo zvislej polohe.

Eta Sorento 3151 je multifunkčný prístroj, ktorý disponuje až štyrmi vymeniteľnými nepriľnavými plochami na pečenie napríklad trojuholníkových sendvičov, lastúrovových sendvičov, vaflí, ale aj na grilovanie. Je možné na ňom pripravovať aj panini, hrianky alebo grilovať mäso.

Používanie tohto sendvičovača je veľmi jednoduché, pretože jeho prevádzku signalizuje zelená a červená kontrolka. Nemusíte sa obávať jeho používania, pretože obsahuje aj ochrannú tepelnú poistku.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
4.5/5
orientačná cena : 55 €

• hmotnosť 1,45 kg • príkon 700 W •  3 vymeniteľné plochy na pečenie • rozmery 23 x 23 x 9,5 (d x š x v)

Sendvičovač Sencor SSM 9300 je jedným z TOP najlacnejších sendvičovačov na slovenskom trhu. Na prvý pohľad ide o veľmi jednoduchý prístroj, ktorý dokáže pripraviť 4 kusy sendviču za 2 – 3 minúty. Tento multifunkčný sendvičovač disponuje príkonom 700 W, vďaka ktorému sa rýchlo zohreje na prípravu sendviča. Okrem toho sa teplota automaticky reguluje a zelená a červená kontrolka signalizujú prevádzku prístroja.

Tento multifunkčný sendvičovač obsahuje tri vymeniteľné plochy na prípravu sendvičov, toustov, vaflí alebo mäsa. Tieto plochy sú nepriľnavé a príprava jedla je veľmi rýchla a jednoduchá. Taktiež čistenie týchto plôch je jednoduché a nemusíte sa obávať poškriabania povrchov. Okrem toho obsahuje aj bezpečnostnú tepelnú poistku a tepelne izolovaný plášť s rukoväťou. Kábel je dlhý 75 cm.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
4.5/5
orientačná cena : 24 €

• príkon 700 W • 2 vymeniteľné plochy na pečnie • nerezové prevedenie • hmotnosť 2,7 kg

Sendvičovač Tefal SW341D12 Snack Time 2 in1 je prístroj na prípravu sendvičov a vaflí, pretože disponuje dvomi vymeniteľnými plochami na pečenie. Je vhodný na prípravu sladkých aj slaných jedál. Tieto vymeniteľné dosky sa ľahko čistia a je možné ich vyčistiť aj v umývačke riadu. Tento sendvičovač má kontrolku prevádzky – zapnutie a vypnutie a tiež kontrolku zohriatia.

Toustovač  sa predáva v nerezovej kombinácii s čiernou farbou a disponuje izolovanou rukoväťou a tiež zámkovou západkou pre bezpečnosť. S hmotnosťou 2,7 kg je ľahko uskladniteľný. Má tiež miesto na zastrčenie kábla.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
4.5/5
orientačná cena : 24 €

• príkon 820 W • hmotnosť 1,7 kg • rozmery (D x Š x V) 23,1 x 21,8 x 9 cm

Jedným z TOP najlacnejších a najlepších sendvičovačov je určite aj Philips HD 2392/00. Hodí sa do každej kuchyne, pretože sa predáva v bielo-béžovom prevedení. Vďaka svojej nízkej hmotnosti a rozmerom je ľahko skladovateľný aj vo zvislej polohe pomocou uzamykateľného uzávera. Vďaka vysokému výkonu sa rýchlo nahrieva a svetelné kontrolky signalizujú prevádzku sendvičovača.

Okrem svetelných kontroliek obsahuje tento sendvičovač aj vypínač, čo umožňuje jeho vypnutie aj bez vytiahnutia prívodného kábla zo zásuvky. Kábel meria 0,8 metra a je navinuteľný priamo do úložného priestoru prístroja. Gumové nožičky spolu s tepelnou ochranou rukoväte zabezpečujú bezpečnosť. Nepriľnavý povrch platne na pečenie je ľahko umývateľný, ale platňa nie je vyberateľná a vymeniteľná.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
4/5
orientačná cena : 24 €

• príkon 700 W • antikorové prevednie • hmotnosť 1,7 kg • rozmery 26,5 x 14,3 x 26,9 cm

Toustovač Tefal Croc Time SM193D34 patrí medzi lacnejšie toustovače, ktorý sa predáva v čiernej farbe a v antikorovom prevedení. Jeho používanie je veľmi jednoduché a vďaka svojej hmotnosti a rozmerom sa dá ľahko skladovať aj vo zvislej polohe. Tento sendvičovač má len jednu plochu na pečenie, ktorá sa dá však využiť na prípravu sendvičov, vaflí, panini alebo grilovaného mäsa.

Bezpečnosť je dosiahnutá prostredníctvom protišmykových nožičiek a tepelne izolovanej rukoväte. Obsahuje tiež systém na uloženie prívodného kábla. Prevádzku sendvičovača a jeho rozohriatia signalizujú svetelné kontrolky. Taktiež disponuje systémovým vypínačom, takže nie je potrebné spotrebič vyťahovať zo zásuvky.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
3.5/5
orientačná cena : 27 €

Ako si vybrať toustovač?

V prvom rade je potrebné položiť si otázku, či ho vôbec potrebujete a prečo si ho chcete kúpiť. Hlavné dôvody sú spojené s jednoduchosťou jeho použitia a s faktom, že je dobrým pomocníkom pre prípravu rýchlych a tiež chutných večerí, ale napríklad aj raňajok alebo obedov. Do kariet moderným variantom nahráva tiež to, že v nich nemusíte pripravovať len klasický toast. Vďaka výmenným platničkám je možné pripraviť napríklad vafle, rôzne sladkosti a dezerty, lievance, alebo využiť plochu ako kontaktný gril. Teraz už poďme vrhnúť na užitočné rady, ako vybrať ten najlepší sendvičovač/toustovač.

1. Veľkosť

Tá by vás mala zaujímať z dvoch dôvodov. Prvý je spojený s tým, koľko toastov dokážete naraz pripraviť. Pre jednotlivcov, alebo pár môže plne postačiť varianta na 2 toasty. U početnejších rodín už je vhodné investovať do väčšej, a to dvojnásobne veľkej varianty. Tá umožní naraz pripraviť aj 4 toasty.

Pri výbere veľkosti je dobré prihliadnuť aj k veľkosti vašej kuchyne. Teda k ploche na kuchynskej linke kde sa bude jedlo pripravovať, alebo k priestoru v skrinke, kde sa bude ukladať. Tu je možné prihliadnuť k tomu, či sa sendvičovač môže ukladať vo zvislej polohe, pretože dokáže ušetriť viac miesta.

2. Dizajn a tvar

Nejde iba o praktického pomocníka, pretože je na mieste prihliadnuť aj k tomu, aby sa sendvičovač vo vašej kuchyni dobre vynímal. Kritérium výberu by mal byť aj dizajn. Pokiaľ ide o prevedenie, sú veľmi podobné, ale najviac sú využívané skôr obdĺžnikové tvary, ktoré sú doplnené o oválne prvky. Na dizajn má však vplyv aj farebná variácia, kedy možno povedať, že výber je celkom rozmanitý.

U najjednoduchších modelov počítajte s klasickou bielou farbou, ktorá vyzerá dosť obyčajneModernejší vzhľad ponúknu modely kombinujúce čierne plasty a nerezové prvky v hornej časti. Ani u tejto kombinácie nie je nutné bezpodmienečne zostávať. Do najmodernejších kuchýň sa môžu hodiť modely farebné, takže je to už len na vás.

V tejto kategórii výberu ešte zostaneme, pretože je na mieste zamerať sa na tvary výsledných toastov. Chuť to síce nijako neovplyvní, ale keďže mnoho ľudí „je aj očami“, môžu preferovať určitý tvar. Aké sú najznámejšie?

Trojuholník

Tento variant je na našom trhu zastúpený najčastejšie. Doska na pečenie má tvar štvorca, ktorý je však ešte uhlopriečne prepolený. Výsledkom je toast menšieho rozmeru, kde je pevne uzavretá každá strana a náplň je bezpečne uzavretá vnútri.

Štvorec

Variant vychádzajúci z vyššie opísaného tvaru. Iba s tým rozdielom, že štvorec nie je prepolený, ale je celistvý. Kraje sú pevne zapečené. Rizikom môže byť to, že pri väčšie množstvo náplne sa stred toastu nemusí dokonale prepiecť.

Lastúra

Dôvod tohto názvu sa odvíja od tvaru klasickej morskej lastúry. Takéto toasty sú celkom zaujímavé a netradičné na pohľad. Sú síce dobre uzavreté, ale ich kraje bývajú mnohokrát suché, pretože náplň je tlačená skôr do stredu.

3. Materiál

Vonkajší materiál sa odvíja od samotného dizajnu. Štandardné biele modely sú vyrobené kompletne z plastu. Samozrejmosťou by tu mala byť dostatočná tepelná izolácia, aby nehrozilo popáleniu počas prevádzky. Modernejšie typy kombinujú taktiež plastové materiály, s tými nerezovými. Aj tu je dobré prihliadnuť k tepelnej izolácii. Všeobecne je tiež dobré myslieť na životnosť a odolnosť materiálov, rovnako ako aj na jednoduchosť ich údržby.

Dôležitým parametrom správnej voľby sú tiež materiály pečúcich dosiek. Tie môžu byť podľa výrobcu a modelu rôznorodé. Príkladom môže byť sendvičovač s keramickým povrchom. Čo však už býva absolútnym štandardom, to je neprilnavý povrch. Ten nielen eliminuje pripekaniu a pripaľovaniu, ale tiež je spojený s jednoduchosťou údržby a čistenia.

4. Príkon

Z fyzikálneho hľadiska je príkon veličinou, ktorá označuje množstvo dodanej energie za určitý čas. Logicky platí, že čím väčší príkon daný prístroj má, tým rýchlejšie dokáže pracovať. V prípade hriankovača je príkonom ovplyvnená ako rýchlosť nahriatia, tak i schopnosť udržiavať potrebnú teplotu dosiek počas prípravy. Zároveň sú ale vyššie hodnoty príkonu spojené s vyššou spotrebou elektrickej energie. Pri výbere nie je dobré klesať pod hodnotu 700 W, ktorá by mala byť minimom. Lepšie modely samozrejme ponúknu príkon vyšší. To platí aj u tých, ktoré sú určené pre prípravu nie 2, ale hneď 4 toastov naraz.

5. Funkcie a technológie

Vždy záleží na konkrétnom modeli a na jeho výbave. Niektoré majú základné funkcie, iné môžu využívať modernejšie technológie. Pri výbere je na mieste všímať si predovšetkým tieto parametre.

Termostat

Je súčasťou skôr pokročilejších variantov. Možnosť termostatu, teda možnosť navoliť si konkrétny a presnú teplotu, ktorá bude udržiavaná, sa hodí vo chvíli, kedy chcete pripravovať rôzne druhy jedál a teplota môže výrazne ovplyvniť výsledok.

Svetelná signalizácia

Naprostý základ akéhokoľvek modelu. Väčšinou sa jedná o 2 svetielka. Jedno v červenej farbe, ktoré indikuje stav nahrievanie platničiek. Druhé je zelené, ktoré sa rozsvieti vo chvíli, kedy je nahrievanie u konca a je možné do sendvičovača vkladať toasty.

Bezpečnostná poistka

Tento prvok odporúčame hľadať u každého sendvičovača. Keďže sa jedná o prístroj využívajúci elektrinu, môže sa stať čokoľvek. Bezpečnostná poistka zaistí, že nedôjde k prehriatiu prístroja. 

Výmenné platničky

Základné sú určené na prípravu toastov. Niektoré modely umožňujú ich výmenu a tým ďalšie využitie. Pripravovať možno napríklad lievance, grilovať, chystať vafle to sendvičovača, alebo ďalšie slané i sladké pečivo. Tie najlepšie modely ich viedia ponúknuť aj viac ako 10.

Systém zámku

Ve chvíli, kdy se toustovač uzavře, je třeba udržet pláty u sebe. K tomu poslouží systém zámku, který je nejčastěji součástí rukojetí. Pojistka se zaklapne a konstrukce zůstává uzavřená, díky tomu dojde ke správné a rovnoměrné přípravě jídla.

5. Cena

Všeobecne možno povedať, že sa jedná o výrobky skôr v nižších cenových hladinách. Aj preto nájdu miesto v podstate v akejkoľvek domácnosti. Cena sa odvíja od niekoľkých faktorov, ako sú parametre, materiály, ale aj značka.

6. Čistenie a údržba

Na údržbu sú sendvičovače celkom nenáročná zariadenia. U jednoduchších modelov môže byť čistenie plôch na pečenie zľahka komplikované, pretože ich nemožno vyňať z prístroja. Treba ich udržiavať priamo v sendvičovači, najlepšie papierovými kuchynskými utierkami, alebo vlhkou hubkou. Pri modeloch s vyberateľnými platničkami je údržba jednoduchšia. Možno ich klasicky umyť treba v dreze. V špecifikáciách jednotlivých modelov možno naraziť aj na možnosť umývania v umývačke riadu. Takáto údržba je pochopiteľne najjednoduchšia a najefektívnejšia.

Telo prístroja sa udržiava iba vlhkou handričkou. Vďaka plastovým či nerezovým materiálom je údržba veľmi jednoduchá, pretože nečistoty idú pomerne ľahko dole. Ide o odporúčaný postup, ako vyčistiť sendvičovač. 

7. Recepty

Ako na chutné toasty v toustovači? Recepty nášho poradcu vám pomôžu pripraviť si netradičnú pochúťku, ktorá môže byť chutnou večerou, alebo aj raňajkami. Nezabúdame na milovníkov slaného i sladkého.

Raclette toast

Zaujímavá alternatíva k toustu, kde je náplňou iba šunka a eidam. Základom tohto receptu je populárny syr raclette. Čo budete potrebovať?

• syr raclette
• 4 kusy svetlého toastového chleba
• jarnú cibuľku
• rastlinný olej

Najprv vezmite jednotlivé krajce toastového chleba a ľahko ich potrite olivovým, prípadne iným olejom. Následne na ne nasypte nakrájaný syr raclette, ktorý môže byť aj vo väčšom množstve. Na neho potom nasypte nadrobno nakrájanú jarnú cibuľku. Priklopte druhým krajcom chleba a dajte zapiecť. Dobrú chuť.

Toast s arašidovým maslo 

Toasty nemusia byť pripravené len v slanej variante. Ak máte chuť na sladké, skúste tento recept na sladkú alternatívu. Je veľmi jednoduchý. Stačí si pripraviť tieto suroviny.

• 4 krajce toastového chleba
• arašidové maslo
• marmeládu


Postup je veľmi jednoduchý. Jeden krajec namažte trochou arašidového masla, druhý trochou marmelády a pritlačte k sebe. Potom vložte do toustovača a nechajte zľahka zapiecť. Stačí len pár minút a výsledok bude hotový. Kto miluje sladké ten si stopercentne pochutí.

Ing. Dávid Škola

Ing. Dávid Škola

Zakladateľ projektu. Venujem sa recenzií produktov už dlhší čas, vždy daný produkt sám vyskúšam, detailne preštudujem všetko o danom produkte a až potom napíšem recenziu. Mojím hlavným cieľom je vyriešiť zákazníkov problém a tak pristupujem aj k písaniu recenzií.