Najlepšie solárne sprchy 2021 - Test + Recenzia + Rady ako vybrať solárnu sprchu

Tieto solárne sprchy odporúčame:

solárna sprcha MARIMEX UNO 20 l

Lacný základ

5/5
solárna sprcha HANSCRAFT Blue Rainbow 1

Zlatá stredná cesta

4.5/5
solárna sprcha MARIMEX UNO 35 l

Pre náročných

4.5/5

Najlepšie solárne sprchy na základe testu

MARIMEX UNO 20 l
HANSCRAFT Rainbow
MARIMEX UNO 35 l
MARIMEX Sunny Style
FORMIDRA COBRA
FORMIDRA BIG HAPPY
solárna sprcha MARIMEX UNO 20 l
solárna sprcha HANSCRAFT Blue Rainbow 1
solárna sprcha MARIMEX UNO 35 l
Solárna sprcha Sunny Style
solárna sprcha FORMIDRA COBRA
solárna sprcha FORMIDRA BIG HAPPY
Typ
pevne stojaca
pevne stojaca
pevne stojaca
prenosná
pevne stojaca
pevne stojaca
Objem
20 l
20 l
30 l
8 l
32 l
44 l
Materiál
plast
hliník
hliník
hliník
hliník
HLINíK
Kohútik na nohy
nie
áno
nie
nie
áno
áNO
Hmotnosť
6 kg
8 kg
9,5 kg
6,05 kg
9,2 kg
9 kg
Orientačná cena
83,90 €
120,00 €
149,90 €
99,29 €
389,90 €
299,90 €
[su_button url="https://recenzovo.sk/marimexuno20l" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="https://recenzovo.sk/hanscraftrainbow1" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="https://recenzovo.sk/marimexuno35" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="https://recenzovo.sk/sunnystyle" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="https://recenzovo.sk/formidracobra" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button][su_button url="https://recenzovo.sk/formidrabighappy" target="blank" background="#ef7d2d" size="7" center="yes" radius="round" class="{ background-color: #ef7d2d; color: white; display: inline-block; text-align: center; margin: 1em auto; text-decoration: none; padding: 1em 2.50em; border-radius: 2em; font-size: 16px; }"]do eshopu[/su_button]

Najlepšie solárne sprchy

Teplá voda je luxus. Nájomníci bytov si za ňu priplácajú, majitelia rodinných domov musia mať bojler, jeho prevádzka patrí k najdrahším položkám po poplatkoch za elektrinu. Pokiaľ nevyužívajú služieb slnečných lúčov.

Pre záhradky, bazény sú zaujímavým riešením solárne sprchy. Dodávajú potrebnú teplú vodu, bez toho aby bolo potrebné platiť veľké peniaze za energie. 

Vzhľadom k tomu, že solárne prístroje zažívajú v posledných rokoch rozkvet, pripravili sme pre vás nasledujúci text. Predstavíme vám v ňou 3 najlepšie solárne sprchy, ktoré si môžete v súčasnej dobe zakúpiť. Chýbať nemôžu ani rady a tipy k správnemu výberu solárnej sprchy.

SOLÁRNE SPRCHY - OBSAH ČLÁNKU

Typ: pevne stojaca | Objem: 20 l | Materiál: plast | Kotútik na nohy: nie | Hmotnosť: 6 kg |

Prvou pevne stojacou solárnou sprchou v našom prehľade je MARIMEX 10992037 UNO 20 l. Boduje hlavne svojou nízkou cenou, za ktorú dostanete rozumne prevedené zariadenie k bazénu či chate. 

Veľkým pozitívom je aj malá hmotnosť. Bez väčších problémov ju zmestíte do auta a presuniete tam, kam potrebujete.

Teplotu vody môžete regulovať jednoducho pootočením ventilu do správneho smeru.

Jednoduchú montáž solárnej sprchy pomocou 4 kotiev a skrutiek zvládne i technicky nie príliš zdatný jedinec. Počítať samozrejme musíte s pripojením k vodovodu.

V opačnom prípade sa zásobník a prívod vody zablokuje. Radosť vám neurobí kvalita spracovania.

Plastové telo nevydrží dlhú zátaž vysokých teplôt a časom sa deformuje. Spojovací materiál musíte dokúpiť zvlášť za ďalšie peniaze.

Ani po pevnom dotiahnutí upevnenia nie je solárna sprcha príliš stabilná a silnejší vietor s ňou môže nepríjemne zamávať. 

V prípade že pri nákupe pozeráte hlavne na cenu, ste na správnom mieste. Pre občasné umytie spoteného tela po práci či plávaniu v bazéne táto solárna sprcha úplne postačí.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
5/5
orientačná cena : 83,90 €

Typ: pevne stojaca | Objem: 20 l | Materiál: hliník | Kotútik na nohy: áno | Hmotnosť: 8 kg |

Solárna sprcha HANSCRAFT Blue Rainbow 1 urobí radosť všetkým, ktorí si chcú po náročnej práci oddýchnuť pod prúdom teplej vody.

Ideálny je tiež k bazénom alebo rodinným domom pre kľudnú večernú sprchu pod šírym nebom. 

Do zásobníku na vodu sa vojde až 20 litrov. To je dostatočné pre niekoľko osôb. 

Ohrev vody je veľmi rýchly a behom niekoľko hodín dosiahne solárna sprcha rovnakú teplotu ako pri zapojení elektrického bojleru.

Praktický spodný kohútik využijete pre ľahké umytie nôh. Designové prevedenie solárnej sprchy v čiernom hliníku pôsobí pevne a zaujímavo pre okolie. 

Jediným zásadnejším nedostatkom tejto solárnej sprchy je občasné pretekanie okolo hubice. Tiež po uzavretí ventilov voda ešte niekoľko minút odkvapkáva.

Tento problém však nie je zásadný vzhľadom k umiestneniu zariadenia na záhrade. 

Ak pátrate po výbornom pomere cene/výkon, je solárna sprcha HANSCRAFT Blue Rainbow 1 presne tým, čo hľadáte. Za rozumnú cenu dostanete funkčný a dlhoveký výrobok.

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
4.5/5
orientačná cena : 120€

Typ: pevne stojaca | Objem: 35 l | Materiál: hliník | Kotútik na nohy: nie | Hmotnosť: 9,5 kg |

Najnáročnejším zákazníkom doporučujeme si trošku priplatiť a kúpiť si solárnu sprchu MARIMEX UNO 35 l.

Táto solárna sprcha ponúka veľký objem 35 litrov, ktorý vás nebude ničím limitovať. Vďaka skvelým vlastnostiam ju využijete doma pri bazéne, ale aj na chate. Pamätajte na to, že solárna sprcha musí byť celú dobu pripojená k zdroju vody. 

 

Výrobca okrem slušnej kapacity garantuje aj vysokú stabilitu. Štvorica skrutiek zabezpečuje pevnosť a komfortné sprchovanie.

Pre umiestnenie solárnej sprchy je ale nutné stabilné podložie, ako je betón , dlažba a iné materiály. Tlak vody je 3 bary, pričom voda sa dokáže ohriať až na 60 stupňou Celsia.

Konštrukcii nechýba ani kohútik na oplach nôh. Celková výška solárnej sprchy je 210 centimetrov

Solárna sprcha MARIMEX UNO 35 l je jedna z najlepších solárnych spŕch v pomere cena a výkon. Škoda, že súčasťou základného balenia nie sú skrutky pre namontovanie. Tie je nutné dokúpiť zvlášť. 

Výhody
Nevýhody
Naše hodnotenie
4.5/5
orientačná cena : 149,90 €

Ako vybrať solárnu sprchu

V prvom rade musíte zvoliť odpovedajúci typ solárnej sprchy. Oplatí sa tiež nájsť vhodné umiestnenie sprchy a mať dostatočný objem nádoby.

Pred nákupom nezabúdajte skontrolovať prevedenie materiálov. Pre mnohých je dôležité aj designové prevedenie. 

Typy solárnych spŕch

V súčasnej dobe si môžete na trhu vybrať z dvoch základných druhov solárnych spŕch. Jedná sa hlavne o prenosné a pevne stojace solárne sprchy. Každé z nich má svoje výhody aj nevýhody, ktoré predurčujú ich využitie. 

Prenosné solárne sprchy

Výhody
Nevýhody

Pevne stojace solárne sprchy

Výhody
Nevýhody

Okrem týchto dvoch základných typov solárnych spŕch existujú ešte drobné turistické sprchy. Tie fungujú na princípe ľahkej čiernej nádoby s malou hubicou.

Môžete ich pohodlne umiestniť do batohu či príručnej batožiny. Pre osvieženie po náročnom dni na cestách rozhodne dostačuje a príliš vás nazaťažia svojou veľkosťou a váhou. 

Drahšie, obvykle pevne stojace modely solárnych spŕch ponúkajú naviac špeciálne ventily umožňujúce ľahkú očistu nôh. Vďaka tomu bez problémov umyjete celé telo, bez toho aby ste museli fŕkať vodu všade okolo seba. 

Umiestnenie

Vzhľadom k tomu, že na ohrev je potrebná slnečná energia, umiestnite solárnu sprchu tam, kde dopadá najviac lúčov. Pri rodinných domoch je obvykle využitá k umytiu po čase strávenom v bazéne, takže by sa mala nachádzať niekde v jeho blízkosti.

Samozrejme berte ohľad aj na to, aby sa sprcha nachádzala v blízkosti prívodu vody. 

Objem nádoby na vodu

Veľký význam má aj veľkosť nádoby na vodu. Tá by mala odpovedať charakteru použitia a množstvu osôb, ktoré ju budú využívať. Nasledujúci text poskytuje prehľad najčastejších objemov spolu s popisom činností, pre ktoré sú vhodné: 

Množstvo vody  / Využitie

  • Do 15 litrov = Pre spláchnutie drobných nečistôt či po vylezení z bazéna
  • 13 – 30 litrov = Sprchovanie viacej osôb po dobu zhruba 15 minút
  • Nad 30 litrov = 15 minút nepretržitého umývania pre viac osôb naraz 

Čím väčší objem, tým lepšie. Nevýhodou je samozrejme vyššia cena týchto spŕch a počítať musíte aj s tým, že s rastúcim množstvom vody rastie aj čas potrebný pre ohriatie vody na požadovanú teplotu. 

Materiál

Najčastejšie sa pre výrobu solárnych materiálov uplatňujú dva materiály – hliník a plast. Oba majú svoje výhody a nevýhody, ale funkčnosť výrobku zásadne neovplyvňujú. 

Plastové solárne sprchy bývajú lacnejšie. Obvykle sa vyznačujú nižšou hmotnosťou a ľahšou prenosnosťou. Na druhej strane však musíte počítať s tým, že plast má vplyvom teploty tendenciu meniť svoje vlastnosti. V extrémnom prípade môže dôjsť aj k jeho deformácii. 

Hliník je ľahostajný voči akýmkoľvek vplyvom počasia. Vďaka použitiu odľahčených zliatin nie je až taký problém jeho prenosnosť z miesta na miesto. Zásadnejším nedostatkom je však výrazne vyšší finančný obnos, ktorý za obstaranie solárnej sprchy vyrobenej z hliníka zaplatíte.

Dizajnové prevedenie

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že u tohto typu tovaru nie je príliš priestoru na experimenty. Opak je pravdou.

Na trhu nájdete celú radu rôznych dizajnových prevedení a hlavná pozornosť je venovaná hubiciam, ktoré sú rôznorodo tvarové. Vyberať si môžete s hranatých, guľatých, ale aj iných tvarou. 

Často kladené otázky = FAQ

Solárna sprcha je jednoduché zariadenie, ktoré slúži na vonkajšie umývanie. Skladá sa zo sprchy a zásobníku na vodu, pričom k ohrievaniu slúžia slnečné lúče. Solárnu sprchu si môžete vyrobiť sami alebo kúpiť. 

Princíp solárnej sprchy je jednoduchý. Základom je čierna nádrž, v ktorej sa vďaka energii slnečného žiarenia ohrieva voda. Vodu spúšťate pomocou kohútika. Pokročilé modely majú ďalšie funkcie (vrátane ohrevu pomocou solárnych panelov).

Pevné solárne sprchy pripevníte k pevnej podložke, napríklad na betónový patnik, alebo drevenú podlahu. Prenosné sprchy sa logicky neupevňujú, miesto toho majú stabilný podstavec. 

Záleží, ako moc svieti slnko, ako veľký objem nádrže má sprcha a na akú vysokú teplotu chcete mať vodu ohriatu. Obecne môžeme povedať, že ohriatie na 40°C za slnečného dňa trvá niekoľko hodín. 

Najskôr je potrebné si vybrať správny typ (prenosnú alebo pevne stojacú). Ďalej si predom rozmyslíte umiestnenie sprchy a potrebný objem nádoby pre vodu. Za úvahu tiež stojí prevedenie materiálov a vzhľad solárnej sprchy. 

Nakupujte len u overených predajcov

logo tpd.sk
logo alza.sk
hej.sk logo
logo okay.sk
Bc. Dávid Škola

Bc. Dávid Škola

Zakladateľ projektu. Venujem sa recenzií produktov už dlhší čas, vždy daný produkt sám vyskúšam, detailne preštudujem všetko o danom produkte a až potom napíšem recenziu. Mojím hlavným cieľom je vyriešiť zákazníkov problém a tak pristupujem aj k písaniu recenzií.