Spirulina Pacifica - Zelená superpotravina, ktorá zaručene funguje

Spirulina je modro-zelená sladkovodná sinica obľúbená vo forme doplnkov stravy.

Ide o superpotravinu s vynikajúcimi nutričnými hodnotami.

Obsahuje veľa bielkovín a vitamínov, čo z nej robí vynikajúci potravinový doplnok aj pre ľudí na vegánskej a vegetariánskej strave.

Podľa niektorých výskumov má antioxidačné a protizápalové účinky. Prispieva tiež k normálnej funkcii imunitného systému.

Aké mám skúsenosti s užívaním spiruliny? Aká je jej cena? Všetko potrebné sa dozviete v článku.

SPIRULINA PACIFICA - OBSAH ČLÁNKU

Čo je spirulina?

Spirulina je organizmus rastúci v sladkej i slanej vode.

V podstate sa jedná o druh siníc, čo je rodina jednobunkových mikróbov, ktoré sa často označujú ako modrozelené riasy.

Rovnako ako rastliny aj cyanobaktérie menia prijatú energiu svetelného žiarenia na energiu chemických väzieb, pričom danému procesu sa hovorí fotosyntéza.

O zdravotných prednostiach vedeli už starí Aztékovia. Do podvedomia sa spirulina  dostala opäť, keď NASA navrhla, že by sa mohla pestovať astronautmi počas vesmírnych misií.

Existuje celý rad výskumov o prospešnosti tohto modro-zeleného organizmu, z ktorých vyplýva, že dodáva energiu, má protizápalové účinky a obsahuje antioxidanty.

My sa zameriame práve na hawajskú Spirulinu Pacifica, ktorá je zo všetkých spirulin najkvalitnejšia.

Zloženie 10/10

Konzumácia spiruliny je jeden zo spôsobov, ako doplniť bielkoviny a vitamíny bez výrazných vedľajších účinkov.

Zloženie hawajskej spiruliny na 1 gram:

  • Proteíny: 3 krát viac ako hovädzie mäso
  • Železo: až o 5 100% viac ako je v špenáte
  • Beta-karotén: až o 3 100% viac ako je v mrkve
  • Vitamín B12: spirulina obsahuje 300% ODD v jednej dávke (3g – 6 tabliet)
  • Vápnik: obsahuje o 180% viac vápnika ako kravské mlieko
  • Kyselina Gamma-Linolenová: 3 krát viac ako pupalkový olej
  • Fytonutrienty: v 1 g spiruline je 31 krát väčší obsah fytonutrientov ako v čučoriedkach a 700 krát väčší obsah ako je v jablkách
  • Fykocyanín: skvelý antioxidant s protizápalovým a protinádorovým účinkom

Môžeme teda tvrdiť, že v jednej dávke, ktorá pozostáva zo 6 tabliet (3g spiruliny) sa nachádza viac antioxidantov ako v 5 porciach ovocia a zeleniny denne. Skvelé, nemyslíte?

Ďalej v spiruline nájdeme v zložení: tiamín, riboflavín, niacín, folát a vitamíny B6, A či K.

Čo sa kvality bielkovín týka, tá je porovnateľne kvalitná ako bielkovina vo vajci. Riasa spirulina poskytuje všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré ľudský organizmus potrebuje.

Účinky spiruliny 10/10

Pomáha s chudnutím

Aké má spirulina účinky v oblasti chudnutia? Ďalšia otázka, ktorú si kladie množstvo ľudí. Ide o vysoko výživný a nízkokalorický doplnok stravy. V malom množstve prášku je veľa výživných látok.

Ak teda začnete užívať tento potravinový doplnok, môžete schudnúť, bez toho aby sa z tela vytratili dôležité živiny.

Štúdia z roku 2016, ktorá je dostupná na portáli PubMed.gov, naznačuje, že spirulina pomáha pri chudnutí. V rámci štúdie ľudia s nadváhou a pravidelnou konzumáciou spiruliny po dobu troch mesiacov docielili lepšieho indexu telesnej hmotnosti, teda BMI.

Zaisťuje zdravie čriev

Poteší vás, že má spirulina bielkoviny, ale tiež vás nadchne, že je ľahko stráviteľná vďaka svojej štruktúre, pretože bunky nemajú tvrdé vláknité steny.

Síce nie je toľko výskumov na ľuďoch, avšak štúdie uskutočňované na zvieratách naznačujú, že spirulina môže podporovať zdravie čriev u starších ľudí. Štúdia z roku 2017 naznačuje, že počas procesu starnutia zachováva zdravé črevné baktérie.

Spirulina neobsahuje veľa vlákniny, preto je nevyhnutné do stravy zahrnúť aj ďalšie zdravé jedlá s vysokým obsahom vlákniny, ktoré majú pozitívny vplyv na črevá.

Ovplyvňuje hladinu cukru v krvi

Spirulina pomáha zmierňovať príznaky cukrovky. Štúdia z roku 2018 zistila, že suplementácia touto superpotravinou nalačno významne znížila hladinu glukózy v krvi. Vysoká hladina cukru v krvi nalačno je bežný problém u ľudí s cukrovkou typu 1 a 2.

Pravidelné užívanie Spiruliny Pacifica by mohli pomôcť ľuďom získať lepšiu kontrolu nad svojou chorobou.

Znižuje zlý cholesterol

Užívanie spiruliny môže pomôcť znížiť hladinu cholesterolu.

Cholesterol je nezdravý tuk v krvi človeka, ktorý lekári spájajú s ochorením srdca.

Systematický prehľad a metaanalýza z roku 2016 naznačuje, že užívanie doplnkov stravy, v ktorých je bio spirulina, môže mať pozitívny vplyv na krvné lipidy, čo sú tuky v krvi. V štúdii sa zistilo, že spirulina významné znižuje celkový cholesterol a tiež ten zlý LDL cholesterol, naopak zvyšuje dobrý HDL cholesterol.

S vyššie uvedeným súhlasí aj výskum z roku 2013, ktorá sa zameriavala, na spirulinu a jej účinky.

Znižuje krvný tlak

Vysoký krvný tlak často vedie k mnohým vážnym ochoreniam, vrátane infarktu, mŕtvice a chronického ochorenia obličiek. Ak budete denne užívať 1 gram spiruliny v prášku, alebo v hocijakej inej forme, neprejaví sa to na krvnom tlaku. Stačí však zvýšiť dávkovanie na 4,5 gramu denne, čím sa krvný tlak zníži.

Predpokladá sa, že zníženie je spôsobené produkciou oxidu dusnatého, čo je signálna molekula pomáhajúca cievam relaxovať a dilatovať.

Prevencia srdcových ochorení

Vysoký krvný tlak a vysoká hladina cholesterolu sú úzko spojené so srdcovými chorobami. Ak je spirulina kvalitná, naozaj dokáže znížiť oba rizikové faktory a tým pádom aj predchádzať srdcovým ochoreniam.

Ďalšie štúdie z roku 2013 uvádzajú, že spirulina hrá úlohu v prevencii srdcových chorôb. Spôsobené to môže byť znížením hladiny cholesterolu, protizápalovými a antioxidačnými účinkami.

Oxidácie môže poškodiť DNA a bunky a spôsobiť tak chronický zápal, ktorý prispieva rakovine a ďalším chorobám. Spirulina je fantastický zdroj antioxidantov, ktoré chránia pred oxidačným poškodením. Jej hlavná aktívna zložka sa nazýva fykocyanín. Jedná sa o antioxidačnú látku, ktorá spiruline dáva jej špecifickú modrozelenú farbu.

Posilňuje metabolizmus

V neposlednom rade hawajská spirulina posilňuje metabolizmus. Vyššia rýchlosť metabolizmu môže u človeka vyvolať pocit, že má viac energie. Rovnako tak zlepšuje spaľovanie kalórií, takže je chudnutie rýchlejšie a jednoduchšie.

V malej štúdii z roku 2014 ľudia zaznamenali, že pri užívaní 6 g spiruliny denne sa zlepšili ich metabolické účinky, zrýchlilo chudnutie a skvalitnil sa ich život ako taký.

Zmierňuje príznaky alergie

Ak trpíte alergiou na peľ, prach, či chlpy domácich zvierat, pravdepodobne vás trápi aj alergická nádcha. Spirulina však zmierňuje príznaky takejto alergie.

Znižuje totiž histamín v tele a zmierňuje nádchu, kýchanie a svrbenie.

Má antitoxický účinok

V niektorých častiach sveta ľuďom hrozí otrava kontaminovanou pitnou vodou. Spirulina je však schopná pomôcť v liečbe týchto pacientov, pretože antitoxické vlastnosti. 

Podporuje duševné zdravie

Spirulina podľa štúdie z roku 2018 môže hrať nemalú úlohu u ľudí, ktorí trpia poruchami nálad. Obsahuje totiž tryptofán, čo je aminokyselina, ktorá podporuje produkciu serotonínu. Serotonín je dôležitý pre duševné zdravie.

Ľudia s určitými duševnými poruchami, ako sú depresie a úzkosť, môžu mať zníženú hladinu serotonínu. Užívanie doplnkov stravy s tryptofánom udržuje zdravú hladinu serotonínu a podporuje duševnú pohodu.

Ďalšie účinky, ktoré môžete pocítiť pri užívaní spiruliny

Dávkovanie 9/10

Spirulina v tabletkách

Pre mnohých ľudí je pohodlnejšia varianta užívať kapsule s extraktom zo spiruliny. Konzumuje sa ich niekoľko denne. Pri našej testovanej Spiruline Pacifica som jedol 6 kapsúl denne. Bolo to pre mňa pohodlné, nakoľko som ju len prehltol a nemusel som nič riešiť. Musím však dodať, že zápach bol pomerne silný, preto som bol rád, že som spirulinu rýchlo prehltol.

Spirulina sa s obľubou pridáva aj do iných prírodných doplnkov stravy. Veľmi často sa jedná o kombináciu s ďalšími zelenými potravinami, najmä chlorellou.

Spirulina v prášku

Spirulinu v prášku možno konzumovať veľmi jednoduchým spôsobom. Jednoducho ju rozmiešate vo vode a vypijete, prípadne ju môžete pridať do rôznych smoothie nápojov a pokrmov.

Existujú nejaké riziká spojené s užívaním spiruliny?

Chcete vedieť, či má spirulina nežiaduce účinky? Ústav pre kontrolu potravín a liečiv ju nereguluje, ale väčšinou je spirulina veľmi dobre tolerovaná, takže nespôsobuje významné vedľajšie účinky.

Sám som spirulinu užíval vyše dvoch mesiacov a môžem potvrdiť, že žiadny vedľajší účinok spôsobený spirulinou som nepocítil.

Moja osobná skúsenosť so Spirulina Pacifica 9/10

Počas jej užívania som zaznamenal spevnenie nechtov. Pravdepodobne som v tele mal nedostatok niektorej z živín a Spirulina ju doplnila.

Ďalší z príznakov bolo viac energie. Nedokážem úplne určiť dôvod, ale pri užívaní som vydržal byť aktívny po celý deň a vôbec sa necítil unavený.

Skvele funguje, prečisťuje organizmus, dodáva energiu a telu potrebné vitamíny, minerály a ďalšie látky. Prvé zmeny sa dostavia do mesiaca pri pravidelnom používaní.

Ide o čisto subjektívny názor a pocit. Každé telo je rozdielne a môže na Spirulinu reagovať inak.

Leave a Reply

Ing. Dávid Škola
Ing. Dávid Škola

Zakladateľ projektu. Venujem sa recenzií produktov už dlhší čas, vždy daný produkt sám vyskúšam, detailne preštudujem všetko o danom produkte a až potom napíšem recenziu. Mojím hlavným cieľom je vyriešiť zákazníkov problém a tak pristupujem aj k písaniu recenzií.