Kokosové misky - Skvelý alebo nepotrebný doplnok? Zkokosu.cz - recenzia a skúsenosti

Internetový obchod zKokosu.cz ma zaujal hneď, ako som o ňom prvýkrát počul. Mám veľmi rád produkty z kokosu, pretože si doma pripravujem kokosové jogurty a taktiež mám rád všetko čo je z kategórie „eko“.

Rozhodol som sa preto otestovať kokosové misky, kokosové príbory a nové arašidové a lieskovo-orieškové maslá.

Aká bola moja skúsenosť s prvou objednávkou a ako dopadol eshop zKokosu v recenzii? Ide naozaj o kvalitné eko produkty? Všetko potrebné o eshope a recenzovaných produktov sa dozviete v článku.

ZKOKOSU RECENZIA - OBSAH ČLÁNKU

Eshop Zkokosu a moje skúsenosti

Keď som na stránky zKokosu prišiel prvýkrát, tak ma hneď zaujala zmienka o zerowaste, ktorého som veľkým priaznivcom. Aj keď byť eco-friendly a snažiť sa žiť zero waste život je čoraz populárnejšie, žiaľbohu sa nájde stále množstvo ľudí, podľa ktorých je tento štýl a spôsob života len nejakou zábavkou a nehľadia na životné prostredie. Taktiež tvrdia že ide o drahú záležitosť a preto si to nemôže dovoliť každý.

Je veľmi potrebné si však uvedomiť, že ľudia sa k planéte nikdy nechovali tak bezohľadne ako je tomu posledných pár rokov. Aj na Slovensku každý rok žijeme na ekologický dlh už v prvej polovici roka.

My v redakcii sa tiež snažíme žiť čo najšetrnejšie k prírode a preto sme sa aj rozhodli testovať a recenzovať tieto ekologické produkty. Na výber tu sú kokosové misky, príbory z kokosového dreva, bambusové alebo oceľové slamky, kefky, hubky na riad a množstvo ďalších eko vecí. Proste radosť pozerať. Stačilo si už len vybrať a testovať. A ako to celé dopadlo? 

Recenzie produktov Zkokosu

Ako som spomenul vyššie – ponuka je naozaj široká a určite si každý vyberie to svoje. Ponuka kokosových misiek je natoľko rozmanitá, že vlastne ani neviete, ktorú vybrať. Prírodnú Natural, alebo pekne zdobenú ornamentami? Väčšie či menšie, tmavšie, svetlejšie, vyleštenú dohladka? 

Doteraz som si myslel, že kokosová miska je jedna rovnaká ako druhá, ale vážne som sa mýlil. Síce mi to chvíľu trvalo, ale nakoniec som si zvolil dve.

Produkty mi prišli v krabici dokonca pekne zabalené a uložené tak, aby sa náhodou počas prepravy nemohli poškodiť kokosové misky. V balíčku som si našiel aj poďakovanie a dokonca zľavový kupón na ďalší nákup. Je vidieť, že eshop zKokosu si váži každého zákazníka.

Ak pri objednávke zadáte kód – DAVID10 – dostanete 10% zľavu na celý nákup!

Táto kokosová miska, ktorá by sa bez preháňania dala označiť ako unikátny kúsok prírody, bola vyrobená z kokosovej škrupiny.

Pôvodne bola určená na odpad, ale vďaka zakladateľom zKokosu bola táto kokosová škrupina vybrúsená, vyleštená a natretá ručne vyrábaným kokosovým olejom.

A týmto spôsobom vznikajú všetky ich misky – poctivou ručnou prácou farmárov na Vietname. Pri prvom kontakte s kokosovou miskou som sa cítil ako niekde pri mori. Naozaj aj takáto drobnosť Vám vie navodiť pocit pohody a kokosové misky majú jedinečnú vlastnosť – pocitovo vás preniesť na iné miesto.

Pri výrobe a spracovaní neboli použité žiadne chemické prísady, je teda zdravotne nezávadná a vhodná pre priamy styk s potravinami.

Každá kokosová miska je 100% prírodný produkt, ktorý je zdravotne nezávadný a je teda vhodný na priamy styk s jedlom. Rovnako tak ako má každý kokos iný tvar, veľkosť a farbu, tak aj každá ručne vyrobená kokosová miska je jedinečná a originálna.

Veľkosti týchto ORIGINAL kokosových misiek sa pohybujú od veľkosti S (výška je cca 4-7cm, šírka 8-10cm a obsah je 100-300 ml), cez veľkosť M (výška je cca 6-8cm, šírka je 11-13cm a obsah je 300-500 ml), až po veľkosť L (výška je cca 7-9cm, šírka je 13-15cm a obsah je 500-800 ml).

Avšak treba si dávať pozor a určite neohrievať misku s jedlom v mikrovlnnej rúre – mohla by prasknúť. Tak isto sa do misky nemá dať nič horúce. Nižšie som spísal ďalšie zásady, ktoré si môžete prečítať nižšie v recenzii.

Menší test – kokosovú misku som skúsil vložit do mikrovlnky, vložil som do nej horúce jedlo a tak isto som ju dal umyť do umývačky – všetko vydržalo a miska je nepoškoedná avšak si treba dať pozor, ako som spomínal každý kus je jedinečný a špeciálny a čo jedna kokosová miska môže vydržať, druhá nemusí.

Výhody kokosovej misky

Toto pre mňa bola kompletne nová skúsenosť. Ale musím povedať, že veľmi príjemná. Je to vážne zaujímavý pocit jesť s kokosovou lyžicou. Určite si to vyskúšajte.

Kokosové vidličky a lyžičky sú ručne vyrobené zo 100% kokosového dreva a natreté kokosovým olejom. Sú dlhé približne 16 cm a veľmi dobre padnú do ruky, nešmýkajú sa.

Boli vyrobené vo Vietname, v Indonézii a pri výrobe a spracovaní neboli použité žiadne chemické prísady. Sú teda, rovnako ako kokosové misky, zdravotne nezávadné a vhodné pre priamy styk s potravinami.

Sú hladké na dotyk, ľahučké a príjemne sa držia v ruke. Jedinou nevýhodou môže byť cena – avšak sú ručne vyrábané a každá z nich ma svoj príbeh, takže za tú cenu rozhodne stoja. 

Príbory z kokosového dreva

Rovnako ako predchádzajúca miska ORIGINAL, je kokosová miska NATURAL vyrobená 100% prírodne.

Jej výška je približne 5-6 cm, šírka je 13-14 cm a obsah je 300-500 až 600 ml.

Tu musím spomenúť jednu veľmi dôležitú vec!

Pripravil som si do misky teplú kašu s ovocím a škoricou a po zhruba minúte som začul celkom hlasné praskanie. Nevedel som, čo to je, ale potom mi to došlo.

To začala praskať moja kokosová miska! Takže veľké varovanie – nepripravujte v miske nič horúceho, inak praskne. Vidíte? Pri prvej testovanej sa nestalo nič, avšak druhá kokosová miska to nevydržala. Preto, ak chcete misku mať čo najdlhšie, určite sa k nej správajte šetrnejšie a dodržiavajte nižšie uvedené zásady.

Čo sa týka materiálu a vlastností týchto misiek, tak sú 100% prírodné a samozrejme znovu použiteľné. Rovnako tak neobsahujú žiadne umelé lepidlá alebo laky.

Zážitok s prvým jedlom z misky je vážne originálny. Mal som pocit, že konečne jem spôsobom, ktorý je šetrný k prírode.

Misky sa ľahko čistia, pretože po jedle ich stačí umyť vodou a raz za čas treba ich natrieť kokosovým olejom.

Niekoľko rád k používaniu kokosových misiek zKokosu

Ďalšie produkty z eshopu Zkokosu, ktoré som mal možnosť otestovať boli kokosovo orieškové maslá. Prvý bol kešu krém z kokosu a bielej čokolády. Ide o chrumkavý krém výbornej chuti, objem sklenenej nádoby, v ktorej je balený je 250 g. Krém je zložený z kešu, belgickej bielej čokolády a kokosového cukru. Ľahko sa rozotiera, avšak dajte si pozor, aby vám nestuhol. Ak by vám krém stuhol, stačí ho poriadne premiešať. Ide určite o skvelý, mierne sladký produkt, ktorým si spríjemnite maškrtenie. Orieškové maslá sme už testovali aj od Powerlogy a ich recenziu si môžete pozrieť tu.

Ďalším v poradí bol arašidový krém zo slaného karamelu, ktorý má tiež hmotnosť 250 g. Je zložený z arašidov, kokosu, karamelovej čokolády a himalájskej soli.

Toto maslo je jemné a chuťovo absolútne delikátne a je viac než jasné, že vám jedna lyžička stačiť nebude.

Chuť arašidov výborne dokresľuje samotnú výraznú chuť slaného karamelu a dohromady tak vytvára skvelý gurmánsky zážitok, na ktorý sa budete opäť tešiť len čo odložíte lyžicu. 

Nevýhodou je, že všetky maslá zKokosu by ste mali po otvorená zjesť do 14 dní, avšak ja som ich uschoval buď v chladničke alebo špajzi. Trošku sa zmenila konzistencia, ale na chuti to žiadno nebolo poznať.

Posledným kokosovo orieškovým krémom, ktorý som testoval, bol lieskovo-orieškový krém z kokosu a bielej čokolády. Zložený je z lieskových orieškov, kokosu a bielej belgickej čokolády. Rovnako aj jeho hmotnosť je 250 g. Chuť je výrazná a jednoznačne z nej cítiť všetky ingrediencie. Krém je hladký a lahodný a nie je problém ani pri natieraní.  Žiadny palmový olej, žiadne stabilizátory a žiadnu pridanú arómu ani v tomto produkte z eshopu Zkokosu nenájdete.

Ako často orieškové a kokosové maslá konzumovať?

Hoci neexistuje univerzálna odpoveď, osobne si myslím, že by sa to s konzumáciou orechových masiel nemalo preháňať a odporučil by som maximálne dve kávové lyžičky denne. Na druhú stranu sú väčšinou tieto maslá tak dobré, že zostať len pri jednej alebo dvoch lyžičkách skrátka nedokážete.

Jedná sa o pomerne dobrý zdroj tukov, avšak orechy by mali byť správne konzumované až po odmočení, pretože inak obsahujú aj značné množstvo inhibítorov rôznych enzýmov, čo je pre človeka samozrejme nežiadúce.

Produkty Zero Waste

Majitelia prosperujúceho e-shopu zkokosu.cz sú dynamickí mladí ľudia, ktorí sa snažia žiť úplne v súlade s prírodou. Niet teda divu, že misky z kokosu ručne vyrábané zo škrupín kokosových orechov nie sú ich jedinou inšpiráciou. V ponuke e-shopu nájdete tiež rôzne produkty zero waste: slamky a príbory, prírodné kozmetické prípravky pre celé telo, užitočné veci pre bezobalové nakupovanie a eko domácnosť. Nechýba však ani kompletná starostlivosť o zuby : bambusové zubné kefky, zubné pasty, dentálnu niť, ústna voda, atď. Takže moja objednávka nezostala len pri miskách a rozšíril som ju aj o ďalšie produkty.

Informácie o zKokosu.cz

Zakladatelia eshopu zKokosu.cz sú Martina a Jaro. Ako o sebe sami hovoria, sú to milovníci prírody, cestovania, spoznávania nových miest a ľudí, dobrého jedla a vína, zábavy a dobrodružstva.

Spoznali sa na Floride v roku 2016. Tam prileteli nezávisle na sebe, spoznali sa tam a zamilovali sa do seba. Odvtedy táto Slovenka a Čech spolu žili na troch kontinentoch, pracovali v golfovom klube na West Palm Beach, nabehali 25 000 krokov denne v bare pri bazéne v Južnej Karolíne a potili sa za sporákom na horskej chate v Alpách.

V priebehu ich prvej cesty na Bali v septembri 2017 k nim prišla inšpirácia začať s vlastným podnikaním. Stretli sa tam totiž s lokálnou ručnou výrobou produktov z kokosu. A bola to vraj láska na prvý pohľad. Behom pár chvíľ prišla myšlienka priniesť kúsok tohto tropického raja do Čiech a na Slovensko. V prvom rade išlo o originálne, prírodné kokosové misky vyrobené zo skutočných kokosov. Na Bali našli lokálneho výrobcu, s ktorým vyšperkovali tieto produkty do podoby, ako ich môžete vidieť dnes.

Najčastejšie otázky - FAQ

Kokosová miska zKokosu má rada izbovú teplotu – nedávaj ju do chladničky, mikrovlnky alebo rúry, ani do nej nedávajte príliš teplé až horúce jedlá – mohla by prasknúť. Tiež nie je určená na skladovanie potravín. Nemá rada vlhko, nedávajte ju preto do umývačky riadu, stačí, keď ju po každom použití umyjete v ruke stredne teplou vodou a šetrným čistiacim prostriedkom na riad. Po každom približne desiatom použití ju natrite kokosovým olejom – vydrží dlho lesklá a krásna.

Pri správnom zaobchádzaní kokosová miska vydrží na veky vekov.

 

Ak nie je príčinou horúci pokrm alebo príliš vysoká / nízka teplota, napíšte na info@zkokosu.cz. Priložte fotku s vysvetlením, čo prasknutiu predchádzalo.

 

E-shop zKokosu sa snaží baliť ekologicky, starostlivo as láskou. Klasicky používajú papierové krabice a papierové lepiace pásky. Krehký tovar môže byť zabalený v bublinkovej fólii.

Záverečné zhodnotenie

Po čase som znova objavil niečo nové, čo môžem denne používať vo svojej domácnosti.

Jednalo sa o príjemné prekvapenie, ktoré rozhodne vylepšilo môj pocit zo servírovania a konzumovania jedla.

Eshop zKokosu.cz môžem s pokojným svedomím odporučiť, pretože na ňom nájdete nezvyklé veci, ktoré sú ekologické a príjemné na používanie.

Celý e-shop je veľmi prehľadný s veľkým množstvom eco-friendly produktov z kokosu.

Produkty sú robené čo najviac ekologicky a to je mi veľmi sympatické. Tu nie je čo vytknúť. Ceny sa mi zdajú mierne vyššie, ale asi je to pochopiteľné vzhľadom k tomu, ako sa veľmi dbá o ekológiu.