Zonky recenzia - Na čo si dávať pozor pri pôžičke?

Zonky je tzv. služba peer-to-peer, čo znamená, že klienti majú možnosť tu investovať, alebo si peniaze požičať.

Úver či refinancovanie existujúcich úverov poskytuje spravidla za nižší úrok, než aký sú schopné ponúknuť banky.

Výhodou je možnosť uzavrieť úver on-line a to 7 dní v týždni. Klienti nemusia nikam chodiť, ani sa nikam objednávať.

Stačí zapnúť počítač, tablet či mobil s internetom a o pôžičku na Zonky zažiadať on-line.

ZONKY RECENZIA - OBSAH ČLÁNKU

Výhody
Nevýhody

Zonky recenzie

Zonky je prvý a úplne unikátna peer-to-peer služba. Toto označenie môžete nájsť aj pod skratkou P2P.

Znamená to, že spoločnosť spája osoby, ktoré chcú investovať svoje peniaze, s ľuďmi, ktorí naopak potrebujú peniaze požičať. Pre tých, ktorí investujú, je zaujímavé zhodnotenie ich financií, ktoré je väčšinou vyššie ako u bežných sporiacich účtov.

Tí, ktorí si požičiavajú, majú veľa výhod, počnúc nízkym úrokom. Požičiavajúci nemusí riešiť ručiteľa, môže kedykoľvek poslať mimoriadnu splátku, alebo úver predčasne doplatiť.

Poďme sa teraz na Zonky a ich pôžičku pozrieť podrobnejšie.

Základné informácie o pôžičke Aké sú možnosti
Koľko požičiavajú?
20 000 - 750 000 Kč
Úrok
2,99 % - 19,99%
Splátky od
502 Kč
Poplatky
2%
Doba splácania
6 mesiacov - 7 rokov
Minimálny vek na poskytnutie pôžičky
18 rokov
Schvaľujú so záznamom v registroch?
Áno - po celkovom doplatení
Výhody
Zonkyho záchranná vesta

Čo je Zonky?

Peer-to-peer je služba, kde „ľudia požičiavajú ľuďom„, ako hovorí známa reklama. Znamená to, že klienti, ktorí potrebujú požičať nejaký finančný obnos, nemusia chodiť do banky, ale môžu si požiadať o svoje financie on-line priamo na stránkach Zonky.

Ich žiadosť je odovzdaná prípadným investorom, teda ľuďom, ktorí naopak svoje peniaze chcú investovať a zhodnotiť. Tí si vyberú, či sa im žiadajúci „páči“ a či mu dôverujú natoľko, aby mu peniaze požičali.
Ak klient úver získa, postupuje rovnako, ako v prípade bankového úveru – spláca svoj úver na základe zmluvy – teda podľa toho, ako si určil v žiadosti o úver a ako mu bolo následne schválené.

Peniaze posiela na účet Zonky. Nemusí sa starať, ako sa vrátené peniaze dostanú k investorom. Táto problematika ide úplne mimo požičiavajúcich si zákazníkov.

Koľko si môžete u Zonky požičať a aké sú podmienky splácania?

Zonky požičiava klientom od 20.000 Kč až po 750.000 Kč. Záleží len na žiadajúcom, koľko peňazí potrebuje a koľko je schopný splácať.

Najnižšia možná suma je 500 Kč, pričom doba splácania začína na 6 mesiacoch. Najdlhšie môže klient svoj úver splácať po dobu 7 rokov, čo je prakticky rovnaká lehota, akú ponúka väčšina bánk u bežných pôžičiek bez zástavy.

Úrok pôžičky je rôzny. Závisí vždy od toho, koľko si klient požičiava, ako dlho bude splácať atď.

S pôžičkou u Zonky sa môže klient dostať až na úrok 2,99%. Najvyšší úrok je 19.99%. Ak vás zaujíma, čo z toho všetkého má Zonky, potom je to poplatok 2% z požičanej sumy.

Tú klient nemusí zaplatiť ihneď. Splatí sa postupne v prvých 3-4 splátkach. Výška splátky je pri tom stále rovnaká!

Čo je to Zonkyho záchranná vesta?

Splácanie pôžičky je niečo, čo sa nám môže zdať úplne samozrejmé. Možno si ani nedokážeme predstaviť, čo by sme robili, keby sme na ňu naraz nemali, alebo by sme jednoducho nemohli splácať.

Napriek tomu je to situácia, s ktorou je potrebné pri požičiavaní financií počítať, nech už si pre peniaze idete do banky, alebo využijete nebankovú spoločnosť.

Zonky rovnako ako iné spoločnosti ponúka možnosť zriadiť si k úveru poistenie schopnosti splácať. Pomenovali ho príznačne „Zonkyho záchranná vesta„.

Pomoc pri výpadku príjmov zaisťuje od 35 Kč mesačne. Toto poistenie vás kryje pre prípad straty zamestnania, pracovnej neschopnosti, hospitalizácie, invalidity, pri vydaní preukazu ZŤP / P a v prípade úmrtia. V tej chvíli predstavuje predovšetkým pomoc pre pozostalých dlžníka, ktorým neuhradený úver „nespadne“ do dedičstva.

A ako Zonkyho záchranná vesta funguje? Úplne jednoducho, ako každé poistenie k úverom. V prípade, že sa niečo prihodí a dlžník nemôže zaplatiť alebo splácať, splátky vám odloží. Pokiaľ dôjde na väčšie komplikácie, alebo dokonca k úmrtiu, zvyšok úveru za vás doplatí.

Čo keď máte záznam v registroch?

Máte záznam v registroch dlžníkov? Väčšina z nás ich má. Aspoň tí, ktorí si niekedy požičali nejaké peniaze, majú kontokorent, kreditnú kartu, hypotéku alebo obyčajnú pôžičku.

Otázkou však je, či sú to záznamy pozitívne alebo negatívne.
Vo chvíli, keď si požičiate, alebo si aspoň o pôžičku zažiadate, vznikne vám v registri záznam. A to aj v prípade, že je vám pôžička zamietnutá.

Banky aj nebankové spoločnosti tak môžu sledovať vašu platobnú morálku. Platíte svoje úvery pravidelne, tak, ako bolo dohodnuté? Oneskorujete sa s platbami, alebo máte iné problémy? To všetko sa zapisuje a veritelia potom vedia, či je bezpečné vám financie požičať.

Zonky je na tom úplne rovnako. V skutočnosti je potrebné, aby bolo ešte o niečo prísnejšie, ako iné nebankové spoločnosti (banky totiž väčšinou ľuďom s negatívnymi záznamami nepožičiavajú vôbec).

Zonky musí chrániť peniaze, ktoré sú ďalších – obyčajných ľudí. O to je kontrola platobnej morálky záujemcov o pôžičku dôležitejšia.

Ak teda máte pozitívne záznamy v registroch, Zonky vám požičia.

Ak ste mali niekedy v minulosti negatívny záznam, boli ste v exekúcii (a už je doplatená), alebo ste boli v insolvencii (a teraz už nie ste), môžete pôžičku u Zonky získať.

Je však potrebné počítať, že to môže byť zložitejšie. Zonky na svojich stránkach píše, že klientom, ktorí majú splatenú insolvenciu, alebo sú päť rokov po exekúcii, a teraz už všetko platí tak, ako majú, urobí im „férovú ponuku“.

Otázka je, či táto ponuka bude záujemcom o pôžičku vyhovovať. Môže byť totiž „poistená“ vyšším úrokom a pod.

Na čo všetko vám Zonky požičia?

Zonky vie poskytnúť klasickú pôžičku, ale tiež pomôže refinancovať úvery. Ak má klient nadmieru pôžičiek a má pocit, že už mu jednotlivé splátky prerastajú cez hlavu, je možné spojiť všetky úvery do jedného a ten si vziať práve u Zonky.

A prečo žiadať v takomto prípade priamo o refinancovanie a nebrať si klasickú pôžičku, aby ste s ňou sami doplatili, čo uznáte za vhodné?

U klasickej pôžičky Zonky rovnako zistí, koľko už klient dlhuje a aké sú jeho splátky. Ak sa k tomu pripočíta nová pôžička, ktorú u Zonky klient žiada, mohlo by sa stať, že nebude schválená, pretože preúverovaný klient by na potrebnú sumu nedosiahol.

Pokiaľ ale žiada o refinancovanie pôžičiek, Zonky už vie, že klient svoje existujúce pôžičky novým úverom doplatí, a teda bude výška jeho splátok rovnaká, alebo nižšia. Záleží na tom, ako si refinancovanie nastaví a či si chce brať nejakú čiastku navyše.

Výhodou je, že na pôžičku od Zonky môžete kedykoľvek vložiť peniaze navyše, tzv. mimoriadnu splátku, alebo celý úver bez udania dôvodu predčasne doplatiť. Ak nemáte k úveru dohodnuté poistenie schopnosti splácať, nie je možné požiadať o odklad splátky, v prípade neočakávaných udalostí.

A to sa môže stať každému. Preto je lepšie počítať s miernym mesačným poplatkom a poistenie k úveru si uzavrieť.

Najčastejšie si klienti u Zonky požičiavajú (podľa ich vlastného prieskumu) na bývanie. Požičať si ale môžete aj na auto, vzdelanie, elektroniku, zdravie, cestovanie, alebo ak máte v hlave nejaký svoj vlastný projekt, na ktorý vám v banke nepožičiajú.

Aký musíte / nemusíte mať príjem?

Základom žiadosti o pôžičku, či už v banke, alebo u nebankovej spoločnosti, je samozrejme príjem. Kým mnohé banky veľa príjmov neuznávajú a schvaľujú pôžičky iba zamestnancom na dobu neurčitú, u Zonky môžete o úver požiadať aj v prípade, že ste na rodičovskej dovolenke, poberáte dôchodok, podnikáte atď.

Do príjmov môžete navyše zaradiť aj doklad o prenájme nehnuteľnosti, rozhodnutie o alimentoch, rôzne súdne rozhodnutia, atď.
Vďaka tomu majú šancu na pôžičku aj matky samoživiteľky, rozvedené ženy, ženy či muži na rodičovskej dovolenke, alebo dôchodcovia.

Ako uzavrieť pôžičku na Zonky?

Ak sa klient rozhodne, že si na Zonky požičia, stačí na úvodnej stránke zrolovať nižšie, vyskúšať si koľko si chce požičať, koľko chce splácať a hneď vidí, koľko je úrok a na ako dlho sa nastaví doba splatnosti.

Posúvať a nastavovať pôžičku môže tak dlho, kým mu splátka a doba splatnosti nebude plne vyhovovať. Potom klikne na „Chcem si požičať“.

V nasledujúcom kroku je potrebné vybrať, či chce klient pôžičku na čokoľvek, alebo refinancovať svoje existujúce úvery. Po kliknutí na požadovaný text sa opäť posunie ďalej. Znovu si upraví, tentokrát „na ostro“, akú chce výšku úveru a splátok, a ak požaduje Zonkyho záchrannú vestu, zaškrtne patričné ​​políčko.

Tlačidlom „pokračovať“ sa opäť posunie ďalej a zadá email, na ktorý mu príde nezáväzná ponuka. Ak klientovi ponuka vyhovuje, môže pokračovať v žiadosti ďalej.

Vyplní údaje o sebe, nahrá dva doklady totožnosti, aby si pracovníci na Zonky mohli overiť, kto skutočne o pôžičku žiada. Ďalej nahrá potvrdenie o príjme, popr. ďalšie potrebné doklady.

Žiadosť o pôžičku, zhodnotenie atď. trvá oveľa rýchlejšie, než ak by klient žiadal v banke. Ak je mu úver schválený, Zonky vyberie peniaze od investorov a počas niekoľkých minút ich prevedie na účet, ktorý klient do žiadosti uviedol.
Všetko je jednoduché a zrozumiteľné, ale keby klient tápal a nevedel si rady, môže využiť klientske linky, alebo poradca na on-line chate.

Žiadosť o pôžičku na Zonky

Najčastejšie si klienti u Zonky požičiavajú (podľa ich vlastného prieskumu) na bývanie. Požičať si ale môžete aj na auto, vzdelanie, elektroniku, zdravie, cestovanie, alebo ak máte v hlave nejaký svoj vlastný projekt, na ktorý vám v banke nepožičiajú.

Podpora

Klientsku podporu má Zonky zvládnutú veľmi dobre. Popri klasickej možnosti – napísať email, funguje rýchlo a spoľahlivo on-line chat na webových stránkach Zonky, alebo je možné využiť klientsku linku a to od 9:00 do 18:00.

My sme klientsku linku a on-line chat vyskúšali vo všedné dni niekoľkokrát po sebe. Vždy sme čakali len chvíľočku a už s nami pracovníci komunikovali.

Boli príjemní a ochotní. Odpovedali naše otázky buď priamo, alebo nám poslali odkaz na stránky, kde sme sa k nášmu požiadavke dozvedeli viac. Ich snahu a prácu nemôžeme hodnotiť inak ako pozitívne.

Leave a Reply

Ing. Dávid Škola
Ing. Dávid Škola

Zakladateľ projektu. Venujem sa recenzií produktov už dlhší čas, vždy daný produkt sám vyskúšam, detailne preštudujem všetko o danom produkte a až potom napíšem recenziu. Mojím hlavným cieľom je vyriešiť zákazníkov problém a tak pristupujem aj k písaniu recenzií.