Zoznam vecí na dovolenku nielen pri mori! Čo zbaliť a na čo určite nezabudnúť?

Zoznam vecí na dovolenku

Chystáte sa na dovolenku napríklad k moru a tápate v tom, čo ešte pribaliť? Bojíte sa, že zabudnete niečo dôležité alebo naopak, poveziete absolútne zbytočnú vec tam a potom zase späť?

Či už idete s rodinou, partnerom alebo partiou kamarátov, existuje zoznam vecí na dovolenku, ktorý nesmie chýbať na žiadnom pobyte či už pri mori alebo na hociktorej dovolenke. Zostavili sme pre vás odškrtávací zoznam vecí na dovolenku, ktorý vám pri balení batožiny rozhodne príde vhod.

Počítame, že cestujete na dovolenku s kufrom alebo väčším batohom. Ak plánujete cestu iba s príručnou batožinou, odporúčame si prečítať samostatný článok o tom, ako sa zbaliť do príručnej batožiny.

Chcete si užiť dovolenku a skvele si oddýchnuť? Skúste si zo sebou vziať CBD olej!

ZOZNAM VECÍ NA DOVOLENKU - OBSAH ČLÁNKU

Zoznam vecí na dovolenku

Tu uvádzame tematicky rozdelené zoznamy potrebných, odporúčaných a pravdepodobne užitočných vecí. 

Pod zoznamom si jednotlivé položky postupne rozvedieme. Teraz sa už poďme pozrieť na to na čo nesmiete zabudnúť.

To najdôležitejšie

Lekárnička a drogéria

Na pláž a do vody

Voľný čas a pohodlie

Podrobnejšie informácie

Vodičák (medzinárodný)

Ak je potrebné len malá šanca, že sa vám bude vodičák v zahraničí hodiť, určite si ho neváhajte zriadiť. Stojí pár € a možno ho vybaviť na úrade na počkanie. Pracovníci úradu vám na základe vašej destinácie odporučia, ktorý typ vodičáku je potrebný (existujú dva dohovory – Viedenská a Ženevská).

Stačí doniesť len svoju fotografiu (klasického preukazového formátu), vyplniť pár formulárov a váš medzinárodný vodičák je na svete.

Medzinárodný vodičák

Offline mapa krajiny

Určite sa oplatí stiahnuť offline mapu danej krajiny do mobilu. Nehľadiac na to, či idete ďaleko za exotikou alebo v rámci krajín EÚ (a teda vám budú fungovať dáta vášho bežného tarifu) – môžete sa ocitnúť v situácii bez signálu a to presne v situácii, kedy bude potrebné nájsť správnu cestu späť k hotelu.

Ak svoj telefón budete udržiavať nabitý, s offline mapou sa nemôžete stratiť. Veľa aplikácií vo svojej offline forme ponúka aj vyhľadávanie trasy s využitím mestskej hromadnej dopravy.

Peniaze

Zamyslite sa, či vám z minulej dovolenky nezostali nejaké mince či bankovky v mene, ktorú sa platí vo vašej nasledujúcej destinácii. Obzvlášť ak máte nejakú obľúbenú krajinu, kam sa radi neustále vraciate.

Napr. € potom môžete využiť, aj keď nejdete do krajiny s touto menou – môžete prechádzať krajinami EÚ, letieť s prestupom v krajine s € alebo letieť z viedenského letiska. Na cestách mimo EÚ sa obdobne môžu hodiť aj doláre – napríklad pri platení víz.

Platobné karty

Väčšinou je zbytočné meniť všetky peniaze dopredu. V niektorých krajinách si vystačíte s platobnou kartou a v krajinách, kde je vítaná hotovosť, majú bankomaty. Nehľadiac na to, ak letíte ďaleko, pravdepodobne nezoženiete devízy potrebné v slovenských zmenárňach.

Odporúčame mať so sebou 2 rôzne platobné karty, či už od rovnakého účtu alebo karty dvoch rôznych bánk. V situácii, kedy vám bude jedna odcudzená, môžete ju s kľudom zablokovať a nepripravíte sa o zdroj peňazí. Len pozor, karty nenoste na jednom mieste. Ideálne noste jednu so sebou v peňaženke a druhú si nechajte na bezpečnom mieste na ubytovaní spolu s pasom.

Mobil + Nabíjačka + Powerbanka

Mobil a nabíjačka sú jedny z najdôležitejších záležitosti dnešnej doby. Mobil by ste s najväčšou pravdepodobnosťou ani nezabudli. Nabíjačka je pravým opakom a býva často zabudnutou položkou zo zoznamu (našťastie zakúpenie nabíjačky na mieste, alebo po ceste nie je problém).

Určite sa vám však bude hodiť power banka! Na dlhé cesty v lietadle alebo v aute, pre istotu do každej situácie, kedy sa budete musieť spoľahnúť na svoj mobil a ten vám oznámi veľmi nízke percento batérie.

Powerbanka

Vhodné topánky k outfitu, ktoré si zabalíte

Je síce fajn, že si zbalíte žabky a tenisky – spravidla si s nimi na dovolenke bohato vystačíte. Zamyslite sa však, či so sebou neberiete nejaký ourfit, ku ktorému sa plážové žabky ani ležérne tenisky nehodia.

V takom prípade, by ste tento kúsok zo šatníka brali zbytočne a keď by ste si uvedomili, že k nemu nemáte padnúcu obuv, asi by zostal celý pobyt nepríjemný. Môžu to byť napríklad večerné šaty, ktoré si chcete obliecť na romantickú večeru, u pánov sa môže jednať o košeľu a nohavice či všeobecne akékoľvek slušnejšie oblečenie.

Lieky

V prvom rade určite pribaľte preventívne vybavenie zložené z ibuprofénu, probiotík a liekom proti hnačke. Niektorí potrebujú na cestu kidneryl či lieky proti alergii. Zamyslite sa tiež, s akými chorobami a inými nepríjemnosťami ste sa za posledné 2 roky čelili.

Obzvlášť ak ide o nepríjemné zápaly, angíny a pod. Ktoré užívate antibiotiká. Poraďte sa s vaším lekárom, iste vám vydá na predpis jedno balenie pre istotu. Veľa z nás tiež trpí oparmi pre ktoré môže byť intenzívny vplyv slniečka dokonalým spúšťačom – náplasti či mastičky so sebou! Každý z nás si je pravdepodobne vedomý liekov, ktoré by mal mať po istotu pri sebe. S najväčšou pravdepodobnosťou ich ani nepoužijete, ale myslite na to, že hľadanie nemocnice a doktora je to posledné, s čím sa na dovolenke chcete zaoberať.

Kefka a pasta na zuby

Ak idete do hotela s viacerými hviezdičkami, je dosť možné, že kefku a pastu budete mať k dispozícii v kúpeľni spolu s malými fľaštičkami sprchového gélu a uterákom. Vlastnú kefku sa však hodí mať vi tomto prípade.

V prvom rade, nikdy nemáte istotu, že na mieste kefka naozaj bude. Po druhé, svieži dych a čistý chrup sa hodí aj na ceste. Pri dlhých cestách lietadlom sa vám váš ešte ráno svieži dych môže premeniť v absolútnu katastrofu pre spolusediaceho. Kefka a alebo aspoň žuvačky potom na prestupných letiskách oceníte.

Balzám na pery

Ak cestujete lietadlom a alebo všeobecne trpíte suchými perami, balzam na pery alebo hydratačný krém nesmie chýbať vo vašej príručnej batožine. Po vzlietnutí do vzduchu majú náklonnosť praskať aj inak zdravo hydratované pery a kože. Namiesto balzamu teda môžete vziať napr. bambucké maslo, ktoré je perfektné ako na pery, tak na pokožku.

Krémy na vrásky

Opaľovací krém

Nezabudnite, že do tropických destinácií okolo rovníka nestačí 20 SPF. Berte to najvyššie číslo, ktoré v obchode nájdete – ušetrí vás zbytočnému spáleniu a lúpaniu kože. Môžete ho kúpiť priamo v destinácii, ale počítajte, že tam cena môže byť trochu drahšia. Na druhú stranu, v tropických destináciách sú vyššie SPF (100 a viac) bežnejšie k dispozícii. Svoj opaľovací krém rozhodne nenechávajte doma ani keď cestujete do hôr.

Spoločenská hra

Zbožňujete doskové alebo kartové hry, váš zoznam vecí na dovolenku by mal aspoň jednu obsahovať. Malý balíček kariet sa vlezie všade, čo ale taká dosková hra? Na trhu existuje plno cestovných verzií rôznych hier. Rozsiahly výber môžete nájsť napríklad na eshope Knihy Dobrovský.

Nezabúdajte : Najdôležitejšie sú zážitky!

Dúfame, že vám náš zoznam vecí na dovolenku pomohol. V prípade, že sme vynechali nejakú položku, ktorá v žiadnom prípade nesmie chýbať na vašom zozname, budeme radi, keď nám dáte vedieť do komentárov.

A až zbalíte svoj kufor a príde na vás cestovná horúčka – budete sa sami seba dokola pýtať, mám všetko? Nezabudnite, že väčšina vecí zo zoznamu vôbec nie je dôležitá. Pokiaľ si niektorú z nich zabudnete, dajú sa dosť pravdepodobne kúpiť na mieste. Najdôležitejšie je, že máte pas (prípadne víza), mobilný telefón a platobné karty. Máte? Tak už sa nestresujte a tešte sa na svoju slnečnú dovolenku pri mori.

Default image
Ing. Dávid Škola
Aktívne sa venujem recenziám rôznych produktov, ktoré dôkladne otestujem a napíšem o nich recenziu. Baví ma to hlavne z toho dôvodu, lebo viem že ušetrím čas a peňaženku nielen sebe, ale aj ostatným užívateľom.