Modrá skalica do bazéna - Zbavte sa konečne nečistôt v bazéne (Použite a dávkovanie)

Modrá skalica patrí dlhodobo k najpoužívanejším prípravkom určeným na údržbu záhradných bazénov.

Dokáže si dobre poradiť s riasami a sinicami i ďalšími nežiaducimi organizmami, ktoré sa môžu vo vode určenej na kúpanie vyskytnúť.

V dnešnom článku vám poradíme, ako modrú skalicu do bazéna dávkovať a bezpečne používať a povieme si aj niečo o jej výhodách a nevýhodách.

MODRÁ SKALICA DO BAZÉNA

Čo je to modrá skalica?

Modrá skalica je chemická anorganická zlúčenina. Ide o pentahydrát síranu meďnatého, ktorého chemická značka je CuSO4.

Táto meďnatá soľ je v pôvodnej podobe biela a práškovitá. Voda ale spôsobí zmenu na modré kryštáliky - čo je práve spomínaná modrá skalica.

Modrá skalica sa používa napríklad pri morení dreva, pri výrobe minerálnych farieb aj na mnohé ďalšie účely, vrátane údržby bazénov.

Chlór vs. modrá skalica? Kto v tomto súboji bude víťaz?

Modrá skalica - predovšetkým vďaka v nej obsiahnutej medi, ktorá je cca 25% - má výrazné biocídne a taktiež priamo algicidné účinky. To znamená, že ide o účinný pesticíd špecificky vhodný na hubenie rias (algae).

Podobné účinky má ale aj ešte známejší chlór. Prečo teda nepoužiť ten?

Na rozdiel od chlóru si modrá skalica dobre poradí aj s urastenými riasami. Chlór by to dokázal tiež, ale muselo by sa použiť väčšie množstvo a koncentrácie, ktorá už sa stáva rizikovou aj pre iné organizmy, ľudí nevynímajúc.

Toxicita a bezpečná koncentrácia

Modrá skalica je vysoko toxická látka. Pri požití sa čoskoro dostaví prudké zvracanie sprevádzané aj silnou hnačkou.

Dôsledkom môže byť aj šok a smrť - a to už po pár hodinách od požitia látky. Tieto účinky možno pri včasnom zásahu neutralizovať požitím mlieka alebo aj ferrokyanidu draselného (lyžička rozmiešaná v pol litri vody).

Pri práci s modrou skalicou treba teda veľkú opatrnosť. Riziková totiž môže byť aj príliš vysoká dávka použitá v bazéne. Najmä si treba dávať pozor, ak je bazén používaný deťmi.

Od používania modrej skalice sa na mnohých miestach už upustilo alebo postupne upúšťa a nahrádza ju špeciálna a šetrnejšie bazénová chémia.

V súkromných bazénoch je ale použitie modrej skalice stále pomerne bežné. Dôvodom je okrem účinnosti aj cenová dostupnosť a jednoduché použitie oproti napr. chlórnanu sodnému, s ktorým je údržba síce tiež lacná, ale časovo podstatne náročnejšia.

Máte obavy z použitia modrej skalice do bazéna?

Vzhľadom k toxicite modrej skalice je nutné veľmi presne dodržiavať dávkovanie. Jedným z typických znamení, že ste to s modrou skalicou prehnali, je „zozelenenie“ vlasov u blondiakov.

To už je značný varovný signál. Premrštené dávky modrej skalice môžu potenciálne negatívne pôsobiť na zdravie pri častom kúpaní.

Na druhú stranu - prílišné obavy z používania modrej skalice nemusia byť nutne na mieste. Prakticky každá chémia, ktorú používame v domácnostiach je v určitej koncentrácii zdravotne závadná. Ani chlór rozhodne nie je bez vedľajších účinkov.

Dávkovanie modrej skalice a jej frekvencie

Dávkovanie modrej skalice sa odvíja najmä od obsahu medi, ktorá je v sírane meďnatom 25%.

Maximálne množstvo medi v 1 l vody je 1-2 mg. Dávkovanie modrej skalice sa teda môže pohybovať v rozmedzí 4 až 8 mg na l. To znamená, že na meter kubický vody možno použiť 4-8 g modrej skalice.

Klasické odporúčanie počíta s 5 gramami na meter kubický. Tento údaj sa dozviete aj na každom balení modrej skalice. Pokiaľ ide o frekvenciu údržby touto látkou, je optimálne ju ako preventívne opatrenie pred bujnením rias používať jedenkrát cca za 2-3 týždne.

Postup

  • Zmiešajte vypočítané množstvo modrej skalice v nádobe s vodou
  • Spustite filtráciu
  • Po rozpustení modrú skalicu nalejte do bazéna
  • Filtrujte vodu po 24 hodín

Pozor na samotnú meď!

Meď nepoužívajte samostatne. Nerobte to, pretože okrem dezinfekcie bazénovej vody, teda okrem dávkovania akéhokoľvek biocídu, je bazénová voda a všetky v nej obsiahnuté nečistoty bezpodmienečne nutné oxidovať. Túto oxidáciu je možné vykonávať dvoma možnými spôsobmi, teda chlórom alebo kyslíkom, v podobe peroxidu či ozónu.

Chlór niekedy nemusí byť ale dostatočný, ako sme písali vyššie a kyslík, teda peroxid, nemožno bez ďalšieho biocídu vôbec používať.

Meď je výborný a bezpečný pri použití 1 až 2 mg / l a je lacným doplňujúcim biocidom / algicidom napríklad ku chlóru prípadne ku kyslíku alebo k ozónu.

Kyselina soľná pre zníženie pH vody v bazéne

Pre zníženie pH vody z alkalického na kyslé možno použiť 31% kyselinu chlorovodíkovú / soľnú - HCl.

Liter vás bude stáť približne 1€. Pre zníženie pH o hodnotu 1,0 v bazéne s objemom 40 m3 dáte 2 litre kyseliny soľnej.

Aplikácia je rovnaká ako u modrej skalice. Najprv ju dôkladne zrieďte vodou v vo vedre, alebo nejakej nádobe. Na objem 15 litrov dajte vždy 1 liter kyseliny.

Celkom 2 vedierka s objemom 15 litrov s litrom kyseliny soľnej. Až nalejete do bazéna 30 l roztoku, zapnite a nechajte opäť 24 hodín bežať filtráciu.

Bezpečnostné zásady

Vždy ale dodržiavajte bezpečnostné zásady pri práci s kyselinou a zásadne nalievajte kyselinu do vody. Nariedenú kyselinu potom následne opäť za spustenej filtrácie nalejte po častiach do bazéna a nechajte ju najmenej 12 hodín pôsobiť.

Potom pomocou testera prekontrolujte hodnotu pH a ak budú namerané hodnoty ešte príliš vysoké, celý proces znova opakujte. Odporúčaná hodnota pH je 6,8 až 7,2 .

Skvelá modrá skalica do bazéna, ktorá vás zbaví nečistôt

Účinok
99%
Rozpustnosť
94%
Cena/Výkon
97%
Dávid Škola
Dávid Škola

Zakladateľ projektu. Venujem sa recenzií produktov už dlhší čas, vždy daný produkt sám vyskúšam, detailne preštudujem všetko o danom produkte a až potom napíšem recenziu. Mojím hlavným cieľom je vyriešiť zákazníkov problém a tak pristupujem aj k písaniu recenzií.